Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran

: Bahasa Makaysia

Tahun

: 4 UPM

Bil. Murid

: 28 Orang

Masa

Tarikh

Tema

: Potret Malaysia

Tajuk

: Pekerti Mulia Amalan Kita

STANDARD KANDUNGAN
2.5 Membaca, memahami dan menaakul
untuk memindahkan maklumat yang
terdapat dalam pelbagai bahan dengan
betul.
Objektif
i.
ii.

STANDARD PEMBELAJARAN
2.5.2 Membaca, memahami dan
menaakul maklumat yang tersirat
daripada bahan prosa dengan betul.

: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid berupaya:

Menyatakan lima amalan baik berdasarkan teks dan gambar.


Menjawab lima soalan pemahaman berdasarkan gambar.

Sistem Bahasa

Sistem bahasa : Nilai Murni


Kosa kata
: Penyayang, Menghormati, Amalan Baik

Pengisian Kurikulum/ Elemen Merentas Kurikulum

Ilmu
Nilai murni
Kreativiti

: Pendidikan Moral
: Prihatin, Menghormati, Bersopan Santun, Berhemah,
:

Strategi

KB
: Mengenal pasti, menganalisis, menjana idea
TKP
: Verbal-linguistik, interpersonal, intrapersonal
Pembelajaran kontekstual
: Menghubung kait dengan amalan kehidupan
harian.

Bahan Bantu Belajar


Bil
1
2
3

Jenis
Poster Guru Penyayang
Buku Teks
Lembaran Kerja

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah terlibat dengan Program Sekolah Penyayang

Langkah/

Isi Pelajaran

Masa

Catatan

dan Pembelajaran
Keratan Akhbar:

1) Guru menunjukkan beberapa

BBB:

1.Sekolah Bestari

keratan akhbar kepada murid.


2) Guru merangsang murid

Keratan Akhbar

menjana kecemerlangan
Induksi Set murid.
(5 minit)

Aktiviti Pengajaran

2. 5 orang murid
mewakili negara dalam
pertandingan robotik.

dengan topik akhbar tersebut.


3) Guru bersoal jawab dengan
murid.
4) Guru mengaitkan aktiviti

TKP:
Verbal Lingusitik
Interpersonal

dengan topik pembelajaran.


Konstektual:
Hubungkait
Nilai
Bercita-cita tinggi

Petikan :
Ucapan
Buku Teks Bahasa
Malaysia Tahun 4 m/s
123.

1) Murid membaca teks secara

BBB:

senyap.
2) Guru memberi panduan

-Petikan Ucapan

kepada murid tatacara


menyampaikan ucapan.
3) Beberapa orang murid
dipanggil untuk
menyampaikan ucapan di
hadapan kelas.

-Buku Teks
TKP:
-Verbal
-Intrapersonal
-Interpersonal

Langkah 1

Soalan :

(15 minit)

1. Apakah tujuan

4) Murid bersoal jawab secara


lisan berkaitan teks.

KB :
Menaakul

program Sekolah
Penyayang

Nilai:

diadakan?
2. Apakah kesan yang

Berani
Berkasih Sayang

akan wujud
sekiranya sekolah
penyayang berjaya
diaplikasikan?

1) Murid meneliti gambar yang


Langkah
2
( 20 minit )

Gambar :
1. Poster Guru
Penyayang.

terkandung di dalam buku


teks.
2) Secara lisan, murid
menyatakan maklumat yang

Peta Minda

terkandung di gambar.
3) Guru memberi penerangan
mengenai amalan baik.
4) Murid menyenaraikan dalam

BBB:
Poster Guru
Penyayang
TKP:
1. Intrapersonal
KB:

peta minda amalan-amalan

Menjana Idea

baik yang terkandung di dalam

Menaakul

teks dan gambar.


5) Guru membimbing dan
memantau gerak kerja murid.

Nilai:
Prihatin
Berhemah
Berkasih Sayang

1) Murid bercerita mengenai


Langkah

Program Sekolah Selamat

BBB:
Lembaran Kerja

yang telah dianjurkan di

(10 minit)

sekolah masing-masing.
2) Murid menjawab 5 soalan
pemahaman berdasarkan
petikan.

KB:
Menjana Idea
TKP:
Verbal Linguistik
Konstektual:
Hubung kait

Penutup

Rumusan isi pelajaran.

1) Guru merumuskan isi


pelajaran.
2) Murid- murid diminta

(5 minit)

menyatakan nilai-nilai murni


Sosial:

yang diperoleh dalam PdP.

TKP:
-Verbal
-Interpersonal
-Intrapersonal

Bertepuk tangan untuk

KB:

diri sendiri.

-Merumus
Nilai murni:
-Prihatin
-Berhemah tinggi
-Menjaga
kebersihan
