Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Matapelajaran

: Pendidikan Muzik

Tarikh

: 4 Ogos 2015

Hari

: Selasa

Masa

: 8.00 8.30am (30 Minit)

Tahun

: 4B

Bilangan Murid

: 30 orang.

Tajuk

: Dinamik p & f.

Standard Kandungan : 1.1 Menyanyi pelbagai repertoire secara solo atau berkumpulan.
Item

: 1.1.5 Bernyanyi dengan dinamik:


-

Hasil Pembelajaran

Lembut (p)
Kuat ( f )

: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat :


a) Menyanyi lagu menggunakan dinamik lembut,dan kuat.
b) Menyatakan maksud simbol p dan f

Bahan Bantu Mengajar: speaker , puppet , ukulele, kad bergambar, lembaran kerja.
Pengetahuan sedia ada : ( miss,,,sa Tanya dulu lagu yang diorang taw.. hehehehe )
Langkah

Isi Pelajaran

Aktiviti PdP

Catatan

(Masa)
Set induksi

Guru memasang video/audio.


Guru bersoal jawab dengan

Video

murid.

audio.
Speaker.

Puppet.

( 5 minit )

Guru
Menunjukkan
video/

audio

mengenai dinamik

- Apa jenis bunyi yang kamu

kepada

dengar tadi?

murid-

murid.
Langkah 1
( 5 minit )

Guru

Guru

pelajaran. ( Dinamik p, f ).
Guru mengeluarkan
puppet

memperkenalkan

memperdengarka

yang

n cerita pendek

memberitahu

kepada

puppet tersebut ialah forte.


Guru bercakap dengan kuat

murid

muridberkaitan

dengan forte dan

semasa
forte.

pertama

tajuk

dan

murid

bercerita

nama

mengenai

piano.

Guru

mengeluarkan

puppet

yang kedua dan memberitahu


murid nama puppet tersebut
ialah piano.
Guru bercakap secara perlahan

semasa
Langkah 2

( 10 minit )

Aktiviti nyanyian
menggunakan
dinamik.

bercerita

mengenai

piano.
Guru melekatkan carta lagu.
Murid menyanyi lagu tanpa

dinamik dengan iringan ukulele.


Murid menyanyi dan guru
mengangkat

Carta lagu.
Ukulele.
Kad
bergambar.

dinamik

menggunakan kad bergambar


tanpa iringan ukulele.
Guru melekatkan dinamik pada

carta lagu dan murid menyanyi


mengikut dinamik tanpa iringan
ukulele.
Langkah 3

Lembaran kerja.

Guru

( 5 minit )

memberikan

lembaran

kerja kepada murid berkaitan


dengan maksud dinamik.
( mengisi tempat kosong ).

Langkah 4

Rumusan

( 5 minit )

pembelajaran.
-

Guru

bersoal

jawab

dengan

murid.

Refleksi :

Soalan : apa yang telah kita


-

belajar pada hari ini?


Jawapan :
Dinamik ( p & f ).

Lembaran
kerja.

Cerita puppet :
Forte hai kawan-kawan selamat pagi.... nama saya forte... saya berwarna coklat. Saya
suka bercakap kuat...apabila kawan-kawan ternampak saya....kawan-kawan haruslah
bercakap dengan kuat.
Piano hai kawan-kawan,,,nama saya piano...saya berwarna kuning...saya bercakap
dengan perlahan lembut dan perlahan. Apabila kawan-kawan ternampak saya,,kawankawan haruslah bercakap perlahan.
