Anda di halaman 1dari 6

Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Malaysia Tahun 2 Bijak

Tarikh

9 September 2015

Masa

: 9.00 10.00 pagi (60 minit)

Tahun

2 Bijak

Mata Pelajaran :

Bahasa Malaysia

Tema

Alam Sekitar

Tajuk

Habitat Haiwan

Hasil Pembelajaran:
Fokus Utama :
2.1

Bercerita dengan menggunakan kata, frasa, ayat serta sebutan dan intonasi

yang baik dan jelas.


Aras 2
i.

Menceritakan cerita yang didengar dan ditonton dengan menggunakan sebutan

dan intonasi yang betul.


Fokus Sampingan:
5.1

Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan

memahami perkara yang dibaca.


Aras 1
iii.

Memahami perkataan, frasa dan ayat.

Standard Kandungan : 2.2 Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat
daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul.

Standard Pembelajaran : 2.2.2 Membaca dan memahami frasadalam ayat yang


mengandungi perkataan dua atau tiga sukukata, diftong, vokal berganding, digraf dan
konsonan bergabung dengan sebutan yang betul.
Standard Prestasi :

B1 D1 E2 Menyebut perkataan yang mengandungi diftong,vokal

berganding, digraf dan konsonan bergabung

Pada akhir pengajaran, murid dapat :


1.

Menceritakan sekurang-kurangnya tiga maklumat penting yang didengar daripada

paparan slaid yang ditayangkan iaitu contoh haiwan yang hidup di darat, di dalam air
dan di kedua-duanya.
2.

Memahami perkara yang dibaca dengan menjawab soalan yang disediakan.

Kemahiran bahasa : Mendengar dan bertutur


Sistem Bahasa:
Tatabahasa: Morfologi
-

Kata Nama

Pengisian Kurikulum:
Ilmu - Dunia Sains, Dunia Seni Visual dan Dunia Muzik
Nilai - Kerjasama
- Berdisiplin
Kemahiran Bernilai Tambah:
-

Kemahiran Berfikir

Kecerdasan Pelbagai

Elemen Kerentas Kurikulum : Kreativiti


Kosa Kata: buaya, harimau, tupai, kuda laut, peguin, anjing laut.

Langkah/

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran

Masa
Set
Induksi
( 5 minit )

Catatan

Pembelajaran
Beberapa bunyi haiwan 1.Murid meneka beberapa bunyi
dimainkan oleh guru

guru.

-kucing
-ayam

KBT:

-kuda

Kemahiran
Berfikir

Slaid Habitat Haiwan

1. Murid dikehendaki melihat BBM: paparan


paparan

(20 minit)

slaid

yang

telah slaid ,PPT

disediakan oleh guru.


-Haiwan yang hidup di
darat.

KBT:

2.Ketika slaid ditayangkan, guru


menyoal

beberapa

soalan-

soalan mudah kepada murid


-Haiwan yang hidup di
dalam air.

untuk

memastikan

Kecerdasan
pelbagai

tahap - Verbal linguistik

kefahaman murid.
3.Setelah selesai melihat slaid,
secara

berpasangan

murid

BCB :

boleh diminta

untuk

menceritakan Kemahiran

hidup di darat dan di tentang

slaid

yang

-Haiwan
dalam air.

: Bunyi

haiwan yang dimainkan oleh Binatang (MP3)

-burung

Langkah 1

BBM

yang

ditayangkan

iaitu

Habitat Haiwan.

telah

berkenaan

Lisan
Kemahiran

Berfikir:
-Menilai

dan

mentaksir
Langkah 2
(10 minit)

1.Murid membaca kuat 1.Guru

membaca

perkataan

dan

dan

ayat perkataan

ayat

kuat BBM:
dengan

dengan sebutan dan sebutan dan intonasi yang betul


intonasi yang betul .

dan diikuti oleh murid.

- paparan slaid,
PPT
-Aktiviti1

2.Guru

membimbing 2.Kemudian

murid

guru

memilih -Aktiviti2

membaca seorang murid untuk membaca

dengan betul.

kuat dan rakan-rakan yang lain


perlu mengikut murid tersebut.

3.Murid

-Kemahiran

menjawab

soalan-soalan

yang 3.Aktiviti ini diteruskan dengan

disediakan guru.

secara

rakan-rakan

kuat

lain

dan mencari
perlu maklumat

mengikutnya.

4.Setelah

selesai

aktiviti

membaca, murid diminta untuk


menjawab

beberapa

soalan

yang telah disediakan.

(20 minit)

1.Murid

mengelaskan 1.Guru

haiwan
petak

mengedarkan

kertas

mengikut yang mengandungi petak-petak

habitatnya

bacaan mekanis

memilih murid yang lain untuk -Kemahiran


membaca

Langkah 3

BCB:

di

dalam

yang

telah

darat sahaja, air sahaja serta

disediakan.

darat dan air.

BBM:
Aktiviti3

2.Murid

melukis

mewarna

dan 2.Murid

gambar memenuhkan

tersebut

mengikut tersebut

kreativiti

masing- gambar

masing.

3.Guru
bimbingan
memantau

(5minit)

Murid

untuk KBT:
petak-petak

dengan
haiwan

melukis
mengikut

memberi 3.Kemudian, murid dikehendaki


dan mewarnakan gambar tersebut
aktiviti mengikut

kreativiti

masing-

masing.

membuat 1. Murid dibimbing merumuskan BBM:

rumusan tentang tajuk perkara yang dipelajari.


pelajaran

Spatial dan ruang

habitatnya.

murid.

Penutup

diminta

Slide PPT lagu

dengan

bantuan guru.

Youtube
2.Murid

menyenaraikan

lagu

nilai haiwan

murni yang telah diperoleh hasil


daripada pembelajaran mereka.
Nilai Murni:
3.Murid menyayikan lagu yang
telah disediakan bersama-sama

Cintai

dan

sayangi haiwan.

guru
KBT:
Muzik
