Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PEMULIHAN KHAS
Tarikh
Hari
Masa
Tahun/ Kelas
Jumlah Murid
Matapelajaran
Kemahiran Bahasa
Nilai Murni
Kemahiran Bernilai Tambah

Kemahiran

:
:
:
:
:
:
:
:
:

05/10/2016
Rabu
90 minit (12.30 Petang 2.00 Petang)
Tahun 1T
7 orang
Bahasa Melayu
Kemahiran lisan, membaca, dan menulis.
bersungguh-sungguh, kerjasama, kejujuran, kesabaran, berkeyakinan.
1.
Kecerdasan Pelbagai (verbal-linguistik, muzik, kinestetik)
2.
Kemahiran Belajar (mendengar dengan aktif, membaca mekanis)
3.
KBKK (menghubungkait, mmbeza dan mengecam bunyi suku kata dan perkataan,
dan mengingat semula)

7.0 Membaca dan memahami perkataan yang mengandungi suku kata terbuka kv+kv+kv

Tema

Kenderaan

Tajuk

Kereta Saya

Hasil Pembelajaran

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat


1 mengenal perkataan (kvkvkv) dengan cara mengeja dan menyebut sekurang-kurangnya
3 daripada 5 perkataan (kvkvkv) dengan betul berdasarkan papan putih.

2 Mengenal perkataan (kvkvkv) dengan cara menulis dengan betul sekurang-kurangnya


3 daripada 5 perkataan (kvkvkv) berdasarkan lembaran kerja yang diberi.
Pengetahuan Sedia
Ada
Bahan Bantu
Mengajar

Langkah
Set Induksi

Murid sudah boleh menyebut,membaca, dan menulis suku kata (kv+kv) dengan batul.
Langkah P&P

Bahan Bantu Mengajar

1 Set Induksi

Gambar Kereta

2 Langkah 1

Papan Putih dan Pancaran LCD suku kata KV+KV+KV

3 Langkah 2

Kotak Ajaib

4 Langkah 3

Lembaran kerja

5 Penutup

Carta lirik lagu Bapaku Pulang

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran


Pengalaman Kereta ku :

Catatan
BBM :

Gambar Kereta.
( 10 minit )
KBT :
- menghubungkait dan mengecam

1.
1.
1.

Nilai :
Berkeyakinan

Guru memaparkan gambar kereta di papan putih.


2. Guru bertanya apa yang mereka lihat.
3. Murid disoal dengan apa yang mereka tahu mengenai
kereta.
4. Guru mengaitkan kereta dengan tajuk pembelajaran hari ini.
Langkah 1
(20 minit )

Mengenal Suku Kata Kv+kv+kv :


1. Guru memaparkan slide power point mengandungi gambar
dan perkataan yang menggandungi perkataan kvkvkv.
2. Guru membimbing murid mengeja dan membunyikan
perkataan kvkvkv.
Contoh kereta, pelita, tomato dan keladi.

BBM :
Papan putih dan Komputer
KBKK :

menghubungkait, membeza dan


mengecam perkataan.
KBT :
-Kemahiran Belajar (KB) :
Mendengar dengan aktif.
Membaca secara mekanis.
Nilai :
Sabar dan Berusaha

Langkah 2

Kotak Ajaib :

(30 minit )

1. Guru menunjukkan sebuah kotak ajaib kepada murid-murid.


Murid diminta untuk duduk dalam bentuk semi bulatan.

BBM :
Kotak Ajaib
KBKK :

2. Guru menyuruh salah seorang daripada murid tersebut ke


hadapan untuk membuka kad tersebut dan menunjukkannya
kepada rakan-rakan yang lain.
3. Murid-murid mengenalpasti suku kata yang ditunjukkan.
Kemudian, guru meminta semua murid yang mengambil kad suku
kata untuk beratur pada satu barisan dan meminta murid-murid
untuk membunyikan huruf-huruf tersebut.

menghubungkait, membeza dan


mengecam perkataan.
KBT :
-Kemahiran Belajar (KB) :
Mendengar dengan aktif.
Membaca secara mekanis.
Nilai :
Sabar dan Berusaha

Langkah 3
(20 minit )

Penutup
(10 minit )

Lembaran Kerja :
1. Murid diberi helaian lembaran kerja.
2. Murid menjawab latihan tersebut dengan bimbingan guru
(jika perlu).
3. Guru menyemak jawapan bersama murid.
Nyanyian Lagu Bapaku Pulang
1. Murid diminta menyanyikan sekali lagi lagu Bapaku Pulang
dengan penuh bersemangat dengan gaya menarik.

BBM :
Lembaran Kerja
KBKK :
Mengingat semula
Nilai :
Kejujuran
BBM :
Carta Lirik Lagu Bapaku Pulang
Nilai : Kerjasama.

refleksi
Murid boleh bercerita tentang keretapi dan ada yang berkongsi pengalaman menaiki keretapi. Murid-murid mempunyai keyakinan
diri bercerita di hadapan rakan-rakan dan boleh menghubung kait pengetahuan sedia adaq dengan pembelajaran pada hari ini.
2)
Murid seronok dengan permainan Keretapiku. Daripada aktiviti yang dijalankan,murid kumpulan Cemerlang menunjukkan
keboleh membaca dan menulis yang sangat baik. Murid boleh membaca perkataan-perkataan yang tercatat dalam sampul surat
seperti kereta, tomato, pelita, keladi, perahu dengan tepat. Murid juga boleh menulis perkataan berdasarkan gambar dengan betul.
Manakala, kumpulan Gemilang juga menunjukkan peningkatan dalam kemahiran membaca/mengeja tetapi lemah sedikit dalam
kemahiran menulis. Perkara ini mungkin disebabkabkan ada murid yang membunyikan suku kata akhiran terlebih dahulu
menyebabkan perkataan yang hendak ditulis tidak betul.
3)
Kedua-dua kumpulan dapat melengkapkan lembaran kerja yang diberi dengan betul.
4)
Guru akan meneruskan latih tubi membaca dan menulis bagi kumpulan Gemilang manakala bagi kumpulan Cemerlang,
aktiviti pengayaan akan ditambah dalam pp seterusnya.
