Anda di halaman 1dari 4

Rancangan Pengajaran Harian Matematik

Kelas : P.K (2)

Tarikh : 16/7/2014

Hari : Rabu

Masa : 8.50 9.50

Bilangan murid : 4 orang

Tajuk : Wang

Hasil pembelajaran : Pada akhir p&p, murid dapat :

8.5 Menyelesaikan operasi darab yang melibatkan wang

Objektif pelajaran :

1. diharapkan murid boleh menjawab 6 daripada 10 soalan operasi darab nombor 1 digit dengan ringgit hingga lingkungan
RM1 000

Pengetahuan sedia ada :

1. Murid boleh melakukan operasi darab.


2. Murid mengenal nilai wang

Bahan bantu belajar : pen marker, papan tulis, lembaran kerja, kad manila, tisu, muzik, komputer riba, kotak kosong

Penerapan nilai : kerjasama, rajin, tekun, yakin, menghormati guru, peka

Unsur terapi : main, pertuturan, pergerakan


Langkah Isi pelajaran Aktiviti Catatan

Set induksi Menyalin ayat 1. Murid menyalin cerita yang ditulis oleh guru di Teknik: menyalin
(8 minit) papan putih yang mengandungi soalan darab ayat
nombor satu digit dengan wang dalam lingkungan
RM 1 000. Nilai: rajin
2. Murid menjawab soalan berdasarkan cerita yang
disalin oleh mereka. Terapi: cara kerja
3. Murid menyalin dan membuat soalan itu di atas
kertas manila yang diberi oleh guru. BBM: manila kad,
pen marker, tisu
Langkah 1 Operasi mendarab 4. Penerangan guru Teknik:
(10 minit) - Operasi darab bertujuan memudahkan pengiraan.
- Operasi darab mempercepatkan proses mendapat Nilai:
jawapan.
- Operasi darab nombor bulat boleh diaplikasikan
Terapi:
dalam kehidupan seharian dalam perkara yang
berkaitan dengan wang.
BBM:
- Murid mendengar penerangan guru mengenai
operasi darab satu digit dengan wang dalam
lingkungan RM1 000.

5. Uji minda
- Murid menjawab soalan darab mudah yang tidak
melibatkan wang.
- Murid menjawab soalan darab satu digit dengan
wang dalam lingkungan RM1 000 oleh guru dalam
masa yang ditetapkan.
- Peringkat soalan bermula daripada mudah kepada
susah.
Langkah 2 Permainan Kotak Istimewa Pelaksanaan permainan Teknik:
(12 minit) 6. Murid akan dibahagikan kepada dua kumpulan pembelajaran
iaitu A dan B. kumpulan
7. Setiap kumpulan akan melakukan onetwosom,
dan pemenang akan mencabut satu soalan dalam Nilai: kerjasama
kotak istimewa.
8. Soalan yang dicabut akan dijawab dalam masa Terapi: cara kerja
yang diberikan iaitu sehingga satu lagu tamat
dimainkan di komputer. BBM: komputer
9. Jika soalan yang dijawab itu betul, kumpulan riba, pen marker,
tersebut akan mendapat dua markah. tisu, kad manila,
10. Sekiranya jawapan yang diberi salah atau masa
kotak istimewa.
telah tamat, kumpulan lawan akan diberi peluang
menjawab soalan itu.
11. Sekiranya betul, akan mendapat 1 markah.
12. Dalam kotak istimewa itu, terdapat 5 soalan.
Langkah 3 Membuat lembaran kerja 13. Murid diberikan lembaran kerja oleh guru. Teknik: -
(25 minit) 14. Lembaran kerja mengandungi soalan operasi
darab nombor 1 digit dengan ringgit hingga Nilai: tekun, yakin
RM1 000
15. Murid menyiapkan lembaran kerja dalam masa
Terapi: -
yang ditentukan.
16. Murid dipantau dan dibimbing oleh guru semasa
BBM: lembaran
menyiapkan lembaran kerja.
kerja.
Penutup Kesimpulan oleh guru berkaitan 17. Murid mendengar kesimpulan daripada guru. Teknik:-
(5 minit) pembelajaran hari ini. 18. Murid menjawab soalan mudah guru.
19. Murid melakukan aktiviti tepuk-tepuk terima Nilai: menghormati
kasih. guru

Terapi: pergerakan
kreatif, pertuturan

BBM: -
Refleksi guru pelatih :

Catatan guru pembimbing :
