Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Bidang 3 Membentuk dan membuat rekaan

Mata Pelajaran : Dunia Seni Visual


Tarikh : 21.2.2017
Tahun : 2Z
Bilangan murid : /56 orang
Masa : 10.10 11.10 pagi (60 minit)
Tema : Alam semula jadi
Modul/ Bidang : Membentuk dan membuat binaan
Tajuk : Bunga
Teknik : Stabail
- Stabail ialah satu binaan seperti mobail tetapi tidak bergerak.
Bahan Sumber : Bahan Bantu Mengajar
Puzzle, Contoh hasil karya, contoh hasil stabail bunga, gunting,

kertas warna, batang chopstick atau straw, plasticine, gam,

powerpoint slaid
Bahan Bantu Belajar
Kertas warna, gunting, gam, batang chopstick atau straw dan
plasticine.
Strategi : Teori Konstruktivisme
Kemahiran Berfikir : Menjana idea, menghubung kait, mencetus idea, mengenalpasti,
Membanding beza dan menilai.
Kecerdasan pelbagai : Visual-Ruang, Verbal-linguistik
Nilai : Bekerjasama, mematuhi arahan, menghargai nilai estetika, sabar,
tekun, berhati-hati.
EMK : Kreativiti dan Inovasi

Hasil pembelajaran :
Di akhir pengajaran dan pembelajaran (P&P), murid dapat :
1. Menjelaskan konsep stabail dengan jelas dan betul.
2. Menghasilkan stabail bunga dengan menekankan bahasa seni visual.
3. Mengaplikasikan media serta proses dan teknik secara kreatif.
4. Membuat apresiasi terhadap karya.

Standard Pembelajaran
3.1 Persepsi Estetik Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan
bahasa seni visual yang ada pada stabail.
3.1.1 Unsur seni
3.1.1.1 Rupa organik atau geometri atau gabungan rupa
3.1.1.2 Bentuk konkrit
3.1.1.3 Ruang - nyata
3.1.2 Prinsip rekaan
3.1.2.1 Imbangan simetri atau tidak simetri atau gabungan imbangan

3.2 Aplikasi Seni Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual, media,
serta proses dan teknik dalam penghasilan stabail.
3.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media dalam penghasilan karya
3.2.1.1 Alat gunting
3.2.1.2 Bahan tapak stabail (plasticine),kertas warna, gam, straw atau bahan yang
sesuai dijadikan tetulang (batang chopstick)
3.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam penghasilan karya

3.3 Ekspresi Kreatif Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman


bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik
dalam penghasilan karya.

3.3.1 Memilih dan memanipulasikan bahan secara kreatif

3.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya

3.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang bersesuaian dalam penghasilan stabail

3.4 Apresiasi Seni Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri
dan rakan dengan memberikan penekanan pada bahasa seni visual.
3.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan
3.4.2 Menyatakan karya sendiri dan rakan secara lisan
3.4.3 Menghargai karya sendiri dan rakan

Masa/ Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan


Langkah
Aktiviti Guru Murid
Set 1. Guru bertanya khabar 1. Murid mendengar Bahan Sumber:
Induksi kepada murid. arahan guru Puzzle bunga
2. Guru menjalankan
5 minit tentang aktiviti
aktiviti puzzle kepada
puzzle yang akan
murid.
dijalankan.
3. Guru meminta murid
2. Murid melekatkan
melengkapkan puzzle
kepingan puzzle
pada papan.
kepada papan.
4. Guru menyoal kepada KB : Mencetus idea,
3. Murid menjawab
murid tentang jawapan Menghubungkait
soalan guru.
puzzle apabila puzzle
telah disiapkan. KP :
5. Guru mengaitkan aktiviti
Ruang visual
dengan pelajaran hari
ini.
Strategi :
Tajuk :
Konstrusktivisme
Bunga

Aktiviti :
Nilai :
Ingin tahu

Langkah 1. Guru menerangkan 1. Murid Bahan Sumber :


1 konsep stabail kepada menumpukan contoh gambar stabail,
Persepsi murid dengan powerpoint perhatian semasa powerpoint slaid
Estetik slaid. pengajaran guru.
2. Guru menunjukkan
7 minit
beberapa contoh gambar
stabail kepada murid.
3. Guru menerangkan
bahasa seni visual yang
ada pada stabail dengan
peta minda.
4. Guru menerangkan alat
dan bahan yang akan
diperlukan untuk
menghasilkan stabail
bunga pada hari ini. K
- Kertas warna, B:
gunting, gam, batang Mencetus idea,
chopstick atau straw
dan plasticine. Menjana idea

KP :
Visual Ruang
Verbal Linguistik

Strategi P&P :
Konstruktivisme

Nilai:
Ingin tahu, Mematuhi
arahan, rasional

Langkah 1. Guru menunjukkan 1. Murid memberi Bahan Sumber :


2 contoh hasil stabail maklum balas Contoh hasil stabail
Aplikasi bunga kepada murid. kepada guru. bunga, carta proses,
2. Guru menyoal kepada 2. Murid memahami
Seni kertas warna, gunting,
murid. proses
(7 minit) gam, batang chopstick
Adakah murid menghasilkan
atau straw, dan
tahu bagaimana stabail bunga
plasticine.
hasilkan stabail dengan carta
bunga ini? proses yang
Adakah murid
ditunjukkan oleh
tahu apakah
guru.
bahan yang 3. Murid belajar
dapat teknik melalui
menghasilkan demonstrasi guru.
stabail bunga ini?
3. Guru menunjukkan carta
proses menghasilkan
stabail bunga kepada
murid.
4. Guru menjalankan
demonstrasi cara
penghasilan stabail
bunga.
KB :
Menjana idea

KP :
Ruang visual

Strategi :
Pemerhatian,
demonstrasi, sabar dan
teliti

Langkah 1. Guru membahagikan 1. Murid mendapat Bahan Sumber :


3 bahan kepada murid bahan daripada Kertas warna, gunting,
Ekspresif untuk menghasilkan guru. gam, batang chopstick
2. Murid
Kreatif stabail bunga. atau straw dan
2. Guru mengarahkan menghasilkan
30 minit plasticine.
murid memulakan aktiviti karya mengikut
secara individu. kreativiti sendiri.
3. Guru meminta murid 3. Murid menjalankan
menghasilkan stabail aktiviti dengan
bunga dengan kreativiti bimbingan guru.
sendiri.
4. Guru memberi
bimbingan semasa murid
menghasilkan kad
ucapan.
Aspek bimbingan :
i. Cara melipat
ii. Cara menggunting
iii. Cara
mengukuhkan
stabail

KB :
Mencetus idea

Nilai :
Rajin dan berani
mencuba
Apresia 1. Guru meminta murid 1. Murid KB :
si Seni mempamerkan hasil mempamerkan Mencetus idea
6 minit karya masing-masing. hasil karya mereka
2. Guru meminta murid 2. Murid
KP :
menceritakan perasaan menceritakan
Ruang visual
semasa menghasilkan perasaan mereka.
Verbal Linguistik
stabail bunga.
3. Guru memberi pendapat
Nilai :
dan tentang hasil kerja
Menghargai nilai estetika
murid.

Penutup 1. Guru menjalankan Bahan Sumber :


5 minit aktiviti kuiz yang 1. Murid menjawab Soalan kuiz
soalan dan
berkaitan dengan isi Nilai :
pelajaran hari ini. memberi Mendengar arahan
2. Guru memberi arahan kefahaman masing
kepada murid agar masing kepada
membersihkan kawasan guru.
bilik darjah.
