Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Pemulihan Khas


2. Tahun : 3B
3. Bilangan Murid : 2 orang
4. Nama murid 1) Renee Teo Han Lin
2) Wong Jun Yuan
5. Tarikh : 27 April 2017
6. Hari : Khamis
7. Masa : 0900-1000
8. Tajuk : Ayat Mudah
9. Tema : Di Halaman Rumah
10. Kemahiran Pemulihan : Kemahiran 31 Membaca dan membina ayat mudah
11. Konstruk : Konstruk 11 Keupayaan membaca dan menulis ayat
mudah
12. Standard : 2.3.1 Membaca kuat ayat tunggal dengan lancar,
Pembelajaran (DSKP) sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.
13. Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat :

i. membaca ayat mudah dengan sebutan dan intonasi


yang betul.
ii. membina ayat mudah dengan tepat.
iii. menulis ayat mudah dengan tepat.
14. Pengetahuan Sedia : Murid telah menguasai kemahiran membaca perkataan
Ada yang berimbuhan dengan tepat.
15. Bahan Bantu Mengajar : Kad gambar, kad perkataan, lembaran kerja, komputer,
sahibba
16. Pendekatan : Induktif, bermain sambil belajar, koperatif
17. Strategi : Berpusatkan kepada murid
18. Kaedah : Pandang dan sebut, simulasi
19. Teknik : Latih tubi, soal jawab
20. Kemahiran Berfikir : Menjana idea, meramal
21. Elemen Merentasi : Nilai murni, TMK
Kurikulum (EMK)
22. Teknologi Maklumat :
dan Komunikasi (TMK)
23. Nilai Murni : Kasih sayang, berjimat cermat

Langkah / Isi Pembelajaran Aktiviti Pembelajaran Catatan


Masa
Set Induksi Permainan puzzle. 1. Guru memberi Pendekatan :
sampul surat yang
( 5 minit ) Induktif, koperatif
mengandungi puzzle
kepada murid.
2. Murid diberi masa 1 Strategi :
minit untuk Berpusatkan
menyelesaikan kepada bahan
puzzle.
3. Murid diminta untuk
bercerita berdasarkan Teknik :
gambar tersebut. Soal jawab,
bercerita

ABM:
Komputer

Nilai murni:
bekerjasama
Langkah 1 Perkataan mencuci. 1. Guru menunjukkan Pendekatan:
gambar bapa sedang
( 10 minit) Induktif, bermain
mencuci kereta. sambil belajar
mencuci
2. Guru membimbing
murid untuk
menyebut mencuci. Kaedah :
3. Murid diminta untuk pandang dan
membentuk sebut
perkataan mencuci
dengan
Bapa mencuci kereta. menggunakan kad Teknik :
suku kata. Latih tubi, soal
4. Murid diminta untuk jawab, simulasi
mengeja perkataan
mencuci beberapa
kali. ABM:

5. Murid diminta untuk kad gambar, kad


membuat perkataan perkataan,
mencuci dengan sahibba,komputer
sahibba.
6. Murid dibimbing untuk Kemahiran berfikir:
membuat aksi sambil Berhubung kait
menyebut perkataan
mencuci.
7. Murid diminta untuk Nilai murni:
menyatakan cara Kasih sayang
mencuci kereta.
8. Murid dibimbing untuk
membina satu ayat
dengan
menggunakan
perkataan mencuci.
9. Murid diminta untuk
menulis ayat mudah.

Langkah 2 Perkataan menyiram. 1. Guru menunjukkan Pendekatan:


gambar seorang
( 10 minit) Induktif, bermain
menyiram perempuan sedang sambil belajar
menyiram bunga.
2. Guru membimbing
murid untuk Kaedah :
menyebut menyiram. pandang dan
3. Murid diminta untuk sebut
membentuk
perkataan menyiram
dengan Teknik :
menggunakan kad Latih tubi, soal
suku kata. jawab, simulasi
4. Murid diminta untuk
Kakak menyiram bunga. mengeja perkataan
menyiram beberapa ABM:
kali. kad gambar, kad
5. Murid diminta untuk perkataan,
membuat perkataan sahibba, kad suku
menyiram dengan kata
sahibba.
6. Murid dibimbing untuk Kemahiran berfikir:
membuat aksi sambil
Berhubung kait
menyebut perkataan
menyiram.
7. Murid dibimbing untuk
membina satu ayat
dengan
menggunakan
perkataan
menyiram.
8. Guru menunjukkan
ayat mudah dan
murid diminta untuk
membaca ayat
mudah beberapa kali.
9. Murid diminta untuk
menulis ayat mudah.

Langkah 3 Perkataan makan. 1. Guru menunjukkan Pendekatan:


gambar abang
( 10 minit) mandi Induktif, bermain
sedang mandi. sambil belajar
2. Guru membimbing
murid untuk
menyebut mandi. Kaedah :
3. sMurid diminta untuk pandang dan
membentuk sebut
perkataan mandi
dengan
menggunakan kad Teknik :
Abang sedang mandi.
suku kata. Latih tubi, soal
4. Murid diminta untuk jawab, simulasi
mengeja perkataan
mandi beberapa kali.
ABM:
5. Murid dibimbing untuk
membuat aksi sambil kad gambar, kad
menyebut perkataan perkataan,
mandi. sahibba, komputer

6. Murid diminta untuk


membuat perkataan Kemahiran berfikir:
mandi dengan
Berhubung kait
sahibba.
7. Murid dibimbing untuk
membina satu ayat Nilai murni:
dengan Berjimat cermat
menggunakan
perkataan mandi.
8. Guru menunjukkan
perkataan mandi.
9. Guru menunjukkan
ayat mudah dan
murid diminta untuk
membaca ayat
mudah beberapa kali.
10. Murid diminta untuk
bercerita tentang cara
mandi.
11. Murid diminta untuk
menulis ayat mudah.

Langkah 4 Permainan meneka aksi 1. Guru menunjukkan Pendekatan:


rakan. kad gambar kepada bermain sambil
( 15 minit)
murid A. belajar
2. Murid A diminta
Seorang murid dipilih dan
membuat aksi
berdiri di depan kelas. ABM:
berdasarkan gambar.
Guru menunjukkan Kad gambar, kad
gambar kepada murid, 3. Murid B diminta untuk perkataan
murid perlu beraksi. Murid memilih kad
B perlu memilih kad perkataan yang tepat.
perkataan yang betul. 4. Murid B diminta untuk
Kemudian, murid tersebut menyusun kad
perlu menyusun ayat perkataan untuk
mudah dengan kad menjadi ayat yang
perkataan dengan betul. betul.

Pengukuhan Lembaran kerja 1. Murid meyiapkan Strategi:


lembaran kerja dalam
( 5 minit) Berpusatkan
kelas. kepada bahan

Teknik:
Latih tubi

ABM:
lembaran kerja
Penutup Soal jawab. 1. Murid disoal tentang Teknik:
isi pelajaran hari ini.
( 5 minit) Soal jawab
2. Murid diminta untuk
membina ayat mudah
secara lisan.
