Anda di halaman 1dari 6

DOKUMEN STANDARD KURIKULUM: PENDIDIKAN MORAL KSSR TAHUN 5

Standard Kandungan Standard Pembelajaran

Tahun 3
4. Berterima kasih Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
Perasaan dan perlakuan untuk 4.1.1 Menyatakan sumbangan warga
menunjukkan sekolah.
pengiktirafan dan penghargaan terhadap 4.1.2 Menerangkan cara menghargai
sesuatu jasa, sumbangan atau sumbangan warga
pemberian. sekolah.
4.1.3 Menceritakan perasaan apabila
4.1Menunjukkan penghargaan menghargai
terhadap sumbangan warga sekolah.
sumbangan warga sekolah 4.1.4 Mengamalkan sikap berterima kasih
terhadap
sumbangan warga sekolah.

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR


TAHUN 5

1. Mata Pelajaran: : Pendidkan Moral

2. Tahun: :: 5A

3. Tarikh/ Masa : 6 April 2017 (7.40- 8.10pagi)

4. Bilangan Murid : 31 orang

5. Tema : Saya dan Masyarakat

6. Tajuk : Menghormati Pemimpin Masyarakat Setempat

7. Standard Kandungan : 6.1 Menghormati pemimpin dalam masyarakat


setempat

8. Standard Pembelajaran : 6.1.1 Menjelaskan kepentingan menghormati pemimpin


dalam masyarakat setempat

6.1.4 Mempraktikkan sikap menghormati pemimpin


dalam masyarakat setempat

9. Objektif Pembelajaran: Pada akhir pembelajaran murid dapat;


i. Menyatakan kepentingan menghormati pemimpin dalam masyarakat setempat.
ii. Murid dapat membuat simulasi kelakuan menghormati pemimpin masyarakat
setempat.

10. Pendekatan:
i. Analisis Nilai
ii. Aplikasi Nilai

11. EMK:
i. Kreativiti: Menggunakan kaedah simulasi untuk menunjukkan kelakuan
menghormati pemimpin masyarakat setempat dalam kalangan
murid.
Menggunakan peta pokok untuk membincang tentang kepentingan
menghormati pemimpin masyarakat setempat.

12. Bahan Bantu Belajar:

i. Buku kerja

13. Aktiviti Pembelajaran

Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pembelajaran Catatan


Masa

- Guru mengadakan BBM: Tali, pen


Set Induksi Permainan kecil satu permainan marker, kertas
(3 minit) - Menghormati kecil yang bernama putih
pemimpin Tulis bersama-
sama Kaedah:
- Setiap kumpulan Bermain
diberi satu pen kumpulan
marker yang diikat
5 hingga 6 tali Teknik:
berdasarkan Mendengar
bilangan ahli arahan
kumpulan.
- Ahli kumpulan Pendekatan:
dikehendaki Penjelasan Nilai
menulis perkataan
yang
bermaksud hormat
dengan memegang
tali
- Jarak antara
tangan ahli dengan
pen marker tidak
boleh kurang
daripada 10cm.
- Ketua kumpulan
memberi arahan
kepada kumpulan
masing-masing
untuk memberi
bimbingan kepada
ahli kumpulan

Langkah 1 Kepentingan - Guru menunjukkan ABM: Peta pokok


(15 minit) menghormati pemimpin satu cerita.
dalam masyarakat - Murid dikehendaki Kaedah:
setempat. membuat analisis Kumpulan
tentang tindakan
- Tinfakan yang menghormati Teknik:
menghormati pemimpin dan Perbincangan
- Kesan tindakan ramalkan
kesannya. Pendekatan:
- Murid dikehendaki Analisis Nilai
membincang dan
melengkapkan peta
pokok.

Langkah 2 Sikap menghormati - Guru memilih Kaedah:


(10 minit) pemimpin dalam empat orang murid Kelas
masyarakat setempat untuk mengadakan
- Simulasi simulasi tentang
keadaan penghulu Pendekatan:
kampung Aplikasi Nilai
mengadakan
program kitar
semula.

Langkah 3 Latihan Pengukuhan - Guru meminta ABM:


(1 minit) murid untuk Buku kerja muka
melengkapkan surat 19
soalan muka surat
19 dalam buku Kaedah:
kerja Individu

Penutup Rumusan pelajaran: - Murid membuat Kaedah:


(3 minit) Kepentingan rumusan secara Kelas
menghormati pemimpin keseluruhan
dalam masyarakat tentang Kemahiran
setempat. kepentingan Generik:
menghormati Kemahiran
pemimpin dalam merumus
masyarakat
setempat.

14. Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran:


i. Peta Pokok: Kesan menghormati dan tidak menghormati pemimpin
masyarakat.
ii. Buku Kerja: Kepentingan menghormati pemimpin masyarakat setempat.
15. Refleksi:

5.
1.
A. ________________________________
B.

C.
D. 6.
E.
2. F.
A. G.
B. H.
C.
D. 7.
E.
3. F.
G.
H.

8.
4.



9.


10.

________________________________
