Anda di halaman 1dari 3

MINGGU : RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN SEJARAH KELAS 4 Dinamik

TARIKH & HARI 17/4/2018 (SELASA) KEHADIRAN


Tema 7 : TAMADUN AWAL MANUSIA 10.20am-11.20am
TEMA & BAB MASA
7.2 TAMADUN AWAL ASIA TENGGARA

KBAT :
TAJUK b. Pengaruh agama Hindu dan Buddha.
•Siatem pemerintahan dan pentadbiran Analisis

3.1 Memahami pengaruh agama Hindu dan Buddha dalam kerajaan Aplikasi
STANDARD KANDUNGAN
awal di Asia Tenggara. Menilai
- Menyatakan cara kedatangan agama Hindu dan Buddha ke Asia Mencipta
Tenggara.
- Menyatakan ciri-ciri Hindu-Buddha dalam Kerajaan awal di Asia
STANDARD PEMBELAJARAN
Tenggara.
- Menghuraikan pengaruh Hindu –Buddha dalam pemerintahan dan
pentadbiran.
Pada akhir sesi pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat :
I - THINK :
1. Mengenali cara kedatangan agama Hindu dan Buddha.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 2. Mengenali sistem pemerintahan dan pentadbiran berdasarkan pengaruh Peta Bulat
agama hindu & Buddha. Peta Buih
3. Mengenali monumen-monumen peninggalan sejarah.
Peta Buih Berganda
SET INDUKSI Mengimbas kembali pelajaran sebelum ini.
Peta Pokok
1. Pelajar menerangkan pengasas agama Hindu dan Buddha
berdasarkan pengetahuan lepas. Peta Dakap
2. Guru mengaitkan jawapan pelajar dengan topik pengajaran pada hari
ini. Peta Alir
3. Kemudian, pelajar diminta menyatakan cara-cara kedatangan agama Peta Pelbagai Alir
AKTIVITI PEMBELAJARAN & Hindu dan Buddha ke Asia Tenggara.
PEMUDAHCARAAN 4. Guru menambah isi-isi yang tertinggal. Seterusnya, guru Peta Titi
(PdPc) menerangkan pengaruh agama Hindu dan Buddha dalam sistem
pemerintahan dan pentadbiran kerajaan awal di Asia Tenggara.
5. Sebagai pengukuhan, pelajar diminta menjawab soalan-soalan yang
dikemukakan guru secara lisan.
6. Guru merumuskan tajuk pengajaran pada hari ini.

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU BELAJAR
(BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : Mahjong
 Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis
KECERDASAN PELBAGAI
 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang
ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
KURIKULUM (EMK)  Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni
 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan
KEMAHIRAN BERFIKIR  Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai
PENILAIAN PENGAJARAN &  Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PEMBELAJARAN  Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan.
 _____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.

Aktiviti pembelajaran & pemudahcaraan  Mesyuarat / Kursus  Cuti Rehat / Cuti Sakit
ditangguhkan kerana …  Program Sekolah  Cuti Bencana / Cuti Khas
 Mengiringi Murid Keluar  Cuti Peristiwa / Cuti Umum
REFLEKSI  Aktiviti Luar

Aktiviti PdP dibawa ke __________________________________________________

Disediakan oleh : Hasbullah bin Sahri Disemak oleh


MINGGU : 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN SEJARAH KELAS 5 Wawasan

TARIKH & HARI (1601/2018) Selasa KEHADIRAN


Tema 10 : Kemunculan dan Perkembangan Nasionalisme Sehingga Perang Dunia Kedua 8.55am - 9.55am
TEMA & BAB MASA
Bab 2 - Nasionalisme di Malaysia Sehingga Perang Dunia Kedua
TAJUK 2.1 Perjuangan pemimpin setempat menentang British
KBAT :
2.1.1 Sebab-sebab penentangan Analisis
STANDARD KANDUNGAN
2.1.2.Peristiwa penentangan pemimpin setempat Aplikasi
Menilai
STANDARD PEMBELAJARAN Memahami perjuangan pemimpin setempat menentang British
Mencipta

Pada akhir sesi pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat :


I - THINK :
1.Menyenaraikan tokoh tempatan yang menentang British
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 2.Menyatakan sebab-sebab pemimpin setempat menentang British Peta Bulat
3.Menceritakan peristiwa perjuangan pemimpin setempat menentang Peta Buih
British
Peta Buih Berganda

SET INDUKSI Menunjukkan video sejarah Peta Pokok


Peta Dakap
1. Pengenalan topik pelajaran. Peta Alir
2. Tayangan video topik pengajaran Peta Pelbagai Alir
AKTIVITI PEMBELAJARAN & 3. Penerangan topik pelajaran.
PEMUDAHCARAAN 4. Sesi soal jawab dengan pelajar. Peta Titi
(PdPc) 5. Latihan
6. Rumusan pelajaran

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU BELAJAR
(BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : Mahjong
 Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis
KECERDASAN PELBAGAI
 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang
ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
KURIKULUM (EMK)  Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni
 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan
KEMAHIRAN BERFIKIR  Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai
PENILAIAN PENGAJARAN &  Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PEMBELAJARAN  Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan.
 _____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.

Aktiviti pembelajaran & pemudahcaraan  Mesyuarat / Kursus  Cuti Rehat / Cuti Sakit
ditangguhkan kerana …  Program Sekolah  Cuti Bencana / Cuti Khas
REFLEKSI  Mengiringi Murid Keluar  Cuti Peristiwa / Cuti Umum
 Aktiviti Luar

Aktiviti PdP dibawa ke __________________________________________________

Disediakan oleh : Hasbullah bin Sahri Disemak oleh


MINGGU : 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN SEJARAH KELAS 4 Dinamik

TARIKH & HARI (16/01/2018) Selasa KEHADIRAN


Tema 7 : TAMADUN AWAL MANUSIA 12.25am - 12.55am
TEMA Bab 1: Kemunculan Tamadun Awal Manusia MASA

Tamadun Awal Dunia (Mesopotamia, Mesir Purba, Indus dan Hwang Ho)
TAJUK
KBAT :
STANDARD KANDUNGAN Memahami pembentukan tamadun awal manusia. Analisis

2.1 Membandingkan sumbangan tamadun manusia di Sumeria, Mesir, Aplikasi


Indus dan Hwang Ho Menilai
STANDARD PEMBELAJARAN
2.2 Mengklasifikasikan sumbangan setiap tamadun. Mencipta

Pada akhir sesi pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat :


I - THINK :
1. Mengenali tamadun Mesopotamia, Mesir Purba, Indus dan Hwang Ho
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 2. Membezakan ciri-ciri pada setiap tamadun awal Peta Bulat
3. Mengetahui sumbangan –sumbangan tamadun awal Peta Buih
Peta Buih Berganda

SET INDUKSI Menunjukkan video sejarah Peta Pokok


Peta Dakap
1. Pengenalan topik pelajaran. Peta Alir
2. Tayangan video topik pengajaran Peta Pelbagai Alir
AKTIVITI PEMBELAJARAN & 3. Penerangan topik pelajaran.
PEMUDAHCARAAN 4. Sesi soal jawab dengan pelajar. Peta Titi
(PdPc) 5. Latihan
6. Rumusan pelajaran keselurhan bab

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU BELAJAR
(BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : Mahjong
 Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis
KECERDASAN PELBAGAI
 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang
ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
KURIKULUM (EMK)  Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni
 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan
KEMAHIRAN BERFIKIR  Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai
PENILAIAN PENGAJARAN &  Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PEMBELAJARAN  Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan.
 _____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.

Aktiviti pembelajaran & pemudahcaraan  Mesyuarat / Kursus  Cuti Rehat / Cuti Sakit
ditangguhkan kerana …  Program Sekolah  Cuti Bencana / Cuti Khas
 Mengiringi Murid Keluar  Cuti Peristiwa / Cuti Umum
 Aktiviti Luar
REFLEKSI

Aktiviti PdP dibawa ke __________________________________________________

Disediakan oleh : Hasbullah bin Sahri Disemak oleh
