Anda di halaman 1dari 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL


TAHUN 4
Tarikh 2.7.2018 Isnin
Masa 12.00-1.00tgh hari
Kelas 4 Avvaiyar
Bidang Membuat Corak dan Rekaan
Tema Objek Buatan Manusia
Tajuk Penanda Buku
Aktiviti Kaligrafi

Standard 2.1 Persepsi Estetik 2.2 Aplikasi Seni 2.3 Ekspresi Kreatif 2.4 Apresiasi Seni
Pembelajaran 2.1.1 Unsur Seni 2.2.1 Media 2.3.1 2.4.1
21.1.1, 2.1.1.2, 2.1.1.3 2.2.1.1, 2.2.1.2 2.3.2 2.4.2
2.3.3 2.4.3
2.1.2 Prinsip Rekaan 2.2.2 Teknik dan
2.1.2.1 Proses
2.2.2.1 Teknik Kaligrafi

Objektif Pada akhir pembelajaran, murid dapat;


Pembelajaran 1. mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni visual yang ada pada corak teknik kaligrafi.
2. mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik dalam penghasilan
corak teknik kaligrafi.
3. mengaplikasi pengetahuan dan kefahaman, bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik
dalam penghasilan corak teknik kaligrafi secara kreatif
4. membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan menumpukan pada aspek bahasa seni
visual.

Aktiviti PdP Persepsi Estetik


1. Guru menunjukkan contoh- contoh muka taip dan penanda buku yang menggunakan teknik
kaligrafi.
2. Guru menyatakan definisi kaligrafi.
3. Guru membincangkan bahasa seni visual pada contoh karya yang menggunakan teknik kaligrafi.
Aplikasi Seni
1. Guru memperkenalkan media yang digunakan untuk menghasilkan corak teknik kaligrafi.
2. Guru enunjukkan proses membuat corak menggunakan teknik kaligrafi.
3. Guru meminta murid meneroka media untuk menghasilkan kaligrafi.
Ekspresi Kreatif
1. Murid membuat lakaran kaligrafi dengan bimbingan guru.
2. Murid menghasilkan corak teknik kaligrafi mengikut kreativiti masing- masing.
3. Murid menghasilkan penanda buku.

EMK Keusahawan, Kreativiti dan Inovasi


Penilaian PdP 1. Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat kaligrafi berdasarkan empat standard
kandungan.
Bahan Bantu Belajar 1. Alat : berus lukisan, palet, pen kaligrafi dan alatan lain yang sesuai
2. Bahan : kertas lukisan, marker pen, cat air, chinese ink dan bahan lain yang sesuai
3. Contoh-contoh muka taip, penanda buku yang menggunakan teknik kaligrafi.
Refleksi Pada akhir pengajaran;

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang tidak mencapai
objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan akan datang.
