Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN Sejarah

TINGKATAN 3 Batani

TARIKH/HARI 17/03/2016 (Khamis)

MASA 8.30 -9.10 Pagi (40 minit)

BILANGAN PELAJAR 30 Orang

TEMA 5. Perjuangan rakyat ke arah kemerdekaan Tanah air

TAJUK 5.3 Ancaman Pengganas komunis dan Perisytiharan Darurat 1948


3.2 Langkah-langkah membanteras ancaman pengganas komunis

HASIL PEMBELAJARAN Aras 1


 Mentakrifkan istilah darurat
 Menyenaraikan usaha-usaha untuk memenangi hati dan fikiran rakyat
 Menceritakan Rancangan Briggs

Aras 2
 Menjelaskan bentuk kerjasama di kalangan rakyat untuk
membenteras ancaman komunis
KAEDAH PENGAJARAN Kaedah Verbal Linguistik

BAHAN BANTU 1. Buku Teks


MENGAJAR 2. LCD
3. Powerpoint
4. Gambar
5. Video

KONSEP/ISTILAH Darurat, perintah berkurung, Min Yuen, Kampung Baru, “Kawasan Hitam dan
Kawasan Putih” dan Perang Saraf
KBKK  Menjana Idea
 Menghubungkaitkan
 Membuat Kesimpulan

UNSUR/TINGKAH LAKU Kejituan perancangan mengekalkan kestabilan negara Malaysia


PATRIOTISME  Bijak merancang untuk kesejahteraan masa depan
Negara Malaysia yang bertanggungjawab kita
 Menyokong dan melibatkan diri dalam dasar negara Malaysia

PENGETAHUAN SEDIA Pelajar telah mempelajari cara-cara penyusupan komunis


ADA
LANGKAH PENGAJARAN

LANGKAH ISI PENGAJARAN AKTIVITI P & P CATATAN


AKTIVITI GURU AKTIVITI PELAJAR
Set induksi 5. Perjuangan rakyat ke arah i) Guru meminta semua pelajar Pelajar mendengar arahan BBM: LCD
(5 minit) kemerdekaan Tanah air menghayati tayangan video yang dan memberi tumpuan Dan Video.
akan ditayangkan. terhadap tayangan video.

ii)Guru memberi ulasan terhadap


tayangan video dan terus kepada
tajuk pelajaran hari ini.

Langkah 1 5.3 Ancaman Pengganas i) Guru menerangkan isi pelajaran i) Pelajar bersedia dengan BBM: LCD,
(10 minit) komunis dan Perisytiharan secara terperinci dengan buku nota Powerpoint , Buku
Darurat 1948 menggunakan powerpoint teks dan Gambar
ii) Pelajar memberi
3.2. Langkah-langkah ii) Guru memberi penerangan 3 tumpuan terhadap
membanteras ancaman langkah- langkah tersebut: penerangan guru.
pengganas komunis
iii) Pelajar merujuk buku
a. Perisytiharan darurat 1948 a. Perisytiharan darurat 1948 teks muka surat 91-107

b. Pengharaman parti Komunis b. Pengharaman parti Komunis iv) Pelajar mencatat isi
Malaya dan parti-parti Malaya dan parti-parti penting pelajaran
berhaluan kiri berhaluan kiri
v) Pelajar menjawab soalan
c. Memperbesar pasukan c. Memperbesar pasukan yang dikemukan oleh guru
keselamatan keselamatan

Apakah yang dimaksudkan


dengan zaman darurat?
Langkah 2 3.2. Langkah-langkah i) Guru menyambung penerangan i) Pelajar memberi tumpuan BBM: LCD,
(10 minit) membanteras ancaman 3 langkah seterusnya terhadap penerangan guru. Powerpoint, Buku
pengganas komunis membanteras ancaman Komunis: Teks dan Gambar
ii) Pelajar merujuk buku
d. Rancangan Briggs d. Rancangan Briggs teks muka surat 91-107
 Mengatasi Min Yuen  Mengatasi Min Yuen
 Pembentukan Kampung  Pembentukan Kampung iii) Pelajar mencatat isi
Baru Baru penting sebagai isi
tambahan
e. Perang Saraf e. Perang Saraf
 Pengisytiharan  Pengisytiharan Kawasan iv) Pelajar memberi respon
Kawasan Hitam dan Hitam dan Kawasan Putih dan menjawab soalan yang
Kawasan Putih  Tawaran hadiah dikemukan oleh guru
 Tawaran hadiah  Pemberian Kerakyatan
 Pemberian Kerakyatan

f. Pengampunan beramai ramai f. Pengampunan beramai ramai

Apakah yang kamu faham


berkaitan maksud “kawasan
hitam” dan “kawasan putih”?
Langkah 3 f. Rundingan Baling i) )Guru menerangkan kepada i) Pelajar memberi tumpuan UNSUR
(10 minit) pelajar isi pengajaran bagi terhadap penerangan guru. PATRIOTISME:
langkah seterusnya
ii) Pelajar memberi respon Kejituan perancangan
f. Rundingan Baling dan menjawab soalan yang mengekalkan
dikemukan guru kestabilan negara
Penilaian Guru mengemukakan soalan Malaysia
kepada pelajar: iii) Pelajar menerima  Bijak
lampiran latihan merancang
a. Seandainya pihak British pengukuhan tersebut. untuk
tidak mengambil langkah- kesejahteraan
langkah membanters masa depan
ancaman komunis, apakah
yang akan berlaku di Negara Malaysia yang
Tanah Melayu? bertanggungjawab kita
Pengukuhan  Menyokong
ii) Guru mengedarkan lampiran 1
Aktiviti pengukuhan untuk dan melibatkan
disiapkan di rumah diri dalam
dasar negara
Malaysia
Kesimpulan Kesimpulan i)Guru merumuskan isi i)Pelajar memberi respon
(5 minit) pengajaran pada hari ini. terhadap rumusan guru.

ii) Guru mengingatkan kepada


pelajar untuk menghuraikan
dengan jelas langkah-langkah
membanteras komunis
