Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)

BAHASA MELAYU TAHUN 6

Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Masa
Kelas Berdaya tahan
Aspek Kemahiran Mendengar dan Bertutur
/ Mahir berkomunikasi
Tema Kesihatan Mental dan Emosi
Tajuk Usahlah Stres Pemikir
1.4
Standard Kandungan Kerja sepasukan
Standard 1.4.1 Bersifat ingin tahu
Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Berperinsip

1. Bertutur tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber dengan Bermaklumat


Objektif
menggunakan ayat yang gramatis dalam situasi formal dan tidak Penyayang / Prihatin
formal secara bertatasusila.
Atasi Stres (Buku teks: 23) Patriotik

1. Murid melayari internet untuk mencari maklumat tentang punca


Strategi Pengajaran dan
stress Pembelajaran
Ringkasan Aktiviti 2. Murid bertutur dalam pelbagai situasi dengan menggunakan ayat
yang gramatis secara bertatasusila 5P
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
Penyelesaian masalah
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
4. Murid membuat latihan di buku tulis. Pembelajaran berasaskan
Sistem Bahasa projek
BBM Buku teks, buku tulis Pembelajaran kooperatif

Lembaran kerja Pembelajaran kecergasan


pelbagai
/ Hasil kerja
Pemerhatian / Pembelajaran Kontekstual
Pentaksiran dan Kuiz
Pembelajaran
Penilaian Lisan Konstruktivisme
Tugasan
Projek Kemahiran Belajar Cara
Belajar

Kajian Masa Depan


Pada akhir pengajaran; Pembelajaran Akses
Kendiri
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______
murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas Pembelajaran Luar Bilik
Refleksi
Darjah
dalam sesi akan datang.
Pembelajaran Masteri

Pendekatan Modular
Catatan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:-
Mesyuarat / Kursus / Pendekatan Berpusatkan
Program Sekolah Murid
Mengiringi murid keluar
Aktiviti luar Strategi Pengajaran dan
Cuti Bencana / Cuti Khas Pembelajaran Abad Ke-21
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Cuti Rehat / Cuti Sakit Round Table

Think, Pair, Share

Hot seat

Permainan

3 stray and 1 stay

Pembentangan

/ Main Peranan

Gallery Walk

Peta I-Think

Deklamasi Sajak /
Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

/ Mengaplikasi

Menganalisis

Ulasan Pentadbir Menilai

Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


(EMK)

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar

/ Nilai Murni – Kasih


sayang

Sains dan Teknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan

Teknologi Maklumat dan


Komunikasi (TMK)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
BAHASA MELAYU TAHUN 6

Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Masa
Berdaya tahan
Kelas
/ Mahir berkomunikasi
Aspek Kemahiran Membaca
Tema Kesihatan Mental dan Emosi Pemikir
Tajuk Usahlah Stres
Kerja sepasukan
Standard Kandungan 2.4
Bersifat ingin tahu
Standard 2.4.2
Berperinsip
Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Bermaklumat

Objektif Penyayang / Prihatin


1. Membaca dan memahami maklumat yang tersurat dan tersirat
untuk membuat rumusan dengan betul. Patriotik
Kenali Kemurungan (Buku teks: 24)

1. Murid membaca dan mengenal pasti maklumat yang tersurat dan Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran
tersirat
Ringkasan Aktiviti
2. Murid membuat rumusan berdasarkan teks 5P
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran. Penyelesaian masalah
4. Murid membuat latihan di buku tulis. Pembelajaran berasaskan
Sistem Bahasa projek
BBM Buku teks, buku tulis Pembelajaran kooperatif

Pembelajaran kecergasan
Lembaran kerja pelbagai
/ Hasil kerja
Pemerhatian Pembelajaran Kontekstual
Pentaksiran dan Kuiz Pembelajaran
Penilaian / Lisan Konstruktivisme
Tugasan
Kemahiran Belajar Cara
Projek Belajar

Kajian Masa Depan

Pada akhir pengajaran; Pembelajaran Akses


Kendiri
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Pembelajaran Luar Bilik
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas Darjah
dalam sesi akan datang.
Pembelajaran Masteri

Pendekatan Modular
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:-
Catatan / Pendekatan Berpusatkan
Mesyuarat / Kursus
Murid
Program Sekolah
Mengiringi murid keluar
Aktiviti luar Strategi Pengajaran dan
Cuti Bencana / Cuti Khas Pembelajaran Abad Ke-21
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Cuti Rehat / Cuti Sakit Round Table

Think, Pair, Share

Hot seat

Permainan

3 stray and 1 stay

Pembentangan

/ Main Peranan

Gallery Walk

Peta I-Think

Deklamasi Sajak /
Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)
/ Mengaplikasi

Menganalisis

Menilai
Ulasan Pentadbir
Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


(EMK)

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar


/ Nilai Murni

Sains dan Teknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan
/ Teknologi Maklumat dan
Komunikasi (TMK)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
BAHASA MELAYU TAHUN 6

Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Masa
Berdaya tahan
Kelas
/ Mahir berkomunikasi
Aspek Kemahiran Menulis
Tema Kesihatan Mental dan Emosi Pemikir
Tajuk Usahlah Stres
Kerja sepasukan
Standard Kandungan 3.8
Bersifat ingin tahu
Standard 3.8.2
Berperinsip
Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Bermaklumat

Objektif Penyayang / Prihatin


1. Mengedit dan memurnikan hasil penulisan.
Patriotik
Kesan Stres kepada Manusia (Buku teks: 25)

1. Murid membaca dan mengedit teks dari segi ejaan , tanda baca , Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran
kosa kata , imbuhan dan struktur ayat
Ringkasan Aktiviti
2. Murid memurnikan teks 5P
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran. Penyelesaian masalah
4. Murid membuat latihan di buku tulis. Pembelajaran berasaskan
Sistem Bahasa projek
BBM Buku teks, buku tulis Pembelajaran kooperatif

Pembelajaran kecergasan
Lembaran kerja pelbagai
/ Hasil kerja
Pemerhatian Pembelajaran Kontekstual
Pentaksiran dan Kuiz Pembelajaran
Penilaian / Lisan Konstruktivisme
Tugasan
Kemahiran Belajar Cara
Projek Belajar

Kajian Masa Depan

Pada akhir pengajaran; Pembelajaran Akses


Kendiri
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Pembelajaran Luar Bilik
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas Darjah
dalam sesi akan datang.
Pembelajaran Masteri

Pendekatan Modular
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:-
Catatan / Pendekatan Berpusatkan
Mesyuarat / Kursus
Murid
Program Sekolah
Mengiringi murid keluar
Aktiviti luar Strategi Pengajaran dan
Cuti Bencana / Cuti Khas Pembelajaran Abad Ke-21
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Cuti Rehat / Cuti Sakit Round Table

Think, Pair, Share

Hot seat

Permainan

3 stray and 1 stay

Pembentangan

/ Main Peranan

Gallery Walk

Peta I-Think

Deklamasi Sajak /
Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)
/ Mengaplikasi

Menganalisis

Menilai
Ulasan Pentadbir
Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


(EMK)

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar


/ Nilai Murni – Kasih
sayang

Sains dan Teknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan

Teknologi Maklumat dan


Komunikasi (TMK)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
BAHASA MELAYU TAHUN 6

Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Masa
Berdaya tahan
Kelas
/ Mahir berkomunikasi
Aspek Seni Bahasa
Tema Kesihatan Mental dan Emosi Pemikir
Tajuk Usahlah Stres
Kerja sepasukan
Standard Kandungan 4.2
Bersifat ingin tahu
Standard 4.2.2
Berperinsip
Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Bermaklumat

Objektif Penyayang / Prihatin


1. Menujarkan cerita menggunakan bahasa yang indah dan ayat yang
gramatis untuk menyampaiakn idea dengan bahasa badan Patriotik
yangkreatif.
Keresahan Sang Kancil (Buku teks: 26)
Strategi Pengajaran dan
1. Murid bercerita dengan sebutan dan intonasi yang betul Pembelajaran
Ringkasan Aktiviti 2. Murid mengujarkan cerita untuk menyampaikan teks
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan 5P
kaitannya dengan tajuk pelajaran. Penyelesaian masalah
4. Murid membuat latihan di buku tulis.
Sistem Bahasa Pembelajaran berasaskan
Kata Nama Khas
projek
BBM Buku teks, buku tulis
Pembelajaran kooperatif

Lembaran kerja Pembelajaran kecergasan


/ Hasil kerja pelbagai
Pemerhatian Pembelajaran Kontekstual
Pentaksiran dan Kuiz
/ Lisan Pembelajaran
Penilaian
Konstruktivisme
Tugasan
Projek Kemahiran Belajar Cara
Belajar

Kajian Masa Depan


Pada akhir pengajaran;
Pembelajaran Akses
Kendiri
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas Pembelajaran Luar Bilik
dalam sesi akan datang. Darjah

Pembelajaran Masteri

Catatan Pendekatan Modular


Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:-
Mesyuarat / Kursus / Pendekatan Berpusatkan
Program Sekolah Murid
Mengiringi murid keluar
Aktiviti luar Strategi Pengajaran dan
Cuti Bencana / Cuti Khas Pembelajaran Abad Ke-21
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Cuti Rehat / Cuti Sakit Round Table

Think, Pair, Share

Hot seat

Permainan

3 stray and 1 stay

Pembentangan

/ Main Peranan

Gallery Walk

Peta I-Think

Deklamasi Sajak /
Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)
/ Mengaplikasi

Menganalisis

Ulasan Pentadbir Menilai

Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


(EMK)

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar


/ Nilai Murni – Kasih
sayang

Sains dan Teknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan

Teknologi Maklumat dan


Komunikasi (TMK)
