Anda di halaman 1dari 6

Rancangan Pengajaran Harian [RPH]

(Pengajaran Kemahiran Membaca)

1. Mata pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 4 Ibnu Battuta
3. Bilangan Murid : 32 / 36 orang
4. Tarikh : 18 Jun 2019
5. Hari : Selasa
6. Masa : 11.30am - 12.30 pm
7. Tema : Jati diri, Patriotisme dan Kewarganegaraan
8. Tajuk : Semangat Kesukanan

9. Kemahiran Fokus : Membaca

10. Standard Kandungan


2.1 Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai sumber
dengan sebutan yang betul.
11. Standard Pembelajaran
2.2.3 Membaca dan memahami ayat yang mengandungi perkataan berimbuhan apitan
daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul.
12. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Membaca secara mekanis daripada surat khabar yang mengandungi perkataan
berimbuhan apitan dengan sebutan yang betul.
ii. Menggariskan dan membina 3 ayat daripada perkataan berimbuhan apitan
daripada surat khabar .

13. Sistem Bahasa


 Morfologi : Golongan kata
 Sintaksis : golongan ayat
 Sebutan dan intonasi : Ayat penyata

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


 Nilai Murni : keberanian, kerjasama, rasional, semangat kesukanan

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)


 Kemahiran berfikir : menghubungkait, mengenalpasti, menjana idea, merumus
 Kecerdasan pelbagai: verbal linguistik, interpersonal, intrapersonal
 Kemahiran belajar cara belajar : memproses maklumat
 Teknik : penyoalan, pembelajaran koperatif

1
16. Bahan Bantu Belajar
Bil. Bahan Jumlah
1. Keratan akhbar 36
2. Buku teks 36
3. Kad bergambar atlit 2 set
4. Buku latihan tatabahasa 36
5. Kertas kosong 7

17. Pengetahuan Sedia Ada


i. Murid biasa menggunakan kata penguat dan kata adjektif dalam percakapan
harian.

Langkah/ Isi pelajaran Langkah dan Aktiviti Catatan


Masa
PENGURUSAN  Kebersihan kelas  Murid memastikan kelas Peralatan yang
BILIK DARJAH  Persediaan murid untuk bersih dan mereka sesuai
(1 minit) belajar bersedia untuk belajar
Set Induksi Kad Bergambar atlit  Murid melihat Kad BBB
(5 minit) negara bergambar yang guru  Kad bergambar
berkumpulan tunjukkan di hadapan atlit
1. Lee Chong Wei kelas
2. Nicol and David  Murid disoal oleh guru KB
3. Azizul Hasni Awang tentang kad bergambar  mengenalpasti
 Murid dipilih secara rawak
Soalan menyatakan secara lisan BCB
1.Siapakah mereka ? jawapan yang disoal  Memproses
2. Apakah sukan yang  Murid dan guru maklumat
dimainkan oleh mereka? menghubungkaitkan
3. Apakah semangat yang aktiviti dengan topik KP
mereka ada ? pembelajaran pada hari ini  Interpersonal
dengan bimbingan guru  Intrapersonal
Jangkaan jawapan  Verbal linguistik
1. Atlit negara
2. badminton, squash, Nilai murni
berbasikal
3. semangat kesukanan  berdikari
Langkah 1 Membaca keratan akhbar  Murid membaca BBB
(15 minit) ‘Skuad bola keranjang keratan akhbar  Keratan akhbar
individu tekad buat kejutan’
bersama-sama guru
KB
 murid secara rawak  Mengenalpasti
akan dipilih untuk  Memproses
maklumat
membaca keratan
 Menghubung kait

2
akhbar
 Murid dan guru KP
 Interpersonal
merumuskan maksud
 Verbal linguistik
keratan akhbar
 Murid mendengar BCB
 Memproses
penerangan mengenai
maklumat
perkataan berimbuhan
apitan daripada guru Nilai Murni
dengan rasa hormat  Hormat

 Murid secara beramai- Teknik


ramai menyenaraikan
 Penyoalan
semula imbuhan
apitan yang telah Penilaian objektif 1
dipelajari.
Langkah 2 Menggariskan perkataan  Murid mendengar arahan BBB
(15 minit) berimbuhan apitan di guru dengan penuh rasa  Sampul surat
Berkumpulan dalam keratan akhbar dan keratan
hormat
gambar
Contoh keratan akhbar:  Murid dibahagikan kepada  Kad imbasan
- Lampiran 1 kumpulan  Pen penanda

 Setiap kumpulan dilantik


ketua Nilai murni
 Setiap kumpulan
 Hormat
diedarkan kertas kosong  bekerjasama
 Murid secara dalam
kumpulan berbincang dan KB
menggariskan perkataan
 mengenalpasti
berimbuhan apitan di
 memproses
dalam keratan akhbar maklumat
 Murid menyenaraikan  menghubungkait
perkataan berimbuhan
KP
apitan di atas kertas
kosong berbentuk ‘peta  Verbal linguistik
 Interpersonal
buih’
 Murid diberi masa 5 minit Teknik
untuk mengeluarkan
 Pembelajaran
perkataan berimbuhan koperatif –

3
apitan secara Membincang,
pertandingan. memilih dan
menggariskan
perkataan
berimbuhan
apitan yang
bersesuaian
secara dalam
kumpulan
Langkah 3 Membina ayat Pentaksiran BBB
(20 minit) berdasarkan perkataan  Guru memilih 6 perkataan  Buku latihan
imbuhan di dalam keratan berimbuhan apitan di  Keratan akhbar
berkumpulan akhbar  Pen penanda
dalam keratan akhbar
dan  Papan putih
berpasangan  Murid mendengar arahan  Buku teks
guru dengan penuh rasa
hormat
KB
 Secara individu murid  Menghubung
membina 6 ayat daripada kait
perkataan berimbuhan  Mengenalpasti
 Memproses
apitan daripada akhbar
maklumat
 Guru membimbing  Menjana idea
sewaktu murid sedang
Nilai Murni
membina ayat
 kerjasama
 berdikari
Pengayaan
 Murid membaca buku teks KP
halaman dengan senyap  Interpersonal
 Murid secara individu  Verbal linguistik
mencari dan
BCB
menggariskan perkataan  Memproses
berimbuhan apitan yang maklumat
terdapat dalam petikan
Teknik
 Murid menyatakan
perkataan berimbuhan  Pembelajaran
apitan yang terdapat kendiri – murid
mebina ayat
dalam petikan secara
secara individu
beramai-ramai
Penilaian objektif 2
Pemulihan

4
Tiada murid pemulihan di
dalam kelas
Penutup Kognitif dan psikomotor:  Murid menyatakan
(5 minit) Murid menyatakan semula rumusan KB
contoh kata penguat yang pembelajaran pada  Merumus
telah dipelajari hari ini dengan
bimbingan guru KP
Sosial :  Verbal linguistik
Ucapan tahniah daripada  Interpersonal
guru.
Nilai Murni
 hormat
 tanggungjawab

18. Refleksi

Sesi pengajaran dan pembelajaran (pdp) berjaya dilaksanakan sehingga bahagian penutup.
PdP memerlukan lebih lima minit untuk menghabiskan bahagian penutup kerana
pengurusan masa saya yang kurang efisien. Hal ini akan diperbaiki pada masa akan datang
dengan melihat jam dengan kerap. Seterusnya, BBM set induksi saya yang agak kecil dan
menunjukkan reaksi murid untuk kedepan melihat gambar atlit tersebut secara jelas.
Justeru, penambahbaikkan perlu dibuat untuk PdP seterusnya dengan memastikan BBM
mempunyai saiz yang sesuai.

Selain itu, kesemua murid dapat menguasai kesemua konsep dan kemahiran seperti
di dalam RPH ini. Tambahan pula, kawalan kelas menunjukkan terdapat 3 orang murid yang
kurang fokus di dalam PdP. Oleh hal demikian, saya akan cuba untuk membuat PdP yang
lebih menarik seperti teknik permainan bahasa untuk masa akan datang. Di samping itu juga
terdapat 2 murid yang menunjukkan kurang menguasai kemahiran membina ayat. Hal ini
dapat di atasi dengan membina aktiviti pemulihan bagi mereka untuk meningkatkan lagi
kemahiran membina ayat tersebut.

Akhirnya, sebahagian aktiviti PdP perlu diulang kerana terdapat pelajar yang kurang
faham. Selepas pengulangan berlaku murid yang kurang faham dapat menguasainya. Oleh
itu, saya perlu bersedia untuk mempunyai strategi yang lain untuk mengukuhkan
penguasaan mereka.

5
19. Ulasan

LAMPIRAN 1

KERATAN AKHBAR
