Anda di halaman 1dari 3

MINGGU:29 HARI :ISNIN

Rancangan Pengajaran Harian


Mata pelajaran: Tema:BAB 3 REKA BENTUK Kelas:3A4 Tarikh:15/7/19
RBT DALAM PERNIAGAAN Masa:11.30-12.30
Topik:3.1 REKA BENTUK
SEBAGAI INSTRUMEN
PEMASARAN
Kod Standard Nilai Moral: berani, kerjasama, hormat-menghormati, jujur Hubungan
Pembelajaran: Rentasan
3.1.5 Kurikulum:
3.1.6 Pemasaran
3.1.7
Aspirasi murid

Pengetahuan / Kemahiran / Kemahiran / Kemahiran Etika Identiti


Berfikir Memimpin Dwibahasa &Kerohanian Nasional
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:
Pada akhir pelajaran, murid akan dapat: Murid boleh :
1. Merekacipta reka bentuk pengiklanan 1. Mengenalpasti 4 ciri-ciri iklan yang berkesan.
mengikut ciri-ciri dan kaedah pengiklanan 2. Menganalisis kaedah reka bentuk yang digunakan
yang betul. pengiklanan yang dipilih.
3. Membina 1 reka bentuk iklan yang baru mengikut
kaedah pengiklanan yang dipilih.
Konsep Utama/ Perbendaharaan Kata Sumber :
Utama: Power point, buku teks, bahan maujud
Kreatif, memberi impak, mesej yang jelas,
maklumat yang tepat, mudah diingati, unsur
unik dan tersendiri.
Soalan KBAT:
Adakah sesuatu produk hanya boleh menggunakan satu kaedah reka bentuk pengiklanan sahaja? Berikan
penjelasan anda.
Rangka Pengajaran
Set induksi Aktiviti 1:Saya-Kongsi- Sepakat ( SC 1) 5 minit
 Set induksi untuk melibatkan murid  Guru menayangkan video iklan KFC.
 Menyampaikan objektif  Guru memberikan soalan
pembelajaran kepada murid  Berdasarkan iklan yang telah ditayangkan, nyatakan
 Merangsang ingatan kepada ciri-ciri iklan yang digunakan dalam mempromosikan
pembelajaran lalu produk KFC.
 Sehelai Tikar-Kombo diletakkan pada setiap meja.
Murid memberikan respons, merekodkan idea
masing-masing pada bahagian ‘mine’ di Tikar-Kombo
tersebut.
 Apabila isyarat diberikan, murid akan mengambil
giliran untuk berkongsi idea yang telah direkod pada
Tikar-Kombo tersebut. Sekiranya sesuatu idea
dipersetujui oleh setiap ahli kumpulan, maka idea itu
akan dibulatkan.
 Apabila isyarat diberikan, murid akan membuat
keputusan untuk memilih idea yang telah dibulatkan
untuk dimasukkan ke dalam bahagian ‘combine’ di
Tikar-Kombo tersebut.
 Guru akan memilih murid untuk menerangkan idea
mereka
 Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk
pelajaran
 Guru menerangkan LO dan SC
Aktiviti Utama Penerangan guru (10 minit)
 Penerangan tentang kandungan  Guru mengimbas kembali isi pelajaran yang lalu.
 Memodelkan atau tunjuk cara Guru memberi penerangan secara visual kepada
 Peluang untuk mempraktikkan murid.
 Bimbingan dan maklumbalas  Guru menggunakan cabutan nama untuk memilih
 Memenuhi gaya pembelajaran yang seorang murid dan meminta murid tersebut menyebut
berbeza satu nama rakan lain untuk sesi soal jawab.
 Cabaran yang bersesuaian dengan  Murid diberi pilihan memilih ganjaran yang terdapat
murid didalam “Reward Jar”.
 Peluang untuk belajar secara
kolobratif Aktiviti 2: Aktiviti Berkumpulan (SC 2)(10 minit)
 Murid dibahagikan kepada 7 kumpulan. 5 kumpulan
 Bimbingan dan maklumbalas
diberi nama “Bukan Biasa-biasa” manakala 2
berterusan (Penaksiran untuk
kumpulan lagi diberi nama “Rilek la”.
pembelajaran)
 Ketua kumpulan dikehendaki mengambil contoh iklan
yang telah disediakan dan kertas majong
 Kumpulan “Bukan Biasa-biasa” dikehendaki
menganalisis iklan yang dipilih dan melabel diatas
kertas majong berdasarkan ciri-ciri pengiklanan yang
berkesan
 Kumpulan “Rilek la” dikehendaki menganalisis iklan
yang dipilih dengan menampal ciri-ciri pengiklanan
yang berkesan pada iklan tersebut. Ciri -ciri
pengiklanan telah disediakan.
 Guru menggunakan cabutan nama untuk memilih 2
murid dalam sesi pembentangan.
 Murid diberi pilihan memilih ganjaran yang terdapat
didalam “Reward Jar”

Aktiviti 3: Membina reka bentuk pengiklanan yang


baru (SC 3) (20 minit)
 Kumpulan “Bukan Biasa-biasa” dikehendaki memilih
satu produk yang terdapat di hadapan kelas dan
membina iklan bagi produk tersebut dengan
mengaplikasikan ciri-ciri pengiklanan yang berkesan.
 Kumpulan “Rilek la” pula dikehendaki membina iklan
yang baru bagi produk yang sama berdasarkan analisis
yang telah dibuat pada aktiviti 2.
Aktiviti 4: Lihat-fikir- komen (10 minit)
 Hasil kerja berkumpulan dipaparkan di atas meja
setiap kumpulan.
 Setiap kumpulan bergerak untuk menilai hasil kerja
kumpulan lain.
 Senarai semak ciri-ciri pengiklanan yang berkesan
perlu diisi oleh setiap kumpulan sebagai penilaian
hasil kerja.
 Berdasarkan isyarat guru, murid kembali kepada hasil
kerja mereka untuk meneliti dan mempertimbangkan
penilaian yang telah dibuat.
 Berdasarkan penilaian tersebut, murid dapat
menambah baik hasil kerja.

Aktiviti Penutup Kesimpulan (5 minit)


Mengimbas kembali : semakan semula dan Murid merumuskan kriteria kejayaan.
pentaksiran tentang pembelajaran
Melihat ke hadapan: mengenal pasti
langkah pembelajaran yang seterusnya
Satu aktiviti sebagai penutup.
Untuk Tindakan Lanjutan Murid Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Latihan
pengukuhan pada
modul
pembelajaran
Impak/ Refleksi

KEHADIRAN MURID: /
