Anda di halaman 1dari 3

MINGGU: 27 HARI :SELASA

Rancangan Pengajaran Harian


Mata pelajaran: Tema: BAB 2 APLIKASI Kelas:2A5 Tarikh:7/8/18
RBT TEKNOLOGI Masa:8.00-9.00
Topik: 2.1 TEKNOLOGI
PEMBUATAN
Kod Standard Nilai Moral: berani, kerjasama, hormat-menghormati, jujur Hubungan
Pembelajaran: Rentasan
2.1.7 Membuat Kurikulum:
Model 3D
berdasarkan
Proses Kerja
Aspirasi murid

Pengetahuan / Kemahiran / Kemahiran / Kemahiran Etika Identiti


Berfikir Memimpin Dwibahasa &Kerohanian Nasional
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:
Pada akhir pelajaran, murid akan dapat: Murid boleh :
 Menyenaraikan 3 produk yang dapat dihasilkan
 Membina dan mencipta model 3D menggunakan pen 3D.
menggunakan pen 3D  Melakar satu reka bentuk model 3D bermaklumat
dengan mengaplikasikan elemen dan prinsip reka
bentuk.
 Membina model 3D menggunakan pen 3D
Konsep Utama/ Perbendaharaan Kata Sumber :
Utama: Power point, buku teks, bahan maujud
Model 3D, pen 3D, Lakaran
Soalan KBAT:
Pada pendapat anda, adakah produk yang dihasilkan dapat dipasarkan dan golongan mana yang menjadi
sasaran utama sebagai pembeli.
Rangka Pengajaran
Set induksi Aktiviti 1:Tulis cepat-cepat ( SC 1) 5 minit
 Set induksi untuk melibatkan murid  Fikirkan soalan yang diberi oleh guru.
 Menyampaikan objektif  “Perhatikan gambar yang ditunjukkan, dan nyatakan
pembelajaran kepada murid produk yang dapat dihasilkan menggunakan alatan
 Merangsang ingatan kepada tersebut”
pembelajaran lalu  Tuliskan idea anda pada nota tampal dan baca dengn
kuat sambil meletakkan nota tampal tersebut ditengah
meja-jangan tulis idea yang sama. Teruskan sehingga
guru memberikan isyarat ‘berhenti’.
 Secara berkumpulan, bincang dan pilih
jawapan-jawapan paling penting dengan
menggunakan kriteria yang diberikan oleh guru.
 Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk
pelajaran
 Guru menerangkan LO dan SC
Aktiviti Utama Penerangan Guru (10 minit)
 Penerangan tentang kandungan  Berdasarkan pembelajaran yang lepas, guru meminta
 Memodelkan atau tunjuk cara murid menerangkan semula 2 kaedah teknologi
 Peluang untuk mempraktikkan pembuatan menyatakan contoh-contoh produk yang
 Bimbingan dan maklumbalas dihasilkan daripada pen 3D.
 Memenuhi gaya pembelajaran yang  Guru menyoal untuk menguji kefahaman murid
berbeza  Guru menunjukkan contoh-contoh produk daripada
 Cabaran yang bersesuaian dengan pen 3D dan menayangkan video cara penggunaan pen
murid 3D.
 Peluang untuk belajar secara
kolobratif Aktiviti 2: Saya-Kongsi-Sepakat (SC 2)(10 minit)
 Bimbingan dan maklumbalas
 Fikirkan tentang soalan yang ditanya oleh guru iaitu
berterusan (Penaksiran untuk
murid dikehendaki memilih satu produk dan melakar
pembelajaran)
reka bentuk produk dengan menggunakan elemen dan
prinsip yang digunakan
 Lakarkan lakaran anda pada bahagian ‘saya’ pada
Tikar -Kombo.
 Berpandukan isyarat pertama-secara bergilir, kongsi
lakaran, bulatkan lakaran yang telah dipersetujui oleh
semua ahli kumpulan.
 Berpandukan isyarat kedua- bincang dan tentukan
satu lakaran yang telah dibulatkan untuk diletakkan
pada bahagian ‘sepakat’ pada tikar-kombo, bersedia
untuk berkongsi jawapan dengan seluruh kelas.

Aktiviti 3: Membina Model 3D (SC 3)(20 minit)


 Murid dikehendaki membina model 3D menggunakan
pen 3D berdasarkan lakaran yang dipilih

Aktiviti 4: Lihat-Fikir-Komen (10 minit)


 Bergerak bersama kumpulan anda ke paparan
yang disediakan.
 Tuliskan maklumbalas pada nota tampal dan
lekatkan di sebelah paparan tersebut. Berpandukan
isyarat- bergerak ke paparan seterusnya dan ulangi
langkah sebelumnya.
 Berpandukan isyarat berhenti,-baca dan bincang
dan gunakan komen-komen yang diberi oleh
kumpulan lain untuk menambah baik hasil kerja anda.
Aktiviti Penutup Kesimpulan (5 minit)
Mengimbas kembali : semakan semula dan Murid merumuskan kriteria kejayaan.
pentaksiran tentang pembelajaran
Melihat ke hadapan: mengenal pasti
langkah pembelajaran yang seterusnya
Satu aktiviti sebagai penutup.
Untuk Tindakan Lanjutan Murid Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Impak/ Refleksi

KEHADIRAN MURID: /
