Anda di halaman 1dari 4

Isma Sapinaz binti Rosni

Rancangan Mengajar
Mata Pelajaran: Matematik Topik: Bab 1 – Nombor Kelas: 1 Istiqamah Tarikh:
Nisbah Masa: 3 - 4 6 Januari 2020
(1410 – 1510) (Isnin)
Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: Hubungan Merentas Kurikulum:
1.1 Bekerjasama, yakin Kemahiran Hidup
Aspirasi Murid
Pengetahuan √ Kemahiran √ Kemahiran √ Kemahiran √ Etika dan √ Identiti √
berfikir memimpin dwibahasa kerohanian nasional

Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:


Di akhir pelajaran, murid dapat: Apabila murid dapat:
Memahami konsep nombor nisbah. 1. Mengenal mengenal nombor positif dan nombor negarif berdasarkan
KBAT: situasi sebenar.
Nyatakan kegunaan nombor nisbah 2. Mengenal dan memerihalkan integer.
dan kaitannya dengan kehidupan 3. Mewakilkan integer pada garis nombor dan membuat perkaitan antara
harian. nilai integer dengan kedudukan integer tersebut berbanding integer
pada garis nombor.
4. Membanding dan menyusun integer mengikut tertib.
Konsep/Perbendaharaan Kata Utama: Sumber:
Hukum Identiti (Identity Law), Hukum Kalis Agihan (Distributive Law), Buku teks Matematik Tingkatan 1,
Hukum Kalis Sekutuan (Associative Law), Hukum Kalis Tukar Tertib gambar, papan putih mini, kad soalan
(Commutative Law), integer (integer), nombor nisbah (rational number),
pecahan (fraction), perpuluhan (decimal) dan sifar (zero)

Rangka Pengajaran Impak/Refleksi


Aktiviti Pemula Murid dapat
1. Guru meminta mengisi 2 lajur (What I Know & What I Want To Know) dalam Carta KWL menjalankan
yang diberikan. (Idea-Rush) (AfL) aktiviti yang
2. Murid memberi maklum balas tentang tajuk yang akan dipelajari. dirancang
3. Guru menulis objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan di papan putih dan meminta dengan baik.
murid membaca bersama-sama. (AfL) Murid dapat
Aktiviti Utama menunjukkan
1. Guru memberi penerangan dan tunjuk cara penyelesaian masalah. penyelesaian
2. Guru memberikan kad cabaran yang berbeza kepada setiap kumpulan mengikut tahap dengan
pencapaian mereka. Murid akan berbincang secara “shoulder partner”. (Differentiation) langkah-
(One-Two-Group) (AfL) langkah yang
3. Guru memberikan kad cabaran seterusnya dan murid berbincang dalam kumpulan. Murid betul.
secara berkumpulan menyemak hasil kerja kumpulan yang lain. (Look-Think-Comment) / orang
(AfL) murid berjaya
4. Guru akan memastikan setiap kriteria kejayaan (SC1, SC2, SC3 & SC4) dicapai melalui menguasai
kaedah Show-Your-View. (AfL) objektif
Aktiviti Penutup pembelajaran
1. Murid melengkapkan Carta KWL dengan mengisi lajur (What I Learned). (AfL) hari ini.
2. Guru bertanyakan pemahaman murid menggunakan kaedah “Show-Your-View”. (LO) Pdp tidak
(AfL) dapat
dilaksanakan
kerana
Tindakan susulan murid: Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Guru muda akan memberi tunjuk ajar kepada Murid diminta Memperbanyakkan
murid yang tidak menguasai. untuk latihan dari Buku kerja.
menyelesaikan
Mahir Diri1.1 di
Buku Teks muka
surat 7.
© HakCiptaTerpeliharaLeapEd™ Services 2015 DuplikasiatauPelanggaranHakCiptaTidakDibenarkan
Isma Sapinaz binti Rosni
Rancangan Mengajar
Mata Pelajaran: Matematik Topik: Bab 1 – Nombor Kelas: 1 Ihsan Tarikh:
Nisbah Masa: 8 - 9 6 Januari 2020
(1635 – 1730) (Isnin)
Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: Hubungan Merentas Kurikulum:
1.1 Bekerjasama, yakin Kemahiran Hidup
Aspirasi Murid
Pengetahuan √ Kemahiran √ Kemahiran √ Kemahiran √ Etika dan √ Identiti √
berfikir memimpin dwibahasa kerohanian nasional

Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:


Di akhir pelajaran, murid dapat: Apabila murid dapat:
Memahami konsep nombor nisbah. 1. Mengenal mengenal nombor positif dan nombor negarif berdasarkan
KBAT: situasi sebenar.
Nyatakan kegunaan nombor nisbah 2. Mengenal dan memerihalkan integer.
dan kaitannya dengan kehidupan 3. Mewakilkan integer pada garis nombor dan membuat perkaitan antara
harian. nilai integer dengan kedudukan integer tersebut berbanding integer
pada garis nombor.
4. Membanding dan menyusun integer mengikut tertib.
Konsep/Perbendaharaan Kata Utama: Sumber:
Hukum Identiti (Identity Law), Hukum Kalis Agihan (Distributive Law), Buku teks Matematik Tingkatan 1,
Hukum Kalis Sekutuan (Associative Law), Hukum Kalis Tukar Tertib gambar, papan putih mini, kad soalan
(Commutative Law), integer (integer), nombor nisbah (rational number),
pecahan (fraction), perpuluhan (decimal) dan sifar (zero)

Rangka Pengajaran Impak/Refleksi


Aktiviti Pemula Murid dapat
1. Guru meminta mengisi 2 lajur (What I Know & What I Want To Know) dalam Carta KWL menjalankan
yang diberikan. (Idea-Rush) (AfL) aktiviti yang
2. Murid memberi maklum balas tentang tajuk yang akan dipelajari. dirancang
3. Guru menulis objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan di papan putih dan meminta dengan baik.
murid membaca bersama-sama. (AfL) Murid dapat
Aktiviti Utama menunjukkan
1. Guru memberi penerangan dan tunjuk cara penyelesaian masalah. penyelesaian
2. Guru memberikan kad cabaran yang berbeza kepada setiap kumpulan mengikut tahap dengan
pencapaian mereka. Murid akan berbincang secara “shoulder partner”. (Differentiation) langkah-
(One-Two-Group) (AfL) langkah yang
3. Guru memberikan kad cabaran seterusnya dan murid berbincang dalam kumpulan. Murid betul.
secara berkumpulan menyemak hasil kerja kumpulan yang lain. (Look-Think-Comment) / orang
(AfL) murid berjaya
4. Guru akan memastikan setiap kriteria kejayaan (SC1, SC2, SC3 & SC4) dicapai melalui menguasai
kaedah Show-Your-View. (AfL) objektif
Aktiviti Penutup pembelajaran
1. Murid melengkapkan Carta KWL dengan mengisi lajur (What I Learned). (AfL) hari ini.
2. Guru bertanyakan pemahaman murid menggunakan kaedah “Show-Your-View”. (LO) Pdp tidak
(AfL) dapat
dilaksanakan
kerana
Tindakan susulan murid: Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Guru muda akan memberi tunjuk ajar kepada Murid diminta Memperbanyakkan
murid yang tidak menguasai. untuk latihan dari Buku kerja.
menyelesaikan
Mahir Diri1.1 di
Buku Teks muka
surat 7.
© HakCiptaTerpeliharaLeapEd™ Services 2015 DuplikasiatauPelanggaranHakCiptaTidakDibenarkan
Isma Sapinaz binti Rosni
Rancangan Mengajar
Mata Pelajaran: Matematik Topik: Bab 1 – Nombor Kelas: 1 Iltizam Tarikh:
Nisbah Masa: 11 - 12 6 Januari 2020
(1745 – 1840) (Isnin)
Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: Hubungan Merentas Kurikulum:
1.1 Bekerjasama, yakin Kemahiran Hidup
Aspirasi Murid
Pengetahuan √ Kemahiran √ Kemahiran √ Kemahiran √ Etika dan √ Identiti √
berfikir memimpin dwibahasa kerohanian nasional

Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:


Di akhir pelajaran, murid dapat: Apabila murid dapat:
Memahami konsep nombor nisbah. 1. Mengenal mengenal nombor positif dan nombor negarif berdasarkan
KBAT: situasi sebenar.
Nyatakan kegunaan nombor nisbah 2. Mengenal dan memerihalkan integer.
dan kaitannya dengan kehidupan 3. Mewakilkan integer pada garis nombor dan membuat perkaitan antara
harian. nilai integer dengan kedudukan integer tersebut berbanding integer
pada garis nombor.
4. Membanding dan menyusun integer mengikut tertib.
Konsep/Perbendaharaan Kata Utama: Sumber:
Hukum Identiti (Identity Law), Hukum Kalis Agihan (Distributive Law), Buku teks Matematik Tingkatan 1,
Hukum Kalis Sekutuan (Associative Law), Hukum Kalis Tukar Tertib gambar, papan putih mini, kad soalan
(Commutative Law), integer (integer), nombor nisbah (rational number),
pecahan (fraction), perpuluhan (decimal) dan sifar (zero)

Rangka Pengajaran Impak/Refleksi


Aktiviti Pemula Murid dapat
1. Guru meminta mengisi 2 lajur (What I Know & What I Want To Know) dalam Carta KWL menjalankan
yang diberikan. (Idea-Rush) (AfL) aktiviti yang
2. Murid memberi maklum balas tentang tajuk yang akan dipelajari. dirancang
3. Guru menulis objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan di papan putih dan meminta dengan baik.
murid membaca bersama-sama. (AfL) Murid dapat
Aktiviti Utama menunjukkan
1. Guru memberi penerangan dan tunjuk cara penyelesaian masalah. penyelesaian
2. Guru memberikan kad cabaran yang berbeza kepada setiap kumpulan mengikut tahap dengan
pencapaian mereka. Murid akan berbincang secara “shoulder partner”. (Differentiation) langkah-
(One-Two-Group) (AfL) langkah yang
3. Guru memberikan kad cabaran seterusnya dan murid berbincang dalam kumpulan. Murid betul.
secara berkumpulan menyemak hasil kerja kumpulan yang lain. (Look-Think-Comment) / orang
(AfL) murid berjaya
4. Guru akan memastikan setiap kriteria kejayaan (SC1, SC2, SC3 & SC4) dicapai melalui menguasai
kaedah Show-Your-View. (AfL) objektif
Aktiviti Penutup pembelajaran
1. Murid melengkapkan Carta KWL dengan mengisi lajur (What I Learned). (AfL) hari ini.
2. Guru bertanyakan pemahaman murid menggunakan kaedah “Show-Your-View”. (LO) Pdp tidak
(AfL) dapat
dilaksanakan
kerana
Tindakan susulan murid: Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Guru muda akan memberi tunjuk ajar kepada Murid diminta Memperbanyakkan
murid yang tidak menguasai. untuk latihan dari Buku kerja.
menyelesaikan
Mahir Diri1.1 di
Buku Teks muka
surat 7.
© HakCiptaTerpeliharaLeapEd™ Services 2015 DuplikasiatauPelanggaranHakCiptaTidakDibenarkan
Isma Sapinaz binti Rosni

© HakCiptaTerpeliharaLeapEd™ Services 2015 DuplikasiatauPelanggaranHakCiptaTidakDibenarkan
