Anda di halaman 1dari 11

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


Tahun : 4 Kenanga
Bilangan Murid : 39 orang
Tarikh : 14 Jun 2019
Hari : Jumaat
Masa : 10.30 pagi sehingga 11.30 pagi
Tema : Kenali Warisan Bangsa
Tajuk : Unik Dan Kreatif

Kemahiran Fokus : Aspek Tatabahasa: Kata Adjektif dan Kata Penguat

Standard Kandungan
5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks.

Standard Pembelajaran
5.1.5 Memahami dan menggunakan kata adjektif dan kata penguat dengan betul
mengikut konteks.

Objektif Pembelajaran

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

i. Murid dapat menyenaraikan lima kata adjektif yang terdapat dalam lirik lagu
yang bertajuk ‘Budi Bahasa Budaya Kita’ dengan betul
ii. Murid dapat membina tiga ayat tunggal menggunakan kata adjektif dan kata
penguat secara gramatis.

Sistem Bahasa

 Tatabahasa: Morfologi – Kata Adjektif dan Kata Penguat


 Kosa kata: sihat, ceria, berhemah tinggi, ramah, mesra, jujur, ikhlas, elok
 Sebutan dan intonasi yang betul dan tepat

Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)

 Ilmu: Pendidikan Sivik, Moral, muzik dan Sejarah


 Nilai Murni: Kerjasama, Semangat Patriotisme, Kasih sayang, Kesyukuran dan
Hormat-menghormati, Semangat bermasyarakat, Kasih
sayang, Perpaduan, Bertolak ansur
 Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar melalui TMK
 Kreativiti: Imaginasi dan visualisasi, penjanaan idea dan kemahiran berfikir
 Elemen Keusahawanan:
EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi: memerhati dengan bertujuan dan
menghasilkan banyak idea.
EK 5: 5.3 Prinsip hak manusia: amalan menghormati hak manusia

Amalan Pedagogi Masa Kini


 PAK 21- Pembelajaran Koperatif dan Pembelajaran Penerokaan
Kemahiran Insaniah
 Kemahiran komunikasi
 Kemahiran kerja berpasukan

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)

 KB : menghubung kait pengalaman, sebab dan akibat serta kepentingan


mengetahui warisan Melayu dalam kehidupan.
 KP : verbal linguistik, interpersonal, muzik dan kinestetik.
 BCB : mengumpul maklumat dan memproses maklumat berdasarkan petikan dan
lirik lagu.
 Pembelajaran Kontekstual : menghubung kait perpaduan dan amalan mulia dalam
kehidupan bermasyarakat
 Pembelajaran Konstruktivisme

Bahan Bantu Mengajar

Bil. Perkara Jumlah


Lembaran permainan Cari Sifat Saya (teka silang
1 30
kata)
2 Komputer riba 1
3 Projektor LCD 1
4 Muzik video ‘Budi Bahasa Budaya Kita’ 1
5 Lirik lagu ‘Budi Bahasa Budaya Kita’ 30
6 Alat pembesar suara 1
7 Kertas mahjong 6
8 Pen marker 6
9 Peta buih 6
10 Kad Penguat 18
11 Kuiz KadKaP 1
12 Roda Pilihan 6
Lembaran kerja:
Pengayaan 25
Pemulihan 5

Pengetahuan Sedia Ada

i. Murid biasa menggunakan kata adjektif dan kata penguat semasa berkomunikasi
dalam kehidupan harian.

Aktiviti Pengajaran dan


Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
Set Induksi  Permainan ‘Cari Sifat  Murid diberikan sehelai
(5 minit) Saya’ kertas yang mengandungi BBM
(Rujuk LAMPIRAN 1) permainan teka silang Lembaran Permainan
Cari Sifat Saya (teka
kata. silang kata)
Jangkaan jawapan
i. Rajin
ii. Sayang  Murid menggariskan kata KB
iii. Jujur
adjektif yang terdapat Menghubung kait
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
iv.
v.
Ikhlas
Amanah
dalam permainan
vi. Baik tersebut. BCB
vii. Indah Memproses maklumat
viii. Sopan
ix. Positif (TB: 10.Mengumpul data
x. Mulia  Guru dan murid melalui semua deria)
berbincang tentang kata
 Isi pelajaran adjektif yang terdapat Pembelajaran
1) Kata adjektif dalam permainan teka Kontekstual
Perkataan yang digunakan Menghubungkaitkan
bagi menerangkan sifat silang kata tersebut.
dengan pengalaman
atau keadaan sebagai sedia ada
unsur keterangan kepada  Guru membimbing murid (TB: 8. Menggunakan
kata nama. untuk menghubungkaitkan pengetahuan lepas ke
 Tajuk pelajaran: jawapan dengan tajuk situasi baharu)
‘Pekerti Mulia Amalan pelajaran pada hari ini.
Kita’
Langkah 1 Aktiviti 1 : Nyanyian Aktiviti 1 BBM
(15 minit) lagu ‘Budi Bahasa  Murid dibahagikan kepada Muzik video, Lirik lagu
‘Budi Bahasa Budaya
Budaya Kita’ enam kumpulan. Setiap Kita’, peta buih
(Rujuk LAMPIRAN 2) kumpulan mempunyai
lima orang ahli. TMK: Video Muzik
https://www.youtube
 Murid menyanyikan lagu .com/watch?v=R4TaV
‘Budi Bahasa Budaya Kita’ 5SPi2k
berdasarkan lirik lagu
KB
Video muzik yang ditayangkan.  Sebab akibat

 Murid mencatat lima kata Teknik


adjektif yang terdapat  Pergerakan Kreatif
KATA dalam lirik lagu tersebut  Soal jawab (TB: 7.
ADJEKTI
F
ke dalam peta buih. Menyoal dan
menyelesaikan
masalah)
 Guru dan murid bersoal
Peta buih jawab tentang amalan- KP
amalan mulia yang boleh Verbal linguistik,
Kata adjektif yang diamalkan dalam muzik dan
terdapat dalam lagu: kehidupan bermasyarakat. interpersonal
Jangkaan jawapan:
i. Terdekat  Murid menyatakan Nilai Murni
ii. Sayang amalan-amalan lain yang Kerjasama, hormat-
iii. Sihat boleh diamalkan dalam menghormati, kasih
iv. Ceria kehidupan seharian sayang, semangat
v. Ramah sebagai rakyat Malaysia bermasyarakat
vi. Mesra yang mengamalkan
vii. Elok Penilaian Objektif (i)
amalan mulia.
Murid dapat mencatat
viii. Jujur lima kata adjektif yang
ix. Ikhlas terdapat dalam lirik
lagu ‘Budi Bahasa
Budaya Kita’.
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
Jangkaan jawapan
i. Sentiasa
bersangka baik.
ii. Saling
membantu.
iii. Sentiasa
berfikiran positif.
iv. Menggunakan
bahasa yang
indah.
v. Bertindak dengan
sopan.

Langkah 2 Aktiviti 1 : Membina Aktiviti 1 BBB


(20 minit) ayat  Kad Penguat
 Setiap kumpulan diberikan Teknik
 Padankan kata tiga keping ‘Kad Penguat’  Permainan Bahasa
adjektif dan kata yang mengandungi kata
penguat penguat. KP
 Interpersonal
 Verbal Linguistik
Kata adjektif Kata penguat  Murid memadankan kata
Terdekat Terlalu penguat dan kata adjektif
Sayang Paling Nilai Murni
Sihat Sekali
dengan betul.  Bertolak ansur
Ceria Amat
Ramah Sangat  Murid menulis tiga ayat PAS
Mesra Sungguh yang mengandungi kata  Bertanggungjawab
Elok Benar adjektif dan kata penguat
Jujur EK
di atas kertas mahjong.
Ikhlas EK 5: 5.3 Prinsip
hak manusia :
Aktiviti 2
amalan
Aktiviti 2 : Lawatan  Murid menjalankan aktiviti menghormati hak
Stesen ‘Lawatan Stesen’. manusia
 Murid bergerak secara
berkumpulan ke stesen Penilaian Objektif (i)
kumpulan lain untuk Murid dapat membina
membaca ayat yang yang tiga ayat mudah yang
telah dibina. mengandungi kata
adjektif dan kata
penguat.
 Guru bertindak sebagai
fasilitator dan
membimbing murid.
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
Langkah 3 Aktiviti 1 : Permainan Aktiviti 1 BBB
(15 minit) Kuiz KadKap  Guru menayangkan kuiz  Kuiz, roda pilihan
(Rujuk LAMPIRAN 3) KadKaP di hadapan.
Ciri PA21
Mengaplikasikan TMK
 Roda pilihan digunakan
bagi memilih wakil setiap KP
kumpulan.  Interpersonal

 Murid menjawab soalan Penilaian Objektif (ii)


kuiz.
Roda pilihan
 Guru membimbing murid
dan bertindak sebagai
fasilitator.

Aktiviti 2
Aktiviti 2 : Membina
Pengayaan
ayat berdasarkan bahan
 Murid membina tiga ayat
rangsangan
yang mengandungi kata
adjektif dan kata penguat
Pengayaan
dalam lembaran kerja
Bina ayat berdasarkan
yang diberikan oleh guru.
gambar
(rujuk LAMPIRAN 4)
Pemulihan
Pemulihan
Memadankan Kata
Adjektif dan Kata  Murid memadankan kata
Penguat yang adjektif dan kata penguat
membentuk ayat yang yang bersesuaian untuk
betul. melengkapkan ayat.
(rujuk LAMPIRAN 5)

Penutup Kognitif  Murid menyebut semula KB


(5 minit)  Rumusan isi amalan-amalan mulia  Merumus
pelajaran yang telah dipelajari.
Nilai
 Kepentingan  Kerjasama,
mengamalkan nilai-  Murid melakukan ‘Tepuk perpaduan
nilai murni dalam Semangat’.
kehidupan seharian KP
sebagai rakyat  ‘Sorakan Cemerlang’  Verbal linguistik
Malaysia. dilakukan bersama-sama  Interpersonal
dengan penuh semangat.
Sosial
 Pujian atas usaha
dan kejayaan
1. Refleksi

2. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia


______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
_____________________________________________________________
LAMPIRAN 1
LAMPIRAN 2

Lirik Lagu Budi Bahasa Budaya Kita - Siti Nurhaliza Lyrics

Ibu bapa dan kaum keluarga

Saudara terdekat jiran tetangga

Sayang menyayangi bertegur sapa

Ketulusan ikatan sepanjang usia

Para guru rakan sekolah

Turut warnai kehidupan kita

Ilmu ditimba pengalaman bertambah

Pergaulan sihat peribadi ceria

(Korus)

Bangsa Malaysia berhemah tinggi

Ramah dan mesra elok pekerti

Yang tiada dibantu, yang lemah dilindungi

Bertimbang rasa hormat menghormati

Kita berkhidmat jujur dan ikhlas

Mencurah bakti tak minta dibalas

Harapan rakyat satu amanah

Budi bahasa budaya kita


LAMPIRAN 3
LAMPIRAN 4
Bina ayat yang sesuai berdasarkan gambar dan menggunakan perkataan yang
diberikan.

Gambar 1

terlalu tinggi

1. ___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

Gambar 2

kemas amat
2. ___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

Gambar 2

kemas amat

3. ___________________________________________________________________

___________________________________________________________________
LAMPIRAN 5

Padankan ayat dengan kata penguat yang sesuai, kemudian salin semula ayat di
bawah.

1.
Pokok di belakang rumah itu _______ tinggi. sedap

2.
Pakaian seragam itu kemas _______________. terlalu

3.
Masakan ibunya paling _____________. amat

1. ___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

2. ___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

3. ___________________________________________________________________

___________________________________________________________________
