Anda di halaman 1dari 21

PERINTAH KAWALAN

PERGERAKAN pemulihan
MINGGU 33
(minggu 9)
(07/09 -11/09/2020)

Rancangan Pengajaran
Tema : Sains fizikal Tarikh : 7/09/2020
Matapelajaran : Sains Topik : Haba Masa : 8.00-8.30 am
Hari : Isnin
Kelas : 5 Hijau

Standard Kandungan : Nilai murni : Elemen Merentas Kurikulum (EMK) :


8.1 Suhu dan haba. Disiplin, tolak ansur,bertanggungjawab Kreativiti dan inovasi

Objektif Pembelajaran : Kriteria Kejayaan :


8.1.1 Menyatakan suhu adalah 1. Murid dapat menerangkan maksud suhu dengan betul.
ukuran darjah kepanasan. 2. Murid dapat menerangkan cara mengukur suhu dengan betul.
8.1.2 Menyatakan unit piawai
untuk suhu
8.1.3 Menyukat suhu dengan
menggunakan alat dan teknik
yang betul.
.
KPS : meramal,membuat Sumber : buku aktiviti, buku amali, termometer
inferens,memerhati,berkomunikasi

Sukatan Pelajaran Impak

1. Murid melihat kotak hitam yang dibawa oleh guru.


2. Murid diminta menyentuh objek di dalam kotak hitam tanpa melihat
Aktiviti Pemula
dan meneka objek apakah itu.
3. Murid bersoal jawab dengan guru.

1. Murid secara berkumpulan melakukan eksperimen dengan menyukat


suhu menggunakan thermometer dengan cara yang betul.
2. Hasil eksperimen direkodkan dalam lembaran eksperimen yang
Aktiviti Utama
diberikan.
3. Murid membentangkan hasil perbincangan di hadapan kelas.

 Murid menjawab latihan dalam buku aktiviti.


Aktiviti Penutup  Murid membuat rumusan pembelajaran dengan bimbingan guru.

Susulan yang Pemulihan : Pengukuhan : Pengkayaan :


akan dilakukan
oleh murid
Refleksi murid: 22 orang murid hadir. 15 orang murid berjaya mencapai objektif pembelajaran dan 7 orang
murid mendapat bimbingan guru. Aktiviti pdpc berjalan lancar.

Refleksi guru : Guru berjaya membimbing murid yang lemah untuk memahami topic dengan menyediakan
soalan yang bersesuaian dengan aras pemikiran.
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 8.30-9.30 pagi
Tarikh : 7/09/2020 (Isnin)
Kelas : Tahun 2 Kuning Tema : Seni Di Sekeliling Ku
Tajuk : Kain Belacu Bercorak
Bidang Membuat corak dan rekaan - Cetakan (Teknik cetakan blok)

Standard Kandungan 1.1 Bahasa Seni Visual 2.1 Kemahiran


Seni Visual
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Mengenal dan menerangkan bahasa seni visual yang ada pada karya.
2. Membuat penerokaan dengan mengaplikasikan bahasa seni visual melalui media,
proses dan teknik untuk menghasilkan karya.

Kriteria Kejayaan 1. Murid dapat menghasilkan karya seni dengan menggunakan teknik cetakan blok.

Standard Pembelajaran 2. Memperdengarkan lagu “ Cantik Menawan” dan bersoal jawab berkaitan watak atau
1.1.2 2.1.2 objek yang terdapat di dalam seni kata lagu serta kaitkan dengan tajuk pelajaran.
(Aktiviti PdP) 3. Memerihal bahasa seni visual yang ada pada contoh karya menggunakan peta i-think.
(EK1)
4. Meneroka dan mengaplikasi media, proses dan teknik. (EK 2)
5. Menganalisis dan memanipulasi idea dan pelbagai sumber kajian mengenai rupa,
warna, kontra dan kepelbagaian yang ada pada karya. (EK 2)
6. Murid membuat proses awal menghasilkan karya.

EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK 1, EK 2, EK 3 dan EK 5), TMK
dan nilai murni.

BBB Peta i-think, Internet dan CD


Media : Kertas lukisan, kad bod, cat poster, blok cetakan, kain putih, kotak, tali tebal, berus
lukisan, palet, gunting, gam, pensel

Penilaian PdP Proses penghasilan karya dalam bidang mencorak dan membuat rekaan menggunakan teknik
cetakan blok berdasarkan dua standard kandungan

20 orang murid hadir. 15 orang murid berjaya mencapai objektif pembelajaran dan 5 orang
Refleksi murid murid mendapat bimbingan guru. Aktiviti pdpc berjalan lancar.

Refleksi guru Guru berjaya memastikan murid membuat hasil karya sendiri dengan kemahiran masing-masing.
Rancangan Pengajaran
Tema : Sains Fizikal/ Tarikh : 7/9/2020
Matapelajaran : Sains Tenaga Masa : 11.30-12.00
am
Kelas : 4 Kuning

Hari : Isnin

Standard Kandungan : Nilai murni : Elemen Merentas Kurikulum (EMK) :


7.1Sumber dan Bentuk Disiplin, tolak ansur,bertanggungjawab Kreativiti dan inovasi
Tenaga
Objektif Pembelajaran : Kriteria Kejayaan :
7.1.1 menyenaraikan 1. Murid dapat mengenalpasti sekurang-kurangnya 6/9 sumber tenaga dan
pelbagai sumber tenaga kegunaannya
seperti ombak,cahaya
matahari,makanan,biojisim
dan etc dalam bentuk peta i-
think..

KPS : membuat inferens,meramal, Sumber : Buku teks, buku aktiviti dan manila.
berkomunikasi

Sukatan Pelajaran Impak


Induksi:
 Murid melihat video mengenai seorang wanita menjemur pakaian.
 Murid bersoal jawab dengan guru.
Contoh soalan:
Apakah yang dilakukan oleh wanita tersebut?
Apakah sumber yang digunakan untuk mengeringan pakaian?

Aktiviti Perkembangan
 Murid dibimbing membina peta i-think mengenai sumber tenaga dan
kegunaan sumber tersebut.
 Dalam berkumpulan murid diminta memilih 2 sumber tenaga dan
menjelaskan di hadapan kelas.

Penutup
 Murid menjawab soalan dalam buku aktiviti.

Susulan yang akan Pemulihan : Pengukuhan :. Pengkayaan :


dilakukan oleh
murid
Refleksi murid: 22 orang murid hadir. 18 orang murid berjaya mencapai objektif pembelajaran dan
4 orang murid mendapat bimbingan guru. Aktiviti pdpc berjalan lancar.

Refleksi guru: Guru dapat memastikan murid mencapai objektif pembelajaran dengan lebih mudah apabila
melaksanakan aktiviti berkumpulan. Guru Berjaya menarik minat murid dengan tayangan video yang
ditunjukkan.
RPH SEJARAH
Kelas/Masa 5 Merah / 7.30-8.30 am Tarikh : 8/09/2020
Perjuangan Kemerdekaan Negara/ Perjuangan Tokoh
Tema/Tajuk
Tempatan
Standard Kandungan:
7.3 Sejarah Kemerdekaan 1957

Standard Pembelajaran:
7.3.2 Menamakan tokoh-tokoh yang berjuang ke arah kemerdekaan.
K7.3.5 Menyatakan pengorbanan tokoh-tokoh pejuang kemerdekaan yang boleh
dicontohi.

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;


i. Menyatakan nama-nama tokoh yang berjuang ke arah
kemerdekaan.
ii. menjelaskan pengorbanan tokoh-tokoh pejuang
kemerdekaan yang boleh dicontohi.
Kriteria Kejayaan 1. Murid dapat menyenaraikan sekurang-kurangnya 8 tokoh
perjuangan bersama pengorbanan yan dilakuukan oleh
tokoh tersebut.
Aktiviti 1. Guru menunjukkan slaid dan bersoal jawab dengan
murid.
2. Murid bercerita berdasarkan slaid.
3. Murid berbincang melengkapkan peta buih berganda .
4. Rumusan/nilai
EMK Nilai Murni - Keberanian dan semangat
cintakan negara
KPS dan KBAT
ENT - TMK
Bahan Bantu Belajar Komputer, LCD, kad gambar, kad aktiviti, ms Power point
Refleksi murid 21 orang murid hadir. 16 orang murid mencapai objektif
pembelajaran dan 5 orang murid mendapat bimbingan guru.
Refleksi guru Guru berjaya menarik minat murid denga menggunakan gaya
dan teknik bercerita yang menarik. Penambahbaikan yang
boleh dibuat ialah semasa bercerita guru boleh memainkan
muzik yang sesuai bagi menjadikan penceritaan yang lebih
menarik.

Rancangan Pengajaran
Tema : Sains Fizikal/ Tarikh : 8/9/2020
Matapelajaran : Sains Tenaga Masa : 10.30-11.00
am
Kelas : 4 Hijau

Hari : Selasa

Standard Kandungan : Nilai murni : Elemen Merentas Kurikulum (EMK) :


7.1Sumber dan Bentuk Disiplin, tolak ansur,bertanggungjawab Kreativiti dan inovasi
Tenaga
Objektif Pembelajaran : Kriteria Kejayaan :
7.1.1 menyenaraikan 1. Murid dapat mengenalpasti sekurang-kurangnya 6/9 sumber tenaga dan
pelbagai sumber tenaga kegunaannya
seperti ombak,cahaya
matahari,makanan,biojisim
dan etc dalam bentuk peta i-
think..

KPS : membuat inferens,meramal, Sumber : Buku teks, buku aktiviti dan manila.
berkomunikasi

Sukatan Pelajaran Impak


Aktiviti Induksi:
 Murid melihat video mengenai seorang wanita menjemur pakaian.
 Murid bersoal jawab dengan guru.
Contoh soalan:
Apakah yang dilakukan oleh wanita tersebut?
Apakah sumber yang digunakan untuk mengeringan pakaian?

Perkembangan
 Murid dibimbing membina peta i-think mengenai sumber tenaga dan
kegunaan sumber tersebut.
 Dalam berkumpulan murid diminta memilih 2 sumber tenaga dan
menjelaskan di hadapan kelas.

Penutup
 Murid menjawab soalan dalam buku aktiviti.

Susulan yang akan Pemulihan : Pengukuhan :. Pengkayaan :


dilakukan oleh
murid
Refleksi murid: 24 orang murid hadir. 19 orang murid berjaya mencapai objektif pembelajaran dan
5 orang murid mendapat bimbingan guru. Aktiviti pdpc berjalan lancar.

Refleksi guru: Guru dapat memastikan murid mencapai objektif pembelajaran dengan lebih mudah apabila
melaksanakan aktiviti berkumpulan. Guru Berjaya menarik minat murid dengan tayangan video yang
ditunjukkan.

Mata Pelajaran SEJARAH


Tarikh /Masa 08/09/2020 ( 11.00-12.00 am) Kelas : 6 Kuning
Tema/Tajuk 11. KITA RAKYAT MALAYSIA
Standard Kandungan 11.3 Perayaan Masyarakat Malaysia

Standard Pembelajaran 11.3.2


Menjelaskan tujuan sambutan perayaan di Malaysia.

K11.3.5
Menilai kepentingan sambutan perayaan dalam keluarga.

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;


1. Menyatakan perayaan kaum di
Malaysia.
2. Menyenaraikan tujuan sambutan
perayaan di Malaysia

Kriteria kejayaan 1. Murid dapat menyenaraikan 5 perayaan utama di malaysia


2. Murid dapat menceritakan mengenai perayaan yang disambut di
malaysia secara lisan
Aktiviti 1. Murid ditayangkan dengan slaid gambar pelbagai perayaan di
Malaysia
2. Murid disoal jawab tentang tayangan slaid tersebut.
3. Murid diberi penerangan oleh guru
4. Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan dan Murid diedar dengan
kertas sebak.
5. Murid menyenaraikan perayaan dan tujuan sambutan perayaan di
Malaysia dengan menggunakan peta iThink (peta buih).
6. Murid membentangkan hasil kerja
7. Murid menyanyikan lagu perayaan.
EMK Nilai Murni – menghargai, hormat-menghormati,
bersyukur
KPS - imaginasi dan empati/meneroka
ilmu
Dimensi Kewarganegaraan – Perkongsian nilai
Perasaan kekitaan
Bahan Bantu Belajar Komputer riba, LCD, slaid powerpoint, kertas sebak, pen marker,
buku latihan, alat tulis,
Refleksi murid 24 orang murid hadir. 17 orang murid berjaya mencapai objektif
pembelajaran dan 7 orang murid mendapat bimbingan guru. Aktiviti
pdpc berjalan lancar.
Refleksi Guru Guru berjaya memberi gambaran yang jelas apabila menggunakan
bahan seperti gambar untuk memudahkan murid untuk faham.

Rancangan Pengajaran
Tema : Sains fizikal Tarikh : 9/09/2020
Matapelajaran : Sains Topik : Haba Masa : 7.30-8.00 am
Hari : Rabu
Kelas : 5 Kuning

Standard Kandungan : Nilai murni : Elemen Merentas Kurikulum (EMK) :


8.1 Suhu dan haba. Disiplin, tolak ansur,bertanggungjawab Kreativiti dan inovasi

Objektif Pembelajaran : Kriteria Kejayaan :


8.1.1 Menyatakan suhu adalah 1. Murid dapat menerangkan maksud suhu dengan betul.
ukuran darjah kepanasan. 2. Murid dapat menerangkan cara mengukur suhu dengan betul.
8.1.2 Menyatakan unit piawai
untuk suhu
8.1.3 Menyukat suhu dengan
menggunakan alat dan teknik
yang betul.
.
KPS : meramal,membuat Sumber : buku aktiviti, buku amali, termometer
inferens,memerhati,berkomunikasi

Sukatan Pelajaran Impak

1. Murid melihat kotak hitam yang dibawa oleh guru.


2. Murid diminta menyentuh objek di dalam kotak hitam tanpa melihat
Aktiviti Pemula
dan meneka objek apakah itu.
3. Murid bersoal jawab dengan guru.

1. Murid secara berkumpulan melakukan eksperimen dengan menyukat


suhu menggunakan thermometer dengan cara yang betul.
2. Hasil eksperimen direkodkan dalam lembaran eksperimen yang
Aktiviti Utama
diberikan.
3. Murid membentangkan hasil perbincangan di hadapan kelas.

Aktiviti Penutup  Murid menjawab latihan dalam buku aktiviti.


 Murid membuat rumusan pembelajaran dengan bimbingan guru.

Susulan yang Pemulihan : Pengukuhan : Pengkayaan :


akan dilakukan
oleh murid
Refleksi murid: 24 orang murid hadir. 17 orang murid berjaya mencapai objektif pembelajaran dan 7 orang
murid mendapat bimbingan guru. Aktiviti pdpc berjalan lancar.

Refleksi guru : Guru berjaya membimbing murid yang lemah untuk memahami topic dengan menyediakan
soalan yang bersesuaian dengan aras pemikiran.

Rancangan Pengajaran
Tema : Sains Fizikal/ Tarikh : 09/09/2020
Matapelajaran : Sains Tenaga Masa : 8.30-9.00 am

Kelas : 4 Kuning
Hari : Rabu

Standard Kandungan : Nilai murni : Elemen Merentas Kurikulum (EMK) :


7.1 Sumber dan Bentuk Disiplin, tolak ansur,bertanggungjawab Kreativiti dan inovasi
Tenaga
Objektif Pembelajaran : Kriteria Kejayaan :
7.1.2 Menjelas dengan 1. Murid dapat mengenalpasti 9 bentuk tenaga dan kegunaannya
contoh pelbagai bentuk
tenaga seperti tenaga
suria, tenaga haba,
tenaga kimia, tenaga
elektrik, tenaga kinetik,
tenaga bunyi, tenaga
keupayaan, tenaga
cahaya dan tenaga
nuklear melalui
pemerhatian pelbagai
peristiwa yang berlaku di
persekitaran.

KPS : membuat Sumber : Buku teks, buku aktiviti dan manila.


inferens,meramal, berkomunikasi

Sukatan Pelajaran Impak


Induksi:
 Murid melihat simulasi guru membuka suis kipas dan menutup suis
kipas
 Murid bersoal jawab berdasarkan simulasi yang diperhatikan

Perkembangan
Aktiviti  Murid dikehendaki membina peta i-think mengenai bentuk tenaga dan
kegunaan tenaga tersebut.
 Dalam berkumpulan murid diminta memilih 2 bentuk tenaga dan
menjelaskan di hadapan kelas.

Penutup
 Murid menjawab soalan dalam buku aktiviti.

Susulan yang Pemulihan : Pengukuhan :. Pengkayaan :


akan dilakukan
oleh murid
Refleksi murid: 21 orang murid hadir. Aktiviti pdpc ditunda ke kelas seterusnya kerana guru
berbincang dengan murid soalan yang diberikan pada kelas yang lepas.

Refleksi guru : Guru berjaya membimbing murid yang lemah untuk membuat pembetulan bagi soalan yang
salah.

Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00-10.00 pagi


Tarikh : 9/09/2020 (Rabu)
Kelas : Tahun 2 Hijau Tema : Seni Di Sekeliling Ku
Tajuk : Kain Belacu Bercorak
Bidang Membuat corak dan rekaan - Cetakan (Teknik cetakan blok)

Standard Kandungan 1.1 Bahasa Seni Visual 2.1 Kemahiran


Seni Visual
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Mengenal dan menerangkan bahasa seni visual yang ada pada karya.
2. Membuat penerokaan dengan mengaplikasikan bahasa seni visual melalui media,
proses dan teknik untuk menghasilkan karya.

Kriteria kejayaan 1. Murid dapat menghasilkan karya dengan menggunakan teknik cetakan blok.
Standard Pembelajaran 1. Memperdengarkan lagu “ Cantik Menawan” dan bersoal jawab berkaitan watak atau
1.1.2 2.1.2 objek yang terdapat di dalam seni kata lagu serta kaitkan dengan tajuk pelajaran.
(Aktiviti PdP) 2. Memerihal bahasa seni visual yang ada pada contoh karya menggunakan peta i-think.
(EK1)
3. Meneroka dan mengaplikasi media, proses dan teknik. (EK 2)
4. Menganalisis dan memanipulasi idea dan pelbagai sumber kajian mengenai rupa,
warna, kontra dan kepelbagaian yang ada pada karya. (EK 2)
5. Murid membuat proses awal menghasilkan karya.

EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK 1, EK 2, EK 3 dan EK 5), TMK
dan nilai murni.
BBB Peta i-think, Internet dan CD
Media : Kertas lukisan, kad bod, cat poster, blok cetakan, kain putih, kotak, tali tebal, berus
lukisan, palet, gunting, gam, pensel

Penilaian PdP Proses penghasilan karya dalam bidang mencorak dan membuat rekaan menggunakan teknik
cetakan blok berdasarkan dua standard kandungan

22 orang murid hadir. 15 orang murid berjaya mencapai objektif pembelajaran dan 7 orang
Refleksi murid murid mendapat bimbingan guru. Aktiviti pdpc berjalan lancar.

Refleksi guru Guru berjaya memastikan murid membuat hasil karya sendiri dengan kemahiran masing-masing.

Rancangan Pengajaran
Tema : Sains fizikal Tarikh : 9/09/2020
Matapelajaran : Sains Topik : Haba Masa : 10.30-11.30
am
Kelas : 5 Hijau Hari : Rabu

Standard Kandungan : Nilai murni : Elemen Merentas Kurikulum (EMK) :


8.1 Suhu dan haba. Disiplin, tolak ansur,bertanggungjawab Kreativiti dan inovasi

Objektif Pembelajaran : Kriteria Kejayaan :


8.1.2 Menyatakan unit piawai 1. Murid dapat menerangkan cara mengukur suhu dengan betul.
untuk suhu
8.1.3 Menyukat suhu dengan
menggunakan alat dan teknik
yang betul.
.
KPS : meramal,membuat Sumber : buku aktiviti, buku amali, termometer
inferens,memerhati,berkomunikasi

Sukatan Pelajaran Impak

1. Murid melihat kotak hitam yang dibawa oleh guru.


2. Murid diminta menyentuh objek di dalam kotak hitam tanpa melihat
Aktiviti Pemula
dan meneka objek apakah itu.
3. Murid bersoal jawab dengan guru.

1. Murid secara berkumpulan melakukan eksperimen dengan menyukat


suhu menggunakan thermometer dengan cara yang betul.
2. Hasil eksperimen direkodkan dalam lembaran eksperimen yang
Aktiviti Utama
diberikan.
3. Murid membentangkan hasil perbincangan di hadapan kelas.
 Murid menjawab latihan dalam buku aktiviti.
Aktiviti Penutup  Murid membuat rumusan pembelajaran dengan bimbingan guru.

Susulan yang Pemulihan : Pengukuhan : Pengkayaan :


akan dilakukan
oleh murid
Refleksi murid: 22 orang murid hadir. 15 orang murid berjaya mencapai objektif pembelajaran dan 7 orang
murid mendapat bimbingan guru. Aktiviti pdpc berjalan lancar.

Refleksi guru : Guru berjaya membimbing murid yang lemah untuk memahami topic dengan menyediakan
soalan yang bersesuaian dengan aras pemikiran.

Rancangan Pengajaran
Tema : Sains fizikal Tarikh : 10/09/2020
Matapelajaran : Sains Topik : Haba Masa : 8.00-9.00
Hari : Khamis
Kelas : 5 Kuning

Standard Kandungan : Nilai murni : Elemen Merentas Kurikulum (EMK) :


8.1 Suhu dan haba. Disiplin, tolak ansur,bertanggungjawab Kreativiti dan inovasi

Objektif Pembelajaran : Kriteria Kejayaan :


8.1.4 Mengitlak bahawa bahan 1. Murid dapat menjelaskan perkara yang berlaku apabila bahan menerima
menjadi panas apabila menerima haba dan apabila bahan kehilangan haba.
haba dan menjadi sejuk apabila
kehilangan haba dengan
menjalankan aktiviti.
.
KPS : meramal,membuat Sumber : buku aktiviti, buku amali, thermometer,belon, kelalang kon, ais
inferens,memerhati,berkomunikasi

Sukatan Pelajaran Impak

1. Murid melihat tayangan video mengenai keretapi yang terbalik


Aktiviti Pemula 2. Murid bersoal jawab dengan guru berdasarkan video tersebut
3. Murid diperkenalkan topik pada hari ini.

Aktiviti Utama 1. Murid secara berkumpulan melakukan eksperimen untuk menyiasat


kesan haba.
2. Hasil eksperimen direkodkan dalam lembaran eksperimen yang
diberikan.
3. Murid membentangkan hasil perbincangan di hadapan kelas.

 Murid menjawab latihan dalam buku aktiviti.


Aktiviti Penutup  Murid membuat rumusan pembelajaran dengan bimbingan guru.

Susulan yang Pemulihan : Pengukuhan : Pengkayaan :


akan dilakukan
oleh murid
Refleksi murid: 24 orang murid hadir. 19 orang murid berjaya mencapai objektif pembelajaran dan 5 orang
murid mendapat bimbingan guru. Aktiviti pdpc berjalan lancar.

Refleksi guru: Guru dapat memastikan murid mencapai objektif pembelajaran dengan lebih mudah apabila
melaksanakan aktiviti berkumpulan. Guru Berjaya menarik minat murid dengan tayangan video.

Rancangan Pengajaran
Tema : Sains Fizikal/ Tarikh : 10/09/2020
Matapelajaran : Sains Tenaga Masa : 9.00-10.00
am/ 10.30-
Kelas : 4 Kuning/ 4 hijau 11.30 am

Hari : Khamis

Standard Kandungan : Nilai murni : Elemen Merentas Kurikulum (EMK) :


7.1 Sumber dan Bentuk Disiplin, tolak ansur,bertanggungjawab Kreativiti dan inovasi
Tenaga
Objektif Pembelajaran : Kriteria Kejayaan :
7.1.2 Menjelas dengan 1. Murid dapat mengenalpasti 9 bentuk tenaga dan kegunaannya
contoh pelbagai bentuk
tenaga seperti tenaga
suria, tenaga haba,
tenaga kimia, tenaga
elektrik, tenaga kinetik,
tenaga bunyi, tenaga
keupayaan, tenaga
cahaya dan tenaga
nuklear melalui
pemerhatian pelbagai
peristiwa yang berlaku di
persekitaran.

KPS : membuat Sumber : Buku teks, buku aktiviti dan manila.


inferens,meramal, berkomunikasi

Sukatan Pelajaran Impak


Induksi:
 Murid melihat simulasi guru membuka suis kipas dan menutup suis
kipas
 Murid bersoal jawab berdasarkan simulasi yang diperhatikan

Perkembangan
Aktiviti  Murid dikehendaki membina peta i-think mengenai bentuk tenaga dan
kegunaan tenaga tersebut.
 Dalam berkumpulan murid diminta memilih 2 bentuk tenaga dan
menjelaskan di hadapan kelas.

Penutup
 Murid menjawab soalan dalam buku aktiviti.

Susulan yang Pemulihan : Pengukuhan :. Pengkayaan :


akan dilakukan
oleh murid
Refleksi murid:
4K : 21 orang murid hadir. 14 orang murid berjaya mencapai objektif pembelajaran dan 7 orang murid
mendapat bimbingan guru. Aktiviti pdpc berjalan lancar.
4H : 24 orang murid hadir. 17 orang murid berjaya mencapai objektif pembelajaran dan 7 orang murid
mendapat bimbingan guru. Aktiviti pdpc berjalan lancar.

Refleksi guru : Guru berjaya membimbing murid yang lemah untuk memahami topic dengan menyediakan
soalan yang bersesuaian dengan aras pemikiran.

Rancangan Pengajaran
Tema : Sains Fizikal/ Tarikh : 11/09/2020
Matapelajaran : Sains Tenaga Masa : 10.30-11.00
am
Kelas : 4 Hijau

Hari : Jumaat

Standard Kandungan : Nilai murni : Elemen Merentas Kurikulum (EMK) :


7.1 Sumber dan Bentuk Disiplin, tolak ansur,bertanggungjawab Kreativiti dan inovasi
Tenaga
Objektif Pembelajaran : Kriteria Kejayaan :
7.1 3 Menyatakan tenaga 1. Murid dapat menyatakan perubahan bentuk tenaga mengenai 5
boleh berubah dari satu
peristiwa yang berlaku di persekitaran dengan betul.
bentuk ke bentuk lain melalui
pemerhatian pelbagai
peristiwa yang berlaku di
persekitaran.
7. 1 .4 Menjelaskan melalui
contoh perubahan bentuk
tenaga berdasarkan contoh
peralatan seperti radio,
telefon bimbit, lampu suluh,
televisyen, lilin, basikal.

KPS : membuat Sumber : Buku teks, buku aktiviti dan manila, kereta mainan, getah, lampu suluh.
inferens,meramal, berkomunikasi

Sukatan Pelajaran Impak


Induksi
1. Guru memperkenalkan bahan maujud/alatan. (kereta mainan, gelung
getah)
 2. Guru meminta dua orang murid untuk melakukan tugasan yang
      dipesan oleh guru.
M1:Menggerak kereta mainan berbateri
M2: menarik gelung Getah
3. Guru   membimbing menghubungkaitakan aktiviti yang
dijalankan adalah tenaga berubah daripada satu bentuk ke bentuk
yang lain.
Aktiviti
Perkembangan
1. Guru membahagikan murid kepada 6 kumpulan untuk menjalankan
     eksperimen
2. Guru meminta murid menjalankan eksperimen mengikut stesen.
3. Guru meminta ketua kumpulan  merekod hasil ekesperimen dalam
kertas kerja yang disediakan.
Penutup
1. Murid menjawab lembaran kerja dalam buku aktiviti
2. Murid membuat rumusan dengan bimbingan guru

Susulan yang Pemulihan : Pengukuhan :. Pengkayaan :


akan dilakukan
oleh murid
Refleksi murid: 23 orang murid hadir. 19 orang murid berjaya mencapai objektif pembelajaran dan 4 orang
murid mendapat bimbingan guru. Aktiviti pdpc berjalan lancar.

Refleksi guru: Guru dapat memastikan murid mencapai objektif pembelajaran dengan lebih mudah apabila
melaksanakan aktiviti berkumpulan. Guru Berjaya menarik minat murid dengan penggunaan bahan maujud.
Rancangan Pengajaran
Tema : Sains fizikal Tarikh : 11/09/2020
Matapelajaran : Sains Topik : Haba Masa : 11.30-12.00
am
Kelas : 5 Hijau Hari : Jumaat

Standard Kandungan : Nilai murni : Elemen Merentas Kurikulum (EMK) :


8.1 Suhu dan haba. Disiplin, tolak ansur,bertanggungjawab Kreativiti dan inovasi

Objektif Pembelajaran : Kriteria Kejayaan :


8.1.4 Mengitlak bahawa bahan 1. Murid dapat menjelaskan perkara yang berlaku apabila bahan menerima
menjadi panas apabila menerima haba dan apabila bahan kehilangan haba.
haba dan menjadi sejuk apabila
kehilangan haba dengan
menjalankan aktiviti.
.
KPS : meramal,membuat Sumber : buku aktiviti, buku amali, thermometer,belon, kelalang kon, ais
inferens,memerhati,berkomunikasi

Sukatan Pelajaran Impak

1. Murid melihat tayangan video mengenai keretapi yang terbalik


Aktiviti Pemula 2. Murid bersoal jawab dengan guru berdasarkan video tersebut
3. Murid diperkenalkan topik pada hari ini.

1. Murid secara berkumpulan melakukan eksperimen untuk menyiasat


kesan haba.
2. Hasil eksperimen direkodkan dalam lembaran eksperimen yang
Aktiviti Utama
diberikan.
3. Murid membentangkan hasil perbincangan di hadapan kelas.

 Murid menjawab latihan dalam buku aktiviti.


Aktiviti Penutup  Murid membuat rumusan pembelajaran dengan bimbingan guru.

Susulan yang Pemulihan : Pengukuhan : Pengkayaan :


akan dilakukan
oleh murid
Refleksi murid: 22 orang murid hadir. 16 orang murid berjaya mencapai objektif pembelajaran dan 6 orang
murid mendapat bimbingan guru. Aktiviti pdpc berjalan lancar.

Refleksi guru: Guru dapat memastikan murid mencapai objektif pembelajaran dengan lebih mudah apabila
melaksanakan aktiviti berkumpulan. Guru Berjaya menarik minat murid dengan tayangan video.
PERINTAH KAWALAN
PERGERAKAN pemulihan
MINGGU 34
(minggu 10)
(14/09 -18/09/2020)
Rancangan Pengajaran
Tema : Sains fizikal Tarikh : 14/09/2020
Matapelajaran : Sains Topik : Haba Masa : 8.00-8.30 am
Hari : Isnin
Kelas : 5 Hijau

Standard Kandungan : Nilai murni : Elemen Merentas Kurikulum (EMK) :


8.1 Suhu dan haba. Disiplin, tolak ansur,bertanggungjawab Kreativiti dan inovasi

Objektif Pembelajaran : Kriteria Kejayaan :


8.1.5 Membuat kesimpulan suhu 1. Murid dapat menjelaskan perkara yang berlaku apabila bahan menerima
bahan meningkat apabila haba dan apabila bahan kehilangan haba.
menerima haba dan menurun
apabila kehilangan haba dengan
menjalankan aktiviti seperti
pemanasan dan penyejukan air.
8.1.6 Menyatakan bahan
mengembang apabila menerima
haba dan mengecut apabila
kehilangan haba dengan
menjalankan aktiviti.
KPS : meramal,membuat Sumber : buku aktiviti, buku amali, thermometer,belon, kelalang kon, ais
inferens,memerhati,berkomunikasi

Sukatan Pelajaran Impak

1. Murid melihat tayangan video mengenai penutup botol yang susah


dibuka
Aktiviti Pemula
2. Murid bersoal jawab dengan guru berdasarkan video tersebut
3. Murid diperkenalkan topik pada hari ini.

1. Murid secara berkumpulan melakukan eksperimen untuk menyiasat


kesan haba.
2. Hasil eksperimen direkodkan dalam lembaran eksperimen yang
Aktiviti Utama
diberikan.
3. Murid membentangkan hasil perbincangan di hadapan kelas.

 Murid menjawab latihan dalam buku aktiviti.


Aktiviti Penutup  Murid membuat rumusan pembelajaran dengan bimbingan guru.

Susulan yang Pemulihan : Pengukuhan : Pengkayaan :


akan dilakukan
oleh murid
Refleksi:
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 8.30-9.30 am
Tarikh : 14/09/2020 (Isnin)
Kelas : Tahun 2 Kuning Tema : Seni Di Sekeliling Ku
Tajuk : Hiasan Bekas Air Minuman
Bidang Membuat corak dan rekaan - Lipatan dan guntingan

Standard Kandungan 1.1 Bahasa Seni Visual 2.1 Kemahiran


Seni Visual
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Mengenal dan menerangkan bahasa seni visual yang ada pada karya.
2. Membuat penerokaan dengan mengaplikasikan bahasa seni visual melalui media,
proses dan teknik untuk menghasilkan karya.

Kriteria Kejayaan 1. Murid dapat menghasilkan karya dengan menggunakan teknik lipatan dan guntingan.

Standard Pembelajaran 1. Memperdengarkan lagu “Riang Bernyanyi” dan bersoal jawab berkaitan watak atau
1.1.2 2.1.2 objek yang terdapat di dalam seni kata lagu serta kaitkan dengan tajuk pelajaran.
(Aktiviti PdP) 2. Memerihal bahasa seni visual yang ada pada contoh karya menggunakan peta i-think.
(EK1)
3. Meneroka dan mengaplikasi media, proses dan teknik. (EK 2)
4. Menganalisis dan memanipulasi idea dan pelbagai sumber kajian mengenai rupa,
warna, kontra dan harmoni yang ada pada karya. (EK 2)
5. Murid membuat proses awal menghasilkan karya.

EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK 1, EK 2, EK 3 dan EK 5), TMK
dan nilai murni.

BBB Peta i-think, Internet dan CD


Media : Kertas lukisan, kertas warna, kertas majalah, gunting, gam dan bahan hiasan

Penilaian PdP Proses penghasilan karya dalam bidang mencorak dan membuat rekaan menggunakan teknik
lipatan dan guntingan berdasarkan dua standard kandungan

Refleksi Refleksi murid :

Refleksi guru :
Rancangan Pengajaran
Tema : Sains Fizikal/ Tarikh : 14/09/2020
Matapelajaran : Sains Tenaga Masa : 11.30-12.00
am
Kelas : 4 Kuning Hari : Isnin

Standard Kandungan : Nilai murni : Elemen Merentas Kurikulum (EMK) :


7.1 Sumber dan Bentuk Disiplin, tolak ansur,bertanggungjawab Kreativiti dan inovasi
Tenaga
Objektif Pembelajaran : Kriteria Kejayaan :
7.1 3 Menyatakan tenaga 1. Murid dapat menyatakan perubahan bentuk tenaga mengenai 5
boleh berubah dari satu
peristiwa yang berlaku di persekitaran dengan betul.
bentuk ke bentuk lain melalui
pemerhatian pelbagai
peristiwa yang berlaku di
persekitaran.
7. 1 .4 Menjelaskan melalui
contoh perubahan bentuk
tenaga berdasarkan contoh
peralatan seperti radio,
telefon bimbit, lampu suluh,
televisyen, lilin, basikal.

KPS : membuat Sumber : Buku teks, buku aktiviti dan manila, kereta mainan, getah, lampu suluh.
inferens,meramal, berkomunikasi

Sukatan Pelajaran Impak


Induksi
1. Guru memperkenalkan bahan maujud/alatan. (kereta mainan, gelung
getah)
 2. Guru meminta dua orang murid untuk melakukan tugasan yang
      dipesan oleh guru.
M1:Menggerak kereta mainan berbateri
M2: menarik gelung Getah
3. Guru   membimbing menghubungkaitakan aktiviti yang
dijalankan adalah tenaga berubah daripada satu bentuk ke bentuk
yang lain.
Aktiviti
Perkembangan
1. Guru membahagikan murid kepada 6 kumpulan untuk menjalankan
     eksperimen
2. Guru meminta murid menjalankan eksperimen mengikut stesen.
3. Guru meminta ketua kumpulan  merekod hasil ekesperimen dalam
kertas kerja yang disediakan.
Penutup
1. Murid menjawab lembaran kerja dalam buku aktiviti
2. Murid membuat rumusan dengan bimbingan guru

Susulan yang Pemulihan : Pengukuhan :. Pengkayaan :


akan dilakukan
oleh murid
Refleksi murid:

Refleksi guru:
