Anda di halaman 1dari 8

Rancangan Pengajaran Harian

1. Mata pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 5 Bestari
3. Bilangan murid : / 16 orang
4. Tarikh : 21 September 2020
5. Hari : Isnin
6. Masa : 9.00 pagi - 10.00 pagi
7. Tema : Pertanian dan Penternakan di Malaysia
8. Tajuk : Kambing Tenusu Bioteknologi

9. Kemahiran Fokus: Kemahiran Mendengar dan Bertutur

10. Standard Kandungan

1.4 Bertutur, berbual dan menyatakan permintaan tentang sesuatu perkara


daripada pelbagai sumber dalam situasi formal dan tidak formal secara
bertatasusila.

11. Standard Pembelajaran

1.4.2 Berbual tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber menggunakan


kata gelaran yang sesuai dalam situasi formal secara bertatasusila.

12. Objektif Pembelajaran

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

i. Berbual tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber dengan


menggunakan sekurang-kurangnya tiga daripada lima kata gelaran yang sesuai
dalam situasi formal secara bertatasusila.
ii. Membina sekurang-kurangnya tiga daripada lima ayat menggunakan kata-kata
gelaran yang diberi.
13. Sistem bahasa

 Sebutan dan intonasi: jelas dan betul


 Kosa kata: Tenusu, bioteknologi, nutrien dan antibiotik.

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)

1 Ilmu: Bahasa, Pendidikan Sains, Pendidikan Moral.


2 Nilai: Kerajinan, hemah tinggi, hormat-menghormati dan kerjasama.
3 Kreativiti dan Inovasi: Persembahan kumpulan.

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)

 Pembelajaran berpusatkan murid: murid berbincang dan memberi idea.


 Kemahiran Berfikir: mensintesis, menghubung kait pengalaman, menganalisis
maklumat yang terdapat dalam petikan.
 Kecerdasan Pelbagai: verbal-linguistik, interpersonal, intrapersonal.
 Belajar Cara Belajar: Mengumpul maklumat dan memproses maklumat yang
terdapat dalam petikan.
 Kontruktivisme: Menilai dan menaksir.
 PAK 21: Role-play, peta i-Think.

16. Bahan Bantu Mengajar (BBM)

No. Jenis Bilangan


1. Teks dialog “Kambing Tenusu Bioteknologi 16
2. Kad situasi 4
3. Buku latihan 16

17. Pengetahuan sedia ada

i. Murid telah mempelajari kata-kata gelaran yang sesuai digunakan dalam situasi
tidak formal.
Langkah/ Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan Catatan
masa pembelajaran
Pengurusan Kebersihan kelas  Murid memastikan kelas dalam Peralatan
bilik darjah keadaan yang bersih. kebersihan
9.00 pagi – Persediaan murid untuk
 Murid bersiap sedia untuk
9.02 pagi belajar
belajar.
(2 minit)  Guru mengingatkan murid
sentiasa mematuhi jarak 1
meter antara satu sama lain.
Set induksi Teks Dialog “Kambing  Guru mengedarkan teks dialog BBM:
9.02 pagi – Tenusu Bioteknologi” yang bertajuk “Kambing  Teks Dialog
9.07 pagi Tenusu Bioteknologi” kepada “Kambing
(5 minit) Soalan: murid. Tenusu
 Apakah yang dibual  Murid dipilih secara rawak Bioteknologi”
oleh Syed Zainal dan untuk melakonkan watak Syed
Pak Cik Dolah? Zainal dan Pak Cik Dolah KP:
 Apakah kaedah yang berdasarkan teks dialog yang  Verbal linguistik
diamalkan oleh Pak diberi.  Interpersonal
Cik Dolah?  Guru bersoal jawab dengan
 Bagaimanakah cara murid. KB:
perbualan mereka?  Guru mengaitkan teks dialog  Menghubung
Formal atau tidak tersebut dengan tajuk kait pengalaman
formal? pengajaran pada hari ini.
 Bagaimanakan anda Ilmu
tahu perbulan mereka  Pendidikan
adalah formal? Sains
 Apakah yang akan
anda belajar hari ini? Nilai
 Hemah tinggi
Jangkaan jawapan:
 Mereka berbual
tentang kambing
tenusu bioteknologi.
 Pak Dolah
menggunakan kaedah
ternakan bioteknologi.
 Formal.
 Kerana mereka
menggunakan bahasa
yang sopan dan kata
gelaran yang formal.
 Kata gelaran dalam
situasi formal.
Langkah 1 Teks Dialog “Kambing  Guru menerangkan BBM:
9.07 pagi – Tenusu Bioteknologi” pembahagian kata gelaran  Teks Dialog
9.17 pagi yang digunakan dalam situasi “Kambing
(10 minit) formal dalam bentuk peta Tenusu
Peta Minda minda. Bioteknologi”
 Murid diminta menyalin peta
minda yang telah dilukis oleh KB:
guru di papan putih.  Menganalisis
 Murid diminta untuk mencari maklumat
dan menggariskan kata-kata
gelaran yang terdapat dalam BCB:
teks dialog yang bertajuk  Mengumpul
“Kambing Tenusu maklumat
Bioteknologi”.
Kecerdasan
Pelbagai:
 verbal-linguistik

Nilai
 Kerajinan

PAK 21
 Peta i-Think

Penilaian objektif
(i)
Langkah 2 Kad situasi  Murid dibahagikan kepada 4 BBM
9.17 pagi – Anda sedang berbincang kumpulan.  Kad situasi
tentang cara-cara
9.35 minit memelihara terumbu karang  Setiap kumpulan akan
antara satu sama lain.
(18 minit) mendapat satu kad situasi. KB
Anda sedang berbincang
 Murid diminta melakonkan  Menghubung
tentang kelebihan
situasi yang diberi dengan kait pengalaman
mengamalkan 3R (recycle,
reuse, reduce) antara satu menggunakan kata gelaran 
sama lain.
Menjana idea
yang formal.
KP
Anda sedang berbincang  Verbal-linguistik
tentang pencemaran alam
sekitar antara satu sama lain.
 Interpersonal

PAK 21:
Anda sedang berbincang
tentang cara memelihara  Role play
haiwan yang hampir pupus

Nilai:

 Hormat-
menghormati
 Kerjasama

Penilaian objektif
(ii)
Langkah 3 Pentaksiran Aktiviti 1 BBM:
(20 minit) Persembahan kumpulan Pentaksiran  Buku latihan
 Murid membuat persembahan
Pengayaan kumpulan. KB:
Pembinaan ayat  Murid lain diminta menyatakan  Menganalisis
 Dato: Dato Isa telah kata-kata gelaran yang maklumat
menderma sebanyak digunakan oleh kumpulan
RM 10000 kepada tersebut setelah selesai KP:
pusat anak yatim membuat persembahan.  Intrapersonal
tersebut.
 Nik: Nik Aida telah Aktiviti 2 Kontruktivisme:

bergelar isteri orang Pengayaan  Menilai dan


pada bulan yang  Murid diminta membina lima menaksir.
lepas. ayat menggunakan kata-kata
 Tuan: Tuan hendak gelaran yang telah diberi oleh Nilai:
ke mana? guru.  kerajinan
 Ustaz: Siapakah  keberanian

Ustaz Ebit Lew? Pemulihan


 Saudari: Apa khabar  Murid diminta membina tiga Ilmu:
saudari di sana? ayat menggunakan kata-kata
gelaran yang telah diberikan  Bahasa
Pemulihan oleh guru.
 Encik: Encik Zul  Murid dibimbing oleh guru. Penilaian objektif
(ii)
tinggal di Taman
Jaya.
 Pak Cik: Pak Cik
Dollah seorang polis.
 Puan: Puan Kamsiah
telah jatuh sakit.

Penutup Kognitif  Murid membuat rumusan KB:


(5 minit) Rumusan isi pelajaran mengenai kategori kata-kata  Menganalisis
 Kata-kata gelaran gelaran yang telah dipelajari maklumat
terdiri daripada hari ini.
gelaran pergaulan  Kontruktivisme:
Guru memberikan kata-kata
formal, warisan, pujian dan tepukan kepada  Menilai dan
kurniaan kerajaan, murid menaksir.
kurniaan ikhtisas dan
keagamaan. Ilmu:
 Pendidikan
Sosial Moral
Pujian dan tepukan

REFLEKSI:

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

ULASAN GURU PEMBIMBING / PENSYARAH PENYELIA:

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________
