Anda di halaman 1dari 13

Rancangan Pengajaran Harian

1. Mata pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 5 Bestari
3. Bilangan murid : / 16 orang
4. Tarikh : 28 September 2020
5. Hari : Isnin
6. Masa : 8:30 pagi – 9.30 pagi
7. Tema : Patriotisme dan Kewarganegaraan
8. Tajuk : Bapa Pembangunan Negara

9. Kemahiran Fokus: Kemahiran Membaca

10. Standard Kandungan

2.5 Membaca, memahami dan menakul untuk memindahkan maklumat yang


terdapat dalam pelbagai bahan dengan betul.

11. Standard Pembelajaran

2.5.3 Membaca, memahami dan menaakul bahan puisi untuk memindahkan


maklumat kepada bentuk prosa dengan betul.

12. Objektif Pembelajaran

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

i. Membaca dan mendeklamasikan sekurang-kurangnya dua daripada tiga


rangkap sajak yang bertajuk “Bapa Pembangunan Negara.”
ii. Memindahkan maklumat dalam setiap rangkap sajak kepada bentuk prosa
dengan betul.

13. Sistem bahasa

 Sebutan dan intonasi: jelas dan betul.


 Sintaksis: struktur ayat
 Kosa kata: anak watan, belenggu dan mengecap.

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)

1 Ilmu: Pendidikan Moral, Pendidikan Seni Visual, Pendidikan Muzik dan Pendidikan
Sivik Kewarganegaraan.
2 Patriotisme: Menghargai jasa tokoh.
3 Nilai: Rasional, hemah tinggi, menghargai, kerjasama dan kerajinan.
4 Elemen Keusahawanan: E.K 3.5 Boleh menyatakan maklumat dengan betul.

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)

 Kemahiran Berfikir: menjana idea, memproses maklumat


 Kecerdasan Pelbagai: verbal-linguistik, interpersonal, intrapersonal.
 Belajar Cara Belajar: Mengumpul maklumat dan bacaan mekanis.
 Pembelajaran kontekstual: menghubungkaitkan isi pelajaran dengan pengalaman
harian.
 Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Papan pintar, pembesar suara, komputer riba
dan mikrofon.
 PAK21: Gallery walk.

16. Bahan Bantu Mengajar (BBM)

No. Jenis Bilangan


1. Gambar Tun Abdul Razak 1
2. Teks sajak “Bapa Pembangunan Negara” 1
3. Papan pintar 1
4. Iringan muzik 1
5. Alat pembesar suara 1
6. Lembaran kerja A 15
7. Lembaran kerja B 1
8. Kertas sebak 4
9. Pen maker 6

17. Pengetahuan sedia ada


i. Murid pernah melihat bapa pembangunan kemerdekaan iaitu Tun Abdul Razak
melalui televisyen dan internet.

Langkah/ Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan Catatan


masa pembelajaran
Pengurusan Kebersihan kelas 1. Murid memastikan kelas dalam Peralatan
bilik darjah keadaan yang bersih. kebersihan
8.30 pagi Persediaan murid untuk 2. Murid bersiap sedia untuk
- belajar belajar.
8.32 pagi
(2 minit)
Set induksi Permainan Teka Siapa 1. Murid akan bermain permainan BBM:
8.32 pagi Saya Teka Siapa Saya. 1. Gambar Tun
- 2. Tiga orang murid dipilih secara Abdul Razak
8.37 pagi Gambar Tun Abdul rawak ke hadapan kelas.
(5 minit) Razak 3. Murid pertama akan melihat TMK:
gambar Tun Abdul Razak yang 1. Papan pintar
diberi oleh guru kemudian
melukis gambar tersebut di KP:
papan pintar. 1. Verbal linguistik
4. Murid kedua juga akan melihat 2. Interpersonal
gambar tersebut dan
meneruskan lukisan yang telah KB:
dilukis oleh murid pertama tadi. 1. Menjana idea
5. Perkara tersebut turut diulang
Soalan: oleh murid ketiga. Elemen
1. Apakah yang dilukis 6. Setiap murid hanya diberi masa keusahawanan:
oleh rakan anda? selama 20 saat untuk melukis 1. EK 3.5
2. Siapakah beliau? dan masa dicatat oleh guru.
3. Apakah jasa beliau? 7. Murid lain haruslah meneka Ilmu
4. Bagaimanakan anda hasil lukisan yang dilukis oleh 1. Pendidikan
menghargai jasa ketiga-tiga murid tersebut. Moral
beliau? 8. Guru bersoal jawab dengan 2. Pendidikan Seni
murid. Visual
Jangkaan jawapan: 9. Guru mengaitkan gambar dan 3. Pendidikan Sivik
1. Tun Abdul Razak. hasil lukisan tersebut dengan Kewarganegara
2. Bapa Pembangunan isi pelajaran hari ini. an
Negara.
3. Beliau banyak Pembelajaran
membuat kontekstual
pembaharuan untuk 1. Hubung kait
membangunkan pengalaman
negara.
4. Tidak memburukkan Nilai
nama negara. 1. Menghargai
Menghargai
Langkah 1 Teks sajak “Bapa 1. Guru mengedarkan teks sajak BBM:
8.37 pagi Pembangunan Negara” yang bertajuk “Bapa 1. Teks sajak
- (Rujuk Lampiran 1) Pembangunan Negara.” “Bapa
8.47 pagi 2. Semua murid diminta Pembangunan
(10 minit) Rangkap 1 membaca sajak tersebut. Negara”
Tun Abbdul Razak ingin 3. Dua orang murid dipilih secara
rakyat pada zaman rawak bagi mendeklamasikan TMK:
tersebut memperoleh sajak “Bapa Pembangunan 1. Mikrofon
kegembiraan dan tidak Negara” dengan iringan muzik. 2. Pembesar suara
hidup dalam kesusahan. 4. Guru dan murid berbincang 3. Papan pintar
tentang maklumat serta 4. Iringan muzik
Rangkap 2 maksud pada setiap rangkap https://www.yout
Hasrat beliau untuk sajak. ube.com/watch?
meningkatkan taraf hidup v=kkH8mZbC6Q
rakyat apabila beliau o&t=19s
telah dilantik untuk
menjadi Menteri Besar KB:
Pahang dan Perdana 1. Menjana idea
Menteri Malaysia. Beliau
berusaha untuk mencapai KP:
keamanan negara dan 1. Verbal-linguistik
meningkatkan
pembangunan negara. BCB:
1. Bacaan mekanis
Rangkap 3
Jasa Tun Abdul Razak Elemen
iaitu Bapa Pembangunan keusahawanan:
Malaysia akan sentiasa 1. EK 3.5
diingati oleh rakyat.
Ilmu:
1. Pendidikan
Muzik

Nilai:
1. Kerajinan

Penilaian objektif
(i)
Langkah 2 Aktiviti kumpulan 1. Murid dibahagikan kepada BBM:
8.47 pagi Penghasilan sajak empat kumpulan. 1. Kertas sebak
- bertemakan tokoh negara 2. Setiap kumpulan mendapat 2. Pen maker
9.05 pagi satu kertas sebak dan tiga pen
(18 minit) maker. KB:
3. Murid diminta untuk membina 1. Menjana idea
satu rangkap sajak bertemakan
tokoh negara. Elemen
4. Maksud sajak juga perlu keusahawanan:
dinyatakan. 1. EK 3.5

BCB:
1. Mengumpul
maklumat

KP:
1. Interpersonal
2. Intrapersonal

Nilai
1. Kerjasama
2. Kerajinan

Penilaian objektif
(ii)
Langkah 3 Pentaksiran Pentaksiran BBM:
9.05 pagi Gallery Walk 1. Murid menampal hasil kerja 1. Lembaran kerja
- mereka di dinding. A
9.25 pagi Pengayaan 2. Murid-murid melihat hasil kerja 2. Lembaran kerja
(20 minit) Lembaran kerja A masing-masing secara B
(Rujuk lampiran) berkumpulan.
KB:
3. Murid daripada kumpulan lain
1. Menganalisis
Pemulihan memberi komen tentang hasil
maklumat
Lembaran kerja B kerja kumpulan tersebut pada
(Rujuk lampiran) ruang yang telah disediakan.
KP:
1. Interpersonal
Pengayaan
2. Verbal linguistik
1. Murid diminta untuk menjawab
empat soalan berdasarkan
BCB:
sajak “Bapa Pembangunan
1. Mengumpul
Negara.”
maklumat

Pemulihan PAK 21
1. Gallery Walk
1. Murid diminta untuk satu
soalan berdasarkan sajak
Nilai:
“Bapa Pembangunan Negara.”
1. Kerjasama
2. Murid dibimbing oleh guru. 2. Hemah tinggi

Penilaian objektif
(ii)
Penutup Kognitif 1. .Guru dan murid membuat KB:
9.25 pagi Rumusan isi pelajaran rumusan mengenai isi 1. Menganalisis
- 1. Tun Abdul Razak pelajaran hari ini. maklumat
9.30 pagi merupakan Bapa 2. Guru memberi ganjaran
(5 minit) Pembangunan kepada kumpulan yang Nilai:
Negara. membina sajak terbaik. 1. Rasional
2. Beliau pernah menjadi 3. Guru memberi pujian dan 2. Menghargai
Menteri Besar Pahang tepukan kepada murid.
dan Perdana Menteri. Ilmu:
3. Kita perlu tanamkan 1. Pendidikan
semangat cinta akan Moral
negara. 2. Pendidikan Sivik
Kewarganegara
Sosial an
Pujian dan tepukan
Pembelajaran
kontekstual
1. Hubung kait
pengalaman

18. REFLEKSI
19. ULASAN PENSYARAH PENYELIA / GURU PEMBIMBING
Iringan muzik

Kod QR iringan muzik


Bapa Pembangunan Negara
Tertumpah rasa cinta
demi anak watan mengecap bahagia
khidmat sepanjang zaman terpahat kukuh
kerana terbebas daripada belenggu kemiskinan
kerana terbangun hasrat negara

Sesuci hasrat di sanubari


meningkatkan taraf hidup
terlantik sebagai Menteri Besar Pahang
dan Perdana Menteri Malaysia
hidupmu dicurahkan untuk keamanan
dan pembangunan.

Dirimu berjiwa rakyat


akan sentiasa segar dalam ingatan.
wahai Bapa Pembangunan Malaysia
Tun Abdul Razak!

Teks sajak “Bapa Pembangunan Kemerdekaan”


Lembaran kerja A
Nama: Tarikh:
Kelas: Hari:

Berdasarkan sajak “Bapa Pembangunan Negara,” jawab soalan-soalan berikut:

1. Berikan maksud rangkai kata berikut:


a) mengecap bahagia
________________________________________________________________

b) belenggu kemiskinan
________________________________________________________________

c) segar dalam ingatan


________________________________________________________________

2. Pada pendapat anda, bagaimanakah cara-cara menghargai pengorbanan pemimpin


negara?
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Lembaran kerja B
Nama: Tarikh:
Kelas: Hari:

Berdasarkan sajak “Bapa Pembangunan Negara,” jawab soalan-soalan berikut:

1. Pada pendapat anda, bagaimanakah cara-cara menghargai pengorbanan pemimpin


negara?
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
