Anda di halaman 1dari 12

Rancangan Pengajaran Harian

1. Mata pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 5 Bestari
3. Bilangan murid : / 16 orang
4. Tarikh : 21 September 2020
5. Hari : Selasa
6. Masa : 8.30 pagi - 9.30 pagi
7. Tema : Pertanian dan Penternakan di Malaysia
8. Tajuk : Lembu Brakmas

9. Kemahiran Fokus: Kemahiran Menulis

10. Standard Kandungan

3.3 Membina dan menulis perkataan, frasa dan ayat dengan betul.

11. Standard Pembelajaran

3.3.3 Membina dan menulis jawapan pemahaman berdasarkan soalan bertumpu


dan bercapah secara kritis dengan betul.

12. Objektif Pembelajaran

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

i. Membina ayat pemahaman berdasarkan soalan bertumpu dan bercapah secara


kritis dengan betul.
ii. Menulis sekurang-kurangnya dua jawapan pemahaman berdasarkan soalan
bertumpu dan bercapah secara kritis dengan betul.

13. Sistem bahasa

 Sebutan dan intonasi: jelas dan betul


 Kosa kata: bioteknologi, pengacukan, baka
 Sintaksis: membina ayat.
14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)

1 Ilmu: Bahasa Inggeris, Pendidikan Sains dan Geografi.


2 Nilai: Kasih sayang, hemah tinggi, menghargai dan kerajinan.
3 Keusahawanan: EK 4.1 Pengacukan lembu Brakmas melalui bioteknologi.

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)

 Pembelajaran berpusatkan murid: murid berbincang dan memberi idea.


 Kemahiran Berfikir: mensintesis, menghubung kait pengalaman, menganalisis
maklumat yang terdapat dalam petikan.
 Kecerdasan Pelbagai: verbal-linguistik, interpersonal, intrapersonal.
 Belajar Cara Belajar: Bacaan intensif, mengumpul maklumat dan memproses
maklumat yang terdapat dalam petikan.
 Kontruktivisme: Menilai dan menaksir.

16. Bahan Bantu Mengajar (BBM)

No. Jenis Bilangan


1. Video “10 Baka Lembu Terbaik Di Dunia 2020” 1
2. Teks “Lembu Brakmas” 1
3. Buku teks 16
4. Aplikasi Quizizz 1
5. Lembaran kerja A 15
6. Lembaran kerja B 1
7. Papan pintar 1
8. Pembesar suara 1

17. Pengetahuan sedia ada

i. Murid pernah menjawab soalan bertumpu dan bercapah.


Langkah/ Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan Catatan
masa pembelajaran
Pengurusan Kebersihan kelas  Murid memastikan kelas dalam Peralatan
bilik darjah keadaan yang bersih. kebersihan
(2 minit) Persediaan murid untuk
 Murid bersiap sedia untuk
belajar
belajar.
Set induksi Video “10 Baka Lembu  Murid menonton video bertajuk BBM:
(5 minit) Terbaik Di Dunia 2020” “10 Baka Lembu Terbaik Di  Video “10 Baka
Dunia 2020” yang dipasang Lembu Terbaik
oleh guru. Di Dunia 2020”
 Guru bersoal jawab dengan https://www.yout
murid. ube.com/watch?
 Guru mengaitkan video v=dCDB8cj8grA
Soalan: tersebut dengan tajuk &t=181s

 Apakah yang anda pengajaran pada hari ini.


dapat lihat dalam TMK:

video tersebut?  Papan pintar

 Berapa jenis baka  Pembesar suara


lembu yang
dipaparkan dalam KP:
video tersebut?  Verbal linguistik
Nyatakan.  Interpersonal

Jangkaan jawapan: KB:


 Jenis baka lembu  Menghubung
terbaik di dunia. kait pengalaman
 10 jenis. Baka
Brahman, Limousine, Ilmu
Charolais, Hereford,  Pendidikan
Shorthorn, Simmental, Sains
Aberden Angus,  Geografi
Brangus, Santa  Bahasa Inggeris
Gertrudis,
Droughmaster. Nilai
 Menghargai
 Kasih sayang
Langkah 1 Petikan “Lembu  Murid diminta untuk membuka BBM:
(10 minit) Brakmas” buku teks muka surat 126.  Petikan “Lembu
(Rujuk lampiran)  Murid diminta membaca Brakmas”
petikan “Lembu Brakmas”.  Buku teks
Soalan:  Guru bersoal jawab dengan
 Apa itu lembu murid. KP:
Brakmas?  Verbal-linguistik
 Apakah kelebihan
lembu Brakmas? BCB:
 Apakah  Bacaan intensif
perbezaan lembu
baka Brakmas dan Nilai:
lembu tempatan?  Hemah tinggi

Penilaian objektif
(i)
Langkah 2 Aplikasi Quizizz  Guru membuka aplikasi BBM:
(18 minit) Quizizz.  Aplikasi Quizizz
 Murid diminta menjawab https://quizizz.co
soalan-soalan tersebut m/join/quiz/5f68a
bersama-sama. 72420f904001bd
31785/start?
studentShare=tr
ue

TMK:
 Papan pintar
 Pembesar suara

KB:
 Menganalisis
maklumat

BCB:
 Mengumpul
maklumat
 Bacaan intensif
KP:
 Interpersonal
 Intrapersonal

Nilai
 Kerjasama
 Hemah tinggi

Ilmu:
 Bahasa Inggeris

Penilaian objektif
(i)
Langkah 3 Pentaksiran Aktiviti 1 BBM:
(20 minit) (Rujuk lampiran) Pentaksiran  Lembaran kerja
 Murid diminta untuk menjawab A
Pengayaan lima soalan berdasarkan  Lembaran kerja
Lembaran kerja A petikan “Lembu Brakmas” B
(Rujuk lampiran) dalam buku teks.  Buku teks

Pemulihan Aktiviti 2 KB:


Lembaran kerja B Pengayaan  Menganalisis
(Rujuk lampiran)  Murid diberi lembaran kerja A. maklumat
 Murid diminta menjawab tiga
soalan berdasarkan petikan KP:
bertajuk “Penternakan Itik  Intrapersonal
Moskovy.”  Verbal linguistik

Pemulihan Kontruktivisme:
 Murid diberi lembaran kerja B.
 Menilai dan
 Murid diminta untuk menjawab menaksir.
dua soalan berdasarkan
petikan yang bertajuk Nilai:
“Penternakan Itik Moskovy.”  Kerajinan
 Murid dibimbing oleh guru.  Hemah tinggi
Penilaian objektif
(ii)
Penutup Kognitif  Murid membuat rumusan KB:
(5 minit) Rumusan isi pelajaran mengenai lembu Brakmas.  Menganalisis
 Lembu Brakmas  Guru memberikan kata-kata maklumat
merupakan pujian dan tepukan kepada
pengacukan benih murid Nilai:
lembu jantan baka  Menghargai
Brahman di Australia  Kasih sayang
dengan benih lembu
betina betina. Ilmu:
 Pendidikan Sivik
Sosial Kewarganegara
Pujian dan tepukan an
Kod QR Video 10 Baka Lembu Terbaik Di Dunia 2020”
Kod QR Quizizz
Lembaran kerja A
Lembaran kerja B
REFLEKSI:

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

ULASAN GURU PEMBIMBING / PENSYARAH PEMBIMBING:

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________
