Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU SK TAHUN 6


TARIKH 20/3/2022 MASA
MINGGU 21 HARI KELAS
Ahad
TEMA 5. Kebudayaan, Kesenian, dan Estetika
UNIT 13. Warisan Budaya Kekal Terpelihara
TAJUK Bidar Lukut
STANDARD KANDUNGAN 5.2 Memahami dan menggunakan bentuk kata mengikut konteks.
STANDARD 5.2.3 Memahami dan menggunakan pelbagai jenis kata ganda
PEMBELAJARAN
mengikut konteks.
KEMAHIRAN 5.0 Aspek Tatabahasa
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Menyenaraikan lapan kata ganda penuh
1. Menyenaraikan lapan kata ganda penuh 2. Membuat satu catatan ringkas menggunakan
yang terdapat dalam teks dengan betul. kata ganda penuh
2. Membina satu catatan ringkas 3. Membacakan catatan yang dihasilkan
menggunakan kata kata ganda penuh
dengan baik.

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )


Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan yang diberikan oleh guru.


2. Murid dan guru mengimbas kembali mata pelajaran yang lalu.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran.

1. Murid bersoal jawab tentang permainan 5.


Murid kenal pasti lapan kata ganda penuh yang
tradisional. Tulis dalam peta bulatan di papan terdapat dalam petikan dan menulisnya pada
tulis. peta pokok mengikut jenisnya.
2. Menonton video permainan ‘Bidar Lukut’. 6. Murid dibimbing membuat catatan ringkas
3. Murid dibimbing memahami kata penuh dan tentang kandungan teks menggunakan kata
jenisnya. (Kata ganda penuh dan kata ganda ganda penuh.
jamak)) 7. Murid menulis catatan ringkas menggunakan
4. Murid membaca kuat teks e-mail. (Buku teks kata ganda penuh dalam buku tulis.
ms.102) 8. Murid dipilih secara rawak membaca catatan
yang telah dihasilkan.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid dan guru membuat kesimpulan untuk keseluruhan mata pelajaran.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 102 Buku Aktivti 1 hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstruktivisme
PAK-21 Mind Map (Peta Minda) PAK-21 Hot Seating (Kerusi
Panas)
KBAT Mengaplikasi - KB -
Menggunakan
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Kreativiti dan Inovasi EMK : NILAI Semangat
Bermasyarakat
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 6
TARIKH 20/3/2022 MASA
MINGGU 21 HARI KELAS
Ahad
TEMA 5. Kebudayaan, Kesenian, dan Estetika
UNIT 14. Persada Seni Lambang Jati Diri
TAJUK Istimewanya Pak Cu
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Mendengar dan memberikan respons semasa berkomunikasi
dalam situasi formal dan situasi tidak formal.
STANDARD 1.1.1 Mendengar, mengecam sebutan dan menyebut semula ujaran
PEMBELAJARAN
yang terdapat dalam pelbagai situasi.
KEMAHIRAN 1.0 Kemahiran Mendengar dan Bertutur
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Memahami ujaran dalam audio atau teks
1. Murid menyebut semula satu ujaran yang 2. Menyebut ujaran semula dalam kumpulan
terdapat dalam audio atau teks dengan 3. Menyebut ujaran semula di hadapan kelas
betul dan jelas.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan yang diberikan oleh guru.


2. Murid dan guru mengimbas kembali mata pelajaran yang lalu.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran.

1. Murid bersoal jawab tentang pengalaman 4.Murid menyebut ujaran semula yang terdapat
melihat,menonton,membaca tentang dalam audio atau dalam teks perbualan kepada
persembahan wayang kulit. rakan dalam kumpulan mereka secara bergilir.
2. 2Murid mendengar audio yang diperdengarkan. Ahli kumpulan akan memantau ujaran dibuat
(Imbas QR Code - Buku teks ms.103) Minta menepati seperti dalam audio atau teks
murid mengecam sebutan yang didengar dalam perbualan.
audio. Dengarkan kepada murid sebanyak dua 5. Setiap kumpulan akan menampilkan dua wakil
atau tiga kali. terbaik kumpulan mereka untuk membuat
3. Murid membaca dan memahami dialog. (Buku ujaran semula yang terdapat dalam audio atau
teks ms.103) teks di hadapan kelas.
6. Guru membuat penilaian dan memilih kumpulan
terbaik dalam membuat ujaran semula.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid dan guru membuat kesimpulan untuk keseluruhan mata pelajaran.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 103 Buku Aktivti 1 hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Verbal-Linguistik
PAK-21 Role-Play (Main Peranan) PAK-21 Role-Play (Main
Peranan)
KBAT Mengaplikasi - KB -
Menyampaikan
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI Keberanian
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 6
TARIKH 20/3/2022 MASA
MINGGU 21 HARI KELAS
Ahad
TEMA 5. Kebudayaan, Kesenian, dan Estetika
UNIT 14. Persada Seni Lambang Jati Diri
TAJUK Persembahan Randai
STANDARD KANDUNGAN 2.1 Asas membaca dan memahami.
STANDARD 2.1.1 Membaca, memahami, dan mentafsir bahan sastera dan bahan
PEMBELAJARAN
bukan sastera.
KEMAHIRAN 2.0 Kemahiran Membaca
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Membaca dalam kumpulan
1. Murid dapat membaca dengan lancar dan 2. Membaca kuat
membuat tiga tafsiran berdasarkan tiga 3. Mentafsir tiga bahagian teks
bahagian tentang persembahan randai dengan
baik.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan yang diberikan oleh guru.


2. Murid dan guru mengimbas kembali mata pelajaran yang lalu.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran.

1. Murid menonton video persembahan randai. 4. Murid dipilih secara rawak membaca kuat teks.
https://www.youtube.com/watch? 5. Murid dibimbing memahami bahan.
v=sE9vylCzuqU 6. Murid dibimbing membuat tafsiran bagi ‘Seni
2. Murid membaca senyap petikan ‘Persembahan Persembahan Randai’.
Randai’. (Buku teks ms.105) 7. Murid membuat tafsiran bagi bahagian
3. Murid membaca teks dalam kumpulan secara ‘Keistimewaan Persembahan Randai’, ‘Muzik
bergilir. Rakan-rakan kumpulan kenal pasti Persembagan Randai’ dan Busana
jumlah kesalahan sebutan rakan mereka. Persembahan Penari Randai’ dalam buku tulis.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid dan guru membuat kesimpulan untuk keseluruhan mata pelajaran.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 104-105 Buku Aktivti 1 hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Kinestatik
PAK-21 Mind Map (Peta Minda) PAK-21 Hot Seating (Kerusi
Panas)
KBAT Menganalisis - Mentafsir KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI Menghargai
budaya
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 6
TARIKH 20/3/2022 MASA
MINGGU 21 HARI KELAS
Ahad
TEMA 5. Kebudayaan, Kesenian, dan Estetika
UNIT 14. Persada Seni Lambang Jati Diri
TAJUK Tanglungku Cantik
STANDARD KANDUNGAN 3.2 Menulis perkataan, frasa, dan ayat yang bermakna.
STANDARD 3.2.3 Mencatat maklumat dan menjana idea berdasarkan bahan.
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN 3.0 Kemahiran Menulis
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Memahami maklumat melalui soal jawab
1. Murid boleh mencatat tiga maklumat dan satu 2. Melengkapkan maklumat pada peta titi
persoalan tentang bahan dengan baik. 3. Menjawab persoalan diberi
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan yang diberikan oleh guru.


2. Murid dan guru mengimbas kembali mata pelajaran yang lalu.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran.

1. Murid menulis perayaan yang diadakan di 5. Murid melengkapkan peta titi berkaitan sikap
Malaysia pada peta buih di papan tulis. Kaitkan dan pernyataan dalam teks yang menunjukkan
dengan pesta tanglung. sikap tersebut. (Buku teks ms. 106)
2. Murid membaca dan manaakul teks dialog. 6. Murid menjawab persoalan ‘Bagaimanakah
(Buku teks ms.106) bidang seni dapat membentuk jati diri
3. Dua orang murid membaca teks dialog. masyarakat?’ berdasarkan bahan dalam buku
4. Murid bersoal jawab berkaitan bahan. tulis.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid dan guru membuat kesimpulan untuk keseluruhan mata pelajaran.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 106 Buku Aktivti 1 hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Belajar Cara
Belajar
PAK-21 Mind Map (Peta Minda) PAK-21 Hot Seating (Kerusi
Panas)
KBAT Mencipta - Menjanakan KB -
idea
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Kreativiti dan Inovasi EMK : NILAI Bermuafakat
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 6
TARIKH 20/3/2022 MASA
MINGGU 21 HARI KELAS
Ahad
TEMA 5. Kebudayaan, Kesenian, dan Estetika
UNIT 14. Persada Seni Lambang Jati Diri
TAJUK Citra Warna Malaysia
STANDARD KANDUNGAN 4.3 Menghasilkan bahan sastera dengan menyerapkan keindahan dan
kesantunan bahasa serta mempersembahkannya secara kreatif.
STANDARD 4.3.3 Menghasilkan seni kata lagu berdasarkan bahan rangsangan dan
PEMBELAJARAN
mempersembahkannya dengan gaya yang kreatif.
KEMAHIRAN 4.0 Aspek Seni Bahasa
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Menghayati irama lagu
1. Murid boleh mencipta seni kata lagu dan 2. Mencipta seni kata lagu
mempersembahkannya secara kreatif. 3. Mempersembahkan lagu yang dicipta
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan yang diberikan oleh guru.


2. Murid dan guru mengimbas kembali mata pelajaran yang lalu.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran.

1. Murid menamakan pencipta lagu terkenal yang 4. Murid dibimbing menghasilkan seni kata lagu
mereka tahu. Tunjukkan gambar pencipta lagu menggunakan bahan rangsangan yang diberi.
telah berjaya di Malaysia. 5. Murid secara berpasangan berbincang
2. Murid mendengar audio lagu. (Imbas QR Code mencipta seni kata lagu menggunakan bahan
–Rujuk buku teks ms.107) Perdengarkan dua rangsangan yang seterusnya.
atau tiga kali agar murid dapat menghayati 6. Murid mempersembahkan lagu yang dicipta.
irama lagu tersebut. Murid lain memberikan bintang atas
3. Murid menaakul gambar dan bahan pesembahan rakan mereka.
rangsangan yang diberi. (Buku teks ms.107)
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid dan guru membuat kesimpulan untuk keseluruhan mata pelajaran.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 107 Buku Aktivti 1 hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Muzik
PAK-21 Mind Map (Peta Minda) PAK-21 Hot Seating (Kerusi
Panas)
KBAT Mencipta - Menghasilkan KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Kreativiti dan Inovasi EMK : NILAI Kasih Sayang
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
