Anda di halaman 1dari 11

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

KAJIAN TEMPATAN

Mata pelajaran

: Kajian Tempatan

Tarikh

: 27 Februari 2014 (Khamis)

Masa

: 60 minit (9.40 10.40 pagi)

Tahun

: 6 Marikh

Bil. Murid

: 23 orang

Tajuk

: 5.2 Kegiatan Ekonomi dan Lokasi

Sub Tajuk

: 5.2c Perhutanan

Hasil Pembelajaran

i.

Pembalakan

ii.

Kawasan pembalakan

Pada akhir pembelajaran murid dapat:


1. Menamakan 3 pokok kayu balak yang terdapat di negara kita
2. Menyenaraikan 3 kegunaan daripada hasil pembalakan
3. Menyenaraikan 3 kawasan pembalakan di negara kita

Pengetahuan sedia ada :Murid-murid pernah belajar tentang hutan khatulistiwa

Penerapan Nilai Murni

Unsur-unsur Patriotisme

: bersyukur, bekerjasama, bertolak ansur, kejujuran

i.

Bersyukur kerana negara kita kaya dengan hasil hutan

ii.

Menghargai kepelbagaian hasil hutan yang terdapat di negara kita

Kemahiran Generik :
Teori Kecerdasan Pelbagai

Visual ruang, muzik, interpersonal, kinestetik,

Kemahiran Belajar

Mengumpul

maklumat,

memproses

maklumat, kemahiran mendengar, mengingat


semula
Kemahiran Berfikir

Meneliti bahagian-bahagian

Pembelajaran koperatif

Round table
Bah

an Sumber Pengajaran dan Pembelajaran (BSPP):

Bil.

BSPP

Kuantiti

Video Hutan

LCD

Komputer riba

Pembesar suara

Slaid kegiatan pembalakan

Papan sasaran markah

Pistol air

Air berwarna

Slaid interaktif

10

Papan markah

11

Kad perkataan

12

Lembaran kerja Tree Map

23

13

Slaid jawapan

14

Slaid lirik lagu

15

Lembaran peta

23

Langkah Pengajaran:

Prosedur Pelaksanaan

Elemen

Pengurusan Catatan (Penerapan

Pembelajaran

Nilai Murni/ /Unsur

Bestari/Kemahiran

Patriotisme/Sumber

Generik

Pengajaran
Pembelajaran

Set induksi (5 minit)

TKP visual ruang,

Bahan sumber :

Murid ditunjukkan dengan video

interpersonal

Video Hutan, LCD,

Hutan.

pembesar suara,
KB - mengaitkan

Murid bersoal jawab dengan guru

komputer riba

tentang video. Contoh soalan:


Nilai murni :
1. Kawasan apakah yang
terdapat dalam video tadi?
(hutan)
2. Apakah yang terdapat dalam
hutan? (flora dan fauna)
3. Tahukah kamu pokok-pokok
yang terdapat dalam hutan?
4. Kegiatan ekonomi apakah
yang melibatkan hutan?

Guru mengaitkan jawapan murid


dengan tajuk pada hari ini.
Langkah 1 (15 minit)

Bersyukur

Murid diminta memberikan perhatian TKP visual ruang,


dengan slaid yang dipaparkan.

interpersonal

Bahan sumber : Slaid


kegiatan

Murid diberi penerangan tentang tajuk KB mendengar aktif, pembalakan,


pada

hari

ini

yang

meliputi

3 mengumpul maklumat

komputer riba, LCD

komponen berdasarkan slaid.


KBF
Jenis kayu balak :

meneliti Unsur patriotisme:

bahagian-bahagian

i.

Bersyukur kerana

1. Cengal

negara kita kaya

2. Merbau

dengan

3. Nyatuh

hutan

4. Keruing

hasil

ii. Menghargai

5. Seraya

kepelbagaian

6. Meranti

hasil hutan yang


terdapat

Kegunaan kayu balak:


1. Kertas
2. Jambatan
3. Bot / sampan
4. Perabot
Kawasan pembalakan (menggunakan
peta)
1. Bukit tinggi, Pahang
2. Janda Baik, Pahang
3. Kemaman, Terengganu
4. Segamat, Johor
5. Ranau, Sabah
6. Sri Aman, Sarawak
7. Kapit, Sarawak

negara kita

di

Murid diberi peluang untuk bersoal


jawab dengan guru sekiranya ada
soalan.

Langkah 2 (20 minit)

Murid

dibahagikan

4 TKP kinestatik, visual Bahan

kepada

kumpulan.

ruang, interpersonal

sumber

Papan

sasaran

markah, pistol air, air


Murid mendengar arahan guru untuk KB

mengingat berwarna,

slaid

aktiviti berkumpulan yang dinamakan kembali

interaktif,

papan

Sasar dan Jawab.

markah,

LCD,

Setiap kumpulan akan diberi giliran


untuk menembak sasaran markah
menggunakan pistol air. Wakil
kumpulan yang terpilih akan
menembak sasaran markah dan
memilih soalan untuk dijawab
bersama ahli kumpulan yang lain.
Sekiranya kumpulan tersebut gagal
menjawab dengan betul, kumpulan
lain diberi peluang menjawab soalan
tersebut.
Murid

10
5
dipaparkan dengan papan sasaran.

Setiap

markah

mempunyai

soalan yang berbeza.

jenis

Pembelajaran koperatif komputer riba, kad


round table

perkataan

Nilai

murni

bekerjasama,
bertolak ansur

5 markah nama pokok balak dan


kegunaan kayu balak
10 markah kawasan pembalakan

Wakil daripada kumpulan pertama


diminta ke hadapan untuk menembak
sasaran markah dan memilih nombor
soalan.

Soalan-soalan

dipaparkan

melalui

slaid interaktif.

Wakil kumpulan diminta membaca


soalan dengan kuat dan berbincang
bersama-sama ahli kumpulan yang
lain di meja mereka.

Sekiranya

kumpulan

menjawab

soalan dengan betul, markah akan


dicatatkan di papan markah.

Sekiranya

kumpulan

menjawab

soalan dengan salah, kumpulan lain


diberi peluang untuk menjawab dan
mendapat markah.

Selepas giliran kumpulan pertama


siap

menjawab,

kumpulan

kedua,

ketiga dan keempat pula diminta


menembak

sasaran

memilih soalan.

markah

dan

Guru

merumuskan

aktiviti

murid

dengan menjumlahkan markah yang


setiap kumpulan perolehi.
Langkah 3 (15 minit)

Setiap

murid

dengan TKP interpersonal

diedarkan

lembaran kerja Tree Map tentang


pembalakan.

map

diminta

KB

tersebut

melengkapkan
dalam

masa

sumber

Lembaran kerja Tree

maklumat,
Murid

Bahan

tree semula
yang

memproses Map, Slaid jawapan


mengingat
Nilai

murni

Kejujuran

ditetapkan.

Murid

diminta

menukar

lembaran

kerja yang sudah siap dengan kawan


untuk disemak.

Murid
tentang

berbincang
jawapan

dengan

guru

yang

betul

menggunakan slaid.

Murid ditanya tentang jumlah jawapan


yang dijawab betul.

Bagi kumpulan yang ahlinya ramai


menjawab dengan betul, akan diberi 5
markah bonus pada papan markah.
Penutup (5 minit)
Murid bersoal jawab dengan guru TKP interpersonal, Bahan sumber : Slaid
sebagai rumusan. Conth soalan:

muzik

lirik

lagu

1. Apakah nama kayu balak yang


terdapat di hutan negara kita?
2. Nyatakan kegunaan-kegunaan

KB
semula

mengingat Pembalakan,
lembaran

peta,

komputer riba

kayu balak ini dalam kehidupan


seharian kita?
3. Di

Nilai

manakah

kegiatan

pembalakan ini dijalankan?

Sebelum
diminta

mengakhiri

kelas,

murid

menyanyikan

Lagu

Pembalakan bersama-sama dengan


melihat lirik yang dipaparkan dalam
slaid.

Pembalakan hutan, hutan


Pembalakan hutan, hutan

Pelbagai pokok balak yang ada


Cengal, keruing dan seraya
Sangat berguna kepada kita
Bersyukur pada yang Esa

Pembalakan hutan, hutan


Pembalakan hutan, hutan

Murid

diberikan

lembaran

peta

sebagai kerja rumah (Rujuk lampiran)

bersyukur

murni

Ulasan pensyarah pembimbing:


______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________

Refleksi :
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________

______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
