Anda di halaman 1dari 8

Rancangan pengajaran harian

Tarikh / hari

: 20 Oktober 2014 / Isnin

Masa

: 8.30 pagi 9.00 pagi

Kelas

: Prasekolah Permata.

Bilangan murid

: 12 orang

Modul

: Bertema

Tema

: Hobi

Tajuk

: Mari berexplorase!

Tunjang utama
Matematik

: Sains dan Teknologi (ST) Awal Sains dan Awal

Standart kandungan
lingkungan 10.

: (ST 8.1) Memahami operasi tambah dalam


(ST 13.1) Menggunakan teknologi maklumat dan
komunikasi secara bertanggungjawab
dan beretika.

Standart pembelajaran : (ST 8.1.6) Menyelesaikan masalah operasi


tambah menggunakan objek konkrit (solve number
stories).
(ST 13.1.5) Bekerjasama dengan kawan dalam bilik
darjah semasa menggunakan komputer.
Objektif pembelajaran : Di akhir pembelajaran, murid dapat :
a) Melakukan operasi tambah menggunakan
objek konkrit.
b) Melakukan operasi tambah.
c) Mengenal komponen yang ada di komputer.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid mengenal nombor 1 10, dan penah
melihat komputer di dalam kelas.
Alat Bantu Mengajar

: Komputer, skrin LCD, speaker.

Bahan Bantu Mengajar : kertas putih, pensil, tin kosong, papan putih,
maker pen, batang ais krim, biji getah, balang
kosong, gam dan warna.

Langkah /
Masa
Set
induksi
(4 minit)

Isi
Pembelajar
an
Menyanyi
lagu
bersamasama.

Aktiviti Guru

Aktiviti Murid

Guru memulakan sesi


pengajaran dengan
nyayian lagu kelip
kelip bintang di langit

Murid
menyanyi lagu
bersama-sama.

Laptop,
speaker
dan LCD.

Murid
mendengar
penerangan
yang dilakukan
oleh guru.

Nilai
bekerjasa
ma dan
hormat
menghorm
ati.

Murid
mendengar
penerangan
daripada guru.

Tin
kosong,
papan
putih,
maker
pen.

Kelip kelip bintang di


langit, menyinari
angkasa
1,2,3,4
5,6,7,8
9,10 bilangannya
Mari kawan kira
semula.

Langkah
1
(4 minit)

Melakukan
operasi
tambah
menggunak
an bahan
konkrit.

Guru memberi
penerangan berkaitan
pembelajaran hari ini.
Guru melakukan
operasi tambah
seperti biasa tanpa
menggunakan bahan
konkrit.
Guru
memperkenalkan
bahan untuk
melakukan operasi
tambah menggunakan
bahan konkrit iaitu tin
kosong.
Guru melakukan
operasi tambah
menggunakan tin

Murid melihat
bahan dan cara
melakukan
operasi tambah
menggunakan
tin kosong.
Murid
menawarkan
diri menjawab
soalan dan
melakukan

Abm / Nilai

Nilai
hormat
menghorm
ati, dan
berdikari.

kosong.

Langkah
Melakukan
2
explorase.
(12 minit)

Guru meminta
beberapa orang murid
untuk menjawab
soalan yang diberikan.
Guru membahagikan
murid kepada 3
kumpulan.
Guru menerangkan
peraturan dalam
permainan tersebut.
1. Bagi
menentukan
kumpulan mana
yang akan
bergerak dulu.
Guru memberi
soalan operasi
tambah tanpa
menggunakan
bahan konkrit.
Kumpalan yang
dapat menjawab
akan bergerak
dahulu ke
stesen yang
lain.

operasi tambah
dengan
bantuan guru.

Murid bergerak
mengikut
kumpulan
masingmasing.
Murid
mendengar
penerangan
daripada guru.
Murid
memulakan
aktiviti dengan
bimbingan
guru.

Tin
kosong,
biji getah,
batang ais
krim,
papan
putih,
gam,
kertas
putih,
komputer,
LCD dan
mesin
cetak.

Murid
menjawab dan
melakukan
operasi tambah
tersebut.

2. Terdapat 4
stesen yang
perlu dilalui
termasuk stesen
permulaan.

Setelah
menyelesaikan
operasi
tersebut, murid
bergerak ke
stesen
seterusnya.

3. Stesen kedua
memerlukan
murid
menyelesaikan
operasi tambah
menggunakan

Murid
menyelesaikan
operasi tambah
menggunakan
biji getah.
Murid mengisi

Nilai
kerjasama,
berusaha,
berdikari,
hormat
menghorm
ati dan
tidak
putus asa.

tin kosong
4. Stesen ketiga
memerlukan
murid
menyelesaikan
operasi tambah
dengan
menggunakan
biji getah .
5. Stesen yang
terakhir
memerlukan
murid
menyelesaikan
operasi tambah
menggunakan
batang ais krim.
Jawapan
diperolehi
dengan
mencetak
menggunakan
mesin pencetak
(printer) dan
komputer
dengan bantuan
guru.
6. Guru akan
membantu
kumpulan yang
mengira salah
untuk mengira
semula
sehingga betul.
7. Kumpulan yang
dapat
menyelesaikan
tugasan dengan
cepat akan

biji getah
kedalam
balang kosong
yang
disediakan.
Murid bergerak
ke stesen
seterusnya
selepas
menyelesaikan
tugasan
tersebut.
Murid
menyelesaikan
operasi tambah
menggunakan
batang aiskrim
dan berbincang
dalam
kumpulan
jawapan soalan
tersebut.
Setelah
mengetahui
jawapan yang
betul murid
mencetak
jawapan
dengan
bantuan guru.
Murid
menampal
jawapan yang
dicetak di
papan yang
disediakan.

Kumpulan yang

dikira menang
dan mendapat
hadiah daripada
guru.

Langkah
3
(5 minit)

Menyiapkan
lambaran
kerja

Guru memberikan
lambaran kerja
kepada murid.
Guru menerangkan
arahan lambaran kerja
tersebut dan
warnakan jawapan
yang betul tersebut.

Penutup
(5 minit)

Refleksi

Guru meminta murid


menghantar kembali
lambaran kerja yang
telah disiapkan.
Guru melakukan
imbas semula
pembelajaran yang
telah dipelajari tadi.

menang akan
mendapat
hadiah diakhir
pengajaran
nanti.
Murid
menyiapkan
lambaran kerja
yang diberi.
Murid
menghantar
lambaran kerja
yang telah
disiapkan
kepada guru.

Murid
mendengar
penerangan
daripada guru.

Guru menyampaikan
hadiah kepada setiap
kumpulan yang
menang.

Murid
menerima
hadiah
daripada guru.

Guru memuji
kebolehan dan usaha
murid untuk
menyiapkan tugasan
yang diberi.

Murid merasa
gembira dan
bangga apabila
dipuji oleh
guru.

Guru mengakhiri sesi


pembelajaran dengan
nyayian lagu kelipkelip bintang dilangit
semula bersamasama.

Murid
menyanyi lagu
tersebut
bersama-sama.

Lambaran
kerja,
kertas
putih dan
warna.

Nilai
bertanggu
ngjawab.

Nilai
bersyukur
dan
bekerjasa
ma.

Refleksi guru :

Refleksi murid :

Lampiran

Gambar 1 : batang ais krim yang digunakan untuk melakukan operasi


tambah.

Gambar 2 : Balang kosong dan biji getah.

Gambar 3 : LCD dan Printer (mesin pencetak).

Gambar 4 : lambaran kerja murid.
