Anda di halaman 1dari 4

SITI HASLINDA BT.

HARON
PPG Sains Ambilan Khas

RPH
SCE3108

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS


Tahun

Tarikh

5 Bestari

26 Mac 2014

Hari

Rabu

Masa

8.15 - 9.15 pagi

Bilangan pelajar

18 orang

Tema

1. Menyiasat Benda Hidup

Bidang pembelajaran

2. Kemandirian Spesies

Tajuk

Kemandirian Spesies Haiwan.

Objektif pembelajaran

2.1 Memahami bahawa pelbagai haiwan mempunyai


cara tersendiri untuk mengekalkan kemandirian
spesis mereka.

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:-

1)

memberi 3 contoh haiwan yang menjaga telur dan anaknya dan 3 contoh haiwan yang tidak
menjaga telur dan anaknya dengan betul semasa aktiviti berkumpulan.

Pengetahuan sedia ada

: murid mengetahui nama haiwan dan anaknya.

Kemahiran proses sains

: memerhatikan, membuat inferens, membanding beza,


menghubungkait, berkomunikasi dan mentafsir maklumat.

Kemahiran manipulatif

: menggunakan dan mengendalikan peralatan dan bahan sains


dengan betul.

Kemahiran berfikir

: menghubungkaitkan, menjanakan idea, membuat kesimpulan,


mencirikan.

Strategi Pembelajaran
Sikap saintifik dan
nilai murni

Bahan bantu mengajar

: Konstruktivisme
: minat dan bersifat ingin tahu terhadap alam sekeliling, bekerjasama,
sistematik, mensyukuri nikmat tuhan, menghargai keseimbangan
alam semula jadi baik hati, kasih sayang dan ikram, bekerjasama,
yakin dan berdikari, berani mencuba.
: telur, anak ayam, kertas sebak, pen marker, Laptop, LCD, Video.

SITI HASLINDA BT. HARON


PPG Sains Ambilan Khas

Fasa/Masa
Orientasi
(5 minit)

Isi Kandungan
Kotak ajaib.

Ayam bertelur untuk


mengekalkan
kemadirian
spesiesnya.

Pencetusan
idea
(20 minit)

Haiwan bertelur dan


melahirkan anak
untuk mengekalkan
spesiesnya.
Aktiviti Berkumpulan:
Melengkapkan peta
minda pada kertas
sebak.

RPH
SCE3108

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan.

1. Murid memerhati telur ayam dan


kotak ajaib yang dibawa oleh guru
yang berisi anak ayam.
2. Salah seorang murid diminta
membuka sisi depan kotak ajaib.
Soalan guru:
- Apa yang dapat kamu lihat?
Jawapan: anak ayam
- Apakah asal kejadian anak ayam?
Jawapan: telur.
- Bagaimanakah telur ayam boleh
menghasilkan anak ayam?
Jawapan: ibu ayam perlu
mengeram telur ayam.
3. Murid membuat kesimpulan cara
ayam mengekalkan kemandirian
spesiesnya dengan bimbingan guru
Jawapan: Ayam mengekalkan
kemandirian spesiesnya dengan
bertelur dan menjaga telur dan
anaknya.

KPS: memerhatikan,
berkomunikasi,

1. Murid melihat replika harimau dan


anak ayam sambil bersoal jawab
dengan murid.
Soalan guru:
- Bagaimanakah cara harimau
melahirkan anak?
Jawapan: Melahirkan anak.
- Adakah kedua-dua haiwan ini
garang?
Jawapan: Ya.
- Mengapa dia garang?
Jawapan: Kerana anaknya dan
telurnya diganggu.
2. Murid dibahagikan kepada 4
kumpuan.
3. Setiap kumpulan diminta
menyenaraikan 3 ekor haiwan
yang:
Kumpulan A: menjaga telurnya.
Kumpulan B: tidak menjaga
telurnya

KPS: memerhatikan,
Meramalkan,
berkomunikasi,
mentafsir maklumat.

KB:
menghubungkaitkan,
menjanakan idea
BBM:
Anak ayam, telur
ayam.
SSNM: Minat dan
bersifat ingin tahu
tentang alam
sekeliling.

KB:
menghubungkaitkan,
menjanakan idea
BBM:
Model harimau, kertas
sebak, pen marker,
pelekat.
SSNM: Minat dan
bersifat ingin tahu
tentang alam
sekeliling,
Bekerjasama,

SITI HASLINDA BT. HARON


PPG Sains Ambilan Khas

RPH
SCE3108

4.

5.
6.

7.

Penstrukturan
Idea

(20 minit)

Haiwan bertelur dan


melahirkan anak
untuk mengekalkan
spesiesnya.
Menonton tayangan
video

Tayangan video cara


haiwan bertelur dan
melahirkan anak:
- Ular
- Lipas tanah
- Ikan lumba-lumba

Aplikasi Idea
(10minit)

Haiwan Mamalia

Perbincangan:

Kumpulan C: lebih daripada


seekor anak.
Kumpulan D: menjaga anaknya
Kumpulan E: tidak menjaga
anaknya.
Setiap kumpulan melengkapkan
jawapan dalam bentuk peta minda
pada kertas sebak dengan
bimbingan guru selama 15 minit.
Setiap kumpulan membuat laporan
perbincangan.
Guru dan murid berbincang hasil
daripada laporan perbincangan
kumpulan.
Guru membuat rumusan.

Rumusan: Kebanyakan haiwan


menjaga telur dan anaknya untuk
mengekalkan kemandirian
spesiesnya.
1. Murid menonton video sambil
bersoal jawab dengan guru tentang
ular, lipas tanah dan ikan lumbalumba.
Soalan guru:
- Dimanakah biasanya kamu
menjumpai ular?
Jawapan: semak.
- Bagaimana ular menjaga telurnya?
Melilit telurnya.
* Soalan yang sama diteruskan apabila
video lipas tanah dan ikan lumbalumba dipertontonkan.

KPS: Berkomunikasi,
Mengkelas.
KB: mengkelas,
menjana idea.
BBM: laptop, LCD,
Video ular, ikan lumbalumba dan lipas tanah
mengekalkan
kemandirian
spesiesnya.
SSNM: minat dan
bersifat ingin tahu
terhadap alam
sekeliling, Mensyukuri
nikmat yang
dikurniakan Tuhan,
bekerjasama

1. Guru menerangkan persamaan


manusia dan ikan lumba-lumba
iaitu merupakan mamalia yang
melahirkan nak, menjaga

KPS: memerhatikan,
berkomunikasi.
KB: menghubungkait,

SITI HASLINDA BT. HARON


PPG Sains Ambilan Khas

RPH
SCE3108

Sifat mamalia ialah


melahirkan anak,
menjaga anaknya
dan menyusukan
anak.
-

3.

4.
Refleksi
(5 minit)

Haiwan mempunyai
cara tersendiri untuk
mengekalkan
kemandirian
spesiesnya.

Membuat
Kesimpulan dan
kerja lanjutan.

1.

2.
3.
4.

anaknya dan menyusukan


anaknya.
2. Murid menyatakan contoh
mamalia lain yang melahirkan
anak.
Soalan guru:
Namakan contoh haiwan mamalia
yang lain?
Jawapan: Monyet,lembu
Apakah sifat lain mamalia?
Jawapan: Menyusukan anak,
menjaga anaknya.
Guru menasihati murid agar
menjaga anak sendiri apabila besar
nanti.
Guru menerapkan sifat kasih
sayang kepada murid.
Guru bersoal jawab dengan murid
tentang isi pelajaran yang telah
dipelajari.
Soalan guru:
Apakah yang telah kita pelajari
pada hari ini?
Jawapan: Cara Haiwan
mengekalkan spesiesnya.
Murid mengulang kembali isi
pelajaran yang telah diajar.
Murid diberi kerja lanjutan di dalam
buku aktiviti sebagai kerja rumah.
Guru memberi peneguhan kepada
murid yang mendapat ganjaran
paling banyak pada hari ini.

Refleksi:

membanding dan
membeza.

SSNM: bekerjasama,
sistematik, kasih
sayang, Berfikir secara
rasional.

KPS: Berkomunikasi
KB: Membuat
kesimpulan
BBM: Lembaran Kerja

SSNM: Baik hati, kasih


sayang dan ikram.
