Anda di halaman 1dari 14

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

MINGGU 4 (16)

Tarikh : 24 APRIL 2016

Hari : Ahad

Minggu : 4 (16)

Tingkatan : 2 CENDEKIA

Masa : 9.30-10.10

Subjek : Sains

BIDANG PEMBELAJARAN: BAB 3.2 : ORGANISMA DAN


PENGELASAN
Objektif Pembelajaran : Murid akan diajar untuk:
Memahami kepelbagaian organisma hidup.
Kriteria kejayaan : Pada akhir PdP, pelajar dapat:

menerangkan kepelbagaian organisma hidup dalam satu habitat.


mengelaskan kepelbagaian haiwan berdasarkan ciri sepunya.
mengelaskan kepelbagaian tumbuhan berdasarkan ciri sepunya.
menerangkan kepentingan kepelbagaian kepada persekitaran.

Set induksi:
Pelajar membincangkan kepelbagaian ciri umum organisma hidup.
Pelajar membincangkan kepentingan kepelbagaian biologi sebagai
satu warisan semulajadi negara.
Aktiviti:
Guru mengedarkan kertas mahjung kepada pelajar.
Pelajar diminta untuk membuat peta konsep I- think tentang pengelasan

organisma hidup
Pelajar mengumpul dan mengelaskan pelbagai tumbuhan dan

haiwan berdasarkan ciri sepunya.


- Haiwan: invertebrata, vertebrata, mamalia, ikan, burung, amfibia,
reptilia.
- Tumbuhan: Tumbuhan berbunga, tumbuhan tidak berbunga,
monokotiledon, dikotiledon.
Pelajar membina peta konsep di atas kertas mahjung.

Penutup : Pelajar diberi soalan latihan di dalam buku Amali Proses untuk
disiapkan.
KBAT / PdP abad ke-21 :

Pelajar menjawab soalan dalam Modul KBAT


Pelajar membuat nota menggunakan konsep i-think
Pelajar menulis refleksi tentang topik ini
Pelajar menunjukkan traffic light untuk menunjukkan tahap
kefahaman pelajar.

ooo

Objektif
pembelajaran
tercapai.
35/38 orang murid
dapat memberikan
jawapan dalam
buku Amali Proses.
Pelajar dapat
menjawab soalan
lisan yang diajukan
oleh guru.
o

Tarikh : 24 APRIL 2016

Hari : Ahad

Minggu : 3 (15)

Tingkatan : 1 DINAMIK

Masa : 10.30-11.50

Subjek :
Matematik

BIDANG PEMBELAJARAN: 5.2 PERATUS


Objektif Pembelajaran : Murid akan diajar untuk:
Melakukan pengiraan dan menyelesaikan masalah melibatkan peratusan.

Kriteria kejayaan : Pada akhir PdP, pelajar dapat:

Mencari suatu nilai apabila diberi peratusan nilai tersebut dan nilai
keseluruhan.
Mencari peratusan suatu nilai apabila diberi nilai tersebut dan nilai
keseluruhan.
Mencari nilai keseluruhan apabila diberi nilai sebahagian dan
peratusan bahagiannya
Mencari peratusan bagi suatu kenaikan atau penurunan.
Menyelesaikan masalah melibatkan peratusan.

Set induksi:

Guru membuat sedikit ulangkaji tentang subtopik lepas


Guru menyatakan objektif pembelajaran.
Memberi contoh situasi di dalam kehidupan seharian yang
memerlukan pengiraan matematik berkenaan peratus.

Aktiviti Guru & Pelajar:

Murid mencuba membuat pengiraan matematik untuk mencari suatu nilai


apabila diberi peratusan nilai tersebut dan nilai keseluruhan

Guru memberi penerangan.


Pelajar membincangkan soalan yang diberikan.
Guru meminta pelajar menulis jawapan di papan putih dihadapan
kelas.
Pelajar menunjukkan jawapan pada whiteboard mini

Tugasan : Pelajar diberi soalan latihan pengukuhan untuk disiapkan.


KBAT / PdP abad ke-21 :

Pelajar menjawab soalan modul KBAT


Pelajar menunjukkan jawapan pada whiteboard mini
Pelajar menulis refleksi tentang topik ini
Pelajar menunjukkan traffic light untuk menunjukkan tahap
kefahaman pelajar.

Objektif
pembelajaran
tercapai.
27/34 pelajar dapat
menjawab soalan
latihan dalam buku
teks dengan betul.
Wakil pelajar
dalam setiap
kumpulan dapat
menunjukkan
jawapan pada
whiteboard mini
kepada guru.
Pelajar dapat
menulis jawapan di
papan putih

Tarikh : 24 APRIL 2016

Hari : Ahad

Minggu : 4 (16)

Tingkatan : 1 CENDEKIA

Masa : 11.50-12.30

Subjek : Matematik

BIDANG PEMBELAJARAN: 5.2 PERATUS


Objektif Pembelajaran : Murid akan diajar untuk:
Melakukan pengiraan dan menyelesaikan masalah melibatkan
peratusan.

Kriteria kejayaan : Pada akhir PdP, pelajar dapat:

Mencari suatu nilai apabila diberi peratusan nilai tersebut dan


nilai keseluruhan.
Mencari peratusan suatu nilai apabila diberi nilai tersebut dan
nilai keseluruhan.
Mencari nilai keseluruhan apabila diberi nilai sebahagian dan
peratusan bahagiannya
Mencari peratusan bagi suatu kenaikan atau penurunan.
Menyelesaikan masalah melibatkan peratusan.

Set induksi:

Guru membuat sedikit ulangkaji tentang subtopik lepas


Guru menyatakan objektif pembelajaran.
Memberi contoh situasi di dalam kehidupan seharian yang
memerlukan pengiraan matematik berkenaan peratus.

Aktiviti Guru & Pelajar:

Murid mencuba membuat pengiraan matematik untuk mencari suatu


nilai apabila diberi peratusan nilai tersebut dan nilai keseluruhan

Guru memberi penerangan.


Pelajar membincangkan soalan yang diberikan.
Guru meminta pelajar menulis jawapan di papan putih dihadapan
kelas.
Pelajar menunjukkan jawapan pada whiteboard mini

Tugasan : Pelajar diberi soalan latihan pengukuhan untuk disiapkan.


KBAT / PdP abad ke-21 :

Pelajar menjawab soalan modul KBAT


Pelajar menunjukkan jawapan pada whiteboard mini
Pelajar menulis refleksi tentang topik ini
Pelajar menunjukkan traffic light untuk menunjukkan tahap
kefahaman pelajar.

Objektif pembelajaran
tercapai.
25/32 pelajar dapat
menjawab soalan
latihan dalam buku
teks dengan betul.
Wakil pelajar dalam
setiap kumpulan dapat
menunjukkan jawapan
pada whiteboard mini
kepada guru.
Pelajar dapat menulis
jawapan di papan
putih

Tarikh : 24 APRIL 2016

Hari : Ahad

Minggu : 4 (16)

Tingkatan : 1 FUTURIS

Masa : 1.50- 2.30

Subjek : Matematik

BIDANG PEMBELAJARAN: 5.2 PERATUS


Objektif Pembelajaran : Murid akan diajar untuk:
Melakukan pengiraan dan menyelesaikan masalah melibatkan
peratusan.

Kriteria kejayaan : Pada akhir PdP, pelajar dapat:

Mencari suatu nilai apabila diberi peratusan nilai tersebut dan


nilai keseluruhan.
Mencari peratusan suatu nilai apabila diberi nilai tersebut dan
nilai keseluruhan.
Mencari nilai keseluruhan apabila diberi nilai sebahagian dan
peratusan bahagiannya
Mencari peratusan bagi suatu kenaikan atau penurunan.
Menyelesaikan masalah melibatkan peratusan.

Set induksi:

Guru membuat sedikit ulangkaji tentang subtopik lepas


Guru menyatakan objektif pembelajaran.
Memberi contoh situasi di dalam kehidupan seharian yang
memerlukan pengiraan matematik berkenaan peratus.

Aktiviti Guru & Pelajar:

Murid mencuba membuat pengiraan matematik untuk mencari suatu


nilai apabila diberi peratusan nilai tersebut dan nilai keseluruhan

Guru memberi penerangan.


Pelajar membincangkan soalan yang diberikan.
Guru meminta pelajar menulis jawapan di papan putih dihadapan
kelas.
Pelajar menunjukkan jawapan pada whiteboard mini

Tugasan : Pelajar diberi soalan latihan pengukuhan untuk disiapkan.


KBAT / PdP abad ke-21 :

Pelajar menjawab soalan modul KBAT


Pelajar menunjukkan jawapan pada whiteboard mini
Pelajar menulis refleksi tentang topik ini
Pelajar menunjukkan traffic light untuk menunjukkan tahap

Objektif pembelajaran
tercapai.
25/33 pelajar dapat
menjawab soalan
latihan dalam buku
teks dengan betul.
Wakil pelajar dalam
setiap kumpulan dapat
menunjukkan jawapan
pada whiteboard mini
kepada guru.
Pelajar dapat menulis
jawapan di papan
putih

kefahaman pelajar.

Tarikh : 25 APRIL 2016

Hari : Isnin

Minggu : 4 (16)

Tingkatan : 2 CENDEKIA

Masa : 7.30-8.50

Subjek : Sains

BIDANG PEMBELAJARAN: BAB 3 : BIODIVERSITI


(PERBICANGAN SOALAN AMALI PROSES)

Objektif pembelajaran
tercapai.

Objektif Pembelajaran : Murid akan diajar untuk:


Memahami kepelbagaian organisma hidup.

35/38 orang murid dapat


memberikan jawapan
dalam buku Amali Proses.

Kriteria kejayaan : Pada akhir PdP, pelajar dapat:

Pelajar dapat menjawab


soalan lisan yang diajukan
oleh guru.

menerangkan kepelbagaian organisma hidup dalam satu habitat.


mengelaskan kepelbagaian haiwan berdasarkan ciri sepunya.
mengelaskan kepelbagaian tumbuhan berdasarkan ciri sepunya.
menerangkan kepentingan kepelbagaian kepada persekitaran.

Aktiviti:
Guru memastikan pelajar telah menyiapkan buku Amali Proses sebelum
perbincangan.

Pelajar membina peta konsep di atas kertas mahjung.

Penutup : Pelajar diberi soalan latihan di dalam buku Amali Proses untuk
disiapkan.
KBAT / PdP abad ke-21 :

Pelajar menjawab soalan dalam Modul KBAT


Pelajar membuat nota menggunakan konsep i-think
Pelajar menulis refleksi tentang topik ini
Pelajar menunjukkan traffic light untuk menunjukkan tahap
kefahaman pelajar.

Tarikh : 25 APRIL 2016

Hari : Isnin

Minggu : 4 (16)

Tingkatan : 2 DINAMIK

Masa : 8.50-10.10

Subjek : Sains

BIDANG PEMBELAJARAN: BAB 3 : BIODIVERSITI


Objektif Pembelajaran : Murid akan diajar untuk:
Memahami kepelbagaian organisma hidup.
Kriteria kejayaan : Pada akhir PdP, pelajar dapat:

menerangkan kepelbagaian organisma hidup dalam satu habitat.

Objektif pembelajaran
tercapai.
5/ 8 kumpulan sempat
membentangkan peta
konsep I think bab ini
dan dapat menerangkan
dengan baik.

mengelaskan kepelbagaian haiwan berdasarkan ciri sepunya.


mengelaskan kepelbagaian tumbuhan berdasarkan ciri sepunya.
menerangkan kepentingan kepelbagaian kepada persekitaran.

Set induksi:
Pelajar membincangkan kepelbagaian ciri umum organisma
hidup.
Pelajar membincangkan kepentingan kepelbagaian biologi sebagai
satu warisan semulajadi negara.

3 kumpulan akan
ditangguhkan ke PdP
berikutnya.
25/38 pelajar dapat
menjawab soalan lisan
dari kumpulan
pembentangan dengan
betul.

Aktiviti:
Guru mengedarkan kertas mahjung kepada pelajar.
Pelajar diminta untuk membuat peta konsep I- think tentang pengelasan

organisma hidup
Pelajar mengumpul dan mengelaskan pelbagai tumbuhan dan

haiwan berdasarkan ciri sepunya.


- Haiwan: invertebrata, vertebrata, mamalia, ikan, burung,
amfibia, reptilia.
- Tumbuhan: Tumbuhan berbunga, tumbuhan tidak berbunga,
monokotiledon, dikotiledon.
Pelajar membina peta konsep di atas kertas mahjung.

Penutup : Pelajar diberi soalan latihan di dalam buku Amali Proses untuk
disiapkan.
KBAT / PdP abad ke-21 :
Pelajar menjawab soalan dalam Modul KBAT
Pelajar membuat nota menggunakan konsep i-think
Pelajar menulis refleksi tentang topik ini
Pelajar menunjukkan traffic light untuk menunjukkan tahap kefahaman
pelajar.
Tarikh : 25 APRIL 2016

Hari : Isnin

Minggu : 4 (16)

Tingkatan : 1 FUTURIS

Masa : 1.50- 2.30

Subjek : Matematik

BIDANG PEMBELAJARAN: BAB 5 PERATUS


Objektif Pembelajaran : Murid akan diajar untuk: Memahami konsep
peratusan dan hubungan antara peratusan dengan pecahan atau
perpuluhan.
Kriteria kejayaan : Pada akhir PdP, pelajar dapat:
Menyatakan peratusan sebagai bilangan bahagian daripada setiap
100 bahagian.
Menukarkan pecahan dan perpuluhan kepada peratusan dan
begitu juga sebaliknya.

Objektif pembelajaran
tercapai.
25/33 pelajar dapat
menjawab soalan latihan
dalam buku teks dengan
betul.
Wakil pelajar dalam setiap
kumpulan dapat
menunjukkan jawapan

Set induksi:
Guru menggunakan beberapa contoh untuk menerangkan
mewakilkan peratusan.
Contoh:
Pecahan adalah setara dengan 0.5, dan 0.5 setara dengan 50%.
Aktiviti Guru & Pelajar:

pada whiteboard mini


kepada guru.
Pelajar dapat menulis
jawapan di papan putih
apabila dipanggil ke
hadapan.
.

Guru menggunakan simbol % untuk mewakili peratus.


Guru memberi penerangan dan latihan kepada murid.
Guru memberi penerangan.
Pelajar membincangkan soalan yang diberikan.
Guru meminta pelajar menulis jawapan di papan putih dihadapan
kelas.
Pelajar menunjukkan jawapan pada whiteboard mini

Tugasan : Pelajar diberi soalan latihan pengukuhan untuk disiapkan.


KBAT / PdP abad ke-21 :

Pelajar menjawab soalan modul KBAT


Pelajar menunjukkan jawapan pada whiteboard mini
Pelajar menulis refleksi tentang topik ini
Pelajar menunjukkan traffic light untuk menunjukkan tahap
kefahaman pelajar.

BBM : Buku Teks Matematik Tingkatan 1, Modul topical,traffic light,


whiteboard mini

Tarikh : 26 APRIL 2016

Hari : Selasa

Minggu 4 (16)

Tingkatan : 1 DINAMIK

Masa : 8.10-9.30

Subjek : Matematik

BIDANG PEMBELAJARAN: BAB 5 PERATUS


Objektif Pembelajaran : Murid akan diajar untuk: Memahami konsep
peratusan dan hubungan antara peratusan dengan pecahan atau
perpuluhan.
Kriteria kejayaan : Pada akhir PdP, pelajar dapat:
Menyatakan peratusan sebagai bilangan bahagian daripada setiap
100 bahagian.
Menukarkan pecahan dan perpuluhan kepada peratusan dan
begitu juga sebaliknya.

Objektif pembelajaran
tercapai.
25/33 pelajar dapat
menjawab soalan latihan
dalam buku teks dengan
betul.
Wakil pelajar dalam setiap
kumpulan dapat

Set induksi:
Guru menggunakan beberapa contoh untuk menerangkan
mewakilkan peratusan.
Contoh:
Pecahan adalah setara dengan 0.5, dan 0.5 setara dengan 50%.
Aktiviti Guru & Pelajar:

menunjukkan jawapan
pada whiteboard mini
kepada guru.
Pelajar dapat menulis
jawapan di papan putih
apabila dipanggil ke
hadapan.

Guru menggunakan simbol % untuk mewakili peratus.


Guru memberi penerangan dan latihan kepada murid.
Guru memberi penerangan.
Pelajar membincangkan soalan yang diberikan.
Guru meminta pelajar menulis jawapan di papan putih dihadapan
kelas.
Pelajar menunjukkan jawapan pada whiteboard mini

Tugasan : Pelajar diberi soalan latihan pengukuhan untuk disiapkan.


KBAT / PdP abad ke-21 :

Pelajar menjawab soalan modul KBAT


Pelajar menunjukkan jawapan pada whiteboard mini
Pelajar menulis refleksi tentang topik ini
Pelajar menunjukkan traffic light untuk menunjukkan tahap
kefahaman pelajar.

BBM : Buku Teks Matematik Tingkatan 1, Modul topical,traffic light,


whiteboard mini
Tarikh : 26 APRIL 2016

Hari : Selasa

Minggu : 4 (16)

Tingkatan : 2 CENDEKIA

Masa : 10.30-11.50

Subjek : Sains

BIDANG PEMBELAJARAN: BAB 3 : BIODIVERSITI


Objektif Pembelajaran : Murid akan diajar untuk:
Memahami kepelbagaian biodiversiti.
Kriteria kejayaan : Pada akhir PdP, pelajar dapat:

menerangkan kepelbagaian organisma hidup dalam satu habitat.


mengelaskan kepelbagaian haiwan berdasarkan ciri sepunya.
mengelaskan kepelbagaian tumbuhan berdasarkan ciri sepunya.
menerangkan kepentingan kepelbagaian kepada persekitaran.

Set induksi:
Pelajar membincangkan kepelbagaian ciri umum organisma
hidup.
Pelajar membincangkan kepentingan kepelbagaian biologi sebagai

Objektif pembelajaran
tercapai.
5/ 8 kumpulan sempat
membentangkan peta
konsep I think bab ini
dan dapat menerangkan
dengan baik.
3 kumpulan akan
ditangguhkan ke PdP
berikutnya.
25/33 pelajar dapat
menjawab soalan lisan
dari kumpulan
pembentangan dengan

satu warisan semulajadi negara.

betul.

Aktiviti:
Guru mengedarkan kertas mahjung kepada pelajar.
Pelajar diminta untuk membuat peta konsep I- think tentang pengelasan

organisma hidup
Pelajar mengumpul dan mengelaskan pelbagai tumbuhan dan

haiwan berdasarkan ciri sepunya.


- Haiwan: invertebrata, vertebrata, mamalia, ikan, burung,
amfibia, reptilia.
- Tumbuhan: Tumbuhan berbunga, tumbuhan tidak berbunga,
monokotiledon, dikotiledon.
Pelajar membina peta konsep di atas kertas mahjung.

Penutup : Pelajar diberi soalan latihan di dalam buku Amali Proses untuk
disiapkan.
KBAT / PdP abad ke-21 :

Pelajar menjawab soalan dalam Modul KBAT


Pelajar membuat nota menggunakan konsep i-think
Pelajar menulis refleksi tentang topik ini
Pelajar menunjukkan traffic light untuk menunjukkan tahap
kefahaman pelajar.

Tarikh : 26 APRIL 2016

Hari : Selasa

Minggu : 4 (16)

Tingkatan : 1 CENDEKIA

Masa : 1.10-2.30

Subjek : Matematik

BIDANG PEMBELAJARAN: BAB 5 PERATUS


Objektif Pembelajaran : Murid akan diajar untuk: Memahami konsep
peratusan dan hubungan antara peratusan dengan pecahan atau
perpuluhan.
Kriteria kejayaan : Pada akhir PdP, pelajar dapat:
Menyatakan peratusan sebagai bilangan bahagian daripada setiap
100 bahagian.
Menukarkan pecahan dan perpuluhan kepada peratusan dan
begitu juga sebaliknya.
Set induksi:
Guru menggunakan beberapa contoh untuk menerangkan
mewakilkan peratusan.
Contoh:
Pecahan adalah setara dengan 0.5, dan 0.5 setara dengan 50%.

Objektif pembelajaran
tercapai.
25/32 pelajar dapat
menjawab soalan latihan
dalam buku teks dengan
betul.
Wakil pelajar dalam setiap
kumpulan dapat
menunjukkan jawapan
pada whiteboard mini
kepada guru.
Pelajar dapat menulis
jawapan di papan putih
apabila dipanggil ke

Aktiviti Guru & Pelajar:

hadapan.

Guru menggunakan simbol % untuk mewakili peratus.


Guru memberi penerangan dan latihan kepada murid.
Guru memberi penerangan.
Pelajar membincangkan soalan yang diberikan.
Guru meminta pelajar menulis jawapan di papan putih dihadapan
kelas.
Pelajar menunjukkan jawapan pada whiteboard mini

Tugasan : Pelajar diberi soalan latihan pengukuhan untuk disiapkan.


KBAT / PdP abad ke-21 :

Pelajar menjawab soalan modul KBAT


Pelajar menunjukkan jawapan pada whiteboard mini
Pelajar menulis refleksi tentang topik ini
Pelajar menunjukkan traffic light untuk menunjukkan tahap
kefahaman pelajar.

BBM : Buku Teks Matematik Tingkatan 1, Modul topical,traffic light,


whiteboard mini,
Tarikh : 27 APRIL 2016

Hari : Rabu

Minggu : 4 (16)

Tingkatan : 1 CENDEKIA

Masa : 7.30-8.50

Subjek : Matematik

BIDANG PEMBELAJARAN: 5.2 PERATUS


Objektif Pembelajaran : Murid akan diajar untuk:
Melakukan pengiraan dan menyelesaikan masalah melibatkan peratusan.

Kriteria kejayaan : Pada akhir PdP, pelajar dapat:

Mencari suatu nilai apabila diberi peratusan nilai tersebut dan nilai
keseluruhan.
Mencari peratusan suatu nilai apabila diberi nilai tersebut dan nilai
keseluruhan.
Mencari nilai keseluruhan apabila diberi nilai sebahagian dan
peratusan bahagiannya
Mencari peratusan bagi suatu kenaikan atau penurunan.
Menyelesaikan masalah melibatkan peratusan.

Set induksi:

Guru membuat sedikit ulangkaji tentang subtopik lepas


Guru menyatakan objektif pembelajaran.
Memberi contoh situasi di dalam kehidupan seharian yang

Objektif pembelajaran
tercapai.
27/32 pelajar dapat
menjawab soalan latihan
dalam buku teks dengan
betul.
Pelajar dapat menulis
jawapan di papan putih
apabila dipanggil ke
hadapan.
Topik ini sudah dipelajari
semasa sekolah rendah.
Kebanyakan pelajar tidak
mempunyai masalah
dalam PdP.

memerlukan pengiraan matematik berkenaan peratus.


Aktiviti Guru & Pelajar:

Murid mencuba membuat pengiraan matematik untuk mencari suatu


nilai apabila diberi peratusan nilai tersebut dan nilai keseluruhan

Guru memberi penerangan.


Pelajar membincangkan soalan yang diberikan.
Guru meminta pelajar menulis jawapan di papan putih dihadapan
kelas.
Pelajar menunjukkan jawapan pada whiteboard mini

Tugasan : Pelajar diberi soalan latihan pengukuhan untuk disiapkan.


KBAT / PdP abad ke-21 :

Pelajar menjawab soalan modul KBAT


Pelajar menunjukkan jawapan pada whiteboard mini
Pelajar menulis refleksi tentang topik ini
Pelajar menunjukkan traffic light untuk menunjukkan tahap
kefahaman pelajar.

BBM : Buku Teks Matematik Tingkatan 1, Modul topical,traffic light,


whiteboard mini
Tarikh : 27 APRIL 2016

Hari : Rabu

Minggu : 4 (16)

Tingkatan : 1 DINAMIK

Masa : 9.30-10.10

Subjek : Matematik

BIDANG PEMBELAJARAN: 5.2 PERATUS


Objektif Pembelajaran : Murid akan diajar untuk:
Melakukan pengiraan dan menyelesaikan masalah melibatkan peratusan.

Kriteria kejayaan : Pada akhir PdP, pelajar dapat:

Mencari suatu nilai apabila diberi peratusan nilai tersebut dan nilai
keseluruhan.
Mencari peratusan suatu nilai apabila diberi nilai tersebut dan nilai
keseluruhan.
Mencari nilai keseluruhan apabila diberi nilai sebahagian dan
peratusan bahagiannya
Mencari peratusan bagi suatu kenaikan atau penurunan.
Menyelesaikan masalah melibatkan peratusan.

Set induksi:

Guru membuat sedikit ulangkaji tentang subtopik lepas


Guru menyatakan objektif pembelajaran.
Memberi contoh situasi di dalam kehidupan seharian yang

Objektif pembelajaran
tercapai.
28/33 pelajar dapat
menjawab soalan latihan
dalam buku teks dengan
betul.
Pelajar dapat menulis
jawapan di papan putih
apabila dipanggil ke
hadapan.
Topik ini sudah dipelajari
semasa sekolah rendah.
Kebanyakan pelajar tidak
mempunyai masalah
dalam PdP.

memerlukan pengiraan matematik berkenaan peratus.


Aktiviti Guru & Pelajar:

Murid mencuba membuat pengiraan matematik untuk mencari suatu


nilai apabila diberi peratusan nilai tersebut dan nilai keseluruhan

Guru memberi penerangan.


Pelajar membincangkan soalan yang diberikan.
Guru meminta pelajar menulis jawapan di papan putih dihadapan
kelas.
Pelajar menunjukkan jawapan pada whiteboard mini

Tugasan : Pelajar diberi soalan latihan pengukuhan untuk disiapkan.


KBAT / PdP abad ke-21 :

Pelajar menjawab soalan modul KBAT


Pelajar menunjukkan jawapan pada whiteboard mini
Pelajar menulis refleksi tentang topik ini
Pelajar menunjukkan traffic light untuk menunjukkan tahap
kefahaman pelajar.

BBM : Buku Teks Matematik Tingkatan 1, Modul topical,traffic light,


whiteboard mini
Tarikh : 27 APRIL 2016

Hari : Rabu

Minggu : 4 (16)

Tingkatan : 2 DINAMIK

Masa : 11.50-1.10

Subjek : Sains

BIDANG PEMBELAJARAN: EKSPERIMEN 2.1


Objektif Pembelajaran : Murid akan diajar untuk:
Menjalankan eksperimen untuk menunjukkan tindakan enzim
dalam air liur terhadap kanji
Kriteria kejayaan : Pada akhir PdP, pelajar dapat:

Memahami tindakan enzim dalam air liur terhadap kanji

Set induksi:
Guru memberi penerangan tentang eksperimen yang akan dilakukan.
Guru membahagikan pelajar kepada 8 kumpulan.
Aktiviti:
Pelajar membuat eksperimen mengikut prosedur didalam kumpulan.
Penutup:
Pelajar membuat laporan eksperimen dan membuat perbincangan soalan
bersama guru.

Objektif pembelajaran
tercapai.
3 kumpulan sempat
membentangkan peta
konsep I think bab ini
dan dapat menerangkan
dengan baik.
25/38 pelajar dapat
menjawab soalan lisan
dari kumpulan
pembentangan dengan
betul.

Tugasan : Pelajar diberi soalan latihan pengukuhan untuk disiapkan.


BBM : Buku Teks Matematik Tingkatan 2, Modul topical,traffic light
Tarikh : 28 APRIL 2016

Hari : Khamis

Minggu : 4 (16)

Tingkatan : 2 DINAMIK

Masa : 9.30-10.10

Subjek : Sains

BIDANG PEMBELAJARAN: EKSPERIMEN 2.1


Objektif Pembelajaran : Murid akan diajar untuk:
Menjalankan eksperimen untuk menunjukkan tindakan enzim
dalam air liur terhadap kanji
Kriteria kejayaan : Pada akhir PdP, pelajar dapat:

Memahami tindakan enzim dalam air liur terhadap kanji

Set induksi:
Guru memberi penerangan tentang eksperimen yang akan dilakukan.
Guru membahagikan pelajar kepada 8 kumpulan.
Aktiviti:
Pelajar membuat eksperimen mengikut prosedur didalam kumpulan.

Objektif pembelajaran
tercapai.
27/38 pelajar dapat
menjawab soalan latihan
Amali Proses dengan
betul.
8 kumpulan pelajar
berjaya mendapat
pemerhatian eksperimen
yang betul.
Eksperimen meningkatkan
kefahaman pelajar tentang
topik ini.

Penutup:
Pelajar membuat laporan eksperimen dan membuat perbincangan soalan
bersama guru.
Tugasan : Pelajar diberi soalan latihan pengukuhan untuk disiapkan.
BBM : Buku Teks Matematik Tingkatan 2, Modul topical,traffic light
Tarikh : 28 APRIL 2016

Hari : Khamis

Minggu : 4 (16)

Tingkatan : 1 FUTURIS

Masa : 1.10-2.30

Subjek : Matematik

BIDANG PEMBELAJARAN: 5.2 PERATUS


Objektif Pembelajaran : Murid akan diajar untuk:
Melakukan pengiraan dan menyelesaikan masalah melibatkan peratusan.

Kriteria kejayaan : Pada akhir PdP, pelajar dapat:

Mencari suatu nilai apabila diberi peratusan nilai tersebut dan nilai
keseluruhan.
Mencari peratusan suatu nilai apabila diberi nilai tersebut dan nilai
keseluruhan.
Mencari nilai keseluruhan apabila diberi nilai sebahagian dan
peratusan bahagiannya
Mencari peratusan bagi suatu kenaikan atau penurunan.

Objektif pembelajaran
tercapai.
28/33 pelajar dapat
menjawab soalan latihan
dalam buku teks dengan
betul.
Pelajar dapat menulis
jawapan di papan putih
apabila dipanggil ke
hadapan.
Topik ini sudah dipelajari

Menyelesaikan masalah melibatkan peratusan.

Set induksi:

Guru membuat sedikit ulangkaji tentang subtopik lepas


Guru menyatakan objektif pembelajaran.
Memberi contoh situasi di dalam kehidupan seharian yang
memerlukan pengiraan matematik berkenaan peratus.

Aktiviti Guru & Pelajar:

Murid mencuba membuat pengiraan matematik untuk mencari suatu


nilai apabila diberi peratusan nilai tersebut dan nilai keseluruhan

Guru memberi penerangan.


Pelajar membincangkan soalan yang diberikan.
Guru meminta pelajar menulis jawapan di papan putih dihadapan
kelas.
Pelajar menunjukkan jawapan pada whiteboard mini

Tugasan : Pelajar diberi soalan latihan pengukuhan untuk disiapkan.


KBAT / PdP abad ke-21 :

Pelajar menjawab soalan modul KBAT


Pelajar menunjukkan jawapan pada whiteboard mini
Pelajar menulis refleksi tentang topik ini
Pelajar menunjukkan traffic light untuk menunjukkan tahap
kefahaman pelajar.

BBM : Buku Teks Matematik Tingkatan 1, Modul topical,traffic light,


whiteboard mini

semasa sekolah rendah.


Kebanyakan pelajar tidak
mempunyai masalah
dalam PdP.
