Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK TAHUN 5

Tarikh Masa Matapelajaran Kelas Bilangan Murid Tajuk

: 9 Januari 2013 : 8.30am-9.30am : Matematik : 5 Cerdas : 30 Orang : Perpuluhan

Objektif Pembelajaran : 1) Menambah nombor perpuluhan sehingga empat tempat perpuluhan. 2) Menolak nombor perpuluhan sehingga empat tempat perpuluhan. Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat : 1) Menyelesaikan masalah harian berkaitan penambahan nombor perpuluhan sehingga empat tempat perpuluhan. 2) Menyelesaikan masalah harian berkaitan penolakan nombor perpuluhan sehingga empat tempat perpuluhan. Pengetahuan Sedia Ada : 1) 2) Memahami konsep perpuluhan. Menambah dan menolak nombor perpuluhan.

Bahan Bantu Mengajar : Soalan, papan tulis, buku latihan, lembaran kerja, belon, pen marker, kotak soalan, pelekat dan kertas mazing. Nilai : Rasional, kerjasama, keberanian, ketekunan dan keyakinan. Teknik : Soal jawab, perbincangan, penerangan, latih tubi dan permainan. Kemahiran Berfikir : Membuat perkaitan, mengklasifikasi dan menyelesaikan masalah.

Langkah Pengajaran

Langkah

Isi Kandungan

Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran

Catatan

Set induksi ( 5 minit )

Penggunaan nombor perpuluhan

1. Guru

berbincang

Kaedah/Teknik : Soal jawab, perbincangan

dengan murid tentang kefahaman mereka

mengenai perpuluhan. BBM : 2. Guru mengemukakan soalan Nilai : Rasional, Kesyukuran kita Kemahiran dalam berfikir : Membuat perkaitan contoh Soalan

beberapa kepada murid. Contoh Soalan : a) Adakah

menggunakan perpuluhan

kehidupan seharian kita? b) Berikan penggunaan perpuluhan dalam

kehidupan seharian. c) Bolehkah kita

menambah nombornombor perpuluhan? d) Bolehkah menolak kita nombor-

nombor perpuluhan?

3. Guru mengaitkan aktiviti dengan pembelajaran. tajuk

Langkah 1 (15 minit )

Penyelesaian masalah tambah nombor perpuluhan sehingga empat tempat perpuluhan.

1. Guru menunjukkan satu soalan masalah melibatkan tambah tulis. Contoh soalan : Ahmad membeli sebiji pada penyelesaian perpuluhan operasi papan

Kaedah/Teknik : Penyoalan, perbincangan

BBM : Soalan, Papan Tulis, Buku Latihan

karipap berharga RM0.30 dan sebiji epal berharga RM0.75. Berapa harga

Nilai : Keberanian, keyakinan, ketekunan

yang perlu dibayar?

2. Murid

diberi

masa jawapan

Kemahiran berfikir : Mengklasifikasi, Menyelesaikan masalah

memikirkan sebelum

perbincangan

jawapan dilakukan.

3. Murid menyalin soalan dan menuliskan

jawapannya pada buku latihan.

4. Guru meminta seorang wakil untuk menulis

jawapannya pada papan tulis.

5. Jika terdapat kesalahan, guru memperbetulkan

kesalahan tersebut.

6. Aktiviti

ini

diteruskan

sehingga selesai lima soalan masalah penyelesaian perpuluhan

melibatkan tambah.

Langkah 2 (15 minit )

Penyelesaian masalah nombor perpuluhan sehingga empat tempat perpuluhan. tolak

1. Guru mengedarkan satu lembaran kerja yang enam

Kaedah/Teknik : Penerangan, latih tubi, perbincangan

mengandungi soalan masalah

penyelesaian perpuluhan

melibatkan operasi tolak.

BBM : Lembaran kerja

2. Guru salah

membincangkan satu soalan Nilai : keyakinan, keberanian, ketekunan

bersama murid dengan menunjukkan jalan

pengiraan pada papan tulis. Contoh soalan : Kasim sebanyak telah memiliki wang RM50. Dia

Kemahiran berfikir : Mengklasifikasi, menyelesaikan masalah

membeli

sehelai

kemeja yang berharga RM25.60. Seterusnya dia membeli sapu lagi sehelai berharga baki

tangan

RM5.30.

berapa

wang yang tinggal?

3. Murid

menyelesaikan

lembaran kerja.

4. Perbincangan

jawapan

dilakukan setelah murid menyelesaikan lembaran kerja.

Langkah 3 (20 minit )

Penyelesaian masalah tambah tolak dan nombor

1. Murid

dibahagikan

Kaedah/Teknik : Permainan

kepada 5 kumpulan. 2. Murid berbaris mengikut kumpulan masing. 3. Setiap kumpulan masing-

BBM : Belon, pen marker, kotak soalan (mengandungi kad soalan), tali.

perpuluhan sehingga empat tempat perpuluhan.

diberikan sebuah kotak yang soalan masalah tolak mengandungi penyelesaian tambah dan

nombor

Nilai : Kerjasama, keyakinan,

perpuluhan, sebiji belon dan pen maker. 4. Ketua meniup kumpulan belon perlu dan

rasional

menulis nama kumpulan. 5. Seterusnya, murid perlu bergilir-gilir menjawab

Kemahiran berfikir : Menyelesaikan masalah, mengklasifikasi

soalan di dalam kotak dan pada menulis belon jawapan tanpa

memecahkannya. 6. Kumpulan siap perlu yang telah

menampal

belon pada papan tulis. 7. Kumpulan pertama yang berjaya menampal belon pada menerima bonus. 8. Markah berdasarkan jawapan diberikan. betul dikira jumlah yang papan tulis markah

Penutup ( 5 minit )

Pengukuhan dan penilaian.

1.

Guru

mengedarkan

Kaedah/Teknik : Permainan

Kertas Mazing kepada setiap kumpulan. 2. Murid mazing kumpulan. 3. Guru merumuskan menyelesaikan di dalam

BBM : Kertas Mazing.

Nilai : Rasional, keyakinan, kerjasama

tajuk pembelajaran.

Kemahiran berfikir : Menyelesaikan masalah
