Anda di halaman 1dari 5

Toolkit LS 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN [RPH]


Sekolah MENENGAH KEBANGSAAN SERI AMPANG Tarikh
Tingkatan/Kelas 2 MURNI Waktu
Saiz kelas 32 ORANG Tempoh (minit) 80 MINIT
Mata Pelajaran BAHASA MELAYU Bidang Pembelajaran MAKLUMAT
Topik KARANGAN JENIS PENDAPAT(PERENGGAN ISI)-KESAN-KESAN KEMERDEKAAN DARI SEGI SOSIAL(PENDIDIKAN
DAN PEMBANGUNAN)
FU: 12.3
FS: 2.2
Objektif / Hasil Murid dapat:
Pembelajaran i) membina tiga ayat penyata berdasarkan gambar yang diberi.
ii) membina ayat topik, huraian, dan contoh dengan lengkap untuk membina perenggan isi.

Kemahiran Saintifik / Menghubungkaitkan, Menjana idea, Membuat keputusan, dan Menilai keputusan.
Kemahiran Berfikir

Sikap Saintifik /Nilai Murni/Nilai Bersedia, Berani, Rasional, Berkeyakinan, Kreatif, Bekerjasama, Bertanggungjawab, dan
Patriotisme Semangat Cinta Akan Tanah Air.

(1) Rujukan Internet.


(3) Alat Bola, Papan Putih, Komputer Riba, LCD Projektor, Gambar Kesan-
Sumber Pengajaran dan
Kesan Kemerdekaan, Kertas A4, Kertas sebak dan Pen Marker.
Pembelajaran
(5) Bahan Tayangan Video Keadaan Malaysia Sebelum Merdeka dengan Selepas
Merdeka Dari Segi Sosial Iaitu Pendidikan dan Pembangunan.
Pendekatan Pengajaran Pembelajaran Kontekstual dan Kemahiran Berfikir.

Perkembangan Kandungan / Proses Pengajaran dan Catatan Pemerhatian

1
Toolkit LS 1
Pembelajaran Jangkaan Pemikiran
Pengajaran Konsep
(Tindakan Guru dan Aktiviti Murid) Murid

Fasa 1 Contoh soalan i) Guru memberikan arahan kepada i) Semua murid bergerak Bahan bantu belajar: Bola.
guru: para murid untuk membentuk enam untuk membentuk enam
SET INDUKSI / kumpulan dan sebuah kumpulan kumpulan setelah Kaedah: Bersoal Jawab dan
PENGENALAN 1. Di manakah perlu mempunyai 5-6 orang murid. mendengar arahan guru. Sumbang Saran.
(5 minit) tempat yang ii) Guru menunjukkan sebiji bola ii) Para murid menjawab
sesuai untuk kepada para murid. Kemudian, guru tempat yang sesuai untuk Nilai: Bersedia, Berani, dan
bermain bola? meminta para murid memberikan bermain bola adalah di Berfikiran Rasional.
2. Siapakah yang respons secara lisan terhadap bola padang atau gelanggang
terlibat dalam yang ditunjukkan oleh guru. (futsal). KBAT: Menghubungkaitkan.
permainan bola iii) Guru bersoal jawab dengan para iii) Para murid juga
sepak? murid. memberitahu guru
berkenaan pemain yang
terlibat ialah penjaga gol,
penyerang, pertahanan,
dan pemain tengah.
iv) Guru mengaitkan jawapan para iv) Para murid mendengar
murid dengan tajuk pelajaran dan dengan teliti apa yang
juga menerangkan objektif diterangkan oleh guru.
pelajaran pada hari ini.

Fasa 2 Tayangan Video i) Guru menunjukkan tayangan i) Para murid melihat Bahan bantu belajar:
PERKEMBANGAN Keadaan Malaysia video keadaaan Malaysia sebelum tayangan video tersebut Tayangan Video Keadaan
(Penerokaan) Sebelum Merdeka merdeka dengan selepas merdeka dan mendengar Malaysia Sebelum Merdeka
(15 minit) dengan Selepas dari segi sosial iaitu pendidikan dan penerangan yang diberi dengan Selepas Merdeka Dari
Tayangan Video, Merdeka Dari pembangunan serta memberikan oleh guru dengan teliti. Segi Sosial Iaitu Pendidikan
Penerangan guru, Segi Sosial Iaitu penerangan kepada para murid dan Pembangunan, Gambar
Perbincangan Pendidikan dan berdasarkan tayangan video Kesan-Kesan Kemerdekaan,
kumpulan, dan Pembangunan. tersebut. Kertas A4, dan Papan Putih.
Pembentangan ii) Melalui tayangan video tersebut ii) Setiap kumpulan
kumpulan juga, guru telah memilih sebanyak mengambil gambar yang Kaedah: Penerangan guru,
enam keping gambar iaitu tiga telah diedarkan oleh guru Perbincangan kumpulan, dan
keping gambar tentang keadaaan dan para murid Pembentangan kumpulan.
2
Toolkit LS 1
Malaysia sebelum merdeka dan tiga memahami apa yang perlu
keping gambar keadaan selepas dilakukan oleh mereka Nilai: Berani, Berkeyakinan,
merdeka dari segi sosial iaitu pada hari itu iaitu setiap dan Berfikiran Rasional.
pendidikan dan pembangunan kumpulan perlu membina
untuk diedarkan kepada setiap tiga ayat penyata Kemahiran KBAT:
kumpulan dan meminta para murid berdasarkan gambar yang Menjana idea,
membina tiga ayat penyata diberi. Menghubungkaitkan,
berdasarkan gambar yang diberi. iii) Wakil murid dari Membuat Keputusan, dan
iii) Guru mendengar dengan teliti setiap kumpulan Menilai Keputusan.
serta mencatatkan tiga ayat membentangkan tiga ayat
penyata yang telah dibentangkan penyata yang telah dibina
dari setiap kumpulan pada papan oleh mereka berdasarkan
putih, memberi komen, dan gambar yang diberi.
membuat penambahbaikan. *Jangkaan jawapan para
murid dari segi
pendidikan: perbandingan
jumlah kewujudan
sekolah dan institusi
pengajian tinggi, jumlah
bilangan murid yang
mendapat pendidikan,
dan kemudahan
pendidikan.
*Jangkaan jawapan para
murid dari segi
pembangunan pula:
perbandingan
pembangunan sebelum
merdeka dengan selepas
merdeka dan taraf hidup
rakyat.
iv) Setiap kumpulan
membuat catatan ayat
penyata yang telah
ditambahbaik pada kertas
3
Toolkit LS 1
A4.

Fasa 3 i) Melalui tiga ayat penyata yang i) Setiap kumpulan Bahan bantu belajar:
PERKEMBANGAN telah dibina oleh setiap kumpulan memahami apa yang perlu Gambar Kesan-kesan
(Penerangan) Aktiviti kumpulan berdasarkan gambar yang diberi, dilakukan oleh mereka Kemerdekaan, Kertas
(20 minit) guru juga memberi arahan kepada pada hari itu. Mahjong, dan Pen Marker.
Penerangan setiap kumpulan untuk ii) Setiap kumpulan dapat
guru,dan mengembangkan ayat penyata mengembangkan ayat Kaedah: Perbincangan dalam
Perbincangan tersebut kepada ayat topik, penyata tersebut kepada kumpulan.
kumpulan. huraian, dan contoh bagi membina ayat topik, huraian, dan
satu perenggan isi. contoh bagi membina satu Nilai: Kreatif, Bekerjasama,
perenggan isi. dan Bertanggungjawab.
Kemahiran KBAT: Menjana
idea.
Kemahiran KBT:
Pembelajaran Kontekstual.

4
Toolkit LS 1
Fasa 4 Aktiviti i) Wakil murid dari setiap kumpulan i) Para murid yang lain Kaedah: Pembentangan hasil
pembentangan membentangkan satu perenggan isi mendengar dengan teliti perbincangan.
PERKEMBANGAN kumpulan yang mengandungi ayat topik, dan membuat catatan
(Aplikasi / huraian, dan contoh. perenggan isi yang Nilai: Bekerjasama,
Penelitian) dibentangkan. Berkeyakinan, dan Berani.
(20 minit) Kemahiran KBAT: Menjana
idea.

Fasa 5 Aktiviti penilaian i) Guru memberi komen dan i) Setiap kumpulan Kaedah: Perbincangan.
PENILAIAN guru. membuat penambahbaikan membuat catatan
Pentaksiran berkaitan perenggan isi yang telah perenggan isi yang telah Nilai: Bekerjasama,
(15 minit) dibentangkan. dimurnikan pada kertas Berkeyakinan, dan Berani
A4.
Kemahiran KBAT: Membuat
keputusan, dan Menilai
Keputusan.

Rumusan sesi i) Guru mengingatkan kepada para i) Para murid dapat


Fasa 6 pengajaran dan murid iaitu ayat topik, huraian, dan memahami apa yang
PENUTUPAN pembelajaran contoh adalah penting untuk diterangkan oleh guru.
(5 minit) iaitu menekankan membina perenggan isi.
kepentingan ayat
topik, huraian,
dan contoh untuk
membina
perenggan isi.

Nota: Template ini adalah sebagai panduan penyediaan Rancangan Pengajaran Harian [RPH] / Lesson Plan. Ia boleh
diubahsuai mengikut
kesesuaian.
