Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran Bahasa Malaysia


Kelas 1 Rasional
Bilangan Murid 20 orang
Tarikh 23 Februari 2017 (Khamis)
Masa 8:30 pagi 9:30 pagi (60 minit)
Tema Mari Bertani
Tajuk Seronoknya Bercucuk Tanam
Standard Kandungan 3.2 Menulis huruf, suku kata, perkataan, frasa dan
ayat secara mekanis dengan betul dan kemas.
Standard Pembelajaran 3.2.6 Menulis ayat tunggal dengan betul dan tulisan
yang kemas.
Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menulis sekurang-kurangnya tiga daripada
empat ayat tunggal dengan betul.
2. Menulis sekurang-kurangnya tiga daripada
empat ayat tunggal dengan tulisan yang
kemas.

Sistem Bahasa sistem ejaan, kosa kata, imbuhan


Kemahiran Berbahasa kemahiran membaca, Kemahiran bertutur, kemahiran
mendengar, kemahiran menulis
Pengisian Kurikulum Ilmu: Sains
Nilai Murni: Bertanggungjawab, bertoleransi dan
kerjasama.
EMK: TMK
Kemahiran Bernilai Tambah:-
1. KB: Penyoalan, mengecam, menjana idea,
membezakan, menghubungkaitkan
2. KP: Verbal linguistik, visual ruang, interpersonal,
intrapersonal
3. BCB: Bacaan imbasan

Strategi Pengajaran Berpusatkan murid, bahan dan guru.


Teknik Pembelajaran Soal jawab, sumbang saran, mendengar aktif,
perbincangan dan permainan bahasa.
Pengetahuan Sedia Murid tahu serba sedikit tentang sayur-sayuran dan
Ada buah-buahan yang merupakan hasil bercucuk tanam.

Alat Bantu Mengajar Komputer riba, pembesar suara dan pemancar LCD.

Bahan Bantu Mengajar Botol Boling, bola kecil, kad rangkai kata, gambar dan
video.

Bahan Bantu Belajar Lembaran kerja

Penilaian Pengajaran Kebolehan murid dalam menulis ayat tunggal dengan


dan Pembelajaran betul dan tulisan yang kemas.
LANGKAH-LANGKAH PENGAJARAN

LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN CATATAN


/ MASA PEMBELAJARAN
Set Induksi Menonton Tayangan - Guru meminta murid untuk ABM
(5 minit) Video berkumpul di hadapan kelas. - Komputer riba
Pak Ali Ada Kebun - Guru menayangkan video - Pembesar suara
Pak Ali Ada Kebun sambil - Pemancar LCD
Soalan menyanyikan dan - Video
a. Apakah perasaan menunjukkan demonstrasi EMK
kamu semasa gaya kepada murid. - TMK
menyanyikan lagu - Murid-murid menyanyikan KB
itu tadi? lagu Pak Ali Ada Kebun - Penyoalan
b. Adakah kamu sambil melakukan beberapa KP
pernah ke kebun? gaya yang ditunjukkan oleh - Verbal linguistik
c. Apa yang ada di guru tadi. Nilai murni
kebun? - Guru bersoal jawab dengan - Kerjasama
murid mengenai aktiviti tadi. - Hormat-
- Guru mengaitkan jawapan menghormati
murid dengan tajuk
pelajaran pada hari itu.

Langkah 1 Bermain Permainan - Guru mengarahkan murid BBM


(10 minit) Baling Boling untuk membentuk empat - Boling buatan
kumpulan. - Bola kecil
Gambar: - Guru memberi arahan cara Teknik
- Kerbau bermain Baling Boling. - Permainan
- Ikan - Wakil setiap kumpulan bahasa
- Lembu diminta membaling boling KP
- Itik sehingga jatuh. - Visual ruang
- Wakil kumpulan perlu - Interpersonal
mengambil salah satu boling - Intrapersonal
yang jatuh dan ditunjukkan BCB
kepada ahli kumpulan. - Bacaan Mekanis
- Ahli kumpulan perlulah Nilai murni
meneka gambar tersebut. - Kerjasama
Langkah 2 Memadankan gambar - Guru menunjukkan gambar ABM
(15 minit) haiwan seperti yang terdapat - Komputer riba
Gambar pada slaid pada boling tadi pada - Pemancar LCD
- Gambar kerbau paparan slaid dengan lebih BBM
- Gambar ikan jelas. - Kad Rangkai
- Gambar lembu - Murid menamakan gambar Kata
- Gambar itik tersebut. Teknik
- Guru menunjukkan kad - Perbincangan
Kad Rangkai Kata rangkai kata. EMK
- membajak sawah - Guru memilih murid secara - TMK
- sumber makanan rawak untuk membaca kad KP
- menghasilkan susu rangkai kata tersebut. - Verbal linguistik
- menghasilkan telur - Beberapa orang murid KB
memadankan gambar pada Mengecam,
slaid dengan kad rangkai membezakan
kata yang betul pada papan Nilai Murni
tulis. - Kerjasama
- Guru membetulkan jawapan - Hormat-
murid dan berbincang menghormati
tentang kepentingan haiwan - Toleransi
kepada manusia.

Langkah 3 Menulis ayat tunggal - Guru memaparkan slaid ABM


(15 minit) contoh ayat tunggal yang - Komputer riba
Ayat Tunggal dihasilkan daripada padanan - Pemancar LCD
- Kerbau membajak gambar haiwan dan kad Teknik
sawah. rangkai kata. - Mendengar
- Ikan sumber - Beberapa orang murid dipilih aktif
makanan. secara rawak untuk KB
- Lembu membaca ayat tunggal yang Mengecam,
menghasilkan susu. dipaparkan. membezakan
- Itik menghasilkan - Guru membimbing murid KP
telur. membaca ayat tunggal - linguistik
tersebut dengan sebutan dan - Kinestatik
intonasi yang betul.
- Murid-murid menulis ayat Nilai Murni
tunggal yang terdapat dalam - Berdikari
slaid ke dalam buku latihan - Toleransi
dengan betul dan tulisan
yang kemas.
- Guru membimbing dan
membetulkan kesalahan
serta merta.
Langkah 4 Lembaran Kerja - Guru mengedarkan BBB
(10 minit) lembaran kerja kepada - Lembaran
Pengayaan murid-murid. Kerja
- Menyusun ayat - Murid-murid menjawab
tunggal lembaran kerja yang KP
diberikan. - Verbal lingustik
Pemulihan - Guru membimbing murid - kinestatik
- Mengisi tempat menjawab lembaran kerja
kosong tersebut. NILAI MURNI
- Kepatuhan
- Disiplin
Penutup Rumusan - Guru memberikan ABM
(5 minit) peneguhan dan motivasi - Komputer riba
Sosial: kepada murid kerana - Pembesar suara
- Peneguhan dan menjawab dengan betul. - Pemancar LCD
motivasi - Guru dan murid - Video
- Nyanyian lagu Pak menyanyikan lagu Pak Ali EMK
Ali Ada Kebun Ada Kebun sambil - TMK
melakukan beberapa gaya. KB
- Membuat
rumusan
KP
- Verbal linguistik
Nilai murni
- Hormat-
menghormati
