Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran Bahasa Malaysia


Kelas 4 Maju
Bilangan Murid 24 orang
Tarikh 12 September 2017 (Selasa)
Masa 7:30 – 8:30 pagi (60 minit)
Tema 7: Tradisi Kita
Unit 21: Dengarlah Cerita
Tajuk Nenek Si Bongkok Tiga
Standard Kandungan 4.1 Menyebut dan memahami unsur seni dalam lagu
melalui nyanyian secara didik hibur
Standard Pembelajaran 4.1.2 Memahami dan menghasilkan lirik lagu yang
mengandungi mesej secara terkawal dan
disampaikan melalui nyanyian secara didik hibur.
Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menjawab 2 daripada 3 soalan berkaitan lirik lagu
‘Nenek Si Bongkok Tiga’ secara lisan dengan betul.
2. Melengkapkan seni kata lagu ‘Mari Membaca’ yang
mengandungi nilai dan pengajaran secara berpandu dan
disampaikan melalui nyanyian secara didik hibur.

Sistem Bahasa sistem ejaan, kosa kata, imbuhan


Kemahiran Berbahasa kemahiran seni bahasa
Pengisian Kurikulum Ilmu: Sejarah
Nilai Murni: Kerjasama, toleransi, keberanian dan
kepatuhan
EMK: Nilai Murni – Kepatuhan kepada agama
Kemahiran Bernilai Tambah:-
1. KB: Menjana idea
2. KP: Muzik

Strategi Pengajaran Berpusatkan murid, bahan dan guru.


Teknik Pembelajaran Soal jawab, sumbang saran, mendengar aktif,
perbincangan, nyanyian dan permainan bahasa.
Pengetahuan Sedia Ada Murid-murid pernah mendengar lagu ‘Nenek Si Bongkok
Tiga’

Alat Bantu Mengajar Komputer riba dan pembesar suara


Bahan Bantu Mengajar Lirik lagu, kain, penutup mata, batang penyapu, mikrofon,
kotak giliran dan audio muzik.
Bahan Bantu Belajar Lembaran lirik kumpulan, borang pemarkahan kumpulan
dan buku teks.

Penilaian Pengajaran dan Kebolehan murid Memahami dan menghasilkan lirik lagu
Pembelajaran yang mengandungi nilai dan pengajaran secara berpandu
dan disampaikan melalui nyanyian secara didik hibur.

LANGKAH-LANGKAH PENGAJARAN

LANGKAH / ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN CATATAN


MASA PEMBELAJARAN
Set Induksi Permainan ‘Nenek si - Guru meminta murid untuk ABM
(5 minit) Bongkok Tiga’ berkumpul di hadapan kelas. - Komputer riba
- Guru mendengarkan audio lagu - Pembesar suara
Soalan ‘Nenek si Bongkok Tiga’ BBM
a. Apakah perasaan kepada murid dan - Audio
kamu semasa menerangkan cara bermain EMK
bermain permainan permainan tersebut. - TMK
tadi? - Murid bermain permainan KB
b. Pernahkah kamu tersebut sehingga mendapat - Penyoalan
bermain permainan seorang mangsa. KP
ini? - Setelah selesai, guru bersoal - Verbal linguistik
jawab dengan murid mengenai - kinestatik
aktiviti tadi dan mengaitkannya TEKNIK
dengan tajuk pelajaran. - Permainan
Bahasa

Langkah 1 Nyanyian lirik Lagu - Guru menayangkan lirik lagu ABM


(15 minit) ‘Nenek si Bongkok Tiga’ ‘Nenek Si Bongkok Tiga’ - Pembesar suara
- Semua murid lelaki membaca - Komputer riba
Soalan: dengan jelas dan betul rangkap BBM
a. apakah yang kamu pertama lagu. - Audio
faham mengenai - Semua murid perempuan Teknik
perkataan ‘anak raja’ membaca dengan jelas dan - Nyanyian
dan ‘kahwin’ dalam betul rangkap kedua lagu. BCB
lirik? - Guru memasang audio lagu - Bacaan Mekanis
‘Nenek Si Bongkok Tiga’ Nilai murni
b. Pada pendapat kamu, - Murid menyanyikan lagu - Kepatuhan
apakah yang akan tersebut tanpa vokal secara
terjadi sekiranya beramai-ramai.
kamu menerima saka - Guru dan murid bersoal jawab
si nenek? mengenai lagu tersebut.
c. Apakah nilai yang
terdapat dalam lirik
lagu ini?

Langkah 2 Aktiviti berkumpulan - Guru menerangkan aktiviti yang BBM


(20 minit) ‘Melengkapkan seni kata bakal dijalankan oleh murid. - Lembaran seni kata
lagu dan bersiap sedia - Wakil kumpulan datang untuk lagu
membuat persembahan’ mengambil lembaran seni kata Teknik
lagu yang perlu dilengkapkan. - perbincangan
- Wakil kumpulan juga datang KB
untuk mencabut undi jenis Menjana idea
persembahan yang mereka
dapat. KP
- Setiap kumpulan diberikan - Verbal linguistik
masa 20 minit untuk bersiap
sedia. Nilai Murni
- Guru membimbing murid - kerjasama
melakukan aktiviti tersebut.
Langkah 3 Persembahan - Ketua kumpulan membuat
(15 minit) Kumpulan cabutan undi bagi menentukan Teknik
giliran persembahan - Permainan
- Setiap kumpulan membuat bahasa
persembahan mereka di
hadapan kelas. KB
- Guru membuat penilaian Menghubung kait
terhadap persembahan mereka.
KP
- muzik
- kinestatik

Konstruktivisme
- membina

Nilai Murni
- Berdikari
Penutup Rumusan - Murid bermain permainan ABM
(5 minit) tersebut sehingga mendapat 3 - Komputer riba
Kognitif: orang yang menjadi mangsa. - Pembesar suara
- merumuskan isi - 3 mangsa tersebut diminta EMK
pelajaran menjawab soalan daripada - TMK
guru mengenai ilmu yang telah KB
sosial dipelajari pada hari tersebut. - Membuat rumusan
- permainan bahasa - Guru membimbing murid KP
‘Nenek Si Bongkok membuat rumusan tersebut. - Kinestatik
Tiga’ - Guru memuji sikap murid yang
memberi kerjasama dengan Teknik
baik. - Permainan
bahasa

Nilai
- kepatuhan
