Anda di halaman 1dari 3

Rancangan Pengajaran Harian LINUS

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Nama Guru: Amennudin / Zarina Anak Mos Kelas: 2M


Sekolah: SK. St. Peter Tarikh: 15 Sept 2012
Mata Pelajaran: Linus ( Literasi) Masa: 8.00 9.00 pagi
Jumlah Pelajar: 6 orang
Objektif: Di akhir pelajaran murid dapat:
1. Membaca suku kata tertutup dan perkataan yang mengandungi suku kata tertutup
2. Menulis suku kata tertutup dan perkataan yang mengandungi suku kata tertutup.

Bahan: kad perkataan, carta suku kata, lembaran kerja, kertas bergaris empat
Kemahiran:
4.18: membaca perkataan yang mengandungi KV+KV+KK
5.19: Membina dan menulis perkataan yang mengandungi KV+KV+KK
Langkah Isi Mata Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Set induksi Mengulang semula isi Menyebut perkataan berdasarkan
(5 minit) pelajaran yang lepas. gambar.
Kacang....cacing.....kerang....burung...
corong... kucing...

Langkah 1 Membaca suku kata 1. Guru menampal suku kata


(5 minit) tertutup. 2. Guru baca murid ikut.
3. Murid tunjuk dan murid baca.

Langkah 2 Aktivti menulis suku 1. Guru mengedarkan kertas bergaris empat.


(7 minit) kata: 2. Murid menyebut perkataan berdasarkan
Menulis perkataan suku gambar kemudian menulis pada kertas
kata tertutup di atas bergaris empat.
kertas bergaris empat.
Langkah 3 Menulis dengan 1. Guru mengedarkan lembaran kerja
(10 minit) mencantumkan huruf 2. Murid-murid menulis dan mencantumkan
bagi membentuk suku perkataan yang mengandungi suku kata
kata tertutup. tertutup berdasarkan gambar.

Penutup Guru mengedarkan 1. Guru mengedarkan lembaran kerja.


(3 minit) lembaran kerja 2. Murid-murid menyelesaikan tugasan.
menyusun semula huruf
bagi membentuk
perkataan yang
mempunyai suku kata
tertutup berdasarkan
gambar.

Refleksi
TAHUN/MASA/ KANDUNGAN IMPAK/CATATAN
MATA
PELAJARAN
2 BESTARI Tema: Kebudayaan Refleksi:
7.30-8.30 pagi Tajuk: Makanan Kita
BAHASA 25/30 murid dapat
MALAYSIA SP: 1.44 bertutur ayat
Literasi : 3.2 permintaan dengan
EMK: Objektif: Pada akhir pembelajaran dan betul, intonasi betul
Nilai Murni: pengajaran murid dapat: dan bertastasusila.
Berbudi bahasa,i. Bertutur untuk menyatakan permintaan 5/30 diberi latihan
jujur dengan betul tambahan di rumah
ii. Bertutur dengan menyatakan permintaan
Keusahawanan dengan intonasi yang betul secara Literasi:
bertatasusila 3/5 murid dapat
TMK Literasi: Menyebut dan memadankan menyebut dan
frasa yang mengandungi suku kata terbuka memadankan
dan suku kata tertutup dengan gambar. perkataan
BBM: 2/5 murid diberi
Komputer, Aktiviti: latihan tambahan di
kad gambar, i. Menuturkan ayat-ayat permintaan yang rumah
lembaran kerja telah didengar daripada dialog
ii. Main peranan sebagai penjual dan pembeli
iii. Berbincang tentang cara yang betul
membina ayat permintaan berdasarkan situasi
dan menuturkannya semula.
iv. Menulis ayat permintaan berdasarkan
gambar, slaid power point ayat situasi pada
komputer, papan tulis atau lembaran kerja.
v. Literasi- menyebut dan memadankan suku
kata membentuk perkataan berdasarkan
gambar.
