Anda di halaman 1dari 3

c

Rancangan Pengajaran Harian

Matapelajaran Matematik
Kelas Tahun 2
Tarikh 7.08.2018 ( Selasa )
Masa 11.35 – 12.35 petang
Bilangan murid
Bidang pelajaran Nombor dan operasi
Tajuk Pecahan dan perpuluhan
Standard kandungan 3.1 Pecahan wajar
3.1.2 Menamakan pecahan wajar yang pengangkanya
Standard pembelajaran
hingga 9 dan penyebutnya hingga 10.

Pada akhir pembelajaran,


Objektif pembelajaran a) Murid akan menamakan pecahan wajar yang
pengankanya hingga 9 dan penyebutnya hingga 10.

a) Guru memberikan soalan mengenai pecahan wajar.


b) Pemerhatian berterusan terhadap respon murid
Pentaksiran sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran.
c) Hasil lembaran kerja akan digunakan sebagai
indicator pencapai standard pembelajaran.

Murid mengenal pasti satu perdua, satu


Pengetahuan sedia ada perempat, dua perempat dan tiga
perempat.

Elemen merentasi a) Kemahiran berfikir - menaakul


kurikulum b) Teknologi maklumat dan komunikasi

 Bekerjasama
Nilai
 Tolong menolong
Bahan bantu belajar Mahjong, kotak, bola, lembaran kerja
Langkah / Aktiviti Pengajaran Dan
Tajuk Catatan
Masa Pembelajaran

1. Guru mengimbas kembali


Kemahiran berfikir
pelajaran semalam
Menaakul
Set induksi 2. Guru bertanya soalan tentang
Pengenalan
( ± 5 min ) pecahan wajar.
Nilai
3. Dengan, jawapan murid guru
Kejujuran
telah memulakan pelajaran
hari ini.

1. Guru memberi pengenalan BBB


tentang pecahan wajar dan Mahjong
cara untuk menyebut pecahan
wajar dengan betul. Kemahiran berfikir
Perkembangan
2. Guru menunjukkan contoh Menaakul
Langkah 1 Pecahan Wajar
pecahan wajar dengan
(± 15 min )
pengangkanya hingga 9 dan Nilai
penyebutnya hingga 10. Bertanggungjawab
3. Guru meminta murid agar
menyebut balik cara sebutan
pecahan wajar.

1. Murid telah dibahagikan


kepada 3 kumpulan.
2. Guru meminta seorang wakil BBB
dari setiap kumpulan. Kotak, bola
3. Wakil kehendaki memilih dua
Mari Mencipta bola bernombor dari kotak. Kemahiran berfikir
Langkah 2 Pecahan Wajar 4. Seterusnya, ahli kumpulan Menaakul
(± 20 min ) perlu membantu wakil untuk
mencipta pecahan wajar Nilai
menggunakan nombor yang Berkerjasama
dipilih dan menamakan
pecahan wajar tersebut.
1. Guru memberikan lembaran BBB
Langkah 3 kerja kepada murid Lembaran kerja
(± 15 min ) 2. Murid menyiapkan lembaran
Pengukuhan
kerja yang diberi. Kemahiran Berfikir
Penilaian kendiri
3. Guru menyemak jawapan Menaakul
bersama murid pada akhir
pengajaran dan pembelajaran. Nilai
Kejujuran

Kemahiran Berfikir
1. Guru bertanya soalan kepada
Menaakul
Kesimpulan murid dan merumuskan
Penutup Rumusan pelajaran pada hari ini.
Kemahiran Proses
(± 5 min ) pelajaran pada Contoh :
Matematik
hari ini. Apa yang kita telah belajar hari
Menganalisis
ini ?
