Anda di halaman 1dari 10

UNIVERSITI TUN HUSSEIN ONN MALAYSIA

PROGRAM SMPV(BINAAN BANGUNAN)

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN


PENGAJARAN TEORI

INSTITUSI LATIHAN : KOLEJ VOKASIONAL SUNGAI BULOH PROGRAM TERLIBAT : TEKNOLOGI PEMBINAAAN
TOPIK : KAYU TARIKH : 15/04/19
KELAS : 4BB2 BILANGAN PELAJAR : 18 ORANG
MATA PELAJARAN : BAHAN BINAAN (KAYU) MASA : 10.00 AM-10.30 AM (30 MINIT)
TEMPAT : BILIK KULIAH

OBJEKTIF PENGAJARAN:
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran pelajar akan dapat:
1. Menyatakan enam jenis kecacatan kayu dengan menjawab soalan kuiz yang diberikan oleh guru dengan tepat.
2. Mengenalpasti punca pada enam jenis kecacatan pada kayu dengan menjawab soalan kuiz yang diberikan oleh guru dengan tepat
3. Mengenal pasti ciri – ciri pada enam jenis kecacatan pada kayu dengan menulis pada kertas mahjong dalam aktiviti kumpulan yang diberikan oleh
guru dengan tepat

PENGETAHUAN YANG SEDIA ADA:


Pelajar telah didedahkan dengan pengetahuan asas tentang kayu dalam subjek kemahiran hidup di sekolah..
.

NILAI MURNI:
1. Hormat menghormati 3. Kesyukuran
2. Bekerjasama. 4. Kasih sayang
PENGURUSAN KELAS/ LANGKAH KESELAMATAN:
1. Memastikan susun atur kelas berada dalam keadaan yang sesuai dan kondusif untuk proses pengajaran dan pembelajaran.
2. Memastikan pengudaraan di dalam kelas memuaskan.
3. Memastikan pengcahayaan mencukupi dan selesa bagi proses pengajaran dan pembelajaran.
4. Memastikan peralatan bantu mengajar dapat berfungsi dengan baik sebelum kelas bermula.
5. Memastikan pelajar berada dalam kedudukan yang selesa, mengemaskan meja, mengeluarkan bahan yang terlibat dengan subjek sahaja berada atas
meja untuk memudahkan proses pengajaran dan pembelajaran.

ALAT BAHAN BANTU MENGAJAR:


1. Papan putih untuk guru menulis maklumat penerangan.
2. Flash kad
3. Laser pointe
4. Pen maker berwarna
5. Pembesar suara.
6. Kertas soalan kuiz
7. Kertas soalan untuk tugasan.
8. Sampul surat
9. Kertas mahjong
JADUAL PERANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

MASA ISI PELAJARAN HASIL PEMBELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN ABBM/CATATAN PENILAIAN
PEMBELAJARAN
Pra Pengajaran
i) Memberi salam - Menerapkan disiplin - Guru memberi salam kepada - Memupuk sikap
dalam diri pelajar pelajar dengan ramah dan saling
mesra menghormati

3 MINIT
ii) Membaca doa - Pelajar dapat keberkatan - Guru meminta pelajar untuk - Memupuk sikap
semasa pembelajaran. membacakan doa dan meminta kesyukuran
pelajar bukan muslim untuk
bertafakur
iii) Mengambil Kehadiran - Menerapkan disiplin - Kehadiran pelajar diambil oleh - Memupuk sikap
dalam diri pelajar guru untuk mengetahui status rajin dan
kehadiran pelajar bertanggungjawab

iv) Persekitaran kelas - Memberi keselesaan dari - Guru memastikan kelas berada - Memupuk nilai
segi pengudaraan dan dalam persekitaran yang bersih, menjaga
pencahayaan kepada selamat dan teratur untuk kebersihan
pelajar dan guru untuk memulakan sesi PdP
meneruskan sesi PdP

v) Kesediaan Pelajar. - Pelajar merasa dihargai. - Guru bertanyakan khabar - Memupuk rasa
murid. kasih sayang
antara guru dan
pelajar.

Set Induksi :
4 MINIT 1. Menunjukkan model kayu - Memberi gambaran awal - Guru menayanglan sebuah Strategi :
menggunakan laptop dan lcd mengenai topik yang akan model kereta yang mempunyai - Berpusatkan guru
di ajarkan kecacatan dan pelajar
. - Pelajar diminta mengenalpasti
- Memerhati dan
apa yang mereka lihat pada
keaadaan kereta tersebut? berkomunikasi
- Guru menerangkan dengan
lebih lanjut mengenai pelajaran Nilai murni:
yang bakal dipelajari - Berdikari
- Hormat
Menghormati

ABBM:
- Model kayu
- Laptop
- Lcd
Penyampaian Isi
1. Kecacatan kayu - Pelajar dapat mengetahui - Guru menunjukkan flash kad ABBM :
i. Berlubang jenis kecacatan kayu yang jenis kecacatan kayu berlubang -Power point
berlubang kepada pelajar -Papan putih
- Pelajar dapat mengetahui - Guru meminta pelajar -Pen marker
ciri – ciri kecacatan kayu memberitahu apa yang mereka
10
jenis berlubang faham mengenai flash kad Teknik:
MINIT
- Pelajar dapat tersebut. -Soal jawab
mengenalpasti punca - Guru menerangkan punca -Penerangan
- Ciri-ciri
berlakunya kecacatan berlakunya kecacatan kayu
 Mempunyai lubang dan
kayu jenis berlubang jenis berlubang
rongga – rongga pada kayu
 Kecacatan semula jadi
Punca
 Disebabkan oleh tanah,
iklim dan kawasan pokok
itu tumbuh

ii. Berpusar - Pelajar dapat mengetahui - Guru menunjukkan flash kad ABBM :
jenis kecacatan kayu yang jenis kecacatan kayu yang -Power point
berpusar berpusar kepada pelajar -Papan putih
- Pelajar dapat mengetahui - Guru meminta pelajar
-Pen marker
ciri – ciri kecacatan kayu memberitahu apa yang mereka
jenis berpusar faham mengenai flash kad
- Pelajar dapat tersebut. …
- Ciri-ciri mengenalpasti punca - Guru menerangkan punca Teknik:
 Terdapat corak yang berlakunya kecacatan berlakunya kecacatan kayu -Soal jawab
berpusar pada kayu kayu jenis berpusar jenis berpusar dengan -Penerangan
 Kecacatan semula jadi
Punca
 Disebabkan oleh tanah,
iklim dan kawasan pokok
itu tumbuh

- Pelajar dapat mengetahui - Guru menerangkan kepada ABBM :


iii. Retak
pelajar jenis kecacatan kayu -Laser pointer
jenis kecacatan kayu yang
-Video slide
retak yang retak dengan
- Pelajar dapat mengetahui menunjakkan video Teknik:
ciri – ciri kecacatan kayu pemotongan -Soal jawab
jenis retak - Pelajar diterangkan oleh guru -Penerangan
- Ciri-ciri - Pelajar dapat tentang ciri – ciri kecacatan
 Mempunyai keretakan mengenalpasti punca kayu jenis retak dengan video
ataupun rekahan pada berlakunya kecacatan pemotongan
kayu - Guru menerangkan punca
 Kecacatan semula jadi
kayu jenis retak
berlakunya kecacatan kayu
 Disebabkan oleh tanah,
iklim dan kawasan pokok jenis retak dengan video
itu tumbuh pemotongan
iv. Berspring - Pelajar dapat mengetahui - Guru menerangkan kepada
jenis kecacatan kayu yang pelajar jenis kecacatan kayu ABBM :
-Laser pointer
berspring yang berspring dengan video -Video slide
- Pelajar dapat mengetahui - Pelajar diterangkan oleh guru
ciri – ciri kecacatan kayu tentang ciri – ciri kecacatan Teknik:
jenis berspring kayu jenis berspring dengan -Soal jawab
- Ciri-ciri - Pelajar dapat video pengeringan -Penerangan
 Keadaan melengkung ke mengenalpasti punca - Guru menerangkan punca
dalam, berlakunya kecacatan berlakunya kecacatan kayu
 Kecacatan pengeringan. kayu jenis berspring jenis berspring dengan video
Punca
pengeringan
 Disebabkan oleh proses
pengeringan yang tidak
mengikut piawaian

- Pelajar dapat mengetahui - Guru menerangkan kepada ABBM :


v. Melengkung jenis kecacatan kayu yang pelajar jenis kecacatan kayu -Slaid power point
melengkung yang melengkung dari paparan -Laser pointer
- Pelajar dapat mengetahui slaid
Teknik:
ciri – ciri kecacatan kayu - Pelajar diterangkan oleh guru
-Soal jawab
jenis melengkung tentang ciri – ciri kecacatan -Penerangan
- Pelajar dapat kayu jenis melengkung dari
- Ciri-ciri mengenalpasti punca paparan slaid
 Keadaan melengkung ke berlakunya kecacatan - Guru menerangkan punca
dalam, kayu jenis melengkung berlakunya kecacatan kayu
 Kecacatan pengeringan. jenis melengkung dari paparan
Punca
slaid
 Disebabkan oleh
pengeringan yang tidak
seragam.
vi. Berpiuh - Pelajar dapat mengetahui - Guru menerangkan kepada ABBM :
jenis kecacatan kayu yang pelajar jenis kecacatan kayu -Slaid power point
-Laser pointer
berpiuh yang berpiuh dari paparan slaid
- Pelajar dapat mengetahui - Pelajar diterangkan oleh guru Teknik:
ciri – ciri kecacatan kayu tentang ciri – ciri kecacatan -Soal jawab
jenis berpiuh kayu jenis berpiuh dari paparan -Penerangan
- Ciri-ciri
 Keadaan kayu berpiuh - Pelajar dapat slaid
ataupun meleding mengenalpasti punca - Guru menerangkan punca
 Kecacatan pengeringan berlakunya kecacatan berlakunya kecacatan kayu
Punca kayu jenis berpiuh jenis berpiuh dari paparan slaid
 Disebabkan oleh kayu tidak
disusun dengan betul.

Aktiviti kumpulan
 Aktiviti dijalankan dengan - Guru dapat menilai - Guru membahagikan pelajar ABBM :
menggunakan soalan yang keupayaan pelajar untuk dalam 4 kumpulan. -Flash kad
dinyatakan dalam sampul yang mengenalpasti jenis-jenis - Guru memberikan sehelai -Kertas mahjong
telah di cabut undi oleh pelajar kayu serta kecacatan kertas yang mengandungi -Pen marker
yang diedar oleh guru kayu soalan-soalan kuiz. -Muzik latar
 Aktiviti dijalankan secara - Pelajar dapat - guru memberi masa selama 3 -Pembesar suara
berkumpulan yang terdiri mengukuhkan lagi ingatan minit untuk pelajar berbincang
daripada 4 orang ahli satu mereka dengan latihan dan menjawab soalan kuiz Teknik:
kumpulan yang diberikan berkenaan tersebut. -Soal jawab
 Soalan yang diberikan adalah jenis-jenis kayu dan - Kemudian guru menayangkan -Penerangan
5 MINIT berbentuk soalan subjektif kecacatan kayu skima jawapan yang betul pada -Berpusatkan guru
 Soalan yang diberikan adalah slide. dan pelajar
seperti berikut.
1. Lukiskan gambar jenis - Guru memberikan hadiah
kecacatan kayu kepada kumpulan yang berjaya
2. Nyatakan ciri – ciri kecacatan menjawab soalan kuiz dengan
kayu tepat.
3. Nyatakan punca terjadinya
kecacatan kayu
Penutup
1. Kognitif - Dapat merangsang minda - Guru meminta pelajar secara Nilai murni:
pelajar untuk mengingati rawak untuk merumuskan - Keberanian
topik pembelajaran tentang topik yang dipelajari
mengenai jenis-jeinis kayu
dan kecacatan kayu
dengan betul
2. Sosial - Pelajar menjadi lebih - Guru memberi semangat dan Nilai murni:
semangat untuk menuntut motivasi kepada pelajar - Kerajinan
ilmu

5 MINIT 3. Tugasan - Pelajar bersedia untuk - Guru memberi kata penutup Nilai murni:
kelas yang akan datang dan memberi tugasan individu - Bertanggungjawab
- Mewujudkan rasa kepada pelajar untuk dihantar - Hormat-
tanggungjawab dalam diri pada kelas seterusnya menghormati
pelajar
TUGASAN/KERJA RUMAH:
1.
2.
3.
4.
5.
REFLEKSI SESI PENGAJARAN PELATIH:

CATATAN PEMBIMBING/ PENYELIA/PENSYARAH:


1.
2.
3.
4.
5.
T.t & Cap
Tarikh Semakan : Pembimbing/Penyelia/Pensyarah :
