Anda di halaman 1dari 3

AKTIVITI

RPH 2019 PEMBELAJARAN ABAD KE-21


Round Table
Think Pair Share
MINGGU : HARI : TARIKH : Masa Hot Seat
27 ISNIN 22.7.2019 : 9.10 – 9.45 Pembentangan Hasil Sendiri
Role Play
TINGKATAN : MATA PELAJARAN : BIL. MURID : Gallery Walk
5 SK 1 SEJARAH 28 ORANG Three Stay, One Stay
Peta I-think
Deklamasi Sajak / Nyanyian
Tajuk BAB 8: PEMBANGUNAN DAN PERPADUAN UNTUK KESEJAHTERAAN Tandakan / pada ruangan berkenaan

Topik / Subtopik o DASAR PEMBANGUNAN EKONOMI STRATEGI


PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Berasaskan Murid
Objektif Pembelajaran Pada akhir pembelajaran, murid dapat: Pembelajaran Kolaboratif
a) Menghuraikan kejayaan DEB kea rah keejahteraan rakyat Kemahiran / Proses
b) Menjelaskan usaha – usaha kea rah pembangunan dan Pemikiran Aras Tinggi
perpaduan Kemahiran Hidup
Berkumpulan
Komuniti
Kriteria Kejayaan Saya akan berjaya sekiranya murid saya dapat:
Pentaksiran Formatif
- Mengenali dasar –dasar ekonomi negara pada era Perdana Belajar Untuk Kehidupan
Menteri keempat Tandakan / pada ruangan berkenaan

Cadangan Aktiviti Set induksi @ Pemula: Guru menceritakan mengenai topic lalu dan TAHAP PENGUASAAN (PBS)
mengaitkannya dengan topic hari ini TP6
- Murid mendengar penerangan guru mengenai dasar – dasar TP5
ekonomi pasca DEB TP4
TP3
- Murid kemudian melengkapkan nota mengikut kronologi
TP2
mengenai dasar – dasar ekonomi negara
TP1
- Murid kemudia mengnali 2 dasar ekonomi yang berkaitan Tandakan / pada ruangan berkenaan
dengan dasar ekonomi seterusnya perpaduan negara
Penutup: Guru bersoal jawab mengenai soalan KBAT bagi bab berkaitan. ARAS PEMIKIRAN
Mencipta
BBM  Buku Teks  Powerpoint  Projektor Menilai
 Internet  Sisipan  Lain-lain Menganalisis
 Carta/Peta  Model  Edaran Mengaplikasi
Memahami
EMK  Kelestarian  TMK  Kreativiti dan Mengingati
Alam Sekitar inovasi Tandakan / pada ruangan berkenaan

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Refleksi o ___/___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan Latihan bertulis
diberi latihan penggayaan / pengukuhan. Hasil kerja
o ___/___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan Kuiz
diberi latihan pemulihan Pembentangan
Soal Jawab
Pemerhatian/lisan/soal jawab
Catatan PdP hari ini tidak dapat dilaksanakan kerana :
Lembaran kerja
☐ Mesyuarat ☐ Cuti Am Drama
Projek
☐ Program sekolah ☐ Kursus
Tandakan / pada ruangan berkenaan
☐ Cuti Sakit ☐ Cuti Rehat Khas
☐ Akitiviti Luar ☐ Guru Pengiring PETA PEMIKIRAN (I – THINK)
PdP akan dibawa ke hari Peta Bulatan
__________________________________________ Peta Buih
Peta Buih Berganda
Peta Pokok
Peta Dakap
Peta Titi
MENJETandakan / pada ruangan
berkenaan
MINGGU : HARI : TARIKH : Masa AKTIVITI
27 ISNIN 22.7.2019 :10.05 – 11.15 PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Round Table
Think Pair Share
TINGKATAN : MATA PELAJARAN : BIL. MURID :
Hot Seat
4 SP SEJARAH 35 ORANG Pembentangan Hasil Sendiri
Role Play
Tajuk BAB 7: ISLAM DI ASIA TENGGARA Gallery Walk
Three Stay, One Stay
Peta I-think
Topik / Subtopik - Teori Kedatangan Islam ke Asia Tenggara
Deklamasi Sajak / Nyanyian
Tandakan / pada ruangan berkenaan

Objektif Pada akhir pembelajaran, murid dapat: STRATEGI


PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Pembelajaran - Menghuraikan teori kedatangan Islam ke Asia
Berasaskan Murid
Tenggara Pembelajaran Kolaboratif
- Membahaskan teori kedatangan Islam di Asia Kemahiran / Proses
Tenggara Pemikiran Aras Tinggi
Kemahiran Hidup
Kriteria Kejayaan Saya akan berjaya sekiranya murid saya dapat: Berkumpulan
- Menyebut nama tokoh teori kedatangan ISlam Komuniti
Pentaksiran Formatif
- Menunjukkan bukti kedatangan islam dari China, Belajar Untuk Kehidupan
Arab dan India berdasarkan teori masing – masing Tandakan / pada ruangan berkenaan
berdasarkan gambar yang dibekalkan
TAHAP PENGUASAAN (PBS)
Set induksi @ Pemula: guru mengimbas kembali topic lepas TP6
Cadangan Aktiviti
TP5
dan mengaitkannya dengan topic pada hari ini TP4
- Murid diminta oleh guru untuk menjelaskan TP3
mengenai tokoh – tookoh teori kedatangan islam TP2
TP1
mengikut negara Tandakan / pada ruangan berkenaan
- Murid diminta untuk menunjukkan bukti
berdasarkan negara tokoh yang menyebut ARAS PEMIKIRAN
tersebut Mencipta
Menilai
Penutup: Guru bersoal jawab mengenai soalan KBAT bagi Menganalisis
bab berkaitan. Mengaplikasi
Memahami
BBM  Buku Teks  Powerpoint  Projektor Mengingati
 Internet  Sisipan  Lain-lain Tandakan / pada ruangan berkenaan
 Carta/Peta  Model  Edaran
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
EMK  Kelestarian  TMK  Kreativiti Latihan bertulis
Alam dan Hasil kerja
Kuiz
Sekitar inovasi
Pembentangan
Soal Jawab
Refleksi o ___/___ orang murid dapat menguasai objektif Pemerhatian/lisan/soal jawab
pembelajaran dan diberi latihan penggayaan / Lembaran kerja
pengukuhan. Drama
o ___/___ orang murid tidak menguasai objektif Projek
pembelajaran dan diberi latihan pemulihan Tandakan / pada ruangan berkenaan

Catatan PdP hari ini tidak dapat dilaksanakan kerana : PETA PEMIKIRAN (I – THINK)
Peta Bulatan
☐ Mesyuarat ☐ Cuti Am
Peta Buih
☐ Program sekolah ☐ Kursus Peta Buih Berganda
☐ Cuti Sakit ☐ Cuti Rehat Khas Peta Pokok
Peta Dakap
☐ Akitiviti Luar ☐ Guru Pengiring Peta Titi
Tandakan / pada ruangan berkenaan
PdP akan dibawa ke hari
__________________________________________
RPH 2019 AKTIVITI
PEMBELAJARAN ABAD KE-21
MINGGU : HARI : TARIKH : Masa Round Table
27 ISNIN 22.7.2019 : 12.25– 1.00 Think Pair Share
Hot Seat
Pembentangan Hasil Sendiri
TINGKATAN : MATA PELAJARAN : BIL. MURID :
Role Play
4 SK 4 SEJARAH 29 ORANG
Gallery Walk
Three Stay, One Stay
BAB 8: PEMBAHARUAN DAN PENGARUH ISLAM DI MALAYSIA Peta I-think
Tajuk SEBELUM KEDATANGAN BARAT Deklamasi Sajak / Nyanyian
Tandakan / pada ruangan berkenaan
Topik / Subtopik - KESAN KEDATANGAN ISLAM TERHADAP EKONOMI
STRATEGI
PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Berasaskan Murid
Objektif Pembelajaran Pada akhir pembelajaran, murid dapat: Pembelajaran Kolaboratif
- Menghuraikan pengaruh Islam terhadap ekonomi di Kemahiran / Proses
Malaysia Pemikiran Aras Tinggi
Kemahiran Hidup
Kriteria Kejayaan Berkumpulan
Saya akan berjaya sekiranya murid saya dapat:
Komuniti
- Menulis mengenai pengaruh Islam dari sudut ekonomi Pentaksiran Formatif
- Mengenali mata wang yang digunakan pada zaman Belajar Untuk Kehidupan
dahulu Tandakan / pada ruangan berkenaan

- Melengkapkan nota mengenai sistem percukaian yang


TAHAP PENGUASAAN (PBS)
dijalankan di Malaysia TP6
TP5
Cadangan Aktiviti Set induksi @ Pemula: guru mengimbas kembali topic lepas dan TP4
TP3
mengaitkannya dengan topic pada hari ini
TP2
- Murid diminta oleh guru untuk melengkapkan nota TP1
mengenai pengaruh isla dari sudut ekonomi Tandakan / pada ruangan berkenaan
- Murid kemudian diminta untuk mengenali mata wang
yang digunakan oleh zaman dahulu beserta contoh ARAS PEMIKIRAN
Mencipta
- Murid kemudian akan berbincang mengenai sistem Menilai
percukaian yang diamalkan di Tanah Melayu. Menganalisis
Penutup: Guru bersoal jawab mengenai soalan KBAT bagi bab Mengaplikasi
Memahami
berkaitan. Mengingati
Tandakan / pada ruangan berkenaan
BBM  Buku Teks  Powerpoint  Projektor
 Internet  Sisipan  Lain-lain PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
 Carta/Peta  Model  Edaran
Latihan bertulis
Hasil kerja
EMK  Kelestarian  TMK  Kreativiti dan
Kuiz
Alam Sekitar inovasi
Pembentangan
Soal Jawab
Pemerhatian/lisan/soal jawab
Refleksi o ___/___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan Lembaran kerja
diberi latihan penggayaan / pengukuhan. Drama
o ___/___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan Projek
diberi latihan pemulihan Tandakan / pada ruangan berkenaan

Catatan PdP hari ini tidak dapat dilaksanakan kerana : PETA PEMIKIRAN (I – THINK)
Peta Bulatan
☐ Mesyuarat ☐ Cuti Am Peta Buih
☐ Program sekolah ☐ Kursus Peta Buih Berganda
Peta Pokok
☐ Cuti Sakit ☐ Cuti Rehat Khas
Peta Dakap
☐ Akitiviti Luar ☐ Guru Pengiring Peta Titi
PdP akan dibawa ke hari Tandakan / pada ruangan berkenaan
__________________________________________
