Anda di halaman 1dari 5

Rancangan Pengajaran Harian

Mata Pelajaran Pendidikan kesenian


Tarikh 8 Ogos 2019
Hari Jumaat
Masa 9.10 pagi – 10.10 pagi
Tahun 2 Mawar
Bilangan Murid /24
Modul Menggambar
Aktiviti Resis
Tema Objek buatan manusia
Tajuk Penanda buku bunga cantik
Media Alat : berus warna, palet
Bahan : kertas lukisan, cat poster, oil pastel/krayon
Bahan Bantu Belajar Video, slaid pembentangan, pistol air, kertas
EMK Keusahawanan (EK1,EK2), kreativiti dan inovasi, sains dan
teknologi
KBKK Menghubungkaitkan
Nilai Kebersihan, bekerjasama
Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid – murid dapat :
a) Menyebut dua daripada tiga jenis garisan dengan betul.
b) Melakar menggunakan krayon/oil pastel dan mewarna
dengan cat air untuk menghasilkan penanda buku teknik
resis.
c) Melakukan Gallery Tour secara berkumpulan untuk menilai
hasil resis rakan lain dengan melekatkan sticker.
Standard Kandungan 1.1 Persepsi Estetik
Membuat persepsi dan menggunakan bahasa seni visual
yang ada pada resis.
1.2 Aplikasi Seni
Mengaplikasi bahasa seni visual dan media dalam resis.

1.3 Ekspresi Kreatif


Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian, dan
teknologi dalam penghasilan resis.

1.4 Apresiasi Seni


Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan
bahasa seni visual, sejarah seni dan budaya.
Standard Pembelajaran

1.1 Persepsi Estetik


Murid dapat mengenal, memahami, dan menyatakan bahasa seni visual yang ada
pada resis.
1.1.1 Unsur seni
1.1.1.1 garisan
1.1.1.2 warna
1.1.2 Prinsip rekaan
1.1.2.1 pergerakan
1.2 Aplikasi Seni
Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual, media, serta proses dan
teknik dalam penghasilan resis.
1.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media.
1.2.1.1 Alat – Berus warna, palet
1.2.1.2 Bahan – kertas, cat poster, krayon/oil pastel
1.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam penghasilan
karya.
1.3 Ekspresi Kreatif
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual, media
serta proses dan teknik dalam penghasilan karya.
1.3.1 Memanipulasi bahan secara kreatif.
1.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya.
1.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan karya.
1.4 Apresiasi Seni
Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa
seni visual.
1.4.1 Membuat kritikan karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, teknik
dan proses dengan menghubung kait seni dengan diri sendiri dan alam sekitar.
Standard Pembelajaran Ilustrasi aktiviti Catatan
Set Induksi (5 minit) BBM: kertas,
1. Guru memberitahu murid untuk pistol air
membongkarkan mesej rahsia yang
disediakan oleh guru dengan Teknik:
menggunakan pistol air yang Permainan
mengandungi cat air.
2. Guru memilih murid menyemburkan
cat air ke atas kertas yang disediakan
oleh guru.
3. Guru meminta murid memulakan
aktiviti.
4. Guru mengaitkan hasil aktiviti tadi
dengan pengajaran pada hari ini.
Persepsi Estetik (10 minit)  Resis ialah teknik Teknik:
1. Guru menerangkan maksud resis menolak warna pada penerangan
kepada murid. media kalis air. berdasarkan
2. Guru menyatakan bahasa seni visual contoh/ilustrasi,
yang ada pada karya resis.  Soalan kuiz: soal jawab,
a) Unsur seni ? ? kuiz
- garisan ? ?
- warna BBM: slaid
b) Prinsip rekaan pembentangan,
- pergerakan hasil karya
3. Guru bertanyakan soalan kepada resis
murid:
- Apakah jenis garisan yang anda EMK: Sains
perhatikan pada kertas ini? dan teknologi
(Garisan berlingkar, garisan zig-
zag, berpancar) KBKK:
- Adakah krayon/oil pastel kalis menghubungka
air? (ya) itkan
- Adakah kertas boleh menyerap Nilai: Memupuk
air? (ya) sifat
- Mengapakah kamu dapat melihat bekerjasama.
garisan yang bewarna putih
setelah disembur dengan cat air?
(krayon/oil pastel menghalang
warna air)
4. Guru memberikan kuiz untuk murid
menjawab secara berkumpulan
berkaitan bahasa seni visual.
5. Guru membenarkan murid untuk
berbincang secara berkumpulan bagi
menjawab kuiz.
6. Guru memberikan markah kepada
kumpulan yang menjawab dengan
betul.
Aplikasi Seni (10 minit) BBM:
1. Guru menerangkan kepada murid Menggunakan
tentang alat dan bahan yang bahan maujud,
digunakan untuk menghasilkan video
penanda buku menggunakan teknik
resis. Teknik:
Alat : berus warna, palet Demonstrasi
Bahan : cat poster, kertas, krayon/oil
pastel, kertas
2. Guru menerangkan langkah-langkah
penghasilan penanda buku
menggunakan teknik resis dengan
tayangan video.
Ekpresi Kreatif (20 minit) Alat dan media
1. Murid menghasilkan penanda buku yang
menggunakan teknik resis dengan digunakan: oil
langkah-langkah seperti berikut: pastel/ krayon,
 Langkah 1 kertas, berus
Lukis semula lakaran dengan oil Langkah 1: Lukis semula warna, cat
pastel atau krayon. lakaran dengan oil pastel poster.
 Langkah 2 atau krayon.

Warnakan lakaran dengan cat poster. Teknik: tunjuk


 Langkah 3 cara/
demonstrasi
Murid mengemas alat dan bahan
serta membersihkan ruang kerja. EMK:
Kreativiti dan
inovasi.
EK-1
EK-2
Langkah 2: Warnakan
lakaran dengan cat poster.
Nilai:
Kebersihan
Apresiasi seni (10 minit) “Gallery Tour” Pembelajaran
1. Guru menerangkan kepada murid Abad ke-21 :
untuk melakukan Gallery Tour secara Gallery Tour
berkumpulan untuk melihat hasil kerja
rakan yang lain.
2. Guru memberikan setiap murid
sticker untuk melekat pada hasil
karya rakan yang tercantik.
3. Guru meminta murid yang mendapat
bintang yang terbanyak untuk
menyatakan bahasa seni visual pada
karya sendiri dan menceritakan
pengalaman proses penghasilan
karya.
Penutup (5 minit). Lagu: 5 Buku BBM: video
1. Guru meminta semua murid untuk
bangun bagi menyanyikan sebuah
lagu bersama-sama berserta
tayangan video.
2. Guru mengucapkan tahniah kepada
semua murid serta menamatkan sesi
pengajaran dan pembelajaran pada
hari ini.
