Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

8 Rabu 3 3.50 – 4.50 SAINS

TEMA: SAINS HAYAT UNIT: 3.0 MANUSIA

TAJUK: Jenis Gigi Dan Fungsinya


STANDARD
3.1 Gigi
KANDUNGAN
STANDARD
3.1.1 Memerihalkan jenis gigi dan fungsinya.
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
PEMBELAJARAN 1. Mengenali jenis gigi dan fungsinya.
KRITERIA
Murid berjaya menyenaraikan jenis gigi dan fungsinya.
KEJAYAAN
1. Murid ditunjukkan replica / gambar gigi.
2. Murid diterangkan nama dan fungsi gigi tersebut.
3. Murid menyanyi lagu ‘Jom Kenali Gigi’. (PAK21)
3. Murid melakukan Aktiviti Ria ‘Kenali Fungsi Gigi’ secara individu.
AKTIVITI PDPC
3. Murid menyediakan alat dan bahan yang diperlukan.
4. Murid mengikut langkah-langkah yang diberi dalam buku teks. (KBAT)
5. Murid memerihalkan fungsi setiap gigi dalam peta minda. (PAK21)
6. Guru membuat kesimpulan topik hari ini.

Presentations (Persembahan)- berkumpulan


AKTIVITI PAK-21
Mind Map (Peta Minda)
Memerhati / Mengelas
KEMAHIRAN
Mengukur dan menggunakan nombor Membuat inferens
PROSES SAINS
Meramal Berkomunikasi /
Menggunakan peralatan dan bahan Membersihkan peralatan sains dengan
sains dengan betul cara yang betul
KEMAHIRAN Menyimpan peralatan dan bahan sains Mengendalikan spesimen dengan betul
MANIPULATIF dengan betul dan selamat dan cermat
Melakar spesimen, peralatan dan bahan
Tidak berkenaan /
sains dengan betul
BAHAN BANTU
Buku teks halaman 30-31, buku aktiviti halaman 17-19, alat dan bahan halaman 31.
BELAJAR
KBAT/EMK/NILAI Mengaplikasi Nilai murni Kebersihan fizikal dan mental

TP (PBS) 4 Penilaian / Pentaksiran Penglibatan dalam kelas.


Kehadiran : ____ / ____
___ /___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
REFLEKSI ___ /___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana___________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

8 Khamis 3 2.30-3.30 SAINS

TEMA: SAINS HAYAT UNIT: 3.0 MANUSIA

TAJUK: Struktur Gigi


STANDARD
3.1 Gigi
KANDUNGAN
STANDARD
3.1.2 Melabelkan struktur gigi.
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
PEMBELAJARAN 1. Melabelkan struktur gigi.
KRITERIA
Murid berjaya melabelkan struktur gigi.
KEJAYAAN
1. Murid ditunjukkan gambar keratan rentas gigi.
2. Murid berbincang denagn guru tentang struktur gigi yang dilihat.(PAK21)
3. Murid melakukan Aktiviti Ria ‘Melabel Struktur Gigi’ secara berkumpulan.
AKTIVITI PDPC 4. Murid menyediakan alat dan bahan yang diperlukan.
5. Murid mengikut langkah-langkah yang diberi dalam buku teks. (KBAT)
6. Murid mempamerkan hasil kerja mereka. (PAK21)
7. Guru membuat kesimpulan topik hari ini.
Brainstorming (Sumbangsaran)
AKTIVITI PAK-21
Galery Walk (Lawatan ke galeri)
Memerhati / Mengelas
KEMAHIRAN
Mengukur dan menggunakan nombor Membuat inferens
PROSES SAINS
Meramal Berkomunikasi /
Menggunakan peralatan dan bahan Membersihkan peralatan sains dengan
sains dengan betul cara yang betul
KEMAHIRAN Menyimpan peralatan dan bahan sains Mengendalikan spesimen dengan betul
MANIPULATIF dengan betul dan selamat dan cermat
Melakar spesimen, peralatan dan bahan
Tidak berkenaan /
sains dengan betul
BAHAN BANTU
Buku teks halaman 32-33, buku aktiviti halaman 20, alat dan bahan halaman 33.
BELAJAR
KBAT/EMK/NILAI Mengaplikasi Sains dan Teknologi Bekerjasama

TP (PBS) 4 Penilaian / Pentaksiran Penglibatan dalam kelas.


Kehadiran : ____ / ____
___ /___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
REFLEKSI ___ /___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana___________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN PENDIDIKAN MORAL KELAS 2 K DAN 2 M
TARIKH/ HARI 20 FEBRUARI 2019/ RABU MASA 2.00-3.30
UNIT Tanggungjawab Saya dalam Keluarga
TAJUK Tanggungjawab dalam Keluarga
STANDARD 2.0 Tanggungjawab terhadap keluarga
KANDUNGAN
STANDARD 3.1 Menyenaraikan contoh tanggungjawab terhadap keluarga.
PEMBELAJARAN 3.2 Menjelaskan cara melaksanakan tanggungjawab terhadap keluarga.

OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


PEMBELAJARAN 1. menyenaraikan contoh tanggungjawab terhadap keluarga.
2. menjelaskan cara melaksanakan tanggungjawab terhadap keluarga.

AKTIVITI PDPC 1. Guru menulis beberapa perkataan iaitu ‘contoh tanggungjawab terhadap keluarga’ di papan tulis.
2. Murid diminta memahami dan menyenaraikan contoh tanggungjawab terhadap keluarga.
3. Murid diberi peluang berbincang bersama rakan.
4. Guru dan murid berbincang jawapan yang disenaraikan oleh murid.
5. Murid dibimbing menjelaskan cara melaksanakan tanggungjawab terhadap keluarga.
6. Murid menyiapkan lembaran kerja yang diedarkan oleh guru.
7. Guru membuat rumusan isi pelajaran hari ini.

AKTIVITI PAK-21 Talk partners


BAHAN BANTU Buku Teks, Lembaran Kerja
BELAJAR
KBAT Mengaplikasi  Menganalisis Menilai Mencipta
ELEMEN MERENTAS Nilai Murni Bertanggungjawab
KURIKULUM Kreativiti Menjana idea
PETA PEMIKIRAN Peta bulatan Peta buih Peta dakap Peta alir
I-THINK Peta pokok Peta Buih Berganda Peta titi  Peta pelbagai alir
PENTAKSIRAN/  Lembaran kerja Pemerhatian  Lisan Tugasan
PENILAIAN Hasil kerja Kuiz Drama Projek

REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran yang ditetapkan.
____ / ____ orang murid yang tidak mencapai objektif dan diberi bimbingan.

CATATAN Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:


Mesyuarat Cuti Bencana/ Cuti Khas
Program Sekolah Cuti Peristiwa/ Cuti Umum
Mengiringi Murid Keluar Aktiviti Luar
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN PENDIDIKAN MORAL KELAS 2K DAN 2M
TARIKH/ HARI 21 FEBRUARI 2019 (KHAMIS) MASA 2.00-2.30
UNIT Tanggungjawab Saya dalam Keluarga
TAJUK Kepentingan Tanggungjawab dalam Keluarga
STANDARD 2.0 Tanggungjawab terhadap keluarga
KANDUNGAN
STANDARD 3.3 Menghuraikan kepentingan melaksanakan tanggungjawab terhadap keluarga
PEMBELAJARAN 3.4 Menzahirkan perasaan apabila melaksanakan tanggungjawab terhadap keluarga.

OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


PEMBELAJARAN 1. menghuraikan kepentingan melaksanakan tanggungjawab terhadap keluarga
2. menzahirkan perasaan apabila melaksanakan tanggungjawab terhadap keluarga.

AKTIVITI PDPC 1. Murid mencerita cara mereka melaksanakan tanggungjawab dirumah kepada keluarga.
2. Murid melukiskan dan menceritakan cara melaksanakan tanggungjawab terhadap keluarga
3. Murid merumus tajuk yang dibelajar minggu ini

AKTIVITI PAK-21 Using Large Picture Card


BAHAN BANTU Buku Teks, Kad Gambar
BELAJAR
KBAT Mengaplikasi  Menganalisis Menilai Mencipta
ELEMEN MERENTAS Nilai Murni Bertanggungjawab
KURIKULUM Kreativiti Menjana idea
PETA PEMIKIRAN Peta bulatan  Peta buih Peta dakap Peta alir
I-THINK Peta pokok Peta Buih Berganda Peta titi  Peta pelbagai alir
PENTAKSIRAN/ Lembaran kerja  Pemerhatian  Lisan Tugasan
PENILAIAN Hasil kerja Kuiz Drama Projek

REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran yang ditetapkan.
____ / ____ orang murid yang tidak mencapai objektif dan diberi bimbingan.

CATATAN Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:


Mesyuarat Cuti Bencana/ Cuti Khas
Program Sekolah Cuti Peristiwa/ Cuti Umum
Mengiringi Murid Keluar Aktiviti Luar

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN PENDIDIKAN MORAL KELAS 2K DAN 2M
TARIKH/ HARI 25 Februari 2019 (ISNIN) MASA 2.30-3.30
UNIT Tanggungjawab Saya dalam Keluarga
TAJUK Rumah Tanggungjawab
STANDARD 2.0 Tanggungjawab terhadap keluarga
KANDUNGAN
STANDARD 3.1 Menyendari kepentingan ber tanggungjawab terhadap keluarga.
PEMBELAJARAN 3.4 Mengamalkan sikap menghormati terhadap keluarga.

OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


PEMBELAJARAN 1. Menyendari kepentingan bertanggungjawab terhadap keluarga
2. menzahirkan perasaan apabila melaksanakan tanggungjawab terhadap keluarga.

AKTIVITI PDPC 1. Murid membaca dan memahami cerita


2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan berkaitan dengan tajuk
3. Murid melakonkan situasi
4. Murid mendengar isi pelajaran
5. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru

AKTIVITI PAK-21 Quick Quiz, examples.


BAHAN BANTU Buku Teks, Rumah Tanggungjawab, pen penanda, kertas lukisan, 2 kertas warna berlainan warna, gam.
BELAJAR
KBAT Mengaplikasi Menganalisis Menilai  Mencipta
ELEMEN MERENTAS Nilai Murni Bertanggungjawab
KURIKULUM Kreativiti Menjana idea
PETA PEMIKIRAN Peta bulatan Peta buih Peta dakap Peta alir
I-THINK Peta pokok Peta Buih Berganda Peta titi  Peta pelbagai alir
PENTAKSIRAN/ Lembaran kerja  Pemerhatian Lisan Tugasan
PENILAIAN  Hasil kerja Kuiz Drama Projek

REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran yang ditetapkan.
____ / ____ orang murid yang tidak mencapai objektif dan diberi bimbingan.

CATATAN Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:


Mesyuarat Cuti Bencana/ Cuti Khas
Program Sekolah Cuti Peristiwa/ Cuti Umum
Mengiringi Murid Keluar Aktiviti Luar
