Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

ASPEK TATABAHASA KELAS 2 IBNU SINA

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 2 Ibnu Sina
3. Bilangan Murid : 41 orang
4. Tarikh : 26 Jun 2019
5. Masa : 11.00 pagi- 12.00 pagi
6. Hari : Rabu
7. Tema : Jati Diri, Patriotisme dan Kewarganegaraan
8.Tajuk : Hari Kemerdekaan
9. Kemahiran Fokus : Tatabahasa- kata dasar

10. Standard Kandungan

5.2 Memahami dan menggunakan pembentukan kata mengikut konteks

11. Standard Pembelajaran

5.2.1 Memahami, mengenal pasti dan menggunakan kata dasar mengikut konteks.

12. Objektif Pembelajaran :

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

1. Menggariskan tiga kata dasar daripada petikan teks ‘Pengalaman Menyaksikan Hari
Kemerdekaan’ dengan betul.

2. Membina tiga ayat daripada kata dasar yang digariskan berdasarkan petikan teks
‘Pengalaman Menyaksikan Hari Kemerdekaan’.

13. Sistem Bahasa

 Morfologi- kata dasar

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)

1|
 Ilmu: Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan
 Nilai murni : cinta akan negara
 Teknologi Maklumat dan Komunikasi : belajar melalui TMK.

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)

 Kemahiran Berfikir : mengenal pasti kata dasar di dalam teks


 Kecerdasan Pelbagai : intrapersonal
 Pembelajaran Kontekstual : menghubungkaitkan
 Pendekatan Tematik
 PAK 21: kolaboratif, komunikatif

16. Bahan Bantu Mengajar

Bil
Perkara Jumlah
.

1. Komputer riba 1

2. Projektor LCD 1

3. Buku teks 41

4. Buku tulis 41

5. Video powtonn kata dasar 1

6. Lembaran kerja aktiviti pemulihan 3

17. Pengetahuan Sedia Ada

Murid telah mempelajari mengenai kata dasar dan pernah menyambut Hari Kemerdekaan.

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan


Masa Pembelajaran
Pengurusan  Persediaan murid untuk  Guru memulakan pembelajaran
bilik darjah belajar. dengan menyuruh murid

(2 minit) mengemas meja dan bersedia


untuk belajar.

2|
Set induksi
 Tayangan video kata  Guru memulakan pengajaran BBM
(5 minit)
dasar dengan menayangkan video Video kata dasar
mengenai kata dasar.
 Murid diterangkan mengenai kata
dasar. KB

 Murid menjawab soalan guru Menghubung- kait


mengenai kata dasar.
Jangkaan soalan:
BCB
 Apakah itu kata dasar.
Memproses
Jangkaan jawapan: maklumat
 Perkataan yang tidak
menerima sebarang
imbuhan.
Langkah 1 Aktiviti 1 BBM
 Menggariskan kata dasar
(15 minit)
 Murid diedarkan dengan petikan Petikan teks
berdasarkan petikan
teks “Pengalaman Menyaksikan KB
“Pengalaman
Hari Kebangsaan.” Menghubung-kait
Menyaksikan Hari
Kebangsaan.”  Murid melakukan bacaan mentalis BCB
berdasarkan petikan teks. Memproses
 Murid dikehendaki menggariskan maklumat
tiga kata dasar berdasarkan petikan PAK 21:
teks. Berkolaboratif

 Murid dipilih secara rawak untuk Nilai Murni:


membaca tiga kata dasar yang Bekerjasama
telah digariskannya. Penilaian
objektif (i)
 Guru akan membimbing sama ada
kata dasar yang disenaraikan murid
itu betul ataupun tidak.
Langkah 2  Membina tiga ayat Aktiviti 1 BBM
(20 minit)
baru daripada kata Kad emosi
dasar yang digariskan.  Murid diagihkan kepada lapan KB

 Ayat yang kumpulan. Menghubung-kait


mengandungi kata  Murid akan membina tiga ayat BCB
dasar dengan betul berdasarkan kata dasar yang Memproses
akan diberi kad emosi digariskan. maklumat

3|
senyum manakala  Murid akan melakukan aksi KP
ayat yang berpandukan ayat yang Interpersonal
mengandungi kata mengandungi kata dasar. PAK 21:
dasar yang salah akan  Guru akan menilai wakil kumpulan Berkomunikasi
diberi kad emoji sedih. yang membina ayat yang tersebut secara lisan
menggunakan kad emosi. Penilaian
objektif (ii)

Senyum: 10 markah

Sedih: 5 markah
BBB
Langkah 3  Mengisi tempat kosong Aktiviti 1
Buku teks
berdasarkan kata dasar
(13 init)  Murid mengisi tempat kosong BCB
yang sesuai pada
menggunakan kata dasar yang Memproses
halaman 6 buku teks
sesuai pada halaman 6 buku teks maklumat
Bahasa Melayu Tahun 2.
Bahasa Melayu Tahun 2. KP
 Guru akan menilai latihan yang Interpersonal
dibuat murid.
Pembelarajan
Aktiviti 2
Kontekstual
Pengayaan Mengembangkan
idea
Pengayaan  Murid membina ayat berdasarkan
kata dasar yang diberikan.
Membina ayat menggunakan
kata dasar yang diberikan.

Pemulihan
Pemulihan
 Murid diedarkan dengan lembaran
Memilih kata dasar yang tepat
kerja.
berdasarkan gambar yang
 Murid memilih ayat yang
diberikan.
mengandungi kata dasar yang
tepat.

4|
EK:
Penutup Kognitif  Murid menyatakan rumusan isi
EK 1 : 1.4
(5 minit)  Rumusan isi pelajaran – pelajaran dan menyatakan

murid merumuskan isi kepentingan menjaga


KB:
pelajaran dan menyatakan kemerdekaan negara.
Merumus
menjaga kemerdekaan
negara. Nilai:
 Guru memberikan pujian kepada
murid yang menumpukan perhatian Kasih sayang
Sosial
di dalam kelas.
 Tepukan dan pujian atas
usaha dan kejayaan.

18. Refleksi
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

19. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia


___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

Lampiran

Lembaran kerja pengayaan.

hargai sayang bela

cinta tentang

Arahan: Bina lima ayat menggunakan kata dasar di atas.

5|
1. ___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

2. ___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

3. ___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

4. ___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

5. ___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

6|
Lembaran kerja pemulihan.

Arahan: Tandakan (/) pada ayat yang mengandungi ayat tunggal yang betul dan tepat

dan tandakan (X) pada ayat selain daripada ayat tunggal.

1. Ali dan Abu ke pasar malam. ( )

2. Mei Ling suka makan mee goreng. ( )

3. Ahmad memakai baju tidur. ( )

4. Shiela terjatuh lalu terduduk. ( )

5. Akid seorang yang rajin. ( )

Lembaran kerja pemulihan.

Arahan: Gariskan ayat yang mengandungi kata dasar yang sesuai.

7|
1. Polis itu telah _____________ bendera. (menaikkan/ menjatuhkan)

2. Pasukan rela ___________ di Dataran Merdeka. (berarak/ berjalan)

3. Kereta berhias itu sangat _______ (cantik/ buruk)

Pengalaman Menyaksikan Sambutan Hari Kebangsaan

8|
Tanggal 31 Ogos 1957 merupakan hari yang amat bermakna kepada seluruh rakyat
Malaysia tanpa mengira bangsa dan agama kerana pada hari tersebutlah negara kita
mencapai kemerdekaan.

Ayah telah berjanji bawa saya dan adik meraikan Hari Kebangsaan di Dataran
Merdeka. Pada hari tersebut, kami bertolak pada awal pagi untuk elak kesesakan lalu-lintas.
Kami telah cari tempat yang strategik, iaitu di barisan paling hadapan agar dapat melihat
dengan lebih jelas.

Tepat jam 7.30 pagi, dif-dif kehormat telah mengambil tempat duduk di atas
pentas utama. Orang ramai turut membanjiri Dataran Merdeka. Upacara bermula dengan
nyanyian lagu “Negaraku” dan lagu-lagu patriotik. Bendera Jalur Gemilang dinaikkan dan
berkibar megah di angkasa.

Selepas itu, Perdana Menteri menyampaikan ucapan di atas pentas. Beliau


mengakhiri ucapannya dengan laungan “Merdeka” sebanyak tujuh kali. Seluruh rakyat jelata
sahut laungannya dengan penuh semangat patriotisme sambil kibar Jalur Gemilang.
Suasana di Dataran Merdeka meriah sekali.

Seterusnya, perbarisan lintas hormat diketuai oleh pasukan pancaragam diikuti


oleh pasukan beruniform seperti pasukan polis, tentera, bomba, murid-murid sekolah,
kakitangan kerajaan dan kumpulan pejuang veteran negara. Mereka kelihatan segak dan
gagah dengan pakaian seragam masing-masing.

Perarakan kereta berhias dan pertunjukkan akrobatik jet pejuang turut


memeriahkan lagi suasana sambutan Hari Kebangsaan. Saya sempat merakamkan detik-
detik yang sungguh mengagumkan ini dengan perakam video. Saya akan kongsi rakaman
ini dengan kawan-kawan di sekolah nanti.

Kira-kira jam 11.00 pagi, upacara sambutan Hari Kebangsaan telah berakhir. Saya
telah dapat satu pengalaman yang amat berharga. Saya cinta akan tanah air saya dan
bangga menjadi rakyat Malaysia. Saya harap dapat sambut lagi Hari Kemerdekaan

9|
