Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

ASPEK SENI BAHASA KELAS 2 IBNU SINA

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 2 Ibnu Sina
3. Bilangan Murid : 41 orang
4. Tarikh : 15 Julai 2019
5. Masa : 8.10 pagi- 9.10 pagi
6. Hari : Isnin
7. Tema : Jati Diri, Patriotisme dan Kewarganegaraan
8.Tajuk : Malaysiaku
9. Kemahiran Fokus : Aspek Seni Bahasa

10. Standard Kandungan

4.2 Menghayati keindahan dan kesantunan bahasa dalam bahan sastera

11. Standard Pembelajaran

4.2.3 Mendeklamasikan dan mengenal pasti ciri-ciri sajak;


(ii)rangkap

12. Objektif Pembelajaran :

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

1. Melafazkan tiga rangkap sajak dengan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.

2. Menyatakan dua ciri sajak berdasarkan sajak yang dilafazkan.

13. Sistem Bahasa

 Tatabahasa
 Sebutan dan intonasi

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


 Patriotisme

1|
 Nilai murni : setia akan negara
 Teknologi Maklumat dan Komunikasi : belajar melalui TMK.

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)

 Kemahiran Berfikir : membanding dan membezakan


 Kecerdasan Pelbagai : verbal-linguistik
 EMK: Nilai murni- setia akan negara
 PAK 21: kolaboratif, komunikatif

16. Bahan Bantu Mengajar

Bil
Perkara Jumlah
.

1. Komputer riba 1

2. Projektor LCD 1

3. Buku teks 41

4. Buku tulis 41

5. Video Sajak Aku Anak Merdeka 1

6. Sajak Sumpah Anak Merdeka 1

17. Pengetahuan Sedia Ada

Murid telah dididik untuk menghargai kemerdekaan negara.

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan


Masa
Pengurusan  Persediaan murid  Guru memulakan pembelajaran dengan
bilik darjah untuk belajar. menyuruh murid mengemas meja dan

(2 minit) bersedia untuk belajar.


Set induksi
 Tayangan video “Aku  Guru memulakan pengajaran dengan BBM
(5 minit)
Anak Merdeka” menayangkan video “Aku Anak Video Aku Anak
Merdeka”.

2|
 Murid diterangkan mengenai tayangan Merdeka
video tersebut. KB
 Murid menjawab soalan guru mengenai
Menghubung- kait
tayangan video.
Jangkaan soalan:
BCB
 Video ini Memproses
berkaitan dengan maklumat
apa?

Jangkaan jawapan:

 Sajak
kemerdekaan.
Langkah 1 Aktiviti 1 BBM
 Melafazkan tiga
(15 minit)
 Murid membaca petikan sajak dengan Buku teks
rangkap sajak pada
bacaan mentalis. KP
muka surat 16
dengan sebutan yang  Guru menunjukkan demo cara Verbal linguistik

jelas dan intonasi melafazkan sajak dengan sebutan yang BCB


jelas dan intonasi yang betul. Memproses
yang betul.
 Murid melafazkan dengan maklumat
sajak
sebutan yang jelas dan intonasi yang PAK 21:
betul. Berkolaboratif

 Guru membimbing murid melafazkan Nilai Murni:


sajak dengan sebutan yang jelas dan Setia akan negara
intonasi yang betul. Penilaian
objektif (i)
Langkah 2  Menyatakan dua Aktiviti 1 BBM
(20 minit)
ciri sajak pada Buku teks
muka surat 16.  Murid diagihkan kepada lapan KB
kumpulan. Membanding dan
 Di dalam kumpulan, murid akan membezakan
berbincang mengenai ciri-ciri sajak BCB
yang telah mereka lafazkan. Memproses
 Setiap kumpulan akan tampil ke maklumat
hadapan dan menyatakan ciri sajak PAK 21:
pada muka surat 16. Berkomunikasi
 Guru akan membimbing murid secara lisan
menyatakan ciri-ciri sajak yang Penilaian

3|
dilafazkan murid-murid. objektif (ii)

BBB
Langkah 3  Mendeklamasikan Aktiviti 1
Buku teks
sajak Sumpah Anak
(13 init)  Murid diedarkan dengan sajak Sumpah BCB
Merdeka.
Anak Merdeka. Memproses
 Murid akan dipilih secara rawak maklumat
menggunakan aplikasi classtool untuk KP
melafazkan sajak. Interpersonal
 Guru akan menilai murid. Pembelajaran
Kontekstual
Menghubungkait
Aktiviti 2

Pengayaan Pengayaan

Menghafal sajak Sumpah


 Murid dikehendaki menghafal sajak
Anak Merdeka.
Sumpah Anak Merdeka.
 Murid akan mendeklamasikan sajak
Sumpah Anak Merdeka tanpa teks.
Pemulihan
Melafazkan sajak Pemulihan
Sumpah Anak Merdeka
 Murid membaca sajak secara bacaan
dengan sebutan yang
mentalis.
jelas dan intonasi yang
 Guru membimbing murid melafazkan
betul.
sajak Sumpah Anak Merdeka dengan
sebutan yang jela dan intonasi yang
betul.

4|
EK:
Penutup Kognitif  Murid menyatakan rumusan isi
EK 1 : 1.4
(5 minit)  Rumusan isi pelajaran.

pelajaran – murid
KB:
merumuskan isi  Guru memberikan pujian kepada murid Merumus
pelajaran. yang menumpukan perhatian di dalam
Nilai:
kelas.
Sosial
Kasih sayang
 Tepukan dan pujian
atas usaha dan
kejayaan.

18. Refleksi
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

19. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia


___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

Petikan Sajak Sumpah Anak Merdeka.

5|
Sumpah Anak Merdeka.

Aku anak merdeka

Bangkit dari persada luka

Berdiri megah di pentas wira

Inginku tebus maruah bangsa

Aku anak merdeka

Terjaga dari ranjang kecewa

Berpaksi gagah di panggung perkasa

Ingin ku bela nasib bangsa

Aku anak merdeka

Harapan nusa dan bangsa

Akan kutentang petualang negara

Yang tegar membuat angkara

Aku anak merdeka

Di hati semangat waja

Di dada penuh satria

Ini Tuah akan membela

Untuk kubalut luka lama

6|
