0 penilaian0% menganggap dokumen ini bermanfaat (0 suara)
16 tayangan3 halaman
Dokumen ini merupakan rancangan pengajaran harian untuk mata pelajaran Bahasa Malaysia di Tahun 4B yang membincangkan proses pembuatan baja kompos. Ia menyenaraikan objektif pembelajaran, strategi pengajaran dan langkah-langkah aktiviti untuk murid mempelajari proses tersebut secara lisan dan tulisan dengan menggunakan penanda wacana yang betul.
Dokumen ini merupakan rancangan pengajaran harian untuk mata pelajaran Bahasa Malaysia di Tahun 4B yang membincangkan proses pembuatan baja kompos. Ia menyenaraikan objektif pembelajaran, strategi pengajaran dan langkah-langkah aktiviti untuk murid mempelajari proses tersebut secara lisan dan tulisan dengan menggunakan penanda wacana yang betul.
Dokumen ini merupakan rancangan pengajaran harian untuk mata pelajaran Bahasa Malaysia di Tahun 4B yang membincangkan proses pembuatan baja kompos. Ia menyenaraikan objektif pembelajaran, strategi pengajaran dan langkah-langkah aktiviti untuk murid mempelajari proses tersebut secara lisan dan tulisan dengan menggunakan penanda wacana yang betul.
2. Tahun : 4B 3. Bilangan Murid : 28 orang 4. Tarikh : 28 Ogos 2018 5. Hari : Selasa 6. Masa : 10.20 hingga 11.20 pagi 7. Tema : Celik Sains, Teknologi dan Inovasi 8. Tajuk : Cara Pembuatan Baja Kompos
9. Kemahiran Fokus: Menulis
10. Standard Kandungan
3.6 Menulis untuk menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara dengan menggunakan bahasa yang santun.
11. Standard Pembelajaran
3.6.1 Menulis untuk menyampaikan maklumat yang betul dengan menggunakan penanda wacana dan menegaskan bahasa yang santun.
12. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat: i. Menyebut proses pembuatan baja kompos dengan penanda wacana yang betul. ii. Menulis maklumat tentang proses pembuatan baja kompos menggunakan penanda wacana dengan betul.
Ilmu: Sains Nilai Murni: Prihatin Pendidikan Alam Sekitar: menjaga kelangsungan alam semula jadi Kreativiti dan Inovasi: menjana idea untuk menghasilkan baja kompos
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
KB: menjana idea, menghubung kait KP: verbal linguistik dan interpersonal BCB: mengumpul maklumat dan memproses maklumat berdasarkan gambar Pembelajaran Kontekstual: menghubung kait gambar rangsangan dengan topik pelajaran
16. Bahan Bantu Mengajar
Bil. Perkara Jumlah
1 Buku Teks (m/s 109) 1 2 Slaid gambar pokok dan ayat 1 3 kertas kajang 28 17. Pengetahuan Sedia Ada i. Murid mampu membaca dan menulis ayat dengan betul.
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan Pembelajaran PENGURUSAN Kebersihan kelas Murid memastikan kelas Peralatan yang sesuai BILIK DARJAH Persediaan murid bersih dan mereka (2 minit) untuk belajar bersedia untuk belajar Set Induksi Gambar pokok Murid melihat gambar dan BBM (5 minit) bersoal jawab bersama- slaid gambar Soal jawab: sama guru. KB Apakah yang diperlukan Guru membimbing murid Menghubung kait untuk menyuburkan untuk menghubungkaitkan pokok? jawapan dengan tajuk BCB Jawapan jangkaan: pelajaran pada hari ini. Memproses maklumat -air melalui deria lihat -baja Pembelajaran Kontekstual Tajuk pelajaran: Menghubungkaitkan ‘Cara Pembuatan Baja dengan pengalaman Kompos dalam kehidupan Langkah 1 Membaca teks dan Murid membaca petikan BBM (10 minit) meneliti gambar buku teks dengan lantang Buku teks m/s 109 tentang baja kompos dan sebutan yang betul. KB Murid meneliti gambar Menjana idea Soal jawab: tentang cara membuat 1. Apakah bahan yang baja kompos. Teknik diperlukan untuk Murid menjawab soalan Soal jawab membuat baja kompos? pemahaman guru secara 2. Apakah kebaikan lisan. KP menggunakan baja Interpersonal Murid menyebut proses Verbal linguistik kompos? membuat baja kompos dengan penanda wacana Pendidikan Alam Contoh ayat tentang yang betul. Sekitar: menghargai proses pembuatan baja: keindahan alam Mula-mula, kecilkan sisa semula jadi makanan dan letakkannya dalam bakul untuk mengurangkan Penilaian Objektif (i) kelembapannya. Selepas itu, taburkan serbuk bokashi ke dalam tong.
Langkah 2 Menulis ayat dalam Murid membaca ayat yang BBB
(30 minit) perenggan tentang cara dipaparkan dalam slaid. Slaid persembahan tentang proses pembuatan baja Murid menyusun semula membuat baja kompos kompos menggunakan ayat tersebut dengan Kertas kajang penanda wacana yang betul sepadan dengan betul. langkah membuat baja. BCB Mencatat maklumat Aktiviti Pengajaran dan Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan Pembelajaran Murid menulis ayat dalam KP perenggan menggunakan Interpersonal penanda wacana betul. Verbal linguistik
Nilai Murni prihatin
Penilaian Objektif (ii)
Langkah 3 Membaca karangan yang Murid dipilih untuk (10 minit) dibina tentang proses membaca karangan yang Ciri PA21 Berkomunikasi secara pembuatan baja kompos. telah ditulis dengan lisan dan tulisan dengan sebutan betul. berkesan Guru membuat pembetulan serta-merta KP sekiranya ada kesilapan Verbal linguistik pada sebutan dan struktur ayat.
Penutup Kognitif Murid menyebut cara KB
(3 minit) Rumusan isi menjaga alam semula Merumus pelajaran. jadi. Nilai Kepentingan Guru menasihati murid Kesyukuran menghargai dan menyayangi dan menjaga menjaga alam sekitar. alam sekitar. Guru memberikan pujian KP Sosial atas usaha dan kejayaan Verbal linguistik Intrapersonal Pujian atas usaha murid. dan kejayaan
18. Refleksi 19. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia