Anda di halaman 1dari 6

Rancangan Pengajaran Harian (Ayat Tunggal Dan Ayat Majmuk)

Mata Pelajaran Bahasa Melayu

Tarikh 8.10.2012 (Isnin)

Masa 9:00am 9:30am (30minit)

Kelas 3A

Bilangan Murid 7 orang (3 lelaki, 4 perempuan)

Tema Tatabahasa

Tajuk Ayat Tunggal Dan Ayat Majmuk

Objektif Pada akhir pengajaran, murid dapat:


i) Membaca kuat ayat tunggal dan ayat majmuk dengan lancar, sebutan yang jelas dan
intonasi yang betul mengikut tanda baca.

ii) Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk yang betul berdasarkan gambar yang
diberi.

Fokus Utama 8.1 Membina dan menulis perkataa, ayat tunggal, dan ayat majmuk.

Aras 3
i. Menggunakan kata hubung yang sesuai untuk membina ayat majmuk.
Fokus sampingan 1.2 Bertanya dan menjawab tentang sesuatu perkara secara bertatasusila.

Aras 2
ii. Memberi respons yang sesuai berdasarkan soalan yang dikemukakan.

Pengetahuan sedia ada i. Murid pernah mempelajari cara-cara membina ayat tunggal dan ayat majmuk.
ii. Murid pernah mempelajari kata hubung dan kata tanya.

Sistem Bahasa Kosa kata, Kata erja serta Ayat Tunggal dan ayat majmuk

Pengisisian Kurikulum
Ilmu Kajian Tempatan

Nilai Kerajinan, kerjasama, bertanggungjawab

Kemahiran Bertambah Nilai Menjana Idea, menghubungkaitkan, kemahiran menulis

Bahan Bantu mengajar Komputer dan projector,Power Point , Lembaran kerja dan Buku aktiviti
Langkah/ Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Catatan
Set Induksi KB: Menilai
1. Guru menyuruh salah seorang murid
( 3 minit ) Lakonan tampil ke hadapan.
2. Guru menyuruh murid tersebut berlakon
situasi 1 iaitu duduk di kerusi membaca BCB:Mendapatkan
surat khabar.
Maklumat
3. Guru bersoal jawab dengan murid yang
lain.
a) Apakah yang sedang dilakukan oleh
Wei Jia? TKP:Intrapersonal
Jawapan murid
Wei Jia sedang membaca surat khabar. Verbal- linguitik

4. Guru bersoal jawab pula dengan murid.


a) Apakah jenis ayat tersebut?
Jawapan murid BBB: slide power point,
Ayat tunggal
5. Seterusnya guru menyuruh murid komputer,
tersebut berlakon untuk situasi yang
projektor
kedua iaitu duduk di kerusi membaca
surat khabar sambil minum segelas air.
6. Guru bersoal jawab dengan murid untuk
situasi yang kedua.
a) Apakah yang sedang dilakukan oleh
Wei Jia sekarang?
Langkah/ Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Catatan
Jawapan murid

Wei Jia sedang membaca surat khabar


sambil minum air.

7. Guru bersoal jawab pula dengan murid.


a) Apakah jenis ayat tersebut?
Jawapan murid
Ayat majmuk
8. Guru mengaitkan tajuk pelajaran hari ini.
Langkah 1 Memperkukuhkan kefahaman 1. Guru memaparkan maksud ayat tunggal KB: Menilai
murid tentang ayat tunggal dan serta contoh ayat tunggal.
BCB:Mendapatkan
( 6 minit ) ayat majmuk 2. Guru menjelaskannya dan murid diminta
membaca . Maklumat
Ayat Tunggal
1. Guru memaparkan maksud ayat majmuk TKP:Intrapersonal
Ayat Majmuk
serta dua contoh ayat majmuk. Verbal- linguitik
2. Guru menjelaskanya dan murid diminta
BBB: slide power point,
untuk membaca ayat majmuk tersebut.
komputer,

projector
Langkah 2 Lima keping gambar bersama kosa 1. Guru memaparkan lima keping gambar KB: Menjana idea dan
kata yang berkaitan dengan yang berkaitan dengan Bagaimanakah
( 12 minit ) Bagaimanakah Teh Dihasilkan Teh Dihasilkan menghubungkaitkan

2. Setiap gambar diperuntukkan dengan


(Sila rujuk Lampiran) BCB: Kemahiran bertutur
kosa kata.
Langkah/ Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Catatan
3. Murid meneliti gambar-gambar tersebut. Nilai:Kerajinan,Kerjasama,
4. Guru memberitahu murid cara-cara
Tanggungjawab
membina ayat yang lengkap sebelum
mereka sendiri membina ayat
berdasarkan gambar yang dipapar. BBB: slide power point,
5. Guru menerangkan teknik-teknik
komputer,
membina ayat berdasarkan paparan.
6. Guru memperkenalkan kata hubung dan projektor
kata sendi nama yang kerap digunakan
semasa membina ayat.
7. Guru meminta murid-murid cuba
membina ayat yang lengkap berdasarkan
gambar yang dipaparkan satu per satu.
8. Guru memastikan murid membina ayat
tunggal dan ayat majmuk berdasarkan
gambar yang dipapar tersebut secara
lisan.
9. Guru memaparkan serta menerangkan
contoh jawapan yang betul.
10. Murid-murid membaca contoh ayat yang
dipaparkan dengan sebutan dan intonasi
yang betu.
Langkah/ Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Catatan
Langkah 3 Lembaran Kerja 1. Guru memberi lembaran kerja kepada KB: Menjana idea dan
murid-murid.
Menghubungkaitkan
( 6 minit ) (Sila rujuk Lampiran) 2. Guru memastikan murid membina dan
menulis ayat tunggal dan ayat majmuk
berdasarkan gambar yang terdapat BCB: Kemahiran menulis
dalam lembaran kerja.
3. Guru memberi tunjuk ajar kepada murid Nilai:Kerajinan,Yakin
yang lemah.
pada diri sendiri
4. Guru dan murid berbincang jawapan
bersama.
BBB: Lembaran kerja

Penutup 1. Guru bersoal jawab dengan murid untuk KB: Menilai


menilai kefahaman murid tentang
( 3 minit ) Bersoal jawab untuk menilai pengajaran dan pembelajaran hari ini. BCB:Mendapatkan
kefahaman murid. a) Apakah yang anda semua pelajari maklumat

hari ini?
Nilai: yakin pada diri
b) Nyatakan satu contoh ayat tunggal sendiri , bersyukur
dan ayat majmuk.
2. Tepuk galakkan diadakan untuk semua
murid di dalam kelas.
