RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) BAHASA MELAYU
1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tahun : 5 Melur
3. Bilangan Murid : 22 orang
4. Tarikh : 21 Januari 2019
5. Hari : Isnin
6. Masa : 8.10 hingga 9.10 pagi
7. Tema : Pertanian dan Penternakan di Malaysia
8. Tajuk : Haiwan Ternakan Ayam
9. Kemahiran Fokus: Kemahiran Menulis
10. Standard Kandungan
3. 2 Menulis huruf, suku kata, perkataan, frasa dan ayat secara
mekanis dengan betul dan kemas.
11. Standard Pembelajaran
3. 2. 7 Menulis ayat dalam perenggan secara mekanis dalam
bentuk tulisan berangkai
12. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. menulis 2 daripada 3 ayat dalam perenggan secara mekanis
dalam bentuk tulisan berangkai dengan kemas.
ii. menulis jawapan dalam bentuk tulisan berangkai dengan
betul.
13. Sistem Bahasa
Tatabahasa: Sintaksis –ayat
Kosa kata : ekstrak, pepejal
Sebutan dan intonasi
14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
Ilmu: Sains pertanian
Nilai Murni: Bekerjasama, berdikari dan keberanian
Pendidikan Alam Sekitar: mencintai haiwan ternakan
Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar melalui TMK
Kreativiti: Pergerakan kreatif – Imaginasi dan visualisasi,
menghasilkan tulisan berangkai yang kemas
15.Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah
dan Teknik)
KB: menjanakan idea, menghubungkaitkan
KP: verbal-linguistik, interpersonal, muzik, kinestetik
BCB: mencatat nota dan memproses maklumat
Pembelajaran Kontekstual: menghubung kait amalan menjaga
haiwan ternakan dengan baik
Pembelajaran Konstruktivisme
16.Bahan Bantu Mengajar
Bil. Perkara Jumlah
1. Komputer riba 1
2. Projektor LCD 1
3. Pembesar suara 1
4. Lembaran Kerja 22
5. Video 2
6. Lembaran kerja 2 22
Langkah/Masa / Isi Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Catatanatan
Masa dan Pelajaran
Pengurusan Bilik Kebersihan kelas Murid memastikan Peralatan yang
Darjah Persediaan murid bilik darjah dalam sesuai
(2 minit) untuk belajar keadaan kondusif
dan bersih supaya
untuk belajar.
Set induksi Tayangan video Murid ditayangkan BBM
(5 minit) ‘Chicken Dance’ dengan video Tayangan
Soalan yang akan ‘Chicken Dance’. video : chicken
dikemukakan : Murid diminta untuk dance
1. Apakah haiwan menari dengan
yang terdapat iringan muzik. LCD
dalam video Murid dipersoalkan Komputer riba
tersebut? mengenai video Pembesar suara
2. Agaknya apa tersebut.
yang kita akan Guru mengaitkan KB
belajar hari ini? jawapan murid Menghubung
dengan isi kait
Jangkaan pelajaran pada hari
jawapan: tersebut. KP
1. Ayam Kinestatik
2. Mengenai Muzik
ayam Verbal-linguistik
BCB
Memproses
maklumat
TMK: Video
Muzik
videoplayback (49)
(online-video-
cutter.com).mp4
Langkah 1 Petikan teks Aktiviti 1 BBM
(10 minit) ‘Ayam Kampung Murid diminta Buku teks(Ayam
Organik’ membaca petikan Kampung
teks “Ayam Organik)
Bacaan : Kampung Organik” Lembaran kerja
Bacaan mentalis yang terdapat
dalam buku teks, Strategi
Bacaan mekanis muka surat 120 Berpusatkan
secara senyap. Murid dan
Lembaran kerja 1 : Murid dipilih secara Bahan
Jawab soalan rawak untuk
berdasarkan membaca petikan Teknik
petikan teks “Ayam teks tersebut. Perbincangan
kampung organik” Murid diedarkan , bersoal
dengan lembaran jawab, latih
kerja. tubi
Murid diminta KP
menjawab soalan Interpersonal
tersebut dengan Verbal
tulisan berangkai. linguistik
Murid dan guru
bersoal jawab Nilai Murni
mengenai Berdikari
lembaran kerja
tersebut. Pembelajaran
Kontekstual
Menghubung
kait petikan
teks dengan
lembaran
kerja
Penilaian
Objektif (i)
Langkah 2 Lembaran kerja Aktiviti 1 BBB
(18 minit) “Ayam Serama” Murid diedarkan Lembaran Kerja
(tulisan berangkai) dengan lembaran KP
kerja “Ayam Interpersonal
Bacaan
serama”. Verbal
-bacaan mekanis
Murid diminta Linguistik
-bacaan mentalis
membaca teks yang
terdapat dalam BCB
lembaran kerja Mencatat
tersebut secara nota
senyap. Nilai Murni
Murid dipilih secara Berdikari,
rawak untuk Bekerjasama
membaca petikan
tersebut dengan Strategi
sebutan dan Berpusatkan
intonasi yang betul. Murid dan
Guru menunjukkan Bahan
cara untuk menulis
Aktiviti: tulisan berangkai KB
Aktiviti individu dengan kemas dan Menghasilkan
teliti.
Aktiviti 2
Murid diminta untuk Penilaian
menulis perenggan Objektif (i)
yang terdapat
dalam lembaran
kerja dengan tulisan
berangkai.
Langkah 3 Soalan-soalan Aktiviti 1 BBB
(20 minit) berkaitan dengan Murid-murid diberi Lembaran Kerja
petikan teks. soalan berkaitan Tulisan
petikan teks dan Berangkai
diminta untuk
menulis jawapan KP
dalam tulisan Verbal linguistik
berangkai. Interpersonal
Guru memerhati
dan menilai hasil Ciri PA21
kerja murid-murid. Berkomunikasi
Guru membuat secara tulisan
pembetulan serta- dengan
merta jika terdapat berkesan
kesilapan pada
tulisan berangkai
tersebut.
Aktiviti 2
Pengayaan: Pengayaan
Karangan ‘Saya Guru memberi
Seekor Ayam’ karangan yang
dalam tulisan bertajuk ‘Saya
berangkai Seekor Ayam’.
Murid menulis
karangan tersebut
dalam tulisan Penilaian
berangkai Objektif (ii)
berbentuk
perenggan dengan
kemas dan betul.
Pemulihan
Pemulihan Guru memberi
Menulis ayat dalam
tulisan berangkai lembaran kerja
kemudian untuk melatih murid
menggabungkan supaya mahir dalam
ayat dalam bentuk penulisan
perenggan. berangkai.
Murid diminta untuk
menulis tulisan
berangkai dalam
bentuk ayat.
Murid diminta untuk
menggabungkan
ayat-ayat tersebut
dalam bentuk
perenggan.
Penutup Penutup Kognitif Murid dipilih secara BBB
(5 minit) Rumusan isi rawak untuk Projektor LCD
pelajaran soalan. merumuskan isi Skrin
1.Apakah kita pelajaran yang telah Lirik Lagu
belajar hari ini ? dipelajari.
Guru memberikan KB
Jangkaan jawapan kata-kata pujian dan Merumus
1. Ayam hadiah kepada
kampung murid-murid yang Nilai
organik dan menguasai Kasih sayang
ayam kemahiran menulis dan berdikari
serama tulisan berangkai.
Guru menayangkan PAS
Penutup Sosial video “Ayam Mencintai
Pujian dan hadiah Bertelur” bagi
atas usaha dan memberi KP
kejayaan kesimpulan Verbal
terhadap isi Linguistik
pelajaran pada hari
Intrapersonal
ini.
TMK
videoplayback (57).mp4
Lembaran Set Induksi
videoplayback (49) (online-video-cutter.com).mp4
Lembaran Kerja Langkah 1
Lembaran Kerja Langkah 3
Jawab soalan dengan tulisan berangkai
1. Apakah yang dimaksudkan dengan ayam kampung organik?
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
________________________________________________
2. Berapa lamakah ayam kampung organik boleh hidup ?
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
________________________________________________
3. Berapa lamakah ayam kampung organik boleh hidup, jika diternak secara
kurungan?
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
________________________________________________
4. Apakah sifat bagi daging tersebut?
____________________________________________________________
Jawapan:
1) Ayam kampung organik ialah ayam kampung yang diternak dengan cara
semula jadi.
2) Ayam kampung organik boleh hidup antara lapan hingga sepuluh tahun.
3) Ayam kampung organik boleh hidup antara empat hingga lima tahun, jika
diternak secara kurungan.
4) Sifat bagi daging tersebut adalah lembut dan pejal.
Lembaran Kerja Aktiviti Pemulihan
Lembaran Penutup
videoplaybac k (57) .m p4