Anda di halaman 1dari 26

1

ZAINIYAH BINTI MD ZAIN


IPG KBM

Rancangan Pengajaran Harian [RPH]
(Kemahiran Menulis)

Mata Pelajaran: Bahasa Malaysia
Tahun: 4 Kreatif
Bil Murid: 34 orang
Tarikh /Hari: : 24 Oktober 2013 / Khamis
Masa: 8.10 9.10 pagi
Tema : KEMASYARAKATAN
Tajuk : Cerianya Tamanku

STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN
3.3 Membina dan menulis perkataan, frasa
dan ayat dengan betul.

3.3.3 Membina dan menulis jawapan
pemahaman berdasarkan soalan yang
bertumpu dan bercapah dengan betul.

Objektif: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Menulis sekurang-kurangnya tiga jawapan soalan pemahaman bertumpu dan satu
jawapan soalan pemahaman bercapah berdasarkan petikan CerianyaTamanku
dengan betul.
ii. Menulis tiga isi penting petikan Cerianya Tamanku dalam bentuk peta pemikiran.
Sistem Bahasa
Tatabahasa :morfologi - Imbuhan awalan
Kosa kata : Ceria, mengeratkan, silaturahim, dipangkas

Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)

Ilmu : Sivik, Celik Kewangan
Nilai Murni : Bekerjasama, Kebersihan, Prihatin, Patuh
Pendidikan Alam Sekitar : bertanggungjawab terhadap kebersihan diri dan persekitaran
Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Belajar melalui TMK
Kreativtii : Pergerakan kreatif - Imaginasi dan visualisasi , mencipta lirik lagu
Elemen Keusahawanan
EK 5: 5.1 Prinsip tanggungjawab sosial : menjaga persekitaran

Kepelbagain Kaedah dan teknik [Strategi]

KB : menghubung kait dengan pengalaman, sebab akibat menjaga kebersihan taman.
KP : verbal linguistik, intrapersonal dan kinestatik
BCB : mengumpul maklumat dan memproses maklumat tentang petikan dalam bentuk peta
pemikiran
Pembelajaran kontekstual: menghubung kait denganamalan kebersihan dalam kehidupan
seharian.

Bahan Bantu Mengajar

Jenis Bilangan
1 Komputer riba 1
2 LCD 1
2

ZAINIYAH BINTI MD ZAIN
IPG KBM

3 Lirik lagu :Hijau 30
4 Grafik peta pemikiran : Carta pelbagai alir 30
5 Lembaran kerja pemulihan 5
6 Lembaran kerja pengayaan 25

Pengetahuan Sedia Ada : Murid biasa mengamalkan kebersihan diri dalam kehidupan seharian mereka.

Langkah/
Masa

Isi pelajaran Aktiviti PdP Catatan
Induksi
Set
(5 minit)


Soalan:
Apakah jenis-jenis taman yang
anda ketahui?

Cadangan jawapan:
Jenis-jenis taman
1. Taman kanak-kanak
2. Taman burung
3. Taman perumahan

1. Murid bersoal jawab
tentang jenis jenis taman
yang mereka tahu.
BBM
Gambar taman-taman

KB
Menghubung kaiit

BCB
Memproses
maklumat

Pembelajaran
Kontekstual
Menghubungkait kan
dengan pengalaman
dalam kehidupan


Langkah 1
(10 minit)


Petikan Cerianya
Tamanku


Makna perkataan

gotong royong - bekerjasama

dipangkas - dicantas

silaturahim - hubungan
persaudaraan

aedes- nyamuk-denggi


1. Ppetikan Cerianya Tamanku
diedarkan kepada murid.
2. Murid membaca petikan
secara mentalis.
3. Murid mengarisi perkataan
yang tidak difahami dan
mencari makna dengan
merujuk kamus.
4. Murid dan guru berbincang
tentang makna perkataan.
BBM
Petikan cerianya
Tamanku
KB
Menghubung kaiit

BCB
Memproses
maklumat

Pembelajaran
Kontekstual
Menghubungkait kan
dengan
pengalaman
dalam kehidupan

Langkah 2
( 15 minit)

Peta Pemikiran (Peta Pokok)
Isi-isi penting petikan
mengikut urutan
- Hidup gembira dalam
berbilang kaum
- Saling bekerjasama
1. Murid berbincang dalam
kumpulan untuk mencari
isi-isi penting
2. Murid memindahkan isi-isi
penting dalam bentuk peta
pemikiran (peta pokok)
3. Pembentangan kumpulan.

BBB
Petikan
Peta pemikiran

Pendekatan
KB

Teknik
Perbincangan
3

ZAINIYAH BINTI MD ZAIN
IPG KBM

- Mengekalkan
persahabatan

KP
Intrapersonal
Verbal linguistik

Nilai Murni
Kebersihan fizikal
dan mental
Kerjasama
.
Langkah 3
( 25 minit)



Soalan pemahaman: (Soalan
sepenuhnya dalam
lampiran)

Contoh soalan bertumpu
1. Apakah yang telah
dijalankan oleh
penduduk Taman
Muhibah?
Contoh soalan bercapah
2. Mengapa penduduk
Taman Muhibah
berasa gembira?
Cadangan Jawapan:
1. ... bergotong-royong
2. ... kampung bersih dan
kemas.


1. Kertas lembaran kerja
diedarkan kepada
murid.
2. Murid menjawab
soalan pemahaman
berdasarkan petikan
Cerianya tamanku.

Pemulihan

Murid mengisi tempat
kosong menggunakan
perkataan yang diberi
berdasarkan soalan..
( rujuk lampiran )

Pengayaan

1. Murid membina ayat
berdasarkan kosa kata
yang diberi. ( rujuk
lampiran)


BBM
.Lembaran Kerja
Petikan Cerianya
Tamanku

KP
Verbal Linguistik
Intrapersonal


Lembaran kerja
aktiviti pengayaan
dan pemulihan








Penutup
5 minit


Kognitif
Amalan bergotong royong
meningkatkan hubungan
ukhwah dalam kalangan
penduduk taman Ceria.

Sosial
Pujian dan bekerjasama


Guru meminta murid
merumus isi pelajaran.

Guru dan murid bersama-
sama menyanyikan lagu
hijau secara beramai-
ramai.
BBB
LCD
Skrin
Lirik lagu
KB
Merumus
Nilai
Kebersihan
Kesyukuran
Bertanggungjawa
Kerjasama
KP:
Verbal linguistik
Intrapersonal
4

ZAINIYAH BINTI MD ZAIN
IPG KBM



LAMPIRAN 1
Cerianya Tamanku
Pada hujung minggu lepas, penduduk Taman Muhibbah telah mengadakan
gotong-royong yang disertai oleh penduduk pelbagai kaum. Mereka mengadakan
gotong-royong untuk membersihkan kawasan perumahan mereka. Antara alatan yang
digunakan ialah penyapu, parang, kereta sorong, baldi, penyapu lidi, penyapu
longkang, pongkes dan pencakar.
Untuk menjayakan aktiviti gotong-royong tersebut, penduduk kampung telah
sepakat untuk mengadakan kutipan derma. Wang yang diperoleh akan digunakan untuk
membeli peralatan yang diperlukan dan mengadakan jamuan.
Kaum wanita menyediakan makanan dan minuman untuk penduduk kampung
yang bergotong-royong. Mereka menyediakan nasi lemak, kuih-muih dan air sirap.
Anak-anak pula sibuk membantu ibu dan bapa masing-masing. Ada juga yang menarik
dahan-dahan yang dipangkas oleh kaum lelaki.
Kini kawasan taman perumahan mereka kelihatan bersih dan ceria. Tidak ada
lagi sampah-sarap dan tempat air bertakung yang boleh membiakkan nyamuk aedes.
Gotong-royong itu juga dapat mengeratkan silaturahim penduduk kampung yang
selama ini sibuk dengan tugas masing-masing.










5

ZAINIYAH BINTI MD ZAIN
IPG KBM

LAMPIRAN 2

Jawab semua soalan pemahaman di bawah;

1. Apakah yang telah dijalankan oleh penduduk Taman Muhibah?
Penduduk Taman Muhibah telah menjalankan ........................................................
.............................................................................................................................................

2. Siapakah yang menyertai gotong-royong itu?
Gotong-royong itu disertai oleh ................................................................................
.............................................................................................................................................

3. Apakah tujuan kutipan derma?
Tujuan kutipan derma ...............................................................................................
............................................................................................................................................

4. Mengapa gotong-royong diadakan?
Gotong-royong itu diadakan ...............................................................................................
...........................................................................................................................................

5. Mengapa penduduk Taman Muhibah berasa gembira?
Penduduk Taman Muhibbah berasa gembira kerana ....................................................


6

ZAINIYAH BINTI MD ZAIN
IPG KBM

Bahagian Pembangunan Kurikulum
KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIA

7

ZAINIYAH BINTI MD ZAIN
IPG KBM










































Mengajarkan satu standard pembelajaran bagi setiap
tempoh pembelajaran
[ kemahiran bahasa : kemahiran mendengar dan
bertutur, keamhiran membaca dan kemahiran
menulis]
[ aspek seni bahasa dan aspek tatabahasa ]
Contoh
Isnin : mendengar dan bertutur
Selasa : membaca
Rabu : menulis
Khamis : seni bahasa
Jumaat : tatabahasa
Aktiviti pengayaan dan pemulihan tidak ada bagi p dan
p aspek seni bahasa.

8

ZAINIYAH BINTI MD ZAIN
IPG KBM
























































yang sesuai dengan isi
pelajaran dan aktiviti
bagi mencapai objektif
pelajaran.
9

ZAINIYAH BINTI MD ZAIN
IPG KBM








































Tidak perlu menyerapkan semua elemen EKM yang terkandung dalam
pengisian kurikulum pada setiap tempoh pengajaran.
Ilmu dan nilai adalah dua EMK yang mesti diserapkan.
10

ZAINIYAH BINTI MD ZAIN
IPG KBM







11

ZAINIYAH BINTI MD ZAIN
IPG KBM

Bahagian Pembangunan Kurikulum
KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIA
LANCAR
banyak idea
LUWES
JELAS
menghurai idea dengan terperinci dan
sistematik
ASLI
19
boleh
menghasil
idea
baharu
idea boleh
dikembang
dan
dipelbagaikan


12

ZAINIYAH BINTI MD ZAIN
IPG KBM



















NILAI MURNI PENDIDIKAN ALAM SEKITAR
1. Rendah diri
2. Bekerjasama
3. Menghormati alam/bumi
4. Kehidupan seimbang
5. Mementingkan kemampanan ekosisitem
6. Mengekalkan kehidupan dan kepelbagaian hidup
7. Kerosakan minimum
8. Perubahan berterusan
9. Ekonomi bukanlah segalanya
10. Mengiktiraf hak mereka yang belum lahir/generasi akan datang
11. Tanggungjawab setiap individu
12. Kesederhanaan
13. Perlindungan dan pemuliharaan alam sekitar
14. Etika melebihi hukum
15. Mengalami dan menghayati sendiri adalah lebih baik
16. Mencintai persekitaran




13

ZAINIYAH BINTI MD ZAIN
IPG KBM




KONSEP TATABAHASA
Aspek tatabahasa merujuk kepada keupayaan murid menguasai perkara asas dalam pembentukan kata
dan ayat serta menggunakan tatabahasa mengikut cara dan sistem yang betul semasa membina ayat.
Pengajaran dan pembelajaran tatabahasa diberi penekanan melalui penggabungjalinan kemahiran bahasa
dalam pengajaran dan pembelajaran.
[ KBSR tatabahasa diajar secara penyerapan atau sisipan manakala KSSR pula tatabahasa
diajar secara PER SE/ secara langsung ]

Objektif Aspek Tatabahasa adalah untuk memastikan murid mengetahui dan berkeupayaan;
[ TAHAP 1]
i. memahami dan menggunakan kata nama am dan kata nama khas hidup yang merujuk bukan manusia
dan penjodoh bilangan dengan betul mengikut konteks;

ii. memahami dan menggunakan kata ganti nama diri sebagai kata sapaan dengan betul mengikut konteks;

iii. memahami dan menggunakan kata kerja aktif transitif dan tak transitif, pelbagai jenis kata adjektif, kata
hubung gabungan, kata sendi nama dan kata seru dengan betul mengikut konteks;

iv. memahami dan menggunakan kata terbitan awalan beR-, meN-, peN-, teR- dan di- dengan betul
mengikut situasi;

v. memahami dan menggunakan kata ganda penuh sebagai penanda nama haiwan, makna kesamaan atau
keserupaan, dan kata majmuk rangkai kata bebas dengan betul dalam pelbagai konteks;

vi. memahami dan membina ayat tunggal susunan biasa dan ayat majmuk dengan betul dalam pelbagai
situasi; dan

vii. memahami dan membina ayat penyata, ayat tanya dengan kata tanya dan ayat tanya tanpa kata tanya,
ayat seru dan ayat perintah dengan betul dalam pelbagai situasi.

PENDEKATAN PENGAJARAN TATABAHASA
Pendekatan Komunikatif

i. Versi kukuh ( shallow- endCLT : tatabahasa komponen utama- Littlewood, 1992)
ii. Versi lemah (deep-endCLT : kelancaran berkomunikasi fungsi komunikasi task based
Savingnon, Prabu)

Kontekstual degree to which meanings and situations from the world outside the classroom are
present in an instructional approach, method or classroom activity (Shrum & Glisan, 2005 p.41).
Komunikatif : memanipulasikan bentuk-bentuk linguistik secra gramatis dan menggunakan dalam konteks
bermakna bagi tujuan komunikasi autentik.
14

ZAINIYAH BINTI MD ZAIN
IPG KBM




Peraturan untuk mengajarkan tatabahasa (Thornbury, 2000): Pertama, peraturan konteks dan kedua,
peraturan makna. Walaupun sesuatu item linguistik dikeluarkan daripada konteks bagi tujuan menarik
perhatian/memberi kesedaran/pengetahuan kepada murid, item itu perlu diletakkan dalam situasi
konteksnya semula. Tatabahasa diajarkan kepada murid bagi membolehkan murid memahami dan
menghasilakan bahasa yang autentik.
RUMUSAN
Cara terbaik untuk memberikan tumpuan pada bentuk-bentuk linguistik dan menggabungjalinkan bentuk-
bentuk lingustik secara berkesan dengan pendekatan komunikatif (Stern, 1987; Long, 1991; Huangjing
Zhao, 2011).
PRINSIP P & P ASPEK TATABAHASA
i. Menitikberatkan makna dan aspek tatabahasa mengikut konteks berdasarkan teks petikan yang digunakan.
ii. Memulakan proses pengajaran daripada yang mudah kepada lebih kompleks.
iii. Tidak menggalakkan pelajar menghafaz rumus atau hukum bahasa.
iv. Diajarkan secara terancang dalam sesi pengajaran kemahiran bahasa.
v. Perlu banyak latih tubi bagi mengekalkan ingatan dalam bentuk lisan dan tulisan.
vi. Mengajar secara konkrit dengan menggunakan alat bantu mengajar, bahan rangsangan yang menarik dan
berkesan.
vii. Menggunakan pengantaraan deria yang dibantu dengan contoh-contoh dan bentuk simulasi secara
berkesan.
viii. Mengenal pasti struktur isi dengan jelas.
ix. Perancangan yang rapi mesti dibuat terlebih dahulu.
x. Tatabahasa diajar dan digunakan dalam konteks.
xi. Istilah dan fungsi tatabahasa boleh diperkenalkan untuk pengetahuan dan kefahaman.
(BPK , 2010 dan 2012)










15

ZAINIYAH BINTI MD ZAIN
IPG KBM




































16

ZAINIYAH BINTI MD ZAIN
IPG KBM















1. Mata Pelajaran, Kelas dan Masa
2. Tema/Tajuk
3. Standard Pembelajaran (Kod Sahaja)
4. Objektif Pembelajaran
5. Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
6. Elemen Merentas Kurikulum (EMK)
Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan dan TMK merupakan EMK yang diberi penekanan
dalam KSSR.
EMK sedia ada seperti Bahasa, Sains dan Teknologi, Pendidikan Alam Sekitar, Nilai Murni dan
Patriotisme masih diterapkan dalam P&P

7. Bahan Bantu Belajar
8. Penilaian P&P
9. Refleksi :
i. nyatakan bilangan murid yang mencapai objektif P&P
ii. Tindakan susulan (pemulihan, pengukuhan dan pengayaan)
( JNJK, Jun 2010 )
17

ZAINIYAH BINTI MD ZAIN
IPG KBM












RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA
[Rancangan sekolah]
Mata Pelajaran dan Kelas Bahasa Malaysia Tahun 2 Bestari
Tema/Tajuk Kebudayaan - Makanan Kita
Masa 7.30 8.30 pagi
Standard Pembelajaran
(satu standard
pembelajaran sahaja)
1.4.4/ Literasi 3.2
Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
i. Bertutur untuk menyatakan permintaan dengan betul.
ii. Bertutur untuk menyatakan permintaan dengan intonasi yang betul secara
bertatasusila.
iii. Literasi;
Menyebut dan memadankan frasa yang mengandungi suku kata terbuka dan
suku kata tertutup dengan gambar.
Aktiviti
1. Menuturkan ayat-ayat permintaan yang telah didengar daripada dialog.
2. Main peranan sebagai penjual dan pembeli. (Keusahawanan)
3. Berbincang tentang cara yang betul membina ayat permintaan berdasarkan
situasi dan menuturkannya semula.
4. Menulis ayat permintaan berdasarkan gambar, slaid powerpoint atau situasi
pada komputer, papan tulis atau lembaran kerja.
Aktiviti Literasi
1. Menyebut frasa menunjukkan permintaan dengan bimbingan guru.
2. Memadankan frasa menunjukkan permintaan dengan gambar yang sesuai.
EMK
Nilai Murni berbudi bahasa, jujur
Keusahawanan sikap dan pemikiran keusahawanan
TMK belajar melalui TMK
Bahan Bantu Belajar
Radio/komputer, slaid powerpointgambar-gambar tunggal, kad gambar, lembaran
kerja
18

ZAINIYAH BINTI MD ZAIN
IPG KBM

Penilaian Pengajaran dan
Pembelajaran
Murid menuturkan ayat-ayat permintaan berdasarkan gambar situasi atau slaid
powerpoint yang dipaparkan.
Refleksi
30 orang daripada 36 orang murid telah mencapai objektif P&P.
Murid yang belum menguasai akan diberi bimbingan.
Murid yang telah menguasai akan diberi latihan pengayaan.









RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN [ contoh BPK]
Mata pelajaran :Dunia Sains dan Teknologi
Kelas : Tahun 2 Cemerlang
Tajuk : Sains Hayat/Haiwan
Standard Kandungan: Memahami pergerakan haiwan
Standard Pembelajaran:
2.4.1 Menjelaskan cara haiwan bergerak seperti berjalan, merangkak, terbang, berenang,
menjalar, mengengsot, merayap, berlari dan melompat
2.4.3 Menaakul kepentingan pergerakan kepada haiwan
Objektif pembelajaran:
Diakhir pengajaran murid dapat:
1. Membuat pemerhatian cara bergerak 3 jenis haiwan seperti burung, katak dan ikan [ bgm
mentaksir pencapain objektif?]
2. Memadankan nama haiwan dengan cara pergerakannya [2.4.1 menjelaskan bertutur,
memadankan bukan bertutur]
3. Melakonkan pergerakan haiwan iaitu terbang, melompat dan berenang
4. Mengaitkan pergerakan haiwan dengan kehiupan seharian.[2.4.3]
Elemen merentas kurikulum:
TMK: Tayangan Video dan komputer
Bahasa: Penggunaan ayat Bahasa Malaysia dengan betul
EMK:EK 1: EK 1.2, EK 1.4,EK 1.6, EK 1.10
EK 2: EK 2.1,EK 2.2, EK 2.4, EK 2.7

19

ZAINIYAH BINTI MD ZAIN
IPG KBM

Bahan Bantu Belajar:
Kad perkataan
Haiwan di sekitar sekolah
Gambar haiwan
Video pergerakan haiwan
Video pergerakan kenderaan.














Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:

Fokus/Fasa Organisasi/Aktiviti Catatan/Komunikasi
Orientasi
Set Induksi
(5 minit)
Murid menyanyikan lagu Katak Si Katak
Lompat beramai-ramai

Pencetusan Idea
(15 minit)
Murid dibahagikan kepada 3 kumpulan: A, B
dan C
Murid keluar dari bilik darjah mengikut
kumpulan untuk membuat pemerhatian
tentang pergerakan haiwan yang terbang,
melompat dan berenang di persekitaran
sekolah dengan bimbingan guru
Murid memberi reaksi segera untuk menyebut
nama haiwan yang ditemui dan menceritakan
cara pergerakannya.

EMK: EK1- EK 1.2

EMK: EK2- EK 2.1

EMK: EK1- EK 1.6

Murid kumpulan A: Burung
terbang
Murid kumpulan B: Katak
melompat
Murid kumpulan C: Ikan
berenang
20

ZAINIYAH BINTI MD ZAIN
IPG KBM

Menjana Idea
(20 minit)
Guru menyediakan kad perkataan pergerakan
haiwan seperti terbang, melompat dan
berenang.
Murid dikehendaki memadankan kad
perkataan pergerakan haiwan dengan gambar
yang diberikanGuru menyoal murid tentang
cara pergerakan haiwan.

EMK: EK2- EK 2.4
Contoh soalan:
Bagaimanakah burung bergerak?

Bagaimanakah katak bergerak?

Bagaimanakah ikan bergerak?

Penstrukturan
semula idea
(15 minit)
Murid melihat tayangan video sambil
menganalisis pemerhatian secara kritis dan
kreatif
Video 1: pergerakan burung
Video 2: pergerakan katak
Video 3: pergerakan ikan
EMK: EK2- EK 2.2
Tayangan Video pergerakan
haiwan ditayangkan.

Pentaksiran Murid menjawab lembaran kerja
Aktiviti Pemulihan Murid melakonkan pergerakan burung, katak
dan ikan dalam kumpulan
EMK: EK1- EK1.10
Aktiviti Pengayaan Murid melihat video pergerakan kenderaan
seperti kapal terbang, kapal selam.
Murid mengaitkan pergerakan burung, katak
dan ikan dengan pergerakan kenderaan

EMK: EK1- EK1.4
EMK: EK2- EK2.7
21

ZAINIYAH BINTI MD ZAIN
IPG KBM

Refleksi
(5 minit)
Semua murid dapat mengikuti setiap langkah
pembelajaran yang diikuti
Murid sangat seronok dan kreatif ketika
melakonkan pergerakan haiwan

NOTA:
Contoh Modul Dunia Sains dan Teknologi ini menerapkan elemen keusahawanan dengan
Pendekatan Penyebatian. Proses p&p yang dicadangkan adalah secara terus membincangkan
hal-hal yang berkaitan dengan elemen keusahawanan dari mula aktiviti-aktiviti p&psehingga ke
akhir proses pengajaran dan pembelajaran.

Dalam aktiviti p&p 1: Elemen yang diterapkan ialah elemen keusahawanan EK1.2 (Peka kepada
peluang - suka mengambil tahu) dalam aktiviti p&p 2, murid diminta bersoal jawab untuk menyatakan
nama-nama haiwan yang dilihat semasa proses pemerhatian bersama-sama guru di sekitar sekolah.

Seterusnya, elemen keusahawanan EK 2.1 ( Memerhati persekitaran dengan sengaja dan
bertujuan) dimana murid membuat pemerhatian sifat dan cara-cara haiwan bergerak.

Elemen EK 1.6 (Keinginan kepada maklumbalas segera) dimana murid memberi reaksi segera
apabila diminta menceritakan haiwan-haiwan dan cara pergerakan haiwan tersebut.

Elemen EK 2.4 ( Memilih idea terbaik daripada banyak idea) dimana murid berupaya membuat
penilaian terhadap idea semasa aktiviti memadankan haiwan dengan pergerakan haiwan dengan
betul.

Elemen EK 2.2 (Menganalisis pemerhatian secara kritis dan kreatif ) dimana murid boleh
menyatakan kebaikan/keburukan sesuatu pergerakan dan boleh membuat penilaian semasa
menonton tayangan video yang ditunjukkan oleh guru

Elemen EK 1.10 ( Berorientasikan pencapaian) dimana murid berusaha mencapai objektif dan
menyiapkan tugasan melakonkan pergerakan haiwan dalam masa yang ditetapkan.
EK1.4 ( Daya kreativiti dan inovasi - boleh memberi banyak idea) dimana murid menonton
tayangan video pergerakan kenderaan dan mengaitkan dengan pergerakan haiwan yang telah
mereka perhatikan dan lakonkan.

EK 2.7 ( Melaksanakan idea dalam bentuk produk teknologi abstrak atau konkrit) di mana murid
22

ZAINIYAH BINTI MD ZAIN
IPG KBM

boleh mengaplikasi ilmu/teknologi untuk merealisasikan idea yang telah dipilih. Dalam aktiviti
mengaitkan tayangan video kenderaan dengan pergerakan haiwan , murid diberi peluang berfikir
secara kritis tentang cara pergerakan haiwan dengan pergerakan dan bentuk kenderaan-kenderaan
yang mereka tonton.








INDIKATOR PENERAPAN ELEMEN KEUAHAWANAN
Proses penerapan elemen keusahawanan merupakan satu proses yang perlu dilaksanakan secara
berterusan. Dalam tempoh-tempoh tertentu, perubahan tingkah laku dalam diri murid sudah boleh dilihat
menggunakan indikator-indikator tertentu berdasarkan jenis elemen yang diterapkan oleh guru di dalam
proses pengajaran dan pembelajaran. Buku Panduan ini menyenaraikan indikator yang boleh diguna
pakai oleh guru sebagai alat penentu ukur keberkesanan penerapan elemen tersebut.
EK1- Mengamalkan sikap keusahawanan
EK Amalan yang diterapkan ialah: Indikator yang boleh diukur, murid
1.1 Bertanggungjawab terhadap
keputusan
- menepati masa yang ditetapkan.
- menyiapkan tugasan sehingga selesai.

1.2 Peka kepada peluang - suka mengambil tahu.
- mengambil berat terhadap perubahan persekitaran.
- tahu menggunakan sumber/ruang.
1.3 Berani mengambil risiko - lebih berhati-hati untuk bertindak.
- menyenaraikan kesan dan akibat.
- sedia menerima teguran.
1.4 Daya kreativiti dan inovasi - suka memerhati persekitaran dengan sengaja dan
bertujuan.
- boleh memberi banyak idea.
- boleh menilai idea untuk memilih idea yang terbaik.
- boleh mencipta/mereka cipta sesuatu.
23

ZAINIYAH BINTI MD ZAIN
IPG KBM

1.5 Fleksibiliti - boleh menyesuaikan diri dalam apa juga situasi.
- boleh mengadaptasi mengikut persekitaran.
- boleh menimbang pandangan rakan.
- bersedia mendengar dan didengar.
1.6 Keinginan kepada maklum balas
segera
- Murid memberi reaksi segera apabila diminta.
1.7 Berorientasikan masa depan - boleh berimaginasi terhadap sesuatu yang belum
berlaku.
- boleh menyenaraikan kesan dan akibat terhadap
sesuatu tindakan.
- boleh menjangkakan sesuatu.
- boleh membuat perancangan.
1.8 Kesanggupan belajar daripada
kesilapan
- bersedia menerima teguran/pandangan orang lain.
- bersedia mengubah tindakan/keputusan yang silap.
1.9 Berkeupayaan memimpin - boleh bekerjasama dalam kumpulan.
- boleh bertolak ansur.
- boleh berkongsi pendapat.
- boleh meneraju/memimpin.
1.10 Berorientasikan pencapaian - tahu matlamat/objektif tindakan.
- berusaha untuk mencapai objektif.
- menyiapkan tugasan dalam masa yang diberikan.
1.11 Berdaya tahan - tidak mudah berputus asa.
- sanggup menerima kritikan.
- menyelesaikan tugasan walaupun terdapat
halangan.
- sabar dengan tugasan yang berat.
1.12 Bertoleransi terhadap
ketidaktentuan yang tinggi
- sentiasa bersedia untuk bertindak dengan apa juga
perubahan.
- mengambil tindakan yang sesuai dengan keperluan
persekitaran.
- sedia berunding dengan rakan-rakan pada bila-bila
masa.
1.13 Daya ketabahan yang tinggi - menerima teguran/pandangan orang lain.
- meneruskan sesuatu tindakan sehingga berjaya.
1.14 Boleh membina jaringan sosial - boleh berkomunikasi dengan baik.
- mesra dengan semua orang.
- boleh mengekalkan hubungan baik.
24

ZAINIYAH BINTI MD ZAIN
IPG KBM

EK2- Mengamalkan cara berfikir ke arah keusahawanan dalam situasi yang
diperlukan
EK Amalan yang diterapkan ialah: Indikator yang boleh diukur, murid
2.1 Memerhati persekitaran dengan
sengaja dan bertujuan
- boleh menyenaraikan/mengumpul maklumat.
- boleh mendapatkan maklumat daripada mana-
mana sumber.
2.2 Menganalisis pemerhatian secara
kritis dan kreatif
- boleh menyatakan kebaikan/keburukan sesuatu
perkara.
- boleh membuat penilaian.
2.3 Menghasilkan idea dari
pemerhatian
- boleh mengemukakan/mencadangkan idea
baru/alternatif berasaskan maklumat.
2.4 Memilih idea terbaik daripada
banyak idea
- boleh membuat penilaian terhadap idea
2.5 Menambahbaik idea yang dipilih
(inovasi)
- boleh mencadangkan cara/teknik/strategi/
idea/kaedah yang lebih baik.
2.6 Menilai idea secara kritis dalam
konteks
- boleh memodifikasi/mengubahsuai/ menambahbaik
idea mengikut situasi/ keperluan.
2.7 Melaksanakan idea dalam bentuk
produk teknologi abstrak atau
konkrit
- boleh mengaplikasi ilmu/teknologi untuk
merealisasikan idea yang telah dipilih.
2.8 Menyesuaikan idea baharu
dengan keperluan masyarakat dan
persekitaran
- boleh menghasilkan sesuatu yang boleh digunakan
oleh orang ramai.
- boleh memodifikasi idea untuk disesuaikan dengan
keperluan/kehendak semasa.
2.9 Meneruskan peningkatan kualiti
idea
- boleh membuat penambahbaikan secara
berterusan terhadap idea asal.
- berupaya mencari idea baharu.
- berupaya membuat penyelidikan.

EK3- Mengamalkan cara-cara pengurusan asas jual beli yang mudah
EK Amalan yang diterapkan ialah: Indikator yang boleh diukur, murid
3.1 Merancang sesuatu projek dengan
teliti
- boleh mengumpulkan maklumat.
- boleh menyenaraikan langkah-langkah kerja.
25

ZAINIYAH BINTI MD ZAIN
IPG KBM

3.2 Melaksana projek mengikut
langkah-langkah yang telah
disediakan
- berupaya menjalankan tugasan mengikut
perancangan.
3.3 Memantau projek - akan memastikan kualiti tugasan/projek di tahap
yang tinggi.
3.4 Menilai pelaksanaan projek - boleh menyenaraikan
kesan/faedah/kelemahan/kekuatan projek.
- boleh membuat keputusan.
- boleh mengambil tindakan susulan.







EK4- Menghasilkan produk berasaskan pengetahuan serta kemahiran teknologi dan
vokasional
EK Amalan yang diterapkan ialah: Indikator yang boleh diukur, murid
4.1 Menghasilkan produk berasaskan
pengetahuan serta kemahiran
teknologi dan vokasional
- boleh menggunakan pengetahuan/teknologi yang
dipelajari untuk melaksanakan sesuatu idea hingga
terhasilnya sesuatu produk.
- boleh menghasilkan sesuatu produk berdasarkan
kemahiran yang dimiliki.
- boleh merekacipta suatu produk.
- boleh menukar idea asal kepada idea
komersial/mengkomersialkan idea.
4.2 Menggunakan teknologi berlainan
untuk menghasilkan produk yang
sama
- boleh mencadangkan teknologi lain untuk
menghasilkan produk yang sama.
- boleh melakarkan reka bentuk proses penghasilan
produk menggunakan teknologi yang berlainan.
4.3 Menggunakan sumber yang
pelbagai/sumber alternatif/sumber
kitar semula
- boleh mencadangkan sumber alternatif/bahan kitar
semula untuk menghasilkan sesuatu produk.
- boleh menggunakan sumber alternatif/bahan kitar
semula untuk menghasilkan sesuatu produk.
26

ZAINIYAH BINTI MD ZAIN
IPG KBM

EK5- Mengamalkan nilai moral dan etika yang baik dalam konteks keusahawanan
EK Amalan yang diterapkan ialah: Indikator yang boleh diukur, murid
5.1 Prinsip Tanggungjawab sosial - menjaga kebersihan sekolah/bilik darjah.
- menjaga kesejahteraan bilik darjah/sekolah.
- mengelak perselisihan faham/salah sangka/buruk
sangka.
5.2 Prinsip Keadilan - mengikut giliran/beratur.
- tidak mengambil hak/barang rakan.
- membahagikan tugasan sama rata.
5.3 Prinsip Hak Manusia - menyayangi dan menjaga barang sendiri/rakan
sekelas.
- tidak mengambil barang rakan lain tanpa izin.
5.4 Prinsip Autonomi - menghormati rakan berlainan bangsa dan agama.
5.5 Prinsip Ketelusan - menyatakan/menyampaikan maklumat dengan
betul/jelas.
- tidak berselindung.
