Anda di halaman 1dari 12

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 4

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

2. Tahun : 4 Cerdik

3. Bilangan Murid : 30 orang

4. Tarikh : 6 Februari 2023

5. Hari : Isnin

6. Masa : 9.30 pagi hingga 10.30 pagi

7. Tema : Tema 4 – Kebudayaan, Kesenian Dan Estetika

8. Unit : Unit 11 – Indah Seni Sepanjang Zaman

9. Tajuk : Cerita Rakyat

10. Kemahiran Fokus : Kemahiran mendengar dan bertutur

11. Standard Kandungan

1.1 Mendengar dan memberikan respons semasa berkomunikasi dalam situasi formal dan tidak
formal.

12. Standard Pembelajaran


1.1.2. Mendengar, memahami dan memberikan respons terhadap ujaran yang terdapat dalam
situasi tidak formal.

13. Objektif Pembelajaran

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

i. Mendengar dan memberikan respons terhadap arahan dan soalan guru.

ii. Membina ayat tanya menggunakan kata tanya yang betul.

14. Sistem Bahasa

● Sebutan dan intonasi: Jelas, betul dan tepat berdasarkan keadaan


15. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)

● Nilai Murni: Bekerjasama, kerajinan dan rasional

● EK1 – 1.1 Bertanggungjawab terhadap keputusan.

EK1 – 1.4 Daya kreativiti dan inovasi.

EK1 – 1.6 Keinginan kepada maklum balas segera.

16. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)

● Kemahiran Berfikir: menghubungkait pengalaman, menjana idea, mengenal pasti,


merumus

● Didik Hibur: permainan

● Strategi: Berpusatkan murid

● Teknik: Soal jawab, sumbang saran dan perbincangan

● Belajar Cara Belajar: memproses maklumat dalam teks.

● Kecerdasan Pelbagai: Interpersonal, Verbal Linguistik

● Penekanan 5P: penggabungjalinan, pengukuhan dan pengayaan

17. Kemahiran Insaniah:

● Pemikiran kritis dan kemahiran menyelesaikan masalah

● kemahiran kerja berpasukan

● Kemahiran berkomunikasi

18. Pedagogi Masa Kini (PMK):

● Komunikasi dan kolaboratif

● Kemahiran Berfikiran Aras Tinggi (KBAT)


19. Bahan Bantu Mengajar (BBM)

Bil Jenis Jumlah

1. Komputer riba 1
2. LCD 1
3. Dialog Semutar Datuk – Buku teks halaman 73 30
4. Kertas mahjong 2
5. Pen Marker 2
6. Hadiah 1

7. Pembesar Suara 1

8. Kain penutup mata 1

9. pembaris 1

20. Pengetahuan Sedia Ada

Murid pernah mendengar atau membaca cerita rakyat.


Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran

● Aktiviti “Jom BBM


1. Guru menanyakan khabar
Bisik-Bisik”
Set Induksi murid dan keadaan murid.
● Tayangan ● Komputer Riba
(5 minit)
Gambar 2. Guru meminta murid- ● LCD
murid untuk menyusun
● Pembesar suara
meja ketepi kelas terlebih
dahulu.
Strategi:
3. Guru memberi arahan
Contoh soalan: tentang aktiviti “Jom Bisik-
● Berpusatkan murid
Bisik.”

Jangkaan Jawapan: 4. Semua murid perlu


Teknik
beratur dalam tiga
barisan.
● Soal jawab
5. Guru membisikkan ayat
pembelit lidah kepada Kecerdasan Pelbagai
murid yang pertama
setiap kumpulan dan ● Interpersonal
murid tersebut perlu
● Verbal linguistik
menghantar mesej
kepada orang seterusnya
dalam keadaan berbisik Nilai Murni
sehingga sampai kepada
rakan yang berada di ● Bekerjasama
hujung barisan.
● Rasional
6. Guru menjalankan aktiviti
“Jom bisik-bisik” sambil
Kemahiran berfikir
memasang muzik yang
kuat. Kumpulan yang
● Mengenal pasti
selesai paling cepat, perlu
duduk. ● Menghubungkait
pengalaman
7. Guru kemudiannya
menunjukkan gambar-
Sistem Bahasa
gambar Buku Cerita
Rakyat.
● Sebutan dan
8. Guru menanyakan soalan intonasi
kepada murid-murid dan Kemahiran Insaniah:
mengaitkan dengan tajuk
pembelajaran hari itu. ● Pemikiran kritis dan
kemahiran
menyelesaikan
masalah

Pedagogi Masa Kini


(PMK):

● Kemahiran
Berfikiran Aras
Tinggi (KBAT)
Soalan-soalan:
1. Adakah kamu
semua pernah membaca
buku cerita?

2. Namakan satu
tajuk buku cerita yang
pernah kamu baca.

3. Apakah jenis cerita


yang cikgu telah
paparkan?

[ Jawapan yang
munasabah ]

Langkah 1 ● Menonton video 1. Guru menayangkan BBM


cerita rakyat. video “Arnab dan
(7 Minit) “Arnab dan Kura- Kura-kura.” ● Komputer riba
kura.” ● LCD
● Menyanyikan lagu 2. Guru menanyakan soalan ● Pembesar suara
kanak-kanak “nenek kepada murid.
si bongkok tiga” Kemahiran Berfikir
3. Murid menjawab soalan di
bawah bimbingan guru. ● Menjana idea
Soalan – soalan:
4. Guru menanyakan ● Mengenal pasti

1. Siapakah yang kepada murid sekiranya

memenangi perlumbaan mereka pernah


Kecerdasan Pelbagai
tadi? mendengar lagu “nenek si
bongkok tiga”.
● Interpersonal
2. Apakah yang akan 5. Guru memainkan lagu kali
● Verbal Linguistik
berlaku sekiranya arnab pertama untuk meminta
tidak tidur? murid mendengar lagu Teknik
tersebut terlebih dahulu. ● Penyelesaian
3. Apakah pengajaran masalah
6. Guru memainkan lagu kali
yang boleh diperoleh
kedua untuk menyanyi
daripada cerita rakyat Sistem Bahasa
bersama murid-murid.
itu? ● Sebutan dan
intonasi
4. Apakah kata tanya
yang boleh dikesan Didik Hibur
dalam cerita rakyat • muzik
tadi?
Belajar Cara Belajar
5. Apakah kata tanya ● mengumpul
yang kamu tahu? maklumat dan
memproses
maklumat dalam
Jangkaan Jawapan:
video
1. Kura-kura

2. Arnab akan menang Keusahawanan


● EK 1: 1.4 Daya
3. Kita tidak boleh
kreativiti dan
memandang rendah
inovasi: memerhati
kepada orang lain.
dengan bertujuan
4. Jawapan yang dan menghasilkan
munasabah. banyak idea.
● EK 1:1.8
5. Siapakah, Apakah, Di
Kesanggupan
manakah, Bilakah,
belajar daripada
Mengapakah,
kesilapan
Berapakah,
● Pemikiran kritis dan
Bagaimana, Adakah.
kemahiran
[ Jawapan lain yang menyelesaikan
munasabah ] masalah
● Kemahiran
berkomunikasi

Pedagogi Masa
Kini (PMK):
● Komunikasi dan
kolaboratif
● Kemahiran
Berfikiran Aras
Tinggi (KBAT)

Penilaian objektif (1)


1. Murid mendengar BBM
● Permainan nenek si arahan daripada guru.
Langkah 2
bongkok tiga ● Kain penutup mata
2. Guru meminta murid untuk
● Pembaris
(8 minit) membuat satu bulatan
besar.
Kecerdasan Pelbagai
3. Guru menggunakan “roda
nama” untuk mencabut ● Interpersonal
satu nama secara rawak
● Verbal Linguistik
untuk menjadi nenek.

4. Murid yang terpilih untuk


Kemahiran Berfikir
menjadi nenek duduk di
tengah bulatan untuk
● Menjana idea
mencari mangsa.
● Mengenal pasti
5. Murid berjalan mengelilingi
bulatan sambil
menyanyikan lagu nenek Sistem Bahasa
si bongkok tiga.

6. Murid yang dijumpai oleh ● Sebutan dan

nenek perlu membina intonasi

soalan menggunakan kata


tanya dalam 30 saat dan Strategi:

menjadi nenek ● Berpusatkan murid

seterusnya.
Teknik
7. Sekiranya murid tersebut
● Perbincangan
dapat membina soalan
dalam masa yang
ditetapkan, murid lain tidak
Elemen
boleh bergerak apabila
Keusahawanan
lagu berhenti dinyanyikan.
● EK 1:1.14 Boleh
8. Sekiranya murid tidak membina jaringan
dapat membina soalan sosial.
dalam masa yang ● EK 1: 1.4 Daya
ditetapkan, murid lain kreativiti dan
dapat melarikan diri inovasi: memerhati
daripada nenek selepas dengan bertujuan
lagu berhenti dinyanyikan. dan menghasilkan
banyak idea.
● EK 1:1.8
9. Permainan diulang
Kesanggupan
sehingga masa tamat.
belajar daripada
kesilapan

Nilai Murni

● Kejujuran
● Bekerjasama

Belajar Cara Belajar


● mengumpul
maklumat dan
memproses
maklumat dalam
teks

Kemahiran Insaniah:

● Pemikiran kritis dan


kemahiran
menyelesaikan
masalah
● kemahiran kerja
berpasukan
● Kemahiran
berkomunikasi

Pedagogi Masa Kini


(PMK):

● Komunikasi dan
kolaboratif
● Kemahiran
Berfikiran Aras
Tinggi (KBAT)

Penilaian Objektif (2)


Langkah 3 Pengayaan BBM
1. Guru membahagi murid
● Buku teks halaman
(8 minit) kepada 2 kumpulan dan
73 - Dialog ● Buku teks halaman
mengedarkan satu kertas
Semutar Datuk 73 - Dialog
mahjong dan satu
Semutar Datuk
2. Guru meminta murid
untuk mendengar dengan
Kemahiran Berfikir
teliti terhadap dialog yang
akan dibacakan oleh
● Menjana idea
guru.
● Mengenal pasti
3. Murid mendengar dialog
yang dibaca oleh guru.
Strategi:
4. Guru meminta murid
untuk menyenaraikan ● Berpusatkan murid
kata tanya yang ada
dalam dialog.
Teknik
5. Guru meminta murid ● Perbincangan
untuk membuat ● Penyelesaian
perbincangan untuk masalah
membuat soalan tentang
Nilai Murni
cerita Arnab dan kura-
kura untuk disoal kepada ● Rasional

kumpulan lain. ● Bekerjasama

6. Kumpulan memberikan Elemen


soalan secara bergilir. Keusahawanan

7. Murid menjawab soalan- ● EK 1:1.8


soalan di bawah Kesanggupan belajar
bimbingan guru. daripada kesilapan.

8. Kumpulan yang ● EK 1: 1.4 Daya


memberikan jawapan kreativiti dan inovasi:
yang paling tepat dan memerhati dengan
pantas akan diberikan bertujuan dan
hadiah. menghasilkan banyak
idea.

● EK 1:1.14 Boleh
membina jaringan
sosial.
Kemahiran Insaniah:

● Pemikiran kritis dan


kemahiran
menyelesaikan
masalah

● kemahiran kerja
berpasukan

● Kemahiran
berkomunikasi

Pedagogi Masa Kini


(PMK):

● Komunikasi dan
kolaboratif

● Kemahiran
Berfikiran Aras Tinggi
(KBAT)
Kognitif 1. Isi pelajaran
dirumuskan oleh Strategi
Penutup
● Merumus isi guru kepada murid- ● Berpusatkan
(2 minit) pelajaran. murid. murid

2. Murid diucapkan Kemahiran Berfikir


Sosial terima kasih oleh ● Merumus
● Pujian dan guru atas
tepukan atas kerjasama.
usaha dan Nilai Murni:
kejayaan 3. Guru memberi pujian
● Bekerjasama
atas sikap murid yang
bekerjasama semasa
Kecerdasan Pelbagai
aktiviti berkumpulan.

● Verbal linguistik

● Intrapersonal

21. Refleksi
