Anda di halaman 1dari 15

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 4 Viva
3. Bilangan Murid : 39 orang
4. Tarikh : 19 Jun 2019
5. Hari : Rabu
6. Masa : 7.30 pagi -8.30 pagi
7. Tema : Kenali Warisan Bangsa
8. Tajuk : Pakaian Warisan Kita

9. Kemahiran Fokus : Kemahiran menulis

10. Standard Kandungan


3.8 Mengedit dan memurnikan hasil penulisan dengan betul.

11. Standard Pembelajaran


3.8.2 Mengedit dan memurnikan hasil penulisan daripada aspek ejaan dan tanda
baca.

12. Objektif Pembelajaran


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat :
i. Menyatakan tujuh daripada sepuluh kesalahan ejaan dan tanda baca dengan
betul dalam satu perenggan teks bertajuk ‘Tanjak, Tengkolok atau Destar’
ii. Membetulkan kesalahan ejaan dan tanda baca yang terdapat dalam satu
perenggan teks yang bertajuk ‘Kebaya di Malaysia’

13. Sistem Bahasa


 Kosa kata: tanjak, rekabentuk, tradisional
 Sistem ejaan – ejaan dan tanda baca

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


 Ilmu: Sejarah
 Nilai Murni: Patriotisme
 Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar melalui TMK
 Elemen Keusahawanan:
EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi: memerhati dengan bertujuan dan
menghasilkan banyak idea
EK 1: 1.14 Boleh membina jaringan sosial : Boleh berkomunikasi dengan baik
15. Amalan Pedagogi Masa Kini:
• PAK 21

16. Kemahiran Insaniah:


• Kemahiran komunikasi
• Kerja berpasukan
17. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
 Kemahiran Berfikir : menjana idea, menghubungkait, mengecam, merumus
 Kecerdasan Pelbagai : verbal linguistik, kinestetik, interpersonal dan
intrapersonal
 Belajar Cara Belajar : memproses maklumat, bacaan imbasan
 Pembelajaran Konstruktivisme

18. Bahan Bantu Mengajar

Bil. Perkara Jumlah


1 Komputer riba 1
2 Sampul surat 10
3 Teks “Tanjak, Tengkolok atau Destar” 5
4 Teks “Kebaya di Malaysia” 5
Lembaran kerja:
5 Pengayaan 30
Pemulihan 5
Kad merah
6 10
Kad hijau

19. Pengetahuan Sedia Ada


1. Murid mengetahui aspek tanda baca dan ejaan dalam penulisan.

Langkah / Aktiviti Pengajaran dan


Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
Pengurusan  Kebersihan kelas  Murid memastikan Peralatan yang
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
Bilik Darjah kelas bersih dan sesuai
 Persediaan murid
(2 minit) mereka bersedia untuk
untuk belajar
belajar
Set Induksi Puzzle gambar tanjak  Murid dibahagikan BBM
(5 minit) dan baju kebaya kepada lima kumpulan -Puzzle
Rujuk lampiran 1  Setiap kumpulan
Strategi
diedarkan satu sampul
surat yang -Pembelajaran
mengandungi kepingan Konstruktivisme
puzzle.
Teknik
 murid menyelesaikan
-Soal jawab
’puzzle’ mengikut
kumpulan masing- KB
masing.
-menghubungkait
 Murid bersoal jawab
BCB
dengan guru tentang
gambar yang dilihat -Memproses
pada puzzle maklumat
 Murid dibimbing oleh
KP
guru untuk
menghubungkaitkan -Verbal linguistik

jawapan dengan tajuk -interpersonal


pelajaran hari ini.
-intrapersonal

Nilai

-Patriotisme

-Kerjasama

PAK21

Soalan guru : -Jigsaw puzzle

1.Apakah nama rajah .

yang kamu peroleh?


Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
2. Bilakah
kebiasaannya tanjak
ini di pakai?

Jangkaan jawapan:

1.Tanjak dan Kebaya

2.Tanjak dipakai oleh


rakyat zaman dahulu
dan dipakai oleh
pembesar atau raja
semasa majlis
tertentu. Kebaya
dipakai di majlis-majlis
rasmi atau majlis
keramaian.(Mana-
mana jawapan yang
munasabah)
Langkah 1 Petikan bertajuk :  Murid diedarkan BBM:
(15 minit) ‘Tanjak, Tengkolok petikan bertajuk Tanjak,
- Kertas cardboard
atau Destar’ Tengkolok atau Destar’
- Sampul surat
Rujuk lampiran 2 atau  Murid mengenal pasti
- Teks ’Tanjak,
buku teks muka surat dan menggariskan
90 Tengkolok atau
kesalahan ejaan dan
tanda baca dalam Destar’

petikan tersebut. Strategi


Contoh kesalahan
ejaan dan tanda  Murid menulis semula -Pembelajaran
baca: perkataan yang betul di Koperatif
i. cantek ruangan yang telah
Teknik
ii.sileh disediakan.
 Murid dan guru -Pebincangan
iii. kesultanan melayu
melaka berbincang mengenai
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
iv. berkaitrapat kesalahan ejaan dan KB
tanda baca yang
-menganalisis
 Kad hijau = ejaan terdapat dalam petikan
sambil mengenal pasti -mengecam
 Kad merah = tanda
baca aspek kesalahan dalam BCB
petikan dengan
-Memproses
mengangkat kad traffic
maklumat
light.
Nilai

-Patriotisme

-Kerjasama

PAK21

-Traffic Light
Langkah 2 Teks bertajuk  Setiap kumpulan BBB
(25 minit) ‘Kebaya di Malaysia’ diedarkan satu teks  Teks
Rujuk lampiran 3 tentang ‘Kebaya di ‘Pengalaman
Malaysia. Melancong’
 Setiap kumpulan diminta  Kertas mahjung
untuk mengesan dan  Pen marker
membetulkan kesalahan STRATEGI
yang terdapat dalam satu - Pembelajaran
perenggan daripada teks koperatif
tersebut. TEKNIK
 Setiap kumpulan - Perbincangan
menulis semula teks KB
tersebut dengan jawapan - Menganalisis
yang betul dalam kertas KP
mahjung. - Verbal-
 Wakil kumpulan Linguistik
ditugaskan untuk - Kinestetik
membentangkan hasil - Intrapersonal
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
jawapan yang - Interpersonal
dibincangkan. PAK21
 Setiap ahli kumpulan - Gallery Walk
akan melihat hasil NILAI
jawapan, daripada - Kerjasama
kumpulan kumpulan lain
secara gallery walk..
Langkah 3 Lembaran kerja  Murid menjawab tiga BBB
-Lembaran kerja
(10 minit) soalan bertumpu dan satu
Rujuk lampiran 3 -Latihan
soalan bercapah Pengayaan
-Latihan
berdasarkan teks ‘Kebaya Pemulihan
di Malaysia’.
TEKNIK
- Latih tubi
Pengayaan
KP
 Murid diminta untuk -Intrapersonal
mengenal pasti dan
NILAI
membetulkan kesalahan - Kerjasama
ejaan dan tanda baca
yang terdapat dalam teks
‘Kebaya di Malaysia’
 Kemudian, murid
dikehendaki menyalin
semula penulisan tersebut
dalam buku tulis.

Pemulihan
 Murid diberikan beberapa
ayat yang mempunyai
kesalahan ejaan dan tanda
baca.
 Murid diminta mengenal
pasti dan membetulkan
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
kesalahan yang ditanda.

Penutup Kognitif  Murid menyatakan KB


(5 minit) Rumusan isi pelajaran Menyatakan dua aspek -Merumus
-Menyatakan dua kesalahan yang
aspek kesalahan ditemui dalam KP
yang ditemui dalam penulisan. -Verbal-linguistik
penulisan.  Menyatakan nilai -Intrapersonal
i.ejaan murni yang didapati
ii. tanda sepanjang proses NILAI
baca pengajaran dan -Patriotisme
pembelajaran. -Kerjasama
-Menyatakan nilainilai  Guru memberikan
Murni pujian atas sikap
murid yang memberi
Sosial kerjasama dalam
-Pujian atas usaha aktiviti pengajaran.
dan kerjasama.
Refleksi

Pengaplikasian kepelbagaian jenis bahan baik bahan maujud mahupun bahan multimedia
merupakan salah satu contoh kaedah pengajaran yang dapat menarik minat dan fokus murid untuk
terus kekal dalam mengikuti proses pengajaran dan pembelajaran (PdP) yang dilakukan. Menerusi
rancangan pengajaran yang dirancangkan ini, saya dapat mengaplikasikan penggunaan pelbagai
kaedah dan teknik pengajaran yang khususnya berpusatkan murid dan pengaplikasian
pembelajaran abad ke-21. Penggunaan bahan seperti ini memudahkan proses PdP dijalankan
dengan lancar kerana setiap murid mempunyai peranan dan mereka menceburkan diri secara aktif
dalam aktiviti yang dirancangkan. Saya juga berasa sangat seronok dan bangga kerana murid
masih dapat mengenal pasti pakaian-pakaian tradisional bangsa Melayu walaupun telah
diiperkenalkan sejak zaman dahulu lagi. Hal ini menunjukkan murid masih lagi mempunyai jati diri
keMelayuan dalam diri mereka. Namun begitu, kehdairan murid di sekolah yang kurang
memuaskan menjadikan saya risau akan pembelajaran murid-murid tersebut.

Kekuatan:

Kelemahan:

Ulasan pensyarah pembimbing


Lampiran 1
Lampiran 4

Kebaya di Malaysia

Kebaya dahulu hanya dikenakan oeleh golongan atasan sahaja yaitu golongan
pemerintah di Pulau Jawa sebelum 1600. Sepanjang zaman penjajahan Balanda di
kepulauan itu, waneta eropah mula mengenakan kebaya sebagai pakayan rasmi.
pakaian tradisional ini banyak dipadankan dengan kain sarung dan kain batik . Ianya
dipercayai berasal dari negara arab. Orang Arab membawa baju kebaya ke nusantara
sejak ratusan tahun lalu. kemudian ianya dikenali sehingga ke melaka jawa bali
sumatera dan sulawesi.

Pakaian yang dilihat mirip kebaya yang dimaksudkan ialah kebaya nyonya. Kebaya
Nyonya telah dicipta buat pertama kalinya oleh masyarakat peranakan baba dan
nyonya dari melaka. Mereka meggayakannya dengan kain sarong dan kasut bermanik.
Mengikut fakta sejarah wanita peranakan cina memakai kebaya nyonya sebagai
pakaian harian seawal 1930-an . kini, kebaya nyonya bukan sahaja digayakan oleh
wanita di asia bahkan ia diterima pakai di seluruh dunia kerana keunikannya

Terdapat beberapa jenis kebaya yang sering digayakan di negara kita antaranya ialah
kebaya belah panjang kebaya kota bharu kebaya riau-pahang Kebaya Nyonya
kebaya chitty dan kebarung.

Jawab soalan berdasarkan teks di atas.

1. Siapakah yang mula mengenakan kebaya sebagai pakaian rasmi semasa zaman
penajajahan British?
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

2. Siapakah yang mencipta kebaya Nyonya?


__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

3. Pada tahun berapakah wanita peranakan Cina memakai kebaya nyonya sebagai
pakaian harian?
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

4. Senaraikan jenis kebaya yang terdapat di Malaysia.


__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Lampiran 2

Kenal pasti kesalahan ejaan dan tanda baca yang terdapat dalam teks petikan dibawah dah tulis
semula perkataan tersebut di ruang yang telah disediakan.

Tanjak, Tengkolok atau Destar

Tanjak, tengkolok atau destar iyalah busana di kepala lelaki Melayu yang dipakai dalam
pelbagai acara adat istiadat kaum Melayu. Tanjak dipadankan dengan bengkung capal
samping baju Melayu dan sebilah keris yang diselit di pingang.

Sebelum zaman kesultanan melayu melaka, tanjak belum lagi dicipta! Hanya sehelai
kain diikat di kepala untok menutup rambut. Ikatan kain ini lama-lama berubah, dan
menjadi semakin cantek mengikut edaran zaman. Tanjak merupakan sebahagiyan
pakaian istana. Selain itu, hanya orang berada mampu memakainya.

Pemakayan penutup kepala traditional lelaki Melayu ini berkaitrapat dengan istana, adat
istiadat dan pahlawan bangsa Melayu. Pada zaman dahulu tanjak tekolok dan destar
digunakan oleh gulungan yang berbeza-beza dan mengikut status. Kain yang
berkuwaliti dari negara Cina dan India diguna oleh golongan berpangkat tinggi!

Kesalahan ejaan Kesalahan tanda baca

_______________ ________________

_______________ ________________

_______________ ________________

_______________ ________________
_______________ ________________

_______________ ________________

_______________ ________________

_______________ ________________

_______________ ________________

Latihan Pemulihan

Betulkan kesalahan ejaan dan tanda baca yang terdapat pada ayat berikut.

1. Pakaian yang dilihat mirip kebaya yang dimaksudkan ialah kebaya nyonya
________________________________________________________________
________________________________________________________________
2. waneta eropah mula mengenakan kebaya sebagai pakaian rasmi.
________________________________________________________________
________________________________________________________________
3. Kebaya Nyonya telah dicipta buat pertama kalinya oleh masharakat peranakan
baba dan nyonya dari melaka
________________________________________________________________
________________________________________________________________
4. Wanita johor kebiasaannya hader dengan memakai kebaya sebagai warisan
daripada kerajaan johor-riau pada setiap acara majlis.
________________________________________________________________
________________________________________________________________
5. di pahang, baju kebayanya dikenali sebagai baju riau-pahang atau dipanggil
kebaya turki.
________________________________________________________________
________________________________________________________________

Petunjuk :
1. Perkataan berwarna mewakili kesalahan ejaan.
2. Perkataan berwarna mewakili kesalahan tanda baca.

Lampiran 3

KEBAYA BELAH PANJANG

Wanita Johor kebiasaannya hader dengan memakai kebaya sebagai warisan daripada kerajaan johor-riau pada
setiap acara majlis. pola baju belah panjang ini masih bersifat mengurungkan anggota badan. secara tradisi
potongannnya labuh sehingga buku lali, bezanya ia berbelah dan berpesak di hadapan baju. Kebiyasaannnya ianya
dipakai sebagai pakaian di luar rumah ataupun upacara rasmi! Baju belah kebaya panjang tyerkenal di Melaka,
perak, selangor, kedah serta perlis!

KEBAYA KOTA BHARU

kebaya ini dikenali sebagai kebaya kota bharu kerana secara tradisinya ia dipakai oleh wanita di kota bharu kelantan,
beza antara kebaya ini dengan yang lain adalah rekaan di bahagian depan dada baju   kebaya berkenaan. bahagian
depannya mempunyai kancing  sama seperti kebaya pulau jawa terutama di kota bandung yang dipanggil kebaya
kutu baru.

KEBAYA RIAU-PAHANG

di pahang, baju kebayanya dikenali sebagai baju riau-pahang atau dipanggil kebaya turki. perbezaannya menerusi
rekaan berkolar dan berkancing seperti baju kurung cekak musang. namun, bahagian depannya berbelah seperti
baju kebaya lain malah turut dipasang dengan kerongsang di bawah kancingnya.

KEBAYA NYONYA

kebaya nyonya biasanya diperbuat daripada kain kasa rubia. kain tenunan kosong ini jarang, ringan dan diperbuat
daripada benang pintal yang halus.benang yang digunakan untuk menjahit fabrik biasanya benang sulaman mesin
daripada kapas, sutera atau polister. pada zaman dahulu, fabrik dan benang yang digunakan untuk membuat kebaya
nyonya terdiri daripada jenis bermutu paling tinggi dan diimport dari eropah

KEBARUNG

kebarung  merupakan gabungan antara baju kebaya dengan baju kurung. busana ini bersala dari selangor dan
sangat popular serta diminati oleh wanita zaman awal 90-an. baju ini dilihat lebih sopan dengan potongannya yang
labuh berbanding kebaya lain sesuai dipakai oleh wanita muslim.

KEBAYA CHITTI
kebaya ini biasanya dipakai oleh kaum india. sama seperti wanita selat atau nyonya, kaum india juga mempunyai
kebaya tradisi mereka. kebaya chitty biasanya diperbuat daripada bahan legap berbanding dengan kebaya nyonya
yang gemar menggunakan kain separa telus. terdapat dua jenis kebaya chitty sama ada  ditambah dengan sulaman
yang halus ataupun kosong.

Refleksi

Pengaplikasian kepelbagaian jenis bahan baik bahan maujud mahupun bahan multimedia
merupakan salah satu contoh kaedah pengajaran yang dapat menarik minat dan fokus murid
untuk terus kekal dalam mengikuti proses pengajaran dan pembelajaran (PdP) yang dilakukan.
Menerusi rancangan pengajaran yang dirancangkan ini, saya dapat mengaplikasikan
penggunaan pelbagai kaedah dan teknik pengajaran yang khususnya berpusatkan murid dan
pengaplikasian pembelajaran abad ke-21. Penggunaan bahan seperti ini memudahkan proses
PdP dijalankan dengan lancar kerana setiap murid mempunyai peranan dan mereka
menceburkan diri secara aktif dalam aktiviti yang dirancangkan. Saya juga berasa sangat
seronok dan bangga kerana murid masih dapat mengenal pasti pakaian-pakaian tradisional
bangsa Melayu walaupun telah diiperkenalkan sejak zaman dahulu lagi. Hal ini menunjukkan
murid masih lagi mempunyai jati diri keMelayuan dalam diri mereka. Namun begitu, kehdairan
murid di sekolah yang kurang memuaskan menjadikan saya risau akan pembelajaran murid-
murid tersebut.
