Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

KELAS 2 IBNU SINA

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 2 Ibnu Sina
3. Bilangan Murid : 41 orang
4. Tarikh : 24 Julai 2019
5. Masa : 11.00 pagi- 12.00 pagi
6. Hari : Rabu
7. Tema : Alam sekitar dan teknologi hijau
8.Tajuk : Alamku Hijau
9. Kemahiran Fokus : Kemahiran menulis

10. Standard Kandungan

3.3 Menghasilkan penulisan

11. Standard Pembelajaran

3.3.2 Mengedit dan memurnikan hasil penulisan daripada aspek;


(iii) penggunaan kata

12. Objektif Pembelajaran :

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

1. Menyenaraikan perkataan yang salah yang terdapat di dalam petikan Gembira di Tasik
Biru.

2. Membetulkan perkataan yang salah dengan perkataan yang tepat.

13. Sistem Bahasa

 Kosa kata
 Morfologi- penggunaan kata yang tepat

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


 Patriotisme

1|
 Nilai murni : kerjasama
 Teknologi Maklumat dan Komunikasi : belajar melalui TMK.

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)

 Kemahiran Berfikir : mengenal pasti


 BCB : bacaan imbasan dan luncuran
 EMK: Nilai murni- kesyukuran
 PAK 21: kolaboratif, komunikatif

16. Bahan Bantu Mengajar

Bil
Perkara Jumlah
.

1. Komputer riba 1

2. Projektor LCD 1

3. Buku teks 41

4. Gambar pulau 1

5. Lembaran Kerja Penilaian 41

6. Lembaran Kerja Pengayaan 36

17. Pengetahuan Sedia Ada

Murid telah diajar penggunaan kata yang tepat.

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan


Masa
Pengurusan  Persediaan murid  Guru memulakan pembelajaran dengan
bilik darjah untuk belajar. menyuruh murid mengemas meja dan

(2 minit) bersedia untuk belajar.


Set induksi
 Perbincangan  Guru memulakan pengajaran dengan BBM
(5 minit)
mengenai gambar menayangkan gambar sebuah pulau. Gambar pulau
pulau.  Murid bersoal jawab mengenai gambar

2|
yang ditayangkan. KB
 Murid menjawab soalan guru mengenai Menghubung- kait
gambar tersebut.
BCB

Memproses

Jangkaan soalan: maklumat

 Gambar ini
berkaitan dengan
apa?

Jangkaan jawapan:

 Pulau.
Langkah 1 Aktiviti 1 BBM
 Menyenaraikan
(15 minit)
 Murid membaca petikan teks Gembira Petikan teks
perkataan yang salah
di Tasik Biru secara bacaan mentalis. BCB
berdasarkan petikan
Gembira di Tasik  Murid membaca petikan teks Gembira Bacaan imbasan
di Tasik Biru dengan bacaan mekanis. dan luncuran
Biru.
 Secara berpasangan, murid berbincang PAK 21:
untuk menyenaraikan perkataan yang Berkolaboratif
salah yang terdapat di dalam petikan. Nilai Murni:

 Guru murid Kesyukuran


membimbing
menyenaraikan perkataan yang salah Penilaian
objektif (i)
yang terdapat di dalam petikan.
Langkah 2  Membetulkan Aktiviti 1
BBM
(20 minit)
perkataan yang Buku tulis
salah di dalam  Murid diagihkan kepada lapan Buku teks

teks dengan kumpulan. PK


perkataan yang  Di dalam kumpulan, murid akan Mencipta
tepat. berbincang untuk menggantikan KB
perkataan yang salah dengan Mengenalpasti
perkataan yang betul. PAK 21:
 Murid dipilih secara rawak Berkomunikasi
menggunakan aplikasi classtool untuk secara lisan
membetulkan perkataan yang salah. Penilaian
 Guru akan membimbing murid objektif (ii)

3|
membetulkan perkataan yang salah.

BBB
Langkah 3  Membetulkan Aktiviti 1
Lembaran kerja
kesalahan
(13 init)  Murid diedarkan dengan lembaran kerja penilaian dan
penggunaan kata
penilaian. pengayaan
yang bercetak tebal.
 Murid membetulkan kesalahan BCB
penggunaan kata yang bercetak tebal. Memproses
maklumat
Aktiviti 2
Pembelajaran
Pengayaan Kontekstual

Pengayaan Menghubungkait
 Murid diedarkan dengan lembaran kerja

Membetulkan kesalahan pengayaan.

ejaan berdasarkan  Murid dikendaki membetulkan ejaan

perkataan yang berdasarkan perkataan yang diberikan.

diberikan.
Pemulihan

Pemulihan  Murid diedarkan dengan lembaran kerja


Menandakan (/) pada penilaian.
ejaan yang betul dan (X)  Murid menanda (/) pada ejaan
pada perkataan yang perkataan yan betul dan (X) pada
salah. perkataan yang salah.
EK:
Penutup Kognitif  Murid menyatakan rumusan isi
EK 1 : 1.4
(5 minit)  Rumusan isi pelajaran.

pelajaran – murid
KB:
merumuskan isi  Guru memberikan pujian kepada murid Merumus
pelajaran. yang menumpukan perhatian di dalam
Nilai:
kelas.
Sosial
Kasih sayang
 Tepukan dan pujian
atas usaha dan
kejayaan.

18. Refleksi

4|
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

19. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia


___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

Lembaran kerja penilaian.

5|
Lembaran kerja pengayaan

6|
Arahan: Betulkan ejaan perkataan di bawah.

1. Sekiltar =

2. Alamni =

3. kita semula =

4. secara khsusnya=

5. pebiakan=

Lembaran Kerja Pemulihan

7|
Arahan: Tandakan (/) pada ejaan perkataan yang betul dan tandakan (X) pada ejaan
perkataan yang salah.

1. Alaam :
2. Cahaya :
3. Pokok Manga

8|
