Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

MINGGU HARI TARIKH


3 ISNIN 13 JANUARI 2020
MATA BAHASA MELAYU
PELAJARAN
KELAS 6 URANUS MASA 11.00 – 12.00
TEMA ISTIMEWANYA KELUARGAKU
TAJUK Rahsia Kebahagiaan
STANDARD 2.3.1
PEMBELAJARAN Membaca sesuatu bahan yang mengandungi pelbagai jenis ayat
dan ragam ayat secara mekanis.

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


Membaca ayat yang mengandungi pelbagai jenis ayat serta ragam
ayat dengan sebutan yang betul dan membina enam pelbagai jenis
ayat. (TP2)

AKTIVITI 1. Set induksi – bersoal jawab dengan murid mengenai kaum di


Malaysia.
2. Murid membaca dan memahami petikan.
3. Murid mengenal pasti jenis ayat penyata dan ayat seruan.
4. Round Table - Murid membina ayat penyata dan ayat seruan
dalam lembaran.
5. Murid menyemak jawapan.
6. Murid membuat latihan dalam buku tulis.
7. Penutup - rumusan pembelajaran dan nilai murni.

BBB Buku teks

PENGISIAN Nilai murni: Kasih sayang


KURIKULUM Sistem Bahasa : Ayat penyata dan ayat seru
KBT : Mengaplikasi
EMK Ilmu: Pendidikan Moral

KBAT PAK 21: Round Table


I-THINK :
IMPAK
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
MINGGU HARI TARIKH
3 ISNIN 13 JANUARI 2020
MATA BAHASA MELAYU
PELAJARAN
KELAS 6 BUMI MASA 12.00 – 1.00
TEMA ISTIMEWANYA KELUARGAKU
TAJUK Rahsia Kebahagiaan
STANDARD 2.3.1
PEMBELAJARAN Membaca sesuatu bahan yang mengandungi pelbagai jenis ayat
dan ragam ayat secara mekanis.

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


Membaca ayat yang mengandungi pelbagai jenis ayat serta ragam
ayat dengan sebutan yang betul dan membina enam pelbagai jenis
ayat. (TP2)

AKTIVITI 1. Set induksi – bersoal jawab dengan murid mengenai kaum di


Malaysia.
2. Murid membaca dan memahami petikan.
3. Murid mengenal pasti jenis ayat penyata dan ayat seruan.
4. Round Table - Murid membina ayat penyata dan ayat seruan
dalam lembaran.
5. Murid menyemak jawapan.
6. Murid membuat latihan dalam buku tulis.
7. Penutup - rumusan pembelajaran dan nilai murni.

BBB Buku teks

PENGISIAN Nilai murni: Kasih sayang


KURIKULUM Sistem Bahasa : Ayat penyata dan ayat seru
KBT : Mengaplikasi
EMK Ilmu: Pendidikan Moral

KBAT PAK 21: Round Table


I-THINK :
IMPAK
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
MINGGU HARI TARIKH
3 SELASA 14 JANUARI 2020
MATA BAHASA MELAYU
PELAJARAN
KELAS 6 BUMI MASA 7.40 – 8.40
TEMA ISTIMEWANYA KELUARGAKU
TAJUK Sambutan Ulang Tahun Perkahwinan
STANDARD 3.2.7
PEMBELAJARAN Menulis teks prosa dan puisi secara mekanis dalam bentuk tulisan
berangkai dengan betul dan kemas.

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


Menulis teks ucapan dalam bentuk tulisan berangkai dengan betul
dan kemas. (TP2)

AKTIVITI 1. Pengurusan kelas.


2. Set induksi – bersoal jawab dengan murid mengenai ibu dan
ayah keluarga murid.
3. Murid membaca dan memahami petikan dalam bukut teks pada
halaman 9.
4. Beberapa orang murid mendeklamasikan sajak dalam sebutan
dan intonasi yang betul.
5. Round Table – Murid menulis ucapan lengkap dalam bentuk
tulisan berangkai secara berkumpulan.
6. Murid membentangkan hasil tugasan.
7. Murid membuat latihan dalam buku tulis.
8. Penutup - rumusan pembelajaran dan nilai murni.

BBB Buku teks

PENGISIAN Nilai murni: Kesyukuran


KURIKULUM Sistem Bahasa : Ayat penyata
KBT : Menghubungkaitkan
EMK Ilmu: Pendidikan Moral

KBAT PAK 21: Round Table


I-THINK :
IMPAK
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
MINGGU HARI TARIKH
3 RABU 15 JANUARI 2020
MATA BAHASA MELAYU
PELAJARAN
KELAS 6 URANUS MASA 7.40 – 8.40
TEMA ISTIMEWANYA KELUARGAKU
TAJUK Lagu Keluargaku
STANDARD 4.1.2.
PEMBELAJARAN Memahami dan mengubah suai seni kata lagu secara bebas dan
mempersembahkannya melalui nyanyian secara didik hibur.

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


Menghasilkan seni kata lagu yang digubah daripada irama lagu yang
terkenal. (TP2)

AKTIVITI 1. Pengurusan kelas.


2. Set induksi – bersoal jawab dengan murid mengenai perasaan
murid terhadap keluarga.
3. Murid membaca dan memahami lirik lagu pada halaman 10
dalam buku teks.
4. Murid menyanyikan lagu.
5. Round Robin – Murid mengubah suai seni kata lagu mengikut
irama lagu yang sesuai secara berkumpulan.
6. Murid membentangkan hasil tugasan.
7. Murid membuat latihan dalam buku tulis.
8. Penutup - rumusan pembelajaran dan nilai murni.

BBB Buku teks

PENGISIAN Nilai murni: Kasih sayang


KURIKULUM Sistem Bahasa : Kata adjektif
KBT : Mencipta
EMK Ilmu: Pendidikan Muzik

KBAT PAK 21: Round Robin


I-THINK :
IMPAK
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
MINGGU HARI TARIKH
3 RABU 15 JANUARI 2020
MATA BAHASA MELAYU
PELAJARAN
KELAS 6 BUMI MASA 9.40 – 10.40
TEMA ISTIMEWANYA KELUARGAKU
TAJUK Lagu Keluargaku
STANDARD 4.1.2.
PEMBELAJARAN Memahami dan mengubah suai seni kata lagu secara bebas dan
mempersembahkannya melalui nyanyian secara didik hibur.

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


Menghasilkan seni kata lagu yang digubah daripada irama lagu yang
terkenal. (TP2)

AKTIVITI 1. Pengurusan kelas.


2. Set induksi – bersoal jawab dengan murid mengenai perasaan
murid terhadap keluarga.
3. Murid membaca dan memahami lirik lagu pada halaman 10
dalam buku teks.
4. Murid menyanyikan lagu.
5. Round Robin – Murid mengubah suai seni kata lagu mengikut
irama lagu yang sesuai secara berkumpulan.
6. Murid membentangkan hasil tugasan.
7. Murid membuat latihan dalam buku tulis.
8. Penutup - rumusan pembelajaran dan nilai murni.

BBB Buku teks

PENGISIAN Nilai murni: Kasih sayang


KURIKULUM Sistem Bahasa : Kata adjektif
KBT : Mencipta
EMK Ilmu: Pendidikan Muzik

KBAT PAK 21: Round Robin


I-THINK :
IMPAK
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
MINGGU HARI TARIKH
3 KHAMIS 16 JANUARI 2020
MATA BAHASA MELAYU
PELAJARAN
KELAS 6 URANUS MASA 8.40 – 9.40
TEMA ISTIMEWANYA KELUARGAKU
TAJUK Sambutan Ulang Tahun Perkahwinan
STANDARD 3.2.7
PEMBELAJARAN Menulis teks prosa dan puisi secara mekanis dalam bentuk tulisan
berangkai dengan betul dan kemas.

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


Menulis teks ucapan dalam bentuk tulisan berangkai dengan betul
dan kemas. (TP2)

AKTIVITI 1. Pengurusan kelas.


2. Set induksi – bersoal jawab dengan murid mengenai ibu dan
ayah keluarga murid.
3. Murid membaca dan memahami petikan dalam bukut teks pada
halaman 9.
4. Beberapa orang murid mendeklamasikan sajak dalam sebutan
dan intonasi yang betul.
5. Round Table – Murid menulis ucapan lengkap dalam bentuk
tulisan berangkai secara berkumpulan.
6. Murid membentangkan hasil tugasan.
7. Murid membuat latihan dalam buku tulis.
8. Penutup - rumusan pembelajaran dan nilai murni.

BBB Buku teks

PENGISIAN Nilai murni: Kesyukuran


KURIKULUM Sistem Bahasa : Ayat penyata
KBT : Menghubungkaitkan
EMK Ilmu: Pendidikan Moral

KBAT PAK 21: Round Table


I-THINK :
IMPAK
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
MINGGU HARI TARIKH
3 JUMAAT 17 JANUARI 2020
MATA BAHASA MELAYU
PELAJARAN
KELAS 6 BUMI MASA 7.40 – 8.40
TEMA ISTIMEWANYA KELUARGAKU
TAJUK Kata Nama Khas
STANDARD 5.1.2
PEMBELAJARAN Memahami dan menggunakan pelbagai kata nama khas mengikut
konteks dengan betul.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Menyenaraikan dan membina sepuluh ayat menggunakan kata nama
khas dengan betul. (TP2)

AKTIVITI 1. Pengurusan kelas.


2. Set induksi – bersoal jawab dengan murid mengenai majlis
keraian yang pernah dihadiri murid.
3. Murid membaca dan memahami gambar peta yang terdapat
dalam buku teks.
4. Round Table – Murid menulis kata nama khas yang terdapat
dalam peta dalam peta bulatan.
5. Murid menulis ayat berdasarkan peta menggunakan kata nama
khas.
6. Murid membincang dan menyemak hasil tugasan.
7. Murid membuat latihan dalam buku tulis.
8. Penutup - rumusan pembelajaran dan nilai murni.

BBB Buku teks

PENGISIAN Nilai murni: Menghargai Masa


KURIKULUM Sistem Bahasa : Ayat penyata dan ayat seru
KBT : Menghubungkaitkan
EMK Ilmu: Pendidikan Alam Sekitar

KBAT PAK 21: Round Table


I-THINK : Peta Bulatan
IMPAK
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
MINGGU HARI TARIKH
3 JUMAAT 17 JANUARI 2020
MATA BAHASA MELAYU
PELAJARAN
KELAS 6 URANUS MASA 11.00 – 12.00
TEMA ISTIMEWANYA KELUARGAKU
TAJUK Kata Nama Khas
STANDARD 5.1.2
PEMBELAJARAN Memahami dan menggunakan pelbagai kata nama khas mengikut
konteks dengan betul.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Menyenaraikan dan membina sepuluh ayat menggunakan kata nama
khas dengan betul. (TP2)

AKTIVITI 1. Pengurusan kelas.


2. Set induksi – bersoal jawab dengan murid mengenai majlis
keraian yang pernah dihadiri murid.
3. Murid membaca dan memahami gambar peta yang terdapat
dalam buku teks.
4. Round Table – Murid menulis kata nama khas yang terdapat
dalam peta dalam peta bulatan.
5. Murid menulis ayat berdasarkan peta menggunakan kata nama
khas.
6. Murid membincang dan menyemak hasil tugasan.
7. Murid membuat latihan dalam buku tulis.
8. Penutup - rumusan pembelajaran dan nilai murni.

BBB Buku teks

PENGISIAN Nilai murni: Menghargai Masa


KURIKULUM Sistem Bahasa : Ayat penyata dan ayat seru
KBT : Menghubungkaitkan
EMK Ilmu: Pendidikan Alam Sekitar

KBAT PAK 21: Round Table


I-THINK : Peta Bulatan
IMPAK
