Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATEMATIK TAHUN 2
MINGGU 11 HARI Rabu
TARIKH MASA 11.30 Pagi – 12.30 T/H
KELAS 2 Cemerlang KEHADIRAN /27
BIDANG SUKATAN DAN GEOMETRI
TAJUK 5.0 MASA DAN WAKTU
STANDARD KANDUNGAN 5.1 Waktu dalam jam dan minit.
STANDARD PEMBELAJARAN 5.1.2 Menyatakan dan menunjukkan waktu dalam jam dan minit.
5.1.3 Menukar waktu dalam jam dan minit daripada perkataan kepada angka dan
sebaliknya.
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menyatakan dan menunjukkan waktu dalam jam dan minit.
2. Menukar waktu dalam jam dan minit daripada perkataan kepada
angka dan sebaliknya.
KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat
1. menyatakan dan menunjukkan sekurang-kurangnya 3 daripada 5
waktu dalam jam dan minit
2. menukar sekurang-kurangnya 3 daripada 5 waktu dalam jam dan
minit daripada perkataan kepada angka dan sebaliknya dengan betul.
AKTIVITI PEMULA/SET 1. Guru menunjukkan jam berbentuk digital.
INDUKSI 2. Murid kenal pasti nama jam.
AKTIVITI UTAMA 1. Murid ditegaskan penulisan waktu yang betul melibatkan gandaan 5
(Buku Teks MS 44) minit.
2. Murid melakukan aktiviti menukar waktu dalam angka kepada
perkataan menggunakan kad imbasan, model jam analog dan digital.
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. ( Buku Aktiviti
117-118)
4. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
5. Semua murid berdiri dalam kumpulan masing-masing.
6. Guru akan memberikan soalan menukar waktu dalam angka kepada
perkataan kepada kumpulan.
7. Kumpulan hanya boleh duduk jika bersetuju dan berkongsi jawapan
atau pendapat dengan kumpulan lain.
8. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
9. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
AKTIVITI PENUTUP 1. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
PETA i-THINK Peta Alir STRATEGI PAK21 Team Stand-N-Share TAHAP -
PENGISIAN KURIKULUM Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Menganalisis
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Koperatif
Pendekatan Tematik Kekeluargaan
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK -
Bahasa
Nilai Murni – Kerjasama
BBM Buku teks, Kertas manila , Pen Marker
PENTAKSIRAN Lembaran Kerja
REFLEKSI Pada akhir pengajaran;
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TAHUN 2

Minggu: 11 Tarikh: 30.09.2020 Hari: Rabu


Kelas: 2 Bestari Masa: 11.30 Pagi – 12.30 T/H Kehadiran: /26
Tema: Bumi dan Angkasa Tajuk: Bumi
Standard Kandungan 9.1 Air
Standard Pembelajaran 9.1.1 Menyatakan sumber air semulajadi seperti hujan, sungai, tasik, laut dan mata air.
Aspirasi Murid Kemahiran Berfikir
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Objektif Pembelajaran
1. Menyatakan sumber air semulajadi seperti hujan, sungai, tasik, laut dan mata air.
Kriteria Kejayaan Murid dapat;
(Penilaian) 1. Menyenaraikan sekurang-kurangnya 3 daripada 5 sumber air semulajadi.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku aktiviti
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:
Sumber Air Semula Jadi (Buku Teks: 101-103)
1. Guru menayangkan air paip mengalir ke dalam singki. Rajah 1.
Aktiviti Pemulaan
2. Bersoal jawab dengan murid mengenai sumber dari mana
datangnya air. Bilangan murid yang mencapai
Gallery Walk kemahiran yang ditetapkan adalah:
1. Murid dibahaikan kepada beberapa kumpulan. /26
2. Murid diminta menyenaraikan pelbagai jenis sumber air di atas
kertas A4. Murid yang tidak memcapai kemahiran
3. Murid menampal hasil kerja di dinding untuk dilihat oleh kumpulan yang telah ditetapkan akan diberi
lain. bimbingan tambahan / pengayaan /
4. Murid dari kumpulan lain akan memberikan komen tentang hasil pengukuhan oleh guru.
Aktiviti Utama
kerja kumpulan yang lain pada sticker note dan menampal pada
hasil kerja tersebut secara gallery walk.. Tindakan Susulan
5. Murid dipertontonkan dengan video mengenai pelbagai sumber air. Pemulihan: __________ murid
6. Pemenang daripada kalangan kumpulan yang dapat Pengukuhan: __________ murid
menyenaraikan sumber air yang paling banyak. Pengayaan: __________ murid
7. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku Aktiviti:
63)
Aktiviti Penutup 1. Murid membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
PENGISIAN KURIKULUM
KEMAHIRAN PROSES SAINS
Memerhatikan Mengelas Mengukur dan menggunakan nombor Membuat inferens Meramalkan Berkomunikasi
Menggunakan perhubungan ruang Mentafsir Mendefinisi secara Mengawal Membuat
Mengeksperimen
dan masa data operasi pemboleh ubah hipotesis
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
Bahasa Sains dan Teknologi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
Nilai Murni Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme Kreativiti dan Inovasi
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip
Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Pendekatan Inkuiri Konstruktivisme Round Table Think, Pair, Share
Pembelajaran Kontekstual Pembelajaran Masteri Hot Seat 3 stray and 1 stay
Pendekatan STEM Penyiasatan Saintifik / Eksperimen Permainan Main Peranan
Simulasi Pembelajaran Berasaskan Projek Pembentangan Peta I-think
Pengaplikasian Teknologi Lawatan dan Pengunaan Sumber Luar Gallery Walk Lain-lain:
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
