Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25

MATAPELAJARAN BAHASA KELAS TAHUN BIL 6 orang


MELAYU 5 .MURID
MINGGU / TARIKH 42 / 05.11.2020 HARI KHAMIS MASA 1020-
1120
BIDANG/TEMA KEMASYARAKATAN
TAJUK BERAT MATA MEMANDANG, BERAT LAGI BAHU MEMIKUL (m/s 80)
STANDARD 1.7 Berbincang dan mengemukakan pendapat tentang sesuatu perkara daripada
KANDUNGAN pelbagai sumber secara bertatasusila
STANDARD 1.7.2 Berbincang dan mengemukakan pendapat secara kritis tentang sesuatu
PEMBELAJARAN perkara daripada pelbagai sumber dengan menggunakan ayat yang gramatis
secara bertatasusila
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Murid tahun 5 dapat memahami cara mengemukan pendapat dengan betul.
KRITERIA KEJAYAAN
Murid dapat:-
1. Mengemukakan lima pendapat secara kritis tentang sesuatu perkara dengan menggunakan ayat
yang gramatis secara bertatasusila.
SET INDUKSI
 Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan mengaitkannya dengan
objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan.
LANGKAH 1
 Murid diterangkan mengenai langkah-langkah mengemukakan pendapat tentang
cara-cara membantu kavita.
 Murid membina ayat dengan kata kerja transitif dan kata kerja pasif yang terdapat
dalam teks.
LANGKAH 2
 Murid secara berkumpulan diberikan tugasan kata kerja transitif dan kata kerja pasif
Pemudahcaraan (PdpC)

dan menyiapkannya dalam bentuk kertas sebak dan sebagainya.


Aktiviti Pengajaran &

 Murid menampal hasil kerja di dinding untuk dilihat oleh kumpulan lain.
 Murid daripada kumpulan lain akan memberikan komen tentang hasil kerja
kumpulan yang lain pada sticker note dan menampal pada hasil kerja tersebut.
LANGKAH 3
 Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
 Murid melengkapkan latihan yang diberikan oleh guru.
Pemulihan:
 Murid yang masih lemah dibimbing untuk mencari maklumat dalam teks dan
membina ayat untuk menyatakan pendapat.
Pengukuhan:
 Semua murid diminta untuk berbincang dan mengemukakan pendapat secara kritis
Pengayaan:
 Murid membina ayat dengan kata kerja aktif transitif dan kata kerja pasif yang
terdapat dalam teks.
PENUTUP
 Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran yang telah
dipelajari.
BAHAN □ Laptop/LCD/Slai □ Internet □ Kad manila □ Kertas ujian
BANTU d □ powerpoint □ Lembaran kerja
BELAJAR □ Gambar/cerita
(BBB)
KECERDASA □ Interpersonal □ Muzikal □ Kinestetik □ Naturalis
N PELBAGAI □ Intrapersonal □ Verbal □ Logik □ Vsual ruang
Linguistik matematik

EMK □ Kreativiti □ Sains & □ Keusahawana □ Patriotisme


& inovasi teknologi n □ Bahasa
□ TMK □ P. alam sekitar □ Nilai murini
PAK-21 □ Berasaskan murid □ Kemahiran/proses □ Kemahiran hidup
□ Pembelajaran kolaboratif □ Pemikiran Aras Tinggi □ Berkumpulan
□ Pentaksiran Formatif □ Belajar untuk □ Komuniti
kehidupan
ARAS □ Mencipta □ Mengaplikasi
PEMIKIRAN □ Menilai □ Memahami
□ Menganalisis □ Mengingat

21st □ Kolaboratif □ Kreatif


CENTURY □ komunikasi □ Kritis
LEARNING □ ilai
DESIGN
AKTIVITI □ Round Table □ Pembentangan Hasil sendiri
PAK-21 □ Think Pair Share □ Role Play
□ Hot Seat □ Gallery Walk
□ Three Stay,One Stay
□ Peta i-Think
□ Deklamasi Sajak/Nyayian
PENTAKSIRA □ Latihan bertulis □ Kuiz
N DAN □ Pembentangan □ Soal Jawab
PENILAIAN □ Pemerhatian/lisan
Projek/Tugasan
□ Laporan amali/ eksperimen

REFLEKSI/ IMPAK/ PENAMBAHBAIKAN PdPc ditangguhkan kerana:


□ Mesyuarat
□ Kursus
□ Program Sekolah
