Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Masa                   : 8.00 Pagi - 9.00 Pagi

Hari                     : Rabu

Mata Pelajaran    : Pengurusan Diri

Kelas                   : 5 Pintar

Tarikh                  :

Bilangan Murid    : 4/5 orang

Nama Murid           i. Waqiyuddin B. Hamzah

   ii. Ah Lock Mei

  iii. Ashihhh A/L Gunalan

  iv. Mashitah B. Razali

   v. Aliya Bt. Jaafar

Standard Kandungan 2.2 Menggunakan alatan dan bahan       

       kebersihan diri

Standard Pembelajaran 2.2.4 Membersihkan diri dengan

          menggunakan alatan dan bahan

          kebersihan diri

Hasil Pembelajaran Pada akhir pembelajaran, murid dapat :

i. Mengenal cara memberus gigi  

    dengan  menguasai sekurang-kurangnya

    empat daripada lima cara menggosok gigi 

    dengan betul

Pengetahuan Sedia Ada Murid telah mengetahui cara membasuh tangan


dengan menggunakan sabun
Penerapan Nilai Murni Kebersihan, kerjasama

Unsur KBKK Menyebut semula , menjana idea

Bahan Bantu Mengajar Sabun, syampu, berus gigi, pengetip kuku, kad
bergambar, kertas lembaran kerja

Set Induksi (5minit) i. Guru masuk ke kelas dan menyanyikan

7.50 pagi – 7.55 pagi    lagu :

ii. Murid-murid mengikut guru menyanyikan

    lagu tersebut bersama-sama. 

ii. Guru mengaitkan set induksi


     dengan isi pelajaran pada hari ini.

Langkah 1 (15minit) i. Guru menunjukkan alatan

7.55 pagi – 8.10 pagi     kebersihan diri  seperti sabun,

    syampu, berus gigi, pengetip kuku

    dan ubat gigi.

ii. Guru boleh bersoal jawab dengan

     murid mengenai alatan kebersihan.

iii. Murid memberikan respon

     terhadap pertanyaan guru.

iv. Guru memperkenalkan alatan

     kebersihan diri kepada murid

 v.  Guru menyebut dahulu perkataan

vi. Murid diminta mengulangi apa

      yang disebut oleh guru

vii. Guru menerangkan kegunaan setiap

    alatan kebersihan yang sesuai untuk

    digunakan pada bahagian badan

    tertentu

Langkah 2 (30minit) i. Guru bersoal jawab dengan murid

8.10 pagi – 8.40 pagi     mengenai cara memberus gigi

    dengan betul

ii. Guru menunjukkan sebuah video

    tentang cara memberus gigi

    dengan betul

iii. Guru meminta murid secara

     bersama-sama menyusun kad    

     gambar mengikut cara memberus gigi

     yang betul
iv. Seterusnya, guru membawa murid-murid

     ke tandas

v. Guru menunjukkan amali memberus gigi

    dengan betul

vi. Murid-murid diminta mengikuti cara

    memberus gigi dengan betul seperti yang

    ditunjukkan oleh guru sebentar tadi

vii. Guru membetulkan kesilapan yang

      dilakukan oleh murid ketika amali

      memberus gigi dijalankan.

Kad Gambar Langkah Memberus Gigi

Video Langkah Memberus Gigi

Langkah 3 (20minit) i. Murid diminta menyiapkan lembaran kerja

8.40 pagi – 9.00 pagi    yang diberikan oleh guru


ii. Guru menyemak hasil kerja murid

iii. Murid yang dapat menyiapkan

     lembaran kerja yang diberikan oleh

     guru dengan betul  akan diberi

     ganjaran token

Penutup  Peneguhan Kognitif


( 5minit )
i. Guru membuat kesimpulan  
9.00 pagi – 9.05 pagi
    pelajaran pada hari ini

Peneguhan Sosial

i. Guru memuji murid yang

    menunjukkan kesungguhan di  

    dalam kelas

ii. Guru memberikan token kepada

     murid yang dapat menjawab soalan

     dengan betul
