Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

A. BUTIRAN PdP

Mata Pelajaran Bahasa Melayu

Tarikh 29 November 2020

Masa 10:30 pagi – 11:30 Pagi

Kelas 3 Amanah

Bilangan Murid 33 orang

Tema M/P Ekonomi, keusahawanan dan kewangan

Tajuk Usahawan berjaya

Kemahiran/Fokus Aspek Seni Bahasa


Murid pernah menyanyikan lagu “Bapaku pulang”.
Kemahiran Sedia Ada

Standard Kandungan 4.3 Seni Bahasa

4.3.3 Mengubah suai seni kata lagu secara berpandu dan


Standard Pembelajaran
mempersembahkan lagu secara kreatif.

1. Murid dapat mengubah dua rangkap seni kata lagu


dengan betul.
Objektif Pembelajaran
2. Murid dapat membuat persembahan nyanyian lagu
yang diubah seni kata secara kreatif.
 Objektif (i)
Murid dapat mengubah dua rangkap seni kata lagu
“bapaku pulang” dengan betul.
Pentaksiran
 Objektif (ii)
Murid dapat membuat persembahan nyanyian lagu
“Bapaku usahawan” secara kreatif.
1. Mengaplikasi
Tabiat Berfikir (HOM/KBAT) 2. Menganalisis
3. Ketakbergantungan berfikir 

Elemen Merentas Kurikulum (EMK) Ilmu – Pendidikan muzik

Penerapan Nilai Keberanian, kerajinan, kejujuran

 Google meet
Bahan Bantu Mengajar
 Slaid
Seni dalam Pendidikan  Menyanyikan lagu

B. BUTIRAN GURU

1. Kemahiran komunikasi
Kemahiran Insaniah (KI):
2. Pemikiran kritis
1. Komunikasi dan kolaborasi
Pedagogi Masa Kini(PMK): 2. KBAT
3. Literasi TMK

Langkah / Aktiviti Pengajaran dan


Isi Pelajaran Catatan
Masa (Minit) Pembelajaran
1. Murid dipaparkan gambar BBM:
Slaid :
seorang usahawan  Slaid
Gambar Usahawan  Gambar
berpakaian kemas di Usahawan
dalam slaid (Google Meet).
KI:
2. Murid memberi kriteria dan
 Pemikiran kritis
ciri-ciri seorang usahawan.
3. Murid dikaitkan dengan PMK:
Set Induksi  Pembelajaran
(5 Minit) aktiviti pembelajaran hari kontekstual
ini.
EMK:
 TMK

Nilai:
 Kejujuran
 Bersungguh-
sungguh

Langkah 1 1. Murid dipaparkan sebuah BBM:


(10 Minit) Lirik Lagu: lirik lagu yang bertajuk  Slaid
“Bapaku pulang”  Lirik lagu
“Bapaku pulang”. “Bapaku pulang”
2. Beberapa orang murid
KI:
diminta menyanyikan lagu
 Kemahiran
tersebut mengikut rangkap. komunikasi
3. Dua orang murid
EMK:
menyanyikan lagu tersebut  Ilmu :
secara keseluruhan. Pendidikan
muzik

Nilai:
 Kejujuran
 Kerajinan
 Kesungguhan

1. Murid memulakan aktiviti BBM:


mengubahsuai lirik lagu  Slaid
Aktiviti :
“Bapaku pulang” kepada  Permainan
Mengubah lirik lagu
“Bapaku usahawan” lengkapkan lirik
“Bapaku usahawan”
2. Murid dipaparkan sebuah lagu “Bapaku
aktiviti melengkapkan lirik usahawan”
pada slaid.
3. Beberapa orang murid KI:
dipilih untuk mengisi  Pemikiran kritis
tempat kosong dengan  Kemahiran
seni kata lagu yang sesuai. Komunikasi
4. Murid menyanyikan lagu
“Bapaku usahawan” EMK:
setelah selesai mengubah  Ilmu :
lirik. Pendidikan
Langkah 2 muzik
(10 Minit)
PMK:
 Literasi TMK

Nilai:
 Kerajinan
 Amanah
 Rajin

Objektif (i)
Murid dapat
mengubah dua
rangkap seni kata
lagu “bapaku
pulang” dengan
betul.
1. Murid dikehendaki BBM:
Lirik Lagu: menyampaikan  Slaid
 Lirik lagu
persembahan nyanyian “Bapaku
“Bapaku usahawan” secara kreatif. usahawan”
2. Murid diberi masa KI:
sepuluh minit untuk  Pemikiran kritis
 Kemahiran
membuat persediaan bagi
Komunikasi
melakukan persembahan.
3. Murid dipilih secara rawak EMK:
 Ilmu :
untuk membuat Pendidikan
persembahan. muzik

Langkah 2 4. Murid menyampaikan


PMK:
(30 Minit) persembahan secara  Literasi TMK
kreatif.
Nilai:
 Kerajinan
 Amanah
 Rajin

Objektif (ii)
Murid dapat
membuat
persembahan
nyanyian lagu
“Bapaku usahawan”
secara kreatif.
 Rumusan 1. Seorang murid dipilih untuk PMK:
 Pujian atas usaha dan membuat rumusan bagi  KBAT
kerjasama. KI:
pembelajaran pada hari  Komunikasi
Penutup tersebut.
(5 Minit) 2. Guru memberikan pujian Nilai:
 Kerjasama
atas sikap murid yang
memberi kerjasama dalam
aktiviti pengajaran

Refleksi
Pengajar dan pembelajaran dilaksankan di ruMah ekoran perintah kawalan pergerakan
bersyarat (PKPB). Oleh itu, saya telah mengambil iniseatif untuk mengesuaikannya dengan
pembelajaran secara atas talian mengikut manual PdPr yang telah ditetapkan oleh KPM.
Pengajaran ini telah saya lakukan di dalam gabungan aplikasi “Google Meet” dan
“Powerpoint”. Kehadiran murid adalah seramai 21 orang. Kedua-dua objektif yang telah
saya tetapkan dapat dicapai dengan baik. Murid dapat melengkapkan lirik lagu yang diubah
dan murid juga dapat membuat persembahan menyanyikan lagu dengan baik dan kreatif.
